سوختگی ناشی از لیزر موهای زائد

تاریخ انتشار - ۸ آبان ۱۳۹۸

تعداد افرادی که برای حذف موهای زائد از لیزر کندلا الکس استفاده می کنند؛ رو به افزایش است و متاسفانه تعداد کمی از آنها از سوختگی های شدید ناشی از لیزر مو که نه تنها دردناک است بلکه جای زخم دائمی بر جای می گذارد؛ رنج می برند.
اصلی ترین دلیل سوختگی ناشی از لیزر مو مراجعه به تکنسین بی تجربه در سالن های آرایشی و زیبایی و آرایشگاه هایی است که بدون گذراندن دوره های مخصوص برای کار با لیزر کندلا الکس اقدام به لیزر مو می کنند. در صورتی که شما نیز گول تبلیغات با هزینه پایین سالن های آرایشی را خورده اید و پوستتان دچار سوختگی شده است باید از آنها بخواهید که به طور رایگان، پوست سوخته شده را لیزر کنند تا سوختگی بهبود یابد و اثر زخم ناشی از آن از بین برود.
اگر میخواهید در خصوص سوختگی ناشی از لیزر مو اطلاعات بیشتری کسب کنید؛ ما در ادامه علائم سوختگی، دلایل آن و نحوه درمان و مراقبت از آن توضیحات بیشتری داده‌ایم:
با توجه به اینکه تعداد زنان و مردانی که حذف موهای زائد با روش لیزر مو را انتخاب می کنند؛ گسترش بیشتری نسبت به قبل پیدا کرده، تعداد آسیب‌هایی مانند سوختگی نیز در سال‌های اخیر رشد قابل توجهی داشته است. دلیل آن نیز می تواند مراجعه به سالنها و آرایشگاه هایی باشد که خدمات لیزر مو را توسط افراد بی تجربه انجام می دهند.
اگر به یک کلینیک تخصصی و حرفه ای مراجعه کنید احتمال ایجاد سوختگی ناشی از لیزر مو به صفر می رسد. تکنسین‌های با تجربه و آموزش دیده، تنظیمات لیزر کندلا الکس را متناسب با پوست و موی هر شخص تعیین کرده و درمان را طبق دستورالعملهای استاندارد انجام می دهد.
به طور خلاصه میتوان گفت بهتر است لیزر موهای زائد را در سالن های آرایشی حتی در صورتی که نرخ آنها ارزان تر از کلینیک های تخصصی باشد؛ انجام ندهید. چون در این صورت خودتان را در معرض خطر سوختگی ناشی از لیزر مو قرار می دهید. حتی انجام لیزر مو در خانه با استفاده از دستگاه های لیزر موی خانگی، شما را در معرض ریسک سوختگی جزئی و شدید قرار می دهد.
چون لیزر موهای زائد نه تنها به علت اینکه پوستی لطیف و نرم را را به شما هدیه می دهد؛ محبوبیت پیدا کرده بلکه چون از رشد مجدد موهای زائد تقریبا به طور دائمی جلوگیری می کند؛ استقبال گسترده ای از آن شده است.
چنانچه در اثر خطای تکنسین لیزر دچار سوختگی شدید حتماً باید مراقبت ها و احتیاط های لازم را پیش از ادامه جلسات لیزر مو رعایت کنی.د سوختگی شدید یا جزئی در اثر لیزر مو اصلا طبیعی نیست و در صورتی که چنین عارضه ای را مشاهده کردید می توانید از تکنسین لیزر شکایت کنید و غرامت درمان سوختگی خود را دریافت نمایید.


سوختگی ناشی از لیزر موهای زائد


اصلی ترین دلایل  سوختگی ناشی از لیزر موهای زائد

مراجعه به تکنسین های لیزر‌موی بی تجربه و بی صلاحیت
نمی‌توان گفت که فرایند لیزر مو کاملا بدون خطر و بدون عوارض جانبی است. اما همانطور که پیش از این اشاره شد در صورتی که حذف موهای زائد با لیزر کندلا الکساندرایت توسط تکنسین های بی تجربه و غیر متخصص انجام گیرد احتمال سوختگی های شدید و یا جزئی ناشی از لیزر مو وجود خواهد داشت. عوارض جانبی لیزر مو شامل التهاب و قرمزی، درد و ناراحتی یا حتی ایجاد لکه هایی روی پوست است که کاملا موقتی و طبیعی هستند و حتی در کلینیکهای تخصصی و با بهترین دستگاه ها نیز این عوارض جانبی تا حدودی مشاهده می شوند. اما نکته اینجاست که بروز سوختگی یا باقی ماندن اثر سوختگی روی پوست به هیچ وجه از عوارض جانبی طبیعی لیزرمو نمی باشد.
انتخاب دستگاه نامناسب لیزر مو بر اساس پوست و موی بیمار
پیش از شروع جلسات لیزر، متخصص ابتدا نوع پوست، رنگ پوست و رنگ موی شما را بررسی کرده و لیزر مطابق با آن را انتخاب می کند. درصورتیکه دستگاه لیزر موی نامناسبی برای بیمار انتخاب شود؛ امکان بروز سوختگی های شدید روی پوست وجود دارد. 
عدم مراقبت از پوست بعد از لیزر موهای زائد
در صورتیکه توصیه هایی متخصص لیزر در خصوص قرار نگرفتن زیر نور آفتاب یا استفاده از کرم های مرطوب کننده پس از جلسه لیزر را رعایت نکنید احتمال بروز سوختگی درجه یک روی پوست لیزر شده وجود خواهد داشت.
استفاده از حرارت بیش از حد حین حذف موهای زائد با لیزر کندلا الکس
برخی از افرادی که دوره لیزرشان را مطابق با برنامه زمان بندی شده به پایان نرسانده اند؛ بعد از چند ماه مجددا برای پیگیری جلسات لیزر به کلینیک مراجعه می کنند و درخواست می نمایند که لیزر مو با حرارت بسیار بالا برای آنها انجام شود تا هم هزینه کمتری داشته باشد و هم زودتر به نتیجه برسند. ولی این مسئله باعث سوختگی های شدید و ایجاد مشکلات متعاقب آن میشود.

علائم سوختگی درجه یک ناشی از لیزر مو چیست؟

علائم سوختگی درجه یک ناشی از لیزر مو به راحتی قابل تشخیص است چون شامل تورم بیش از حد در ناحیه لیزر شده همراه با درد در آن ناحیه می شود. در صورتی که لایه ای از پوست شما چند ساعت یا یک روز بعد از انجام لیزر مو برداشته شد حتما دچار سوختگی درجه یک شده اید.
به سوختگی درجه یک، سوختگی سوپرفیشال نیز می گویند که می تواند تاثیر منفی روی لایه‌های بالایی پوست شما پس از فرآیند لیزر موهای زائد داشته باشد. در صورتی که سوختگی در ناحیه وسیعی از بدن شما اتفاق بیفتد و درد زیادی داشته باشید باید بلافاصله داروهای مناسب مصرف کنید تا سوختگی شما بهبود یافته و درد تسکین پیدا کند.

علائم سوختگی شدید ناشی از لیزر موهای زائد چیست؟

تورم شدید
قرمز شدن پوست
داغ شدن بیش از حد پوست هنگام لیزر مو و خنک نشدن آن
مشاهده تغییر رنگ پوست
باز هم تاکید می کنیم زمانی که فرآیند لیزر مو با دستگاه کندلا الکس توسط تکنسین حرفه ای و با تجربه انجام گیرد به هیچ عنوان سوختگی توسط بیمار تجربه نخواهد شد و بیمار فقط عوارض جانبی موقتی شامل التهاب، سوزش و تورم خفیف را تجربه خواهد کرد که پس از چند ساعت خود به خود از بین می رود.

در صورتی که دچار سوختگی ناشی از لیزر مو شدم چه کاری باید انجام دهم؟

ابتدا توجه به این نکته مهم است که بروز علائم سوختگی ممکن است حدوداً یک ساعت پس از پایان جلسه لیزر مو خود را نشان دهد. در این زمان احتمالا شما سالن آرایشی را ترک کرده و به خانه برگشته اید. بنابراین در صورتی که پوست شما بیش از حد قرمز شد و علائم سوختگی روی آن مشاهده کردید حتماً با تکنسینی که لیزر مو را انجام داده تماس بگیرید و از او بخواهید که داروهای مناسب برای ریکاوری و بهبود سوختگی ناشی از لیزر را برای شما تجویز کند.
در صورتی که پس از حذف موهای زائد با لیزر کندلا الکس دچار سوختگی شدید؛ حتماً باید سالن آرایشی را از آسیب دیدگی خود باخبر کرده و به نزدیکترین محل درمانی مراجعه کنید و بدون تاخیر زیادی شروع به درمان آن نمایید. در صورتی که تکنسین لیزر از شما خواست که به سالن برگردید؛ دستورالعمل هایی برای بهبود ناحیه سوخته شده به شما خواهد داد. اما بهتر است با یک متخصص پوست و مو نیز مشورت کنید.

چطور باید از سوختگی ناشی از لیزر مو جلوگیری کرد؟

یکی از مهمترین عواملی که ریسک سوختگی ناشی از لیزر مو را کاهش می دهد مراجعه به کلینیک تخصصی لیزر مو با تجربه و حرفه ای است که فرایند ایمن و مطمئن را با تکنسین های آموزش دیده به شما ارائه می دهد.
از دیگر راهکارهای جلوگیری از از سوختن پوست حین لیزر موهای زائد می توان به موارد زیر اشاره کرد:
1. مطمئن شوید که دستگاه لیزر مورد استفاده مجوزها و تاییدیه های لازم را دارد و به خوبی سرویس شده است.
2. مطمئن شوید که دستگاه لیزر مورد استفاده با نوع پوست، رنگ پوست و رنگ موی شما مطابقت دارد. توجه داشته باشید که لیزر کندلا الکس برای پوست های روشن و لیزر کندلا یگ برای پوست های بسیار تیره باید مورد استفاده قرار گیرد.
3. مدرک تکنسین لیزر را بررسی کنید و مطمئن شوید آموزش های لازم را در خصوص استفاده از لیزر کندلا الکس دیده است.

آیا اثر سوختگی ناشی از لیزر مو روی پوست باقی می ماند؟

سوختگی های ناشی از لیزر مو شدید هستند و اثر آنها روی پوست در صورتی که به درستی از آن مراقبت نشود؛ باقی می ماند. در هر صورت باقی ماندن جای سوختگی روی پوست بستگی به شدت آسیب دیدگی و نحوه مراقبت از آن دارد. بنابراین بهتر است تا زمانی که جای سوختگی ناشی از لیزر موها کاملا بهبود یابد؛ توصیه های دارویی متخصص را دقیقا رعایت کنید. 

بهترین روش درمان سوختگی ناشی از لیزر موهای زائد چیست؟

بهبود سوختگی درجه یک ناشی از لیزر مو حدود سه تا ۲۰ روز زمان می‌برد که بستگی به ناحیه ای از پوست که سوخته شده دارد. در صورتی که هرگونه علامتی مبنی بر عفونت و تورم را مشاهده کردید؛ حتما باید به متخصص پوست مراجعه کنید تا نوع سوختگی شما را تشخیص داده و داروهای متناسب با آن را تجویز کند.
درمان سوختگی ناشی از لیزر موهای زائد بستگی به شدت آن و میزان پوستی که دچار سوختگی شده دارد. متخصص پوست و مو با تشخیص علائم سوختگی می تواند بهترین درمان را به شما پیشنهاد دهد تا پوست ناحیه لیزر شده را خنک کنید تا به سرعت درمان شود.
اگر سوختگی ناشی از لیزر موهای زائد بسیار خفیف باشد می توانید با رعایت نکات زیر به بهبود سریعتر آن با درمان های خانگی کمک کنید:
ناحیه از پوست را که دچار سوختگی شده را در سریعترین زمان ممکن خنک کنید.
اگر در خانه هستید چند تکه یخ را داخل حوله بپیچید روی ناحیه ای که دچار سوختگی شده قرار دهید. در صورتی که حوله خیس شد هر چند دقیقه یک بار آن را تعویض کنید.
با مشاهده تاول ها نیز باید آنها را خنک کنید و حوله سرد دیگری روی آن قرار دهید.
هرگز نباید یخ را به طور مستقیم روی پوستی که دچار سوختگی شده قرار دهید.
هرگز بیش از ۱۰ دقیقه حوله حاوی یخ را روی ناحیه سوخته شده قرار ندهید. بعد از هر 10 دقیقه باید کیسه یخ را بردارید و چند دقیقه به پوست خود استراحت دهید.
از روغن های چرب روی پوست ناحیه ای که سوخته شده استفاده نکنید. زمانی که پوست شما شروع به بهبود کرد احتمالاً متخصص کرم های مناسب را برای شما تجویز کند که روی آن بمالید.
هرگز تاول های ناشی از سوختگی لیزر مو را نترکانید چون موجب عفونی شدن زخم و باقی ماندن جای آن می شود.
اگر سوختگی شدید باشد احتمالاً مجبورید از گازهای استریل برای پانسمان آن استفاده کنید اما دقت کنید که بانداژها خیلی سفت بسته نشود.
با تجویز پزشک از کرم های آنتی بیوتیک و هیدروکورتیزون روی ناحیه سوخته شده اعمال کنید.
در صورت مشاهده هر گونه عفونت روی پوستتان به متخصص پوست و مو مراجعه کنید.

عوارض جانبی ناشی از سوختگی پوست در اثر لیزر موهای زائد چیست؟

همانطور که پیش از این اشاره کردیم حذف موهای زائد با لیزر کندلا الکساندرایت در صورتی که توسط متخصص حرفه ای و با تجربه انجام بگیرد کاملاً ایمن است و هیچ گونه عارضه جانبی بلند مدتی مانند سوختگی یا اثر زخم نخواهد داشت. اما در صورتی که در اثر خطای تکنسین پوست شما دچار سوختگی ناشی از لیزر مو شود احتمالا عوارض جانبی زیر را مشاهده خواهید کرد که برخی از آنها ممکن است به طور دائمی روی پوست شما باقی می ماند:
قرمزی
تورم 
التهاب
تغییر در رنگدانه‌ها
تغییر در بافت پوست
اکثر اوقات این علائم و عوارض جانبی موقتی هستند و طی چند ساعت یا چند روز از بین خواهند رفت اما در صورتی که علائم حداکثر پس از یک هفته همچنان باقی ماند حتماً باید به متخصص پوست و مو مراجعه کنید تا علت آن را تشخیص داده و در صورتی که دچار سوختگی شده باشید؛ اقدامات لازم را در خصوص درمان آن انجام دهد.

مشاوره رایگان

نظر خود را درباره مطلب بالا بیان کنید