رابطه کم کاری تیروئید و لیزر موهای زائد

تاریخ انتشار - ۳ آبان ۱۳۹۸

دو نوع اصلی اختلال تیروئید وجود دارد که می‌تواند به افزایش رشد موهای نواحی مختلف بدن منجر شود و شما را مجبور کند که برای حذف موهای زائد خود از لیزر کندلا الکس استفاده کنید. در صورتی که غده تیروئید هورمون بسیار زیادی تولید کند به آن تیروئید پرکار میگویند و اگر هورمون تولید شده به اندازه کافی نباشد تیروئیدکم کار نامیده می شود.
بیمارانی که به تیروئید کم کار مبتلا هستند معمولا با ریزش موی شدیدی روبرو هستند و برای جبران آن از داروهای هورمونی رشد مو استفاده می کنند که منجر به رشد موهای زائد در نواحی مختلف بدن می شود. گاهی اوقات با وجود اختلال در سیستم ایمنی، پزشکان نمی توانند به راحتی وجود اختلال در تیروئید را تشخیص دهند. برخی از داروهای درمانی تیروئید کم کار نیز روی پرمویی به خصوص در ناحیه صورت زنان موثر است.
در هر صورت پیش از اقدام لیزر موهای زائد خود باید علت رشد بیش از حد موهای نواحی مختلف بدن خود را تشخیص دهید و پس از درمان مشکلات سیستم ایمنی، اختلالات هورمونی یا تیروئید کم کار و پرکار اقدام به حذف موهای زائد نمایید. در غیر این صورت لیزر کندلا الکساندرایت نمی‌تواند کمک چندانی به شما در حذف موهای زائد ناشی از این بیماریها کند. چون در مدت کوتاهی پس از تکمیل جلسات لیزر موهای زائد مجددا اختلالات هورمونی موجب رشد موهای زائد روی نواحی مختلف بدن می شوند.

کم کاری تیروئید چیست؟

کم کاری تیروئید شرایطی است که در آن تیروئید به درستی کار نمی کند و مقدار کافی از هورمون تیروئید را تولید نمی کند. کم کاری تیروئید یکی از شایعترین دلایل اختلال تیروئید است. تیروئید تنها ماده در بدن است که می‌تواند ید را جذب کند و در صورتی که مشکلی در هورمون تیروئید ایجاد شود؛ هیچ گونه یدی از مواد غذایی در بدن جذب نمی شود و در نتیجه مشکلاتی در آمینو اسید ها به وجود می آید و هورمون کافی وارد جریان خون نمی شود. به منظور درمان تیروئید کم کار، بیمار باید داروهای خاصی مصرف کند که یکی از عوارض جانبی آنها، رشد موهای زائد بیش از حد در نواحی خاصی از بدن است.

تیروئید کم کار در اثر چه عواملی به وجود می‌آید؟

کم کاری تیروئید ممکن است به دلایل مختلفی ایجاد شود. این عوامل می‌تواند شامل قرار گرفتن در معرض تشعشعات، مصرف داروهای خاص، عمل جراحی غده تیروئید و مصرف بیش از اندازه یا بسیار کمی ید در رژیم غذایی و مصرف سبزیجات خام مانند بروکلی و انواع کلم‌ها و غیره باشد.
جدید ترین ریسک فاکتورهای کم کاری تیروئید مربوط به سابقه فامیلی، بیماری‌های غدد درون ریز، اختلالات سیستم ایمنی، افزایش سن بیش از ۶۰ سال به خصوص برای زنان، سندروم خستگی کرونیک، کشیدن سیگار و دوران پس از بارداری باشد.

آیا تیروئید کم کار موجب افزایش رشد موی صورت میشود؟

کم کاری تیروئید با علائمی شامل خشک شدن و ضخیم شدن موها همراه است. همچنین داروهای درمانی این بیماری موجب افزایش رشد موهای صورت می شود و در صورتی که برای از بین بردن این موهای زائد از لیزر الکساندرایت استفاده کنید اما اختلال هورمونی خود را درمان نکنید نتیجه لیزر مو تاثیر چندانی نخواهد داشت.

آیا تیروئید کم کار موجب پرمویی میشود؟

بیماری تیروئید می تواند موجب افزایش رشد موهای زائد در نواحی مختلف بدن شود. اما ربطی به افزایش هورمون آندروژن و افزایش رشد مو در نواحی خاصی که مربوط به مردان است مانند ریش ندارد. اختلال در هورمون تیروئید گاهی اوقات همراه با مشکلات هورمونی دیگر مانند نوسان در میزان پرولاکتین همراه است که پرمویی ایجاد می کند.

آیا لیزر موهای زائد روی گردن مردان موجب آسیب رسیدن به غده تیروئید می شود؟

لیزر موهای زائد روی موهای ناحیه گردن مردان کاملا موثر و رضایت بخش است و تاکنون هیچ گونه گزارشی در خصوص آسیب رسیدن به غده تیروئید بعد از لیزر موهای زائد گردن ارائه نشده است. بنابراین مردانی که تیروئید کم کار داشته باشند نیز می‌توانند با خیال راحت موهای زائد و پرپشت ناحیه گردن خود را با لیزر کندلا الکساندرایت درمان کنند.

آیا کم کاری تیروئید روی هورمون آندروژن و پرمویی تاثیر دارد؟

میزان هورمون آندروژن در زنان در حد نرمال قرار دارد اما در صورتی که میزان این هورمون افزایش بیش از حد داشته باشد زنان دچار بیماری هیرسوتیسم یا رشد بیش از حد موهای زائد در نواحی خاصی از بدن شان خواهند شد. در صورتی که هورمون آندروژن افزایش بی رویه در بدن زنان داشته باشد سلول‌های موی آنها شروع به رشد بیش از حد مو ها خواهد کرد که به این بیماری هایپرتریکوزیس میگویند این مشکل ممکن است پس از مصرف داروهای درمانی برای کم کاری تیروئید ایجاد شود.

هایپرتریکوزیس چیست؟

هایپرتریکوزیس رشد بیش از حد و غیر طبیعی موهای زائد روی بدن است. دو نوع هایپرتریکوزیس وجود دارد که به آن موضعی یا عمومی می گویند. در هایپرتریکوزیس موضعی موهای زائد فقط در یک یا چند ناحیه خاص از بدن رشد بیش از حدی دارند. در صورتی که در هایپرتریکوزیس عمومی تمام موهای زائد رشد بیش از حدی خواهند داشت که این نواحی می‌تواند شامل صورت، زیر بغل، کمر، ریش، پاها و غیره شود.
بیماری هایپرتریکوزیس ممکن است در اثر اختلالات هورمونی ناشی از مصرف داروهای خاص برای کم کاری تیروئید ایجاد شود.
گاهی اوقات رشد مو های اضافه مربوط به افزایش سطح هورمون آندروژن نیست. به عنوان مثال افزایش رشد مو بین ابروها یا روی پیشانی یا روی گونه های صورت نیز هایپرتریکوزیس نامیده می‌شود که به علت مشکلات در هورمون تیروئید ایجاد می شود.

هیرسوتیسم چیست؟

زنانی که به هیرسوتیسم مبتلا هستند با رشد قابل توجهی از موهای زائد را در نواحی مربوط به مردان مانند پشت لب، چانه، اطراف نوک سینه و زیر شکم مواجه می شوند. در مراحل پیشرفته تر هیرسوتیسم، رشد موهای زائد روی کمر، شانه ها و بالای شکم نیز دیده می شود. شروع بیماری هیرسوتیسم می‌تواند در اثر اختلال در ترشح هورمون تیروئید توسط غده تیروئید باشد.

پرمویی چیست و به چه دلایلی در زنان دیده می شود؟

در صورتی که در نواحی خاص صورت و بدن موهای زائد بیش از حد رشد کند و سیاه تر و ضخیم تر از سایر موهای بدن باشند به آن پرمویی می گویند. از دلایل ایجاد پرمویی در زنان می‌تواند اختلالات هورمونی، دلایل ژنتیکی، کم کاری تیروئید، افزایش سطح پرولاکتین، مصرف داروهای خاص و موارد بسیار دیگری باشد.

چرا اختلال در ترشح غده تیروئید می تواند موجب پرمویی شود؟

ترشح های غده تیروئید یکی از عوامل مهم در کنترل رشد مو توسط فولیکولهای مو است. در صورتی که تیروئید به میزان کافی در بدن تولید نشود فولیکول ها نیز به درستی کار نمی کند و در نتیجه ممکن است بیمارانی که کم کاری تیروئید دارند به افزایش رشد موهای زائد یا ریزش موی شدید دچار شوند.

آیا موهای زائدی که در اثر کم کاری تیروئید رشد کرده را می توان با لیزر کندلا الکس از بین برد؟

زنانی که به هر دلیلی از جمله کم کاری تیروئید دچار پرمویی شده اند؛ معمولاً اعتماد به نفس پایینی دارند و می‌خواهند هر چه سریعتر از شر موهای زائدی که روی صورت و بدنشان را پوشانده خلاص شوند. به همین علت به فکر استفاده از روشهای دائمی حذف موهای زائد با لیزر کندلا الکس می‌افتد.
در حال حاضر لیزر مو یکی از روش های ایمن و دائمی کاهش موهای زائد بدن است که با استفاده از تکنولوژی بسیار پیشرفته می تواند حدود ۸۰ درصد از موهای زائد بدن را به طور دائمی کاهش دهد.
پر مویی که در اثر کم کاری تیروئید به وجود آمده ناشی از اختلالات هورمونی است. هرچند استفاده از لیزر کندلا الکساندرایت در کوتاه مدت می تواند به این بیماران کمک کند که از مشاهده پوستی لطیف لذت ببرند؛ اما در صورتی که اختلالات هورمونی آنها درمان نشده باشد و سطح ترشح هورمون تیروئید به اندازه کافی در بدن آنها به تعادل نرسیده باشد احتمال مشاهده مجدد موهای زائد در مدت کوتاهی پس از تکمیل جلسات لیزر وجود دارد. 
گاهی اوقات حتی مصرف داروهایی که هورمون تیروئید را به حد تعادل می رساند موجب افزایش رشد موهای زائد روی بدن بیمارانی که به کم کاری تیروئید مبتلا هستند؛ می شود. چون مصرف برخی از داروهایی که به درمان کم کاری تیروئید کمک می کند فولیکول های مو را تحریک کرده و موجب افزایش رشد موهای زائد میشود و متاسفانه این بیماران نمی توانند داروهای خود را تغییر دهند چون برای درمان بیماری کم‌کاری تیروئید خود به آنها نیاز دارند؛ در عین حال با مصرف آن داروها موهای زائد بدنشان نیز به سرعت رشد می کند؛ حذف موهای زائد با روش کندلا الکس نمی تواند کمکی به آنها نماید. چون با مصرف داروها در مدت کوتاهی پس از لیزر، موهای زائد مجددا رشد می کنند.
در این شرایط بهتر است حتما با یک متخصص پوست و مو مشورت کنید تا بتواند هورمون های کاهش رشد موهای زائد را همزمان با لیزر مو برای شما تجویز کند. در این صورت هم هورمون‌های تیروئید و هم هورمون های رشد مو به تعادل رسیده و می توانید جلسه لیزر مو خود را آغاز کنید.

آیا لیزر کندلا الکس روی موهای زائد صورت که در اثر کم کاری تیروئید ایجاد شده موثر است؟

همانطور که پیش از این اشاره کردیم افزایش رشد موهای زائد در اثر اختلال در ترشح هورمون تیروئید مشاهده می شود و مصرف داروهایی که به درمان کم کاری تیروئید کمک می کنند نیز موجب افزایش رشد موهای زائد در نواحی مختلف بدن به خصوص صورت می‌شوند.
زنان معمولا اهمیت بسیار زیادی به زیبایی و چهره خود می دهند. زمانی که که به بیماری کم کاری تیروئید مبتلا می شوند مجبورند از داروهای هورمونی استفاده کنند که موهای زائد صورتشان را ضخیم و تیره میکند؛ بنابراین ترجیح می‌دهند از راهکارهای دائمی برای خلاص شدن از شر آنها استفاده کنند. مطمئنا بهترین روش برای کاهش دائمی موهای زائد صورت پس از کم کاری تیروئید لیزر کندلا الکساندرایت است.
البته بهتر است پیش از شروع جلسات لیزر حتماً با متخصص پوست و مو مشورت کنید و مطمئن شوید که اصول ایمنی هنگام جلسات لیزر برای شما رعایت می شود. همچنین در صورتی که پزشک داروهای خاصی را قبل و بعد از جلسات لیزر تجویز کرد باید حتما آن ها را مصرف کرده و تمام نکات مربوط به موفقیت آمیز بودن لیزر موهای زائد را رعایت کنید.
 کندلا با متخصصین پوست و مو حرفه ای و با تجربه در زمینه حذف موهای زائد با لیزر کندلا الکساندرایت همکاری می کند و آمادگی کامل برای تنظیم جلسه مشاوره برای بیمارانی که به پرمویی در اثر کم کاری تیروئید دچار هستند را دارد.
متخصصین کندلا برای شروع درمان با لیزر مو کندلا الکس ابتدا سطح ترشح هورمون ها در بدن شما را بررسی کرده و سپس نوع پوست، رنگ پوست و رنگ موی شما را به منظور تعیین تنظیمات مربوط به تابش اشعه لیزر و پالس‌های آن بررسی می‌کنند تا هیچ گونه عوارض ناخواسته ای پس از حذف موهای زائد توسط لیزر کندل الکس برای شما ایجاد نشود.
اگر وجود موهای زائد روی صورت و نواحی مختلف بدنتان به علت مصرف داروهای هورمونی و اختلال در ترشح هورمون تیروئید یا کم کاری تیروئید شما را آزار میدهد فرصت را از دست ندهید و همین امروز با مشاورین  کندلا تماس بگیرید.مشاوره رایگان

نظرات کاربران

 • 1398/08/16
  1 0

  سلام ی سوال داشتم من ۱۸ سالمه ازمایش تییروید دادم متوجه شدم تیرویید کم کار دارم ولی هنو شروع ب قرص خوردن نکردم الان چند روزه متوجه شدم سینه هام مو دراورده من شخصا بور و کم مو هستم ولی نگران شدم اخه اینجوری نبودم قبلا ؟ خطرناک نیس ؟ درمان میشع اگه قرص بخورم یا زیاد ترم میشع؟

  • 1398/09/04
   0 0

   سلام لطفا به دکتر غدد مراجعه نمایید.

 • 1398/10/26
  0 0

  سلام.هفته پیش لیزر داشتم با دستگاه پرایمر.خیلی خیلی اذیت شدم از درد و سوزش.الانم هیچ تغییری نکرده با ژیلت میکشم انگار بیشترم شده.فک کنم مشکل هورمونی هم داشته باشم.چیکار کنم؟

  • 1398/10/29
   0 0

   سلام احتمالا به خاطر دستگاهه پیشنهاد می کنم برای یک جلسه کندلا رو امتحان کنین

 • 1399/01/05
  0 0

  سلام خسته نباشید مشکل هورمونی دارم و چند وقت پیش ازمایش دادم کم کاری تیروئید داشتم الان من هیچ قرصی برای درمان کم کاری تیروئید مصرف نکردم ولی خیلی مو های ضخیم دارم و بعضی اوقات هم صدای مردانه دارم بنظرتون من دچار بیماری هیرسوتیم هستم؟

  • 1399/01/31
   0 0

   سلام شما باید برای تشخیص و درمان مشکلتون با یه پزشک متخصص شخصا مشورت کنید.

 • 1399/02/05
  0 0

  من کم کاری تیروئید دارم قرص مصرف می‌کنم ۴ جلسه رفتم لیزر برای صورتم ۲ جلسه فاصله افتاد ولی رشد موها خیلی زیادتر شده بود علتش چیست

  • 1399/02/07
   0 0

   سلام طبیعیه. چون هم مشکل هورمونی دارید هم صورت دیر جواب میده و هم فاصله افتاده. پیشنهاد میکنم به لیزرتون ادامه بدید.

 • 1399/02/23
  0 0

  سلام.ببخشید اگه داروی کم کاری تیروئید استفاده کنیم و لیزر هم انجام بدیم لیزر موها جواب میده یا نه؟

  • 1399/02/25
   0 0

   سلام بله جواب میده.

نظر خود را درباره مطلب بالا بیان کنید