آیا لیزر موهای زائد سرطان زا است؟

تاریخ انتشار - ۲۴ خرداد ۱۳۹۸

لیزر موی کندلا الکس برای افرادی که از روشهای سنتی حذف موهای زائد خسته شده اند؛ گزینه بسیار مناسبی است. به نظر می رسد با معرفی تکنولوژی لیزر موهای زائد روشهای سنتی مثل موم گذاشتن، اپیلاسیون، وکس، بند انداختن و استفاده از موچین که همچنان برای حذف موهای بدن و صورت به کار می روند؛ به تدریج جذابیت خود را از دست می دهند و این روزها استقبال کمتری از آنها می شود.

خوشبختانه از دستگاه لیزر موی کندلا الکساندرایت برای حذف موهای زائد تمام نواحی بدن مانند پشت لب، گونه، چانه، پشت گردن، دست، پا، بازو، سینه، شکم و کمر می توان استفاده کرد. پس از انجام لیزر زمانیکه برای مدتی طولانی دیگر هیچ مویی روی پوست خود نمی بینید و نیازی به استفاده از روشهای تکراری و خسته کننده مثل شیو کردن یا کرم موبر ندارید؛ احساس راحتی بیشتری خواهید داشت.

با این وجود هنوز تعداد بسیار زیادی، در استفاده از دستگاه لیزر موی کندلا الکس دچار تردید هستند. این تردید معمولا از این سوال مهم ناشی می شود که 

آیا استفاده از دستگاه لیزر موی کندلا الکس ایجاد سرطان می کند؟

پاسخ این سؤال قطعاً و مطمئناً منفی است. اما برای اینکه با خیال راحت جلسات لیزر حذف موی زائد خود را با کندلا الکس شروع کنید؛ نظر پزشکان متخصص و افرادی که در این زمینه تحقیقات گسترده ای انجام دادند را برایتان گردآوری کرده ایم. 

اشعه لیزر موی کندلا الکس فقط برای تخریب فولیکول های مو طراحی شده است.

پالس های انرژی نوری که برای درمان و حذف موهای زائد توسط لیزر موی کندلا الکساندرایت طراحی شده فقط با جذب شدن توسط فولیکولهای مو ایجاد حرارت کرده و آنها را از بین می برند. تاکنون هیچکدام از تحقیقات انجام گرفته، مدرکی مبنی براینکه لیزر موهای زائد دلیل ایجاد سرطان باشد؛ پیدا نکرده اند. یکی از طراحان لیزر کندلا الکساندرایت در مصاحبه ای بیان کرد:"لیزر کندلا الکس، نوری در محدوده نور فروسرخ که قابل رویت است تولید می کند؛ این اشعه نور به خودی خود اصلا مضر نیست و اثر آن روی بدن تقریبا مثل نور طبیعی خورشید است. بنابراین دلیلی ندارد که استفاده از لیزر موی کندلا الکساندرایت خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد. "

اشعه لیزر موی کندلا الکساندرایت، غیریونیزه است.

برخی معتقدند که مطالعات کافی در خصوص اثرات بلند مدت لیزر موهای زائد مانند احتمال افزایش خطر ابتلا به سرطان انجام نگرفته است. آنها به تحقیقاتی اشاره می کنند که در آنها تغییراتی روی خالهای نامعمول بعد از حذف موهای زائد مشاهده شده است و نتیجه می گیرند که لیزر مو می تواند سرطان ایجاد کند. درصورتیکه در همان تحقیقات به این نکته اشاره شده که دستگاههای لیزر مو، تشعشعات غیر یونیزه را به شکل نور متمرکز با طول موج مشخص تولید می کند که فقط روی سلولهایی که مو از آنها رشد می کند، تاثیر می گذارد و موجب توقف رشد موی آنها می شود. بنابراین این نوع اشعه غیریونیزه با سایر لیزرهای یونیزه مانند اشعه X که احتمال ایجاد سرطان برای آن مطرح شده کاملا متفاوت است و گاهی اوقات حتی برای درمان سلولهای سرطانی نیز از همین دستگاه لیزر کندلا الکساندرایت استفاده می شود.

نفوذ اشعه لیزر الکساندرایت در پوست کمتر از یک میلیمتر است.

اکثر افرادی که نمی توانند تصمیم قطعی برای استفاده از لیزر کندلا الکس بگیرند؛ نگران این هستند که حذف موهای زاند با لیزر برای نواحی مختلفی مانند زیر بغل، بیکینی یا هر ناحیه دیگری از بدن با نفوذ نوری با انرژی زیاد به آن ناحیه از بدن انجام می شود و این انرژی زیاد می تواند موجب تحریک سلولها و سرطانی شدن آنها شود. اما نکته اینجاست که عمق نفوذ اشعه لیزر در پوست بسیار کم است و معمولا این نفوذ تا حدودی به اندازه رسیدن به فولیکول های مو داخل پوست است بنابراین به هیچ وجه نمی تواند به ارگانهای داخلی بدن نفوذ پیدا کرده یا تاثیری روی آنها داشته باشد. پس لیزر موهای زائد با دستگاه کندلا الکساندرایت کاملا ایمن است.

اشعه لیزر کندلا الکس تاثیری در تحریک غدد لنفاوی یا تخمدانها و سرطانی شدن آنها ندارد.

گزارشات متعددی دلیل ایجاد سرطان در نواحی مختلف بدن مانند غدد لنفاوی یا تخمدانها را جهش DNA می دانند و احتمال داده اند که لیزر موهای زائد در نواحی خاصی مانند زیربغل یا بیکینی موجب جهش DNA و تحریک سلولهای سرطانی یا ایجاد تومور شود. اما این ادعا به هیچ وجه درست نیست. انرژی اشعه لیزر تنها توسط سلولهای مو یا همان فولیکولها جذب می شود و از لحاظ علمی هیچ دلیلی وجود ندارد که این انرژی بتواند جهش DNA ایجاد کند یا روی ارگانهای داخلی بدن تاثیری بگذارد.

آیا لیزر موهای صورت، موجب سرطان پوست می شود؟

نگرانی در مورد حذف موهای زائد با لیزر اصلا غیرطبیعی نیست، اما تنها درصورتی می توانید این نگرانی را برطرف کنید که اطلاعات کافی در مورد اجزاء دستگاه لیزر مو و نحوه عملکرد آن داشته باشید. 
چند متخصص پوست و مو که عضو اتحادیه پزشکان پوست و موی آمریکا، سازمان سلامت جهانی و پیشگیری از سرطان پوست نیز بودند، تحقیقاتی در زمینه لیزر موهای زائد با لیزر الکساندرایت انجام دادند و نهایتا به این نتیجه رسیدند که چون اشعه لیزر مورد استفاده برای حذف موهای زائد، تشعشعات بسیار کمی دارد؛ بنابراین نمی توان آن را برای بدن مضر دانست و هیچکدام از نتایج بدست آمده در این تحقیقات نتوانست اثبات کند که درمان موهای زائد با دستگاه لیزر الکس می تواند خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش دهد.
در مصاحبه تقریبا مفصلی که پس از اتمام این تحققیات انجام گرفت، آنها به سوالات خبرنگاران اینطور پاسخ دادند:

چه نوع تشعشعاتی خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می دهد و آیا اشعه لیزر الکساندرایت نیز چنین اثری دارد؟

ممکن است برخی اشعه ها مانند اشعه X یا گاما، بتوانند خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش دهند اما این دو اشعه، یونیزه هستند و فرکانس بسیار بالایی دارند که از یک منبع طبیعی تولید کننده اشعه در دستگاهی با تکنولوژی پیشرفته تولید می شوند.
به عنوان مثال، می توان از گاز رادون به عنوان منبع طبیعی تولید اشعه نام برد. از طرف دیگر برخی کارخانه های انرژی هسته ای و عکسبرداری ها (مانند CT اسکن) نیز این نوع تشعشعات را به عنوان محصولات جانبی تولید می کنند. زمانیکه این نوع اشعه های یونیزه از بدن عبور می کنند، به سلولهای DNA آسیب وارد کرده و ممکن است آنها را سرطانی کنند.
اما دستگاههایی مانند لیزر کندلا الکساندرایت یا کندلا یگ که برای لیزر موهای زائد به کار می روند؛ تشعشعات غیر یونیزه تولید می کنند که روش درمان آنها کاملا با اشعه های یونیزه متفاوت است و درصورتیکه پوست تحت فرکانس و مدت پالس مناسبی (مثل روش لیزر موهای زائد) در معرض آنها قرار بگیرد؛نمی توانند هیچگونه جهشی ایجاد کنند. 

آیا اشعه لیزر مورد استفاده برای حذف موهای زائد برای بدن مضر است؟

همانطور که سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) اعلام کرده، انرژی لیزر که برای حذف موهای زائد به کار می رود هیچگونه تشعشع یونیزه ای تولید نمی کند و جزو تشعشعات غیر یونیزه دسته بندی می شود. بنابراین دوستداران دستگاههای لیزر الکساندرایت که می خواهند با استفاده از آن از شر موهای زائد خود خلاص شوند یا برای افرادی که از این دستگاهها استفاده کرده اند؛ جای هیچگونه نگرانی در خصوص ایجاد سرطان پوست وجود ندارد.
انرژی نوری که از دستگاه کندلا الکس ساتع می شود؛ کاملا سطحی است و در طول مدت تابش اشعه روی سطح پوست باقی می ماند. بنابراین با استفاده از لیزر موهای زائد هیچ آسیبی به DNA وارد نشده و جهشی در آن ایجاد نمی شود. پس امکان ابتلا به سرطان حین استفاده از اشعه این نوع لیزر تقریبا صفر درصد است. اما همانطور که اشاره شد این اشعه تاحدودی شبیه نور خورشید است. این منبع طبیعی نور، در صورتیکه به درستی مورد استفاده قرار نگیرد می تواند اثرات مامطلوبی مانند سوختگی، تاول، زخم یا عفونت روی پوست ایجاد کند. همچنین ممکن است موجب نوعی بیماری به نام هیپوپیگمنتیشن (hypopigmentation) شود که در آن لک های سفیدی روی پوست ایجاد شده و قابل درمان نیست. بنابراین بازهم تاکید می کنیم که اگر تصمیم دارید موهای زائد خود را با لیزر درمان کنید؛ حتما به یک پزشک متخصص لیزر و پوست و مو مراجعه کنید.

آیا نتایج سرطان زا نبودن دستگاه لیزر کندلا الکس قطعی است؟

با توجه به تحقیقاتی که تاکنون انجام گرفته، نتیجه سرطان زا نبودن دستگاه کندلا الکساندرایت قطعی است. اما چون این تکنولوژی بسیار جدید است و ممکن است میزان تحقیقات انجام گرفته در این خصوص در حد کافی نبوده باشد؛ توصیه می شود افرادی که سابقه سرطان پوست در خانواده را دارند با احتیاط کامل از این نوع درمان برای حذف موهای زائد خود استفاده کنند.

آیا خطر ابتلا به سرطان با تکنولوژی لیزر موی کندلا الکس 2019 وجود دارد؟

مراجعین بسیاری نگرانی ابتلا به سرطان را با استفاده از تکنولوژی لیزر موی کندلا الکس 2019 دارند؛ آنها تصور می کنند که نوع اشعه این لیزر نسبت به مدلهای قبلی تغییر کرده و چون هنوز تحقیقی روی آن صورت نگرفته ممکن است سرطان زا باشد. در صورتیکه این تصور اصلا درست نیست. دستگاه لیزر موی کندلا الکس 2019 از یک تکنولوژی کاملا پیشرفته در طراحی ساختار دستگاه و سیستم های خنک کننده آن بهره می برد در صورتیکه نحوه تابش اشعه آن تغییری نکرده و همچنان از اشعه فروسرخ با طول موج 755 نانومتر که ضرری برای بدن انسان ندارد استفاده می کند. همچنین امکانات بیشتری که در صفحه تنظیمات برای تنظیم فرکانس و مدت پالس در اختیار متخصص قرار داده شده، به او این امکان را می دهد که با تنظیم دقیق تمام شرایط تابش لیزر به طور خاص برای پوست هر فرد، امکان ایجاد اثرات جانبی مانند سوزش، درد و قرمزی را نیز به حداقل برساند.

خطرات استفاده از لیزر موهای زائد با دستگاه کندلا الکس چیست؟

اثرات جانبی که با لیزر موهای زائد توسط دستگاه کندلا الکس در افراد مشاهده می شود، بسته به نوع پوست، نوع مو و رنگ موی آنها متفاوت است. معمولترین خطراتی که پس از لیزر مو مشاهده می شود، شامل موارد زیر است:
سوزش پوست
احساس ناراحتی موقتی 
قرمز شدن محل لیزر شده
تورم (به مدت کوتاه)
حساس شدن پوست به نور و آب داغ به مدت حدوداً 2 روز
تغییر رنگدانه پوست و مشاهده برخی لک های تیره تر یا روشن تر روی پوست به طور موقت
خطرات جدی تری مانند از بین رفتن رنگدانه پوست و مشاهده لک های سفید روی آن، سوختگی خفیف و تاول زدن نیز در موارد بسیار کم و درصورتیکه لیزر موهای زائد با دستگاه کندلا الکس توسط متخصص آن انجام نگیرد ممکن است مشاهده شود.

آیا لیزر موهای زائد با کندلا الکس خطرات جدی مانند سرطان ایجاد می کند؟

درصورتیکه دستگاه لیزر کندلا الکساندرایت توسط شخصی که تجربه و تخصص کافی در خصوص لیزر موهای زائد با این دستگاه را ندارد؛ به کار رود یا فرد به توصیه هایی که پیش از انجام لیزر به او شده توجه نکند؛ ممکن است خطرات جدی تری روی پوست افراد ایجاد کند. برخی از این اثرات جانبی عبارتند از:
تغییر قابل توجه در زمینه پوست: این تغییر زمانی مشاهده می شود که فرد کمتر از دو هفته پیش از انجام لیزر موهای زائد با دستگاه Candela Alex  برنزه کرده باشد.
اثر سوختگی: درصورتیکه پوست فرد از آن نوعی باشد که جای زخم معمولا روی آن می ماند؛ ممکن است اثر یا رد سوختگی لیزر مو نیز روی پوست او باقی بماند.
تاول زدن: در صورتیکه پس از انجام لیزر موهای زائد در کمتر از دوهفته در معرض نور شدید آفتاب قرار بگیرید؛ احتمال دارد پوستتان تاول بزند.
رشد موها با حجم بیشتر و ضخیم تر: در صورتیکه داروهای خاصی مصرف می کنید یا بیماری خاصی دارید ممکن است با چنین اثری پس از لیزر موهای زائد مواجه شوید. بنابراین حتما باید پزشک خود را در جریان بگذارید.
هیچکدام از این اثرات جانبی متداول و خطرات جدی مطرح شده، موجب نمی شود که لیزر موهای زائد خطر ابتلا به سرطان را روی پوست یا هر ناحیه و ارگانی از بدن شما افزایش دهد. بنابراین لیزر موهای زائد با دستگاه لیزر موی کندلا الکس در صورت استفاده نادرست ممکن است اثرات جانبی ناخوشایندی ایجاد کند اما این اثرات به هیچ وجه سرطان زا نیست. 


مشاوره رایگان

نظر خود را درباره مطلب بالا بیان کنید