فاصله جلسات بین لیزر موهای زائد باید چقدر باشد؟

تاریخ انتشار - ۲ شهریور ۱۳۹۸

حذف موهای زائد با لیزر یک روش درمانی زیبایی که در آن از لیزر برای حذف های زائد بدن استفاده می شود. هرچند اثرات استفاده از لیزر الکساندرایت در مقایسه با روش های دیگر بسیار طولانی تر است اما مدت زمان باقی ماندن اثر آن در افراد مختلف متفاوت است. امروزه استفاده از دستگاه کندلا الکس به علت سرعت و دوام بیشتر نتایج لیزر آن نسبت به سایر دستگاه ها با استقبال بسیار زیادی نسبت به سال های گذشته روبرو شده است. حذف موهای زائد با کندلا الکساندرایت راه حل بسیار بهتری نسبت به روش های سنتی است چون حذف موهای زائد را برای تمامی نواحی بدن به مدت بسیار طولانی بیش از ۱ سال تضمین می کند.
حذف موهای زائد با لیزر Candela Alex با دستورالعمل های مختلفی بسته به نوع پوست و موی افراد انجام می گیرد که بر اساس ضخامت، نوع، تراکم موها و ناحیه مورد نظر برای لیزر کردن تنظیم می شود. این روش بهترین نتیجه را روی افرادی که دارای موهای سیاه و پوست نسبت روشن هستند؛ ایجاد می کند. لیزر مو در اصل ملانین موجود در مورد را هدف قرار داده و موجب تخریب فولیکول می شود.  البته  عوارض و ریسک هایی نیز پس از استفاده از لیزر وجود دارد که در صورت رعایت احتیاط های لازم پیش از اقدام به حذف موهای زائد و مشورت با متخصص پوست و مو به حداقل می رسد.
چرخه رشد مو دارای سه فاز است و لیزر فقط می تواند موهایی که در فاز رشد فعال قرار دارند را تخریب کند. به همین علت ۴ تا ۶ جلسه درمان برای از بین بردن تمام موهای یک ناحیه نیاز است تا کلیه موها در فاز رشد فعال قرار گرفته و با لیزر درمان شوند.به طور کلی برای ۸۰ تا ۹۰ درصد از مراجعینی که کاندید مناسبی برای انجام لیزر موهای زائد با دستگاه کندلا الکس هستند؛ حدود ۴ تا ۶ جلسه لیزر برای حذف موهای زائد یک ناحیه از بدن با فواصل ۶ تا ۱۰ هفته ای بین هر جلسه کافی است. با این روش درمان تقریباً بیش از ۹۰ درصد از موهای زائد هر ناحیه از بدن کاهش پیدا می کند. 

فاصله زمانی ایده‌آل بین جلسات درمان با لیزر کندلا الکس چقدر است؟

لیزر موهای زائد توسط دستگاه لیزر کندلا الکسانداریت طی چندین جلسه روی یک ناحیه از بدن انجام می گیرد و بیمار باید در فواصل زمانی معینی برای تکرار جلسات لیزر به کلینیک مراجعه کنند. سوال مهمی که در ذهن همه مراجعین وجود دارد در مورد بهترین زمان و فاصله بین دو جلسه لیزر است.
به منظور پاسخ به اینه به این سوال باید بدانید که بهترین زمانی که لیزر می تواند موها را مورد هدف قرار دهد حداکثر زمانی است که برای رشد موها در یک فرد نیاز است. بنابراین باید چرخه رشد موی هر فرد هنگام استفاده از لیزر الکساندرایت در نظر گرفته شود.
چرخه رشد موی بدن بر اساس فازهای مختلف رشد مو در نظر گرفته می شود:
فاز آناژن
فازی که در آن موها در حال رشد هستند به نام فاز آناژن شناخته می شود. در این فاز سلول‌های مو، تکثیر شده و سلول های جدیدی را تشکیل می دهند. این مرحله ممکن است بیش از از یک سال بسته به ناحیه ای که مو در آن در حال رشد است؛ زمان ببرد.
مدت زمانی که مو در این فاز باقی می ماند توسط ژنتیک فرد شناخته می شود و هر چه مو طولانی تر در این فاز باقی بماند؛ رشد بلندتری خواهد داشت. به همین علت رشد مو فقط در همین مرحله انجام می گیرد.
فاز کاتاژن
بخش پایین تر فولیکول در فاز کاتاژن شکل می گیرد. در این فاز مور رشد نمی کند. در حقیقت مو به اندازه ای که باید در فاز آناژن رشد کرده و در فاز کاتاژن اندازه آن ثابت باقی می ماند. در این فاز تغذیه رسانی به منظور تکمیل سیکل رشد از طریق خون پایان یافته و مو باید پیش از رسیدن به این مرحله خود را احیا کند.
فاز تلوژن
مرحله بعد فاز تلوژن است که در آن مو حدود یک تا چهار ماه روی پوست باقی می ماند و سلول مو به رشد خود ادامه می دهد تا ریشه مو مستحکم شده و مو بتواند به راحتی داخل پوست باقی بماند. در هر بازه زمانی حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد از موها در این فاز قرار دارند.
با داشتن اطلاعات کافی در خصوص فازهای مختلف چرخه رشد مو می توان رابطه آن را با دوره درمانی حذف موهای زائد با لیزر کندلا الکس توضیح داد. دوره های چرخه رشد مو که در آن فولیکول مو، توسط لیزر کندلا الکس مورد هدف قرار می‌گیرند؛ توسط متخصصین پوست و مو تشخیص داده می شود. اکثر متخصصین معتقدند که حذف موهای زائد به لیزر مو الکساندرایت زمانی پاسخ مثبت می دهد که در فاز آناژن قرار داشته باشد.
چون هدف اصلی نور لیزر، جذب شدن توسط ملانین موجود در سلول مویی است و ملانین زمانی که مو در فاز رشد قرار دارد یعنی همان فاز آناژن به بیشترین میزان خود در فولیکول می رسد؛ تاثیر نور لیزر نیز در همین فاز روی موهای بدن بیشتر است. درصورتیکه در فاز کاتاژن با کاهش میزان ملانین ، تاثیر لیزر نیز کاهش می یابد. به این ترتیب موهایی که در فاز تلوژن رشد مو قرار دارند نیز کمترین آسیب را از لیزر مو می بینند.
علاوه بر اینکه مو در فاز صحیح چرخه رشد باید مورد هدف لیزر قرار گیرد مکانیزم دیگری برای تاخیر در رشد مجدد ارائه شده تخریب سلولهای بنیادی فولیکولار نامیده می شود.
مطالعات بسیاری در این زمینه انجام گرفته که مشاهدة آن این نتایج را تایید می کند در کل می توان گفت چون ناحیه Bulge فولیکول مو روی رشد صحیح تاثیر بسزایی دارد؛ تخریب این سلولهای بنیادی فولیکول که در ناحیه Bulge باقی مانده کاهش قابل توجهی در رشد مو را ناشی می شود.

چه مدت بین جلسات حذف موهای زائد با لیزر باید منتظر ماند؟

مدت زمان بین جلسات حذف موهای زائد توسط لیزر کندلا الکس با توجه به سه فاز رشد مطرح شده برای مو شامل آناژن و کاتاژن و تلوژن تعیین می شود. فاز آناژن زمانیست که مو به ریشه چسبیده است و تنها حالتی است که درمان حذف موهای زائد با لیزر می تواند فولیکول مو را با موفقیت تخریب کند. در هر بازه زمانی موهای بدن در فازهای رشد متفاوتی قرار دارند و به همین علت جلسات متعددی برای از بین بردن فولیکول های مو که در آن بازه زمانی در فاز آناژن قرار دارند؛ مورد نیاز است. 
توجه به این نکته مهم است که بسته به نوع پوست و موی فرد، میزان موهای موجود در فاز رشد نیز متفاوت است. دستگاه کندلا الکس ۲۰۱۹ که با آخرین تکنولوژی های روز دنیا طراحی شده با تخریب فولیکول های مو که در این فاز فعال یا آناژن قرار دارند؛ عمل می کند. به همین دلیل در نظر گرفتن یک فاصله زمانی کافی بین جلسات به منظور تخریب فولیکول های مو که مجددا به چرخه رشد بازگشته اند؛ مهم است.
از طرفی رشد مو در نواحی مختلف بدن متفاوت است. به عنوان مثال رشد موی صورت بسیار سریع تر است. به همین توصیه می‌شود که درمان لیزر موهای زائد صورت هر چهار تا پنج هفته یکبار انجام گیرد. اما برای خط بیکینی فاصله زمانی حدود ۶ تا ۸ هفته مانند ناحیه زیر بغل در نظر گرفته می شود. چون چرخه رشد این ناحیه کندتر انجام می گیرد. برای برخی از نواحی بدن نیز باید فاصله ۸ تا ۱۰ هفته بین جلسات لیزر موی زائد رعایت شود.
اگر می خواهید با لیزر موی کندلا الکساندرایت به بهترین نتیجه دست پیدا کنید باید جلسات لیزر مو را هر ۶ تا ۸ هفته یکبار تکرار کنید. این فاصله زمانی به نوع و رنگ پوست، ضخامت مو، ناحیه درمان و میزان رشد و کیفیت های موهای آن ناحیه و ژنتیک بدن بستگی دارد.
پیش از شروع جلسات لیزر بهتر است از تعداد جلسات و قیمت هر جلسه دارد؛ مطلع شوید. با گذراندن جلسات کامل لیزر در فواصل زمانی مشخص حدود ۹۰ درصد از موهای زائد اکثر بیماران در ناحیه مورد نظر کاهش خواهد یافت. البته فراموش نکنید که زمان‌بندی بسیار مهم است. همچنین رعایت نکات قبل و پس از لیزر موهای زائد و در تعادل نگه داشتن هورمون ها نیز اثر بسیار زیادی در میزان کاهش مو پس از اتمام جلسه لیزر دارد.
ما به منظور بهبود کیفیت و نحوه انجام لیزر، نظر بیماران را در خصوص رضایتمندی و میزان موفقیت این عمل می پرسیم. در ادامه نظرات برخی از مراجعین به مطب کندلا در خصوص فواصل زمانی درمان با لیزر کندلا الکساندرایت مطرح شده است:
"پیش از آنکه با کلینیک لیزر کندلا الکس آشنا شوم تحقیقات بسیاری در خصوص روش های مختلف لیزر مو انجام دادم. کلینیک های مختلف در خصوص مدت زمان به این جلسات پاسخ درستی به من نمی دادند. برخی از آنها فاصله زمانی ایده آل را ۴ تا ۵ هفته و برخی دیگر ۷ تا 8 جلسه مطرح می‌کردند. به همین علت همواره این سوال برای من مطرح بود که فاصله زمانی ایده آل که باید بین دو جلسه لیزر منتظر بمانم تا لیزر موهای زائد بهترین نتیجه را برایم داشته باشد چقدر است؟ زمانی که این سوال را از متخصصین کندلا پرسیدم به طور کامل برایم توضیح دادند که رشد مجدد موها در نواحی مختلف بدن متفاوت است. به همین علت معمولاً زمانی که عمل لیزر روی یک ناحیه از بدن انجام می گیرد به بیمار توصیه می شود در صورتی که حدود پس از ۴ هفته مو به قدر کافی در آن ناحیه از بدن رشد کرد؛ مجدداً جلسه درمان را تنظیم کنند و در صورتی که رشد موهای آن ناحیه به حد کافی نرسیده بود؛ جلسه درمان را تا هشت هفته به تعویق بیندازند. به این ترتیب فاصله زمانی بین جلسات مشخص می‌شود و جلسات بعدی طبق همین فاصله زمانی تعیین خواهد شد."
"زمانیکه برای مشورت درخصوص لیزر موهای زائد صورت به کلینیک مراجعه کردم؛ متخصصین لیزر کندلا الکساندرایت برایم توضیح دادند که فاصله زمانی ایده آل بین جلسات لیزر صورت حدود ۴ تا ۶ هفته و برای نواحی دیگر بدن حدود ۶ تا ۸ هفته است و این مدت زمان متغیر به علت متفاوت بودن چرخه رشد در نواحی مختلف بدن است."
"زمانیکه در خصوص فاصله زمانی بین جلسات لیزر از متخصصین سوال کردم برایم توضیح دادند که چون چرخه رشد موهایم بسیار سریع است بهتر است هر چهار هفته یک بار برای تکمیل درمان مراجعه کنم. اما بعد از 2 جلسه رشد موهایم کندتر شد و به همین علت جلسات لیزر هر ۶ هفته یک بار تنظیم شد. زمانی که علت این اختلاف زمانی را از متخصص لیزر مو الکس پرسیدم پاسخ داد که لیزر کندلا الکساندرایت روی موهای در حال رشد تاثیر می گذارد و به همین علت این مدت زمان باید در نظر گرفته شود تا سایر موهایی که در جلسه قبلی در فاز رشد قرار نداشتند وارد فاز رشد شده و فولیکول آنها توسط لیزر تخریب شود."
"طی تحقیقاتی که انجام داده بودم متوجه شدم که لیزر کندلا الکس روی موهای در حال رشد که در فاز آناژن قرار دارند؛ تاثیر گذار است. در این فاز تغذیه سلول مو از طیق خونرسانی به رشد موها کمک می کند چون مو همچنان به ریشه آن متصل است. اما رابطه آن را با فواصل زمانی در نظر گرفته شده بین جلسات لیزر نمی‌دانستم. متخصص لیزر  candela alex برای من توضیح داد که چرخه رشد مو  برای اینکه در فاز آناژن قرار بگیرد کمی طولانی است و در هر دوره زمانی فقط حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد از موهای کل بدن در فاز آناژن قرار دارد به همین علت باید فاصله زمانی ۴ تا ۸ هفته ای برای نواحی مختلف بدن در نظر گرفته شود  تا  یک سری دیگر از موها  وارد فاز رشد شده و با لیزر درمان شوند."
"یکی از دوستانم به من پیشنهاد داد که ناحیه پشت لبم را لیزر کنم او توضیح داد که طی سه جلسه و با فاصله زمانی سه هفته ای جلسات لیزر او تکمیل شده و الان که حدود یک سال از لیزر کردنش می‌گذرد کاملاً از این روش درمانی راضی است. زمانی که من به مطب کندلا مراجعه کردم تا همان ناحیه را لیزر کنم متخصص لیزر الکساندرایت فواصل زمانی ۴ هفته ای و طول درمان چهار جلسه را برای من در نظر گرفت. تعجب کردم و از او پرسیدم که چه تفاوتی با دوستم داشتم و چرا باید تعداد جلسات و فاصله زمانی آنها طولانی تر شود. با توضیحات متخصص لیزر مو متوجه شدم که نوع پوست و ضخامت موهایم و همچنین حجم آنها نسبت به دوستم متفاوت است و به همین علت برای رسیدن به بهترین نتیجه متخصص چنین برنامه ای را برایم تنظیم کرده است."مشاوره رایگان

نظرات کاربران

 • 1399/01/31
  0 0

  اینکه بعد از تموم شدن لیزر به مدت 10 جلسه دوباره بعد یک سال مو رشد میکنه درسته؟

  • 1399/02/29
   0 0

   سلام بستگی به بدن و عکس العمل هر شخص هم داره اما طبیعتا بعد از 8-6 جلسه مو رشدش خیلی کم میشه و فاصله جلسات هم بیشتر میشه.

 • 1399/02/28
  0 0

  چجوریه واقعا برا همه بعد یه سال در میاد ؟؟

  • 1399/02/29
   0 0

   سلام نه واسه هر شخص متفاوته.

 • 1399/02/31
  0 0

  ببخشید من اولین جلسه واسه لیزر زیر بغل رفتم اما الان دراومده منتهی خیلی کوتاه شده و نقطه نقطه اس اما بازم دراومده میشه تیغ زد یانه؟؟؟

  • 1399/03/06
   0 0

   هنوز مو در نیومده بزار خودش در بیاد بعد میریزه میتونی خودت هم مو رو با دست بکشی میکنه

 • 1399/03/31
  0 0

  سلام فاصله بین جلسات که موی زائد رشد میکنه باید چکار کنیم

  • 1399/04/04
   0 0

   سلام بهتره که تا روز قبل از جلسه لیزرتون شیو نشه. هرچی بیشتر تیغ بزنید تاثیر لیزر کمتر میشه.

 • 1399/04/02
  0 0

  سلام وقت بخیر تا جلسه ششم باید سه هفته یکبار رفت ؟!لطفا راهنمایی کنید از کجا باید تشخیص بدیم چون اکثرا میگن تا ۶جلسه اول باید ۳هفته یکبار مراجعه کرد برای کل بدن

  • 1399/04/04
   0 0

   سلام بستگی به دستگاه داره اما معمولا 4 جلسه ی اول ماهی یکبار، و بعد از اون 45 روز یکبار باید لیزر شه.

 • 1399/04/02
  0 0

  سلام من میخام لیزر کنم ولی دودلم چون میگند دوباره در میاد میشه بگید احتمال دوباره در اومدنش چه قدره

  • 1399/04/04
   0 0

   سلام بستگی به بدن هر فرد هم داره اما معمولا بعد از تمام شدن دوره ی لیزر 90% موها ریزش داره و رشد مجدد نداره.

 • 1399/04/03
  0 0

  زمانی که دوره لیزر تمام می شود و قصد بارداری داریم اگه باردارشویم مو ها دوباره به حالت قبل بر می گرده

  • 1399/04/04
   0 0

   سلام بخاطر بهم ریختن هورمون ها و فاصله ی زمانی بین جلسات لیزر بله احتمال زیاد شدن موها هست.

 • 1399/04/07
  0 0

  عالی

 • 1399/04/11
  0 0

  سلام موهای صورت من خیلی ضخیمه و دکتر گفته دوجلسه اول رو با فاصله 10 روز بیا میخواستم ببینم ضرری نداره

  • 1399/04/14
   0 0

   سلام فاصله ی لیزر نباید کمتر از 30 روز باشه معمولا؛ اما اگه پزشک متخصص اینطوری صلاح دیدن که مشکلی نیست.

 • 1399/04/16
  0 0

  من واسه لیزر زیر بغل و بیکینی میرم هشت جلسه م تموم شده ولی باز در میاد موهام رنگ پوستم سبزه هستش باید ادامه بدم که کلا در نیاد واقعا جواب میگیرم؟

  • 1399/04/17
   0 0

   سلام زیربغل و مخصوصا بیکینی نواحی حساسی هستند و کلا دیرتر جواب میدن. پیشنهاد میکنم دورتونو ادامه بدید.

 • 1399/04/17
  0 0

  سلام میخواستم بدونم بعد از اتمام جلسات لیزر نوک موهای زیر پوستی از از روی پوست از بین خواهد رفت و پوست یکدست میشه (بخصوص ناحیه ساق پا)؟

  • 1399/04/18
   0 0

   سلام به تدریج بله.

 • 1399/04/17
  0 0

  عاااااالی

 • 1399/04/18
  0 0

  سلام. من مشکل پرکاری تیروئید دارم. آیا ممکنه به این علت نتیجه نگیرم یا دیرتر بشه نتیجه گیری؟

  • 1399/04/18
   0 0

   سلام احتمالش هست.

نظر خود را درباره مطلب بالا بیان کنید