سوختگی ناشی از لیزر موهای زائد

تاریخ انتشار - ۸ آبان ۱۳۹۸

تعداد افرادی که برای حذف موهای زائد از لیزر کندلا الکس استفاده می کنند؛ رو به افزایش است و متاسفانه تعداد کمی از آنها از سوختگی های شدید ناشی از لیزر مو که نه تنها دردناک است بلکه جای زخم دائمی بر جای می گذارد؛ رنج می برند.
اصلی ترین دلیل سوختگی ناشی از لیزر مو مراجعه به تکنسین بی تجربه در سالن های آرایشی و زیبایی و آرایشگاه هایی است که بدون گذراندن دوره های مخصوص برای کار با لیزر کندلا الکس اقدام به لیزر مو می کنند. در صورتی که شما نیز گول تبلیغات با هزینه پایین سالن های آرایشی را خورده اید و پوستتان دچار سوختگی شده است باید از آنها بخواهید که به طور رایگان، پوست سوخته شده را لیزر کنند تا سوختگی بهبود یابد و اثر زخم ناشی از آن از بین برود.
اگر میخواهید در خصوص سوختگی ناشی از لیزر مو اطلاعات بیشتری کسب کنید؛ ما در ادامه علائم سوختگی، دلایل آن و نحوه درمان و مراقبت از آن توضیحات بیشتری داده‌ایم:
با توجه به اینکه تعداد زنان و مردانی که حذف موهای زائد با روش لیزر مو را انتخاب می کنند؛ گسترش بیشتری نسبت به قبل پیدا کرده، تعداد آسیب‌هایی مانند سوختگی نیز در سال‌های اخیر رشد قابل توجهی داشته است. دلیل آن نیز می تواند مراجعه به سالنها و آرایشگاه هایی باشد که خدمات لیزر مو را توسط افراد بی تجربه انجام می دهند.
اگر به یک کلینیک تخصصی و حرفه ای مراجعه کنید احتمال ایجاد سوختگی ناشی از لیزر مو به صفر می رسد. تکنسین‌های با تجربه و آموزش دیده، تنظیمات لیزر کندلا الکس را متناسب با پوست و موی هر شخص تعیین کرده و درمان را طبق دستورالعملهای استاندارد انجام می دهد.
به طور خلاصه میتوان گفت بهتر است لیزر موهای زائد را در سالن های آرایشی حتی در صورتی که نرخ آنها ارزان تر از کلینیک های تخصصی باشد؛ انجام ندهید. چون در این صورت خودتان را در معرض خطر سوختگی ناشی از لیزر مو قرار می دهید. حتی انجام لیزر مو در خانه با استفاده از دستگاه های لیزر موی خانگی، شما را در معرض ریسک سوختگی جزئی و شدید قرار می دهد.
چون لیزر موهای زائد نه تنها به علت اینکه پوستی لطیف و نرم را را به شما هدیه می دهد؛ محبوبیت پیدا کرده بلکه چون از رشد مجدد موهای زائد تقریبا به طور دائمی جلوگیری می کند؛ استقبال گسترده ای از آن شده است.
چنانچه در اثر خطای تکنسین لیزر دچار سوختگی شدید حتماً باید مراقبت ها و احتیاط های لازم را پیش از ادامه جلسات لیزر مو رعایت کنی.د سوختگی شدید یا جزئی در اثر لیزر مو اصلا طبیعی نیست و در صورتی که چنین عارضه ای را مشاهده کردید می توانید از تکنسین لیزر شکایت کنید و غرامت درمان سوختگی خود را دریافت نمایید.

اصلی ترین دلایل  سوختگی ناشی از لیزر موهای زائد

مراجعه به تکنسین های لیزر‌موی بی تجربه و بی صلاحیت
نمی‌توان گفت که فرایند لیزر مو کاملا بدون خطر و بدون عوارض جانبی است. اما همانطور که پیش از این اشاره شد در صورتی که حذف موهای زائد با لیزر کندلا الکساندرایت توسط تکنسین های بی تجربه و غیر متخصص انجام گیرد احتمال سوختگی های شدید و یا جزئی ناشی از لیزر مو وجود خواهد داشت. عوارض جانبی لیزر مو شامل التهاب و قرمزی، درد و ناراحتی یا حتی ایجاد لکه هایی روی پوست است که کاملا موقتی و طبیعی هستند و حتی در کلینیکهای تخصصی و با بهترین دستگاه ها نیز این عوارض جانبی تا حدودی مشاهده می شوند. اما نکته اینجاست که بروز سوختگی یا باقی ماندن اثر سوختگی روی پوست به هیچ وجه از عوارض جانبی طبیعی لیزرمو نمی باشد.
انتخاب دستگاه نامناسب لیزر مو بر اساس پوست و موی بیمار
پیش از شروع جلسات لیزر، متخصص ابتدا نوع پوست، رنگ پوست و رنگ موی شما را بررسی کرده و لیزر مطابق با آن را انتخاب می کند. درصورتیکه دستگاه لیزر موی نامناسبی برای بیمار انتخاب شود؛ امکان بروز سوختگی های شدید روی پوست وجود دارد. 
عدم مراقبت از پوست بعد از لیزر موهای زائد
در صورتیکه توصیه هایی متخصص لیزر در خصوص قرار نگرفتن زیر نور آفتاب یا استفاده از کرم های مرطوب کننده پس از جلسه لیزر را رعایت نکنید احتمال بروز سوختگی درجه یک روی پوست لیزر شده وجود خواهد داشت.
استفاده از حرارت بیش از حد حین حذف موهای زائد با لیزر کندلا الکس
برخی از افرادی که دوره لیزرشان را مطابق با برنامه زمان بندی شده به پایان نرسانده اند؛ بعد از چند ماه مجددا برای پیگیری جلسات لیزر به کلینیک مراجعه می کنند و درخواست می نمایند که لیزر مو با حرارت بسیار بالا برای آنها انجام شود تا هم هزینه کمتری داشته باشد و هم زودتر به نتیجه برسند. ولی این مسئله باعث سوختگی های شدید و ایجاد مشکلات متعاقب آن میشود.

علائم سوختگی درجه یک ناشی از لیزر مو چیست؟

علائم سوختگی درجه یک ناشی از لیزر مو به راحتی قابل تشخیص است چون شامل تورم بیش از حد در ناحیه لیزر شده همراه با درد در آن ناحیه می شود. در صورتی که لایه ای از پوست شما چند ساعت یا یک روز بعد از انجام لیزر مو برداشته شد حتما دچار سوختگی درجه یک شده اید.
به سوختگی درجه یک، سوختگی سوپرفیشال نیز می گویند که می تواند تاثیر منفی روی لایه‌های بالایی پوست شما پس از فرآیند لیزر موهای زائد داشته باشد. در صورتی که سوختگی در ناحیه وسیعی از بدن شما اتفاق بیفتد و درد زیادی داشته باشید باید بلافاصله داروهای مناسب مصرف کنید تا سوختگی شما بهبود یافته و درد تسکین پیدا کند.

علائم سوختگی شدید ناشی از لیزر موهای زائد چیست؟

تورم شدید
قرمز شدن پوست
داغ شدن بیش از حد پوست هنگام لیزر مو و خنک نشدن آن
مشاهده تغییر رنگ پوست
باز هم تاکید می کنیم زمانی که فرآیند لیزر مو با دستگاه کندلا الکس توسط تکنسین حرفه ای و با تجربه انجام گیرد به هیچ عنوان سوختگی توسط بیمار تجربه نخواهد شد و بیمار فقط عوارض جانبی موقتی شامل التهاب، سوزش و تورم خفیف را تجربه خواهد کرد که پس از چند ساعت خود به خود از بین می رود.

در صورتی که دچار سوختگی ناشی از لیزر مو شدم چه کاری باید انجام دهم؟

ابتدا توجه به این نکته مهم است که بروز علائم سوختگی ممکن است حدوداً یک ساعت پس از پایان جلسه لیزر مو خود را نشان دهد. در این زمان احتمالا شما سالن آرایشی را ترک کرده و به خانه برگشته اید. بنابراین در صورتی که پوست شما بیش از حد قرمز شد و علائم سوختگی روی آن مشاهده کردید حتماً با تکنسینی که لیزر مو را انجام داده تماس بگیرید و از او بخواهید که داروهای مناسب برای ریکاوری و بهبود سوختگی ناشی از لیزر را برای شما تجویز کند.
در صورتی که پس از حذف موهای زائد با لیزر کندلا الکس دچار سوختگی شدید؛ حتماً باید سالن آرایشی را از آسیب دیدگی خود باخبر کرده و به نزدیکترین محل درمانی مراجعه کنید و بدون تاخیر زیادی شروع به درمان آن نمایید. در صورتی که تکنسین لیزر از شما خواست که به سالن برگردید؛ دستورالعمل هایی برای بهبود ناحیه سوخته شده به شما خواهد داد. اما بهتر است با یک متخصص پوست و مو نیز مشورت کنید.

چطور باید از سوختگی ناشی از لیزر مو جلوگیری کرد؟

یکی از مهمترین عواملی که ریسک سوختگی ناشی از لیزر مو را کاهش می دهد مراجعه به کلینیک تخصصی لیزر مو با تجربه و حرفه ای است که فرایند ایمن و مطمئن را با تکنسین های آموزش دیده به شما ارائه می دهد.
از دیگر راهکارهای جلوگیری از از سوختن پوست حین لیزر موهای زائد می توان به موارد زیر اشاره کرد:
1. مطمئن شوید که دستگاه لیزر مورد استفاده مجوزها و تاییدیه های لازم را دارد و به خوبی سرویس شده است.
2. مطمئن شوید که دستگاه لیزر مورد استفاده با نوع پوست، رنگ پوست و رنگ موی شما مطابقت دارد. توجه داشته باشید که لیزر کندلا الکس برای پوست های روشن و لیزر کندلا یگ برای پوست های بسیار تیره باید مورد استفاده قرار گیرد.
3. مدرک تکنسین لیزر را بررسی کنید و مطمئن شوید آموزش های لازم را در خصوص استفاده از لیزر کندلا الکس دیده است.

آیا اثر سوختگی ناشی از لیزر مو روی پوست باقی می ماند؟

سوختگی های ناشی از لیزر مو شدید هستند و اثر آنها روی پوست در صورتی که به درستی از آن مراقبت نشود؛ باقی می ماند. در هر صورت باقی ماندن جای سوختگی روی پوست بستگی به شدت آسیب دیدگی و نحوه مراقبت از آن دارد. بنابراین بهتر است تا زمانی که جای سوختگی ناشی از لیزر موها کاملا بهبود یابد؛ توصیه های دارویی متخصص را دقیقا رعایت کنید. 

بهترین روش درمان سوختگی ناشی از لیزر موهای زائد چیست؟

بهبود سوختگی درجه یک ناشی از لیزر مو حدود سه تا ۲۰ روز زمان می‌برد که بستگی به ناحیه ای از پوست که سوخته شده دارد. در صورتی که هرگونه علامتی مبنی بر عفونت و تورم را مشاهده کردید؛ حتما باید به متخصص پوست مراجعه کنید تا نوع سوختگی شما را تشخیص داده و داروهای متناسب با آن را تجویز کند.
درمان سوختگی ناشی از لیزر موهای زائد بستگی به شدت آن و میزان پوستی که دچار سوختگی شده دارد. متخصص پوست و مو با تشخیص علائم سوختگی می تواند بهترین درمان را به شما پیشنهاد دهد تا پوست ناحیه لیزر شده را خنک کنید تا به سرعت درمان شود.
اگر سوختگی ناشی از لیزر موهای زائد بسیار خفیف باشد می توانید با رعایت نکات زیر به بهبود سریعتر آن با درمان های خانگی کمک کنید:
ناحیه از پوست را که دچار سوختگی شده را در سریعترین زمان ممکن خنک کنید.
اگر در خانه هستید چند تکه یخ را داخل حوله بپیچید روی ناحیه ای که دچار سوختگی شده قرار دهید. در صورتی که حوله خیس شد هر چند دقیقه یک بار آن را تعویض کنید.
با مشاهده تاول ها نیز باید آنها را خنک کنید و حوله سرد دیگری روی آن قرار دهید.
هرگز نباید یخ را به طور مستقیم روی پوستی که دچار سوختگی شده قرار دهید.
هرگز بیش از ۱۰ دقیقه حوله حاوی یخ را روی ناحیه سوخته شده قرار ندهید. بعد از هر 10 دقیقه باید کیسه یخ را بردارید و چند دقیقه به پوست خود استراحت دهید.
از روغن های چرب روی پوست ناحیه ای که سوخته شده استفاده نکنید. زمانی که پوست شما شروع به بهبود کرد احتمالاً متخصص کرم های مناسب را برای شما تجویز کند که روی آن بمالید.
هرگز تاول های ناشی از سوختگی لیزر مو را نترکانید چون موجب عفونی شدن زخم و باقی ماندن جای آن می شود.
اگر سوختگی شدید باشد احتمالاً مجبورید از گازهای استریل برای پانسمان آن استفاده کنید اما دقت کنید که بانداژها خیلی سفت بسته نشود.
با تجویز پزشک از کرم های آنتی بیوتیک و هیدروکورتیزون روی ناحیه سوخته شده اعمال کنید.
در صورت مشاهده هر گونه عفونت روی پوستتان به متخصص پوست و مو مراجعه کنید.

عوارض جانبی ناشی از سوختگی پوست در اثر لیزر موهای زائد چیست؟

همانطور که پیش از این اشاره کردیم حذف موهای زائد با لیزر کندلا الکساندرایت در صورتی که توسط متخصص حرفه ای و با تجربه انجام بگیرد کاملاً ایمن است و هیچ گونه عارضه جانبی بلند مدتی مانند سوختگی یا اثر زخم نخواهد داشت. اما در صورتی که در اثر خطای تکنسین پوست شما دچار سوختگی ناشی از لیزر مو شود احتمالا عوارض جانبی زیر را مشاهده خواهید کرد که برخی از آنها ممکن است به طور دائمی روی پوست شما باقی می ماند:
قرمزی
تورم 
التهاب
تغییر در رنگدانه‌ها
تغییر در بافت پوست
اکثر اوقات این علائم و عوارض جانبی موقتی هستند و طی چند ساعت یا چند روز از بین خواهند رفت اما در صورتی که علائم حداکثر پس از یک هفته همچنان باقی ماند حتماً باید به متخصص پوست و مو مراجعه کنید تا علت آن را تشخیص داده و در صورتی که دچار سوختگی شده باشید؛ اقدامات لازم را در خصوص درمان آن انجام دهد.


مشاوره رایگان

نظرات کاربران

 • 1398/10/21
  3 0

  سلام یک هفته است که لیزر کردم وجای زخم بیکینی هستش وسوزش بسیار دارد نمیدونم چکار کنم

  • 1398/10/25
   0 0

   سلام. خوب احتمالا کمی التهاب دارین با گذشت زمان بهتر میشه اگه تونستین پماد سیکالفیت تهیه کنین بهترین برند این پماد اون هست

 • 1398/10/26
  2 0

  بیکینی رو انجام دادم سریع بعد لیزر خیلی ورم و سوزش داشتم پماد زینک زدم حالا لک های سیاه افتاده این لکه هادرمان میشن؟ چکار کنم زنگ زدم مطب تا شنبه تعطیله

  • 1398/10/29
   0 0

   سلام بله طبیعیه نگران نباشین پماد سیکالفیت مارک اون رو استفاده کنین

 • 1398/10/29
  0 0

  من حدود یک ماه ساق پامو با لیزر کندلا لیزر کردم و سوختم که رو پام لک سفید ایجاد شد آیا این لک ها میرن

  • 1398/10/30
   0 0

   بله میرن مشکلی نیست میتونین از پماد سیکالفیت مارک اون هم استفاده کنین

 • 1398/11/04
  1 0

  سلام من صورتم رو لیزر کردم و گوشه لبم سوخت حالا یک ماهه جاش سیاه شده از چ پمادی میتونم استفاده کنم ک جاش نمونه

  • 1398/11/05
   0 0

   سلام پماد سیکالفیت برند اون

 • 1398/11/04
  0 0

  باسلام وخسته نباشید من سه روز برای لک صورتم ک به دوتا دونه بود خیلی کوچیک لیزر کیوسی انجام دادم ک زخم شده حالا نگرانم ک لک بشه

  • 1398/11/05
   0 0

   بله گاهی این مشکل با لیزر کیوسی وجود داره از پماد سیکالفیت برند اون استفاده کنین

 • 1398/11/05
  0 0

  سلام من دوماه پيش ليزر كندلا انجام دادم روي ساق پام جاهاي ليزر مونده و قهوه اي شده الان جلسه دومم رفتم اما اصلا جاش نرفته ميترسم اين لك ها بمونه چي كار بايد كنم؟

  • 1398/11/13
   0 0

   پوست شما حساس است از پماد ترمیم کننده ی سیکالفیت(cicalfate) برند اون(Avene) استفاده کنید و تا جای لک از بین نرفته لیزر نکنید.

 • 1398/11/07
  2 0

  سلام من حدود دو هفته پیش ساق پام رو با کندولا لیزر کردم بعد لیزر خارش شدید داشتم و الانم ساق پام پر از لک شده نگرام ک این لک ها میرن یا باید چکار کنم؟

  • 1398/11/13
   0 0

   سلام از پماد ترمیم کننده ی سیکالفیت (cicalfate) برند اون (Avene) استفاده کنید و تا وقتی پوست بهبودی کامل پیدا نکرده لیزر نکنید.

 • 1398/11/07
  1 0

  سلام من حدود دو هفته پیش ساق پام رو با کندولا لیزر کردم بعد لیزر خارش شدید داشتم و الانم ساق پام پر از لک شده نگرام ک این لک ها میرن یا باید چکار کنم؟

  • 1398/11/14
   0 0

   پاسخ داده شد

 • 1398/11/09
  0 0

  سلام من بیکینیم رو لیزر کردم پوستم تیره شده لکه لکه و میسوزه باید چیکار کنم

  • 1398/11/14
   0 0

   سلام اپراتور باید با درجه کمتر شمارو لیزر میکرده برای دفعات بعد ناحیه بیکینیتونو با درجه کمتر لیزر کنین الان هم از پماد سیکالفیت برند اون استفاده کنین به زودی مشکلتون حل میشه تا رفع لکه از پماد استفاده کنین

 • 1398/11/11
  0 0

  سلام ،حدود 10 ماه پیش لیزر ساق پا انجام دادم و متاسفانه جای شات ها روی پاهام موند.از کرم های زیادی مصرف کردم.دکترم هم برام میکرودرم انجام میدادن.مزوتراپی هم انجام دادن.تا الان کمرنگ تر شده ولی بازم معلومه جاهاشون.گفتن که اخرین مرحله حتما با لیزر کیوسوییچ محو میشه.واقعا میتونم امید داشته باشم یا بازم باید تحمل کرد؟

  • 1398/11/14
   0 0

   سلام بله اگه پماد های لکه بر مانند سیکالفیت برند اون جواب نداده لیزر کیوسوییچ میتونه کمکتون کنه ولی حتما پیش متخصص این کار رو انجام بدین

 • 1398/11/11
  0 0

  و اینکه بعد از چه مدت این جای شات های لیزر محو میشن

  • 1398/11/14
   0 0

   اینو دقیق نمیشه گفت برای هر فرد شرایط متفاوتی وجود داره

 • 1398/11/14
  0 0

  سلام من ده روز پیش زیر بغلمو لیزر کردم متاسفانه خود دکتر لیزر کردو الان یه قسمت سوخته و متورم شده و وسطش سفید شده،خیلیم درد داره چون زیر بغلم هست هوا نمیخوره خوب نمیشه،برای من هم همون پماد اون میتونه کارساز باشه؟

  • 1398/11/15
   0 0

   سلام باید چرک رو خارج کنین و بعد از پماد سیکالفیت برند اون استفاده کنین ولی اگه بهتر نشد باید از لیزر اربیوم و یا کیو سوییچ استفاده کنین

 • 1398/11/17
  0 0

  سلام. من ۳سال پیش صورتمو با دستگاه الکس لیزر کردم.بار اخر شدیدا صورتم قرمز شد و تاچند روز التهاب داشت.بعدشم لک فهوه ای کمرنگ روی گونه ام ایجاد شدو گوشه های لبم لک سفید. البته کمرنگ هست و با دقت زیاد مشخص میشه. دکتر هم بهم یه کرم داد که تاثیری نداشت. الان اگر بخوام پیگیرش باشم بعد از چندسال ایا درمان جواب میده؟

  • 1398/11/17
   0 0

   سلام لیزر صورت شما با درجه ی خیلی بالاتر از درجه مناسب شما برای شما زده شده. برای ادامه ی روند درمان صورتتان نیاز به مشورت با دکتر دارید. و در صورت تمایل به ادامه ی روند لیزرتون، با صلاحدید دکتر مرکز لیزر موردنظر، لیزر باید با درجه پایین انجام شود.

 • 1398/11/17
  0 0

  سلام من سه روز پیش پشت لبم لیزرکردم و گوشه لبم سوخت براثرلیز الان یکم سیاه شده مشخصه خیلی نگرانم خواستم بدونم برطرف میشه

  • 1398/11/19
   0 0

   سلام اگه سوخته میتونید از کرم ترمیم کننده ی سیکالفیت(Cicalfate) اوِن(Avene) و اگه جای لک باقی مونده میتونید از کرم ضد لک اِی سی اِم(ACM) استفاده کنید.

 • 1398/11/17
  0 0

  سلام لیزر پشت لبم جلسه سوم انجام دادم ولی حس میکنم حس میکنم لک قهوه ایی شده دیگه نخوام انجام بدم مشکلی نیست

  • 1398/11/19
   0 0

   سلام میتونید از ضد لک اِی سی اِم(ACM) استفاده کنید. و برای اطمینان بیشتر به پزشک موردنظرتون مراجعه کنید.

 • 1398/11/17
  0 1

  سلام سه روز پیش برای موهای زائد لیزرپشت لبم انجام دادم گوشه لبم سوخت خیلی نگرانم خواستم بدونم برطرف میشه

  • 1398/11/19
   0 0

   سلام اگه سوخته میتونید از کرم ترمیم کننده ی سیکالفیت(Cicalfate) اوِن(Avene) و اگه جای لک باقی مونده میتونید از کرم ضد لک اِی سی اِم(ACM) استفاده کنید.

 • 1398/11/18
  0 0

  سلام..من هفته ی پیش جلسه ی دوم لیزر انجام دادم. یه قسمت ازکنار پام تاول زو الان پوست روش رفته و خیلی دردناک هست چون هوا نمیخوره..چکار کنم که زودتر خوب بشه

  • 1398/11/19
   0 0

   سلام از کرم ترمیم کننده ی سیکالفیت(Cicalfate) اوِن(Avene) استفاده کنید.

 • 1398/11/19
  0 1

  سلام سه روزپیش لیزر مویرگ کناربینی انجام دادم فکرکنم دکتردرجه اش روزیادکرده بود کنای بینیم کامل تاول زده.چکارکنم.شستشوبدم تاول برداشته شه یانه؟

  • 1398/11/20
   0 0

   سلام نه شست و شو ندید و از کرم ترمیم کننده ی سیکالفیت(Cicalfate) اوِن(Avene) استفاده کنید.

 • 1398/11/22
  0 0

  سلام من لیزر قسمت بی کینی رو کردم جمعه حرارت بالا اول یه چند ساعتی سوزش داشت بعد متوجه شدم پوستم چروک وجمع شده ولک های تیره ابجاد شده و کلا اون ناحیه رنگش تیره شده ،،الان باید چیکار کنم؟

  • 1398/11/23
   0 0

   سلام میتونید از کرم ترمیم کننده ی سیکالفیت(Cicalfate) اوِن(Avene) و اگه جای لک باقی مونده میتونید از کرم ضد لک اِی سی اِم(ACM) استفاده کنید.

 • 1398/11/23
  0 0

  قسمت بیکنی رو لیزر کردن جلسه ی پنجم با درجه بالا وحرارت زیاد انجام شد الان هم سوخته و پوستش چروک شده و لک لک و تیره دارم از غصه میمیرم چیکار کنم

  • 1398/11/23
   0 0

   سلام اگه سوخته میتونید از کرم ترمیم کننده ی سیکالفیت(Cicalfate) اوِن(Avene) و اگه جای لک باقی مونده میتونید از کرم ضد لک اِی سی اِم(ACM) استفاده کنید. و تا از بین نرفته لیزر انجام ندید.

 • 1398/11/24
  0 0

  صورتم لک داشت هشت ماهه پیش لیزر کردم متاسفانه پیشونیم سوخته ولک صورتم از بین نرفته وجای سوختگی لیزر هم مونده چکار کنم

  • 1398/11/26
   0 0

   سلام میتونید از کرم ترمیم کننده ی سیکالفیت(Cicalfate) اوِن(Avene) استفاده کنید و تا لک از بین نرفته لیزر انجام ندید.

 • 1398/11/29
  0 0

  سلام وقت بخیر من حدود دو ماهه لیزر انجام دادم روی ناحیه مچ دستم در حد سه سانت در سه سانت شدیدا دستم خشک شده و ترک ترک های کوچیک بعضی جاهاش انگار خراش های کوچیک داره بعد حموم شدید تر میشه این مشکل چطور حل میشه

  • 1398/11/30
   0 0

   سلام میتونید از کرم ترمیم کننده ی سیگل استفاده کنید.

 • 1398/11/30
  1 0

  سلام یک ماه پیش ساق پامو لیزر کردم پام سوخت،سوختگی خوب شد ولی هنوز جای شات ها و لکهای قهوه ای وجود داره،می خواستم بدونم کرم سیکالفیت اون واسه لک ها هم خوبه؟

  • 1398/11/30
   0 0

   سلام اگه جای لک باقی مونده میتونید از کرم ضد لک اِی سی اِم(ACM) استفاده کنید. و تا از بین نرفته لیزر انجام ندید.

 • 1398/12/01
  0 1

  سلام من جلسه 7لیزر هستم تو جلسه 7که چند روز پیش بود گوشه چشمم رو با لیزر سوزونده وکنده میتونم شکایت کنم

  • 1398/12/03
   0 0

   سلام بهتره که شما اول با پزشک مرکز لیزر مورد نظر مشورت کنید.

 • 1398/12/02
  0 0

  سلام من حدوده دوهفته پیش کل بدنمو لیزر کردم، کل کمرمو و کل بیکینیم سوخته ، الان ده روزه از ترمیم کننده ی مدیلن استفاده میکنم، ولی هنوز قسمتای سوختگیم کاملا تیرست، من چیکار کنم؟ ادامه بدم استفاده از ترمیم کنندرو؟ یا اینکه کرم دپی وایت acm بخرم؟

  • 1398/12/03
   0 0

   سلام میتونید از کرم ترمیم کننده ی سیکالفیت(Cicalfate) اوِن(Avene) استفاده کنید و تا سوختگی از بین نرفته لیزر انجام ندید.

 • 1398/12/04
  0 0

  سلام من پنج روز پیج جلسه پنجم لیزر صورت داشتم همون روز جای لیزر دون دون مشخص بود گفتن پماد سیلورفلامکسین بزنم بعدروز به روز بهتر شد ولی هنوز کمی متورمه تا چند روز طبیعیه که بمونه ؟

  • 1398/12/08
   0 0

   سلام پوستتون یکم حساسه.طبیعیه و تا چند روز دیگه ورمتون از بین میره.

 • 1398/12/08
  0 0

  سلام ،۳روز پیش بیکینیم و لیزر کردم ،دومین جلسم بود،کاملا سوخته و تاول زده ،خیلی سیاه شده خیلی نگرانم باید چیکار کنم ؟؟؟ممنون میشم راهنماییم کنید ،گفتن باید زینک بزنم روزی ۵بار،وبعد پماد سیکالفیت بعد از خوب شدن زخمم،سیاهیش چه طور برطرف میشه؟؟این بیشتر برام مهمه🙏🙏🙏

  • 1398/12/10
   0 0

   سلام پیشنهاد میکنم از کرم ترمیم کننده ی سیکالفیت(Cicalfate) اوِن(Avene) بیشتر استفاده کنید. این کرم برای بهبود سوختگی تاثیر خوبی داره.

 • 1398/12/11
  0 0

  سلام‌من بیکینیمو لیزر کردم لک قهوه ای دیدم کرم زینک استفاده کردم لک قهوه ایه رفته ولی جاش مونده خیلی نگرانم چیکار کنم

  • 1398/12/12
   0 0

   سلام اگه سوخته میتونید از کرم ترمیم کننده ی سیکالفیت(Cicalfate) اوِن(Avene) و اگه جای لک باقی مونده میتونید از کرم ضد لک اِی سی اِم(ACM) استفاده کنید. و تا از بین نرفته لیزر انجام ندید.

 • 1398/12/13
  0 0

  سلام من ٥روز پيش جلسه دوم ليزر رو انجام دادم قسمت زير بقل از اون روز لك شده و الان قهوه اي هست الان نگرانم كه از بين نره، چيكار كنم كه بره؟

  • 1398/12/14
   0 0

   سلام اگه سوخته از کرم ترمیم کننده ی سیکالفیت(Cicalfate) اوِن(Avene) استفاده کنید اما اگه جای لک مونده از کرم ضد لک اِی سی اِم(ACM) استفاده کنید و تا از بین نرفته لیزر انجام ندید.

 • 1398/12/15
  0 0

  سلام من دو روز پیش لیزر بکيني انجام دادم و چند جا از بکينيم سوخته و تاول زده و تاول اون ترکیده حالا هم خیلی سوز میزنه هم خیلی نگرانم که جای اون بمونه به نظر شما چکار کنم

  • 1398/12/19
   0 0

   سلام از کرم ترمیم کننده ی سیکالفیت(Cicalfate) اوِن(Avene) استفاده کنید و تا سوختگی ها از بین نرفته لیزر انجام ندید.

 • 1398/12/20
  0 0

  سلام قبل لیزر حتما لازمه شیو کنیم جلسه قبل جلسه ۵ لیزرم بود موهای بکینیم در امده بودن درد خیلی زیاد داشتم و سوختگی هم داشتم آیا دلیلش شیو نکردن بوده

  • 1398/12/21
   0 0

   سلام بله شما باید حتما روز قبل لیزرتون شیو کنید. اگه شیو نکرده بودید درد و یکم سوختگی ممکنه طبیعی باشه.

 • 1398/12/23
  0 0

  سلام من چهل روزه پیشانیم جای بخیه داشت پیش متخصص لیزر کردم ولی جای لک قرمز هنوز هست وهیچ تغییری نمیکنه سیکالفیت هم زدم خیلی نگرانم که موندگار بشه

  • 1398/12/24
   0 0

   سلام بهتره به پزشکتون مراجعه کنید.

 • 1398/12/26
  0 0

  من هرچند باری که پیش مثلا متخصص رفتم پوستمو سوزوندن..شما کلا راهکار نده

  • 1399/01/31
   0 0

   دوست عزیز بهترین راهکار واسه هر فرد رو شخصا پزشک متخصص میتونه به شما بگه. اینکه شما چه پزشکی رو متخصص میدونید و به چه کسی مراجعه کردید کاملا انتخاب خودتون بوده.

 • 1398/12/29
  0 0

  سلام من لیزر خط ریش صورت انجام دادم اما با حرارت بالا انجام داد که کلا صورتم سوخت وتاول زد الان تاولا و زخمتش خوب شده اما لک تیره روی صورتم مونده سیکالیفت دو فتس دارم استفاده میکنم ولی تغییر نکرده آیا جای لک های تیره از بین میره یا نه درمانش چیه ممنون

  • 1399/01/31
   0 0

   سلام سیکالفیت برای سوختگی استفاده میشه. شما میتونید از ضد لک ACM استفاده کنید.

 • 1399/01/01
  0 0

  سلام من بیکینیمو لیزر کردم حدود شیش ماه پیش بود که چون جواب نمیداد دیگه ادامه ندادم. خود دکتر انجام نمیداد و اپراتور با درجه بالا میزد. به مرور متوجه تغییر رنگ پوست شدم.الان پوست بیکینیم چندین درجه تیره از بدنمه و این خیلی منو نگران کرده. چیکار باید کنم؟ آیا درمانی داره؟

  • 1399/01/31
   0 0

   سلام بهتره به پزشک متخصص مرکز لیزرتون مراجعه کنید.

 • 1399/01/08
  0 0

  سلام ..حددود دوماه پیش لیزر یادآوری زی بغل زدم ک بعد با سوزش وخارش شدید و ی مدت در گیر بودم حالا سوزش وخارش ندارم ولی شدید لکه لکه سیاه شده ..چیکار کنم...ممنون

  • 1399/01/31
   0 0

   سلام به پزشک مرکز لیزرتون مراجعه کنید.

 • 1399/01/15
  0 0

  سلام من یه ماه پیش لیزربکینی انجام دادم وبعدیه هفته بعدش خارش شدیدوسوزش وتورم قرمزی شدید پیداشد،میخام بدونم سوختگی ناشی ازلیزره؟وباید چیکار کنم چنتاپمادزدم خوب نشدم

  • 1399/01/31
   0 0

   سلام میتونه یه نوع عکس العمل به لیزر باشه یا ممکنه درجه بالا واستون استفاده کرده باشن. معمولا بعد از لیزر برای تورم و قرمزی از پماد هیدروکورتیزون و برای جلوگیری از سوختگی از پماد زینک استفاده میکنن. بهتره که شما برای نتیجه دقیقتر به پزشک مرکز لیزرتون مراجعه کنید.

 • 1399/01/21
  0 0

  سلام من پیشونی خودمو لیزر کردم بعد خط سیاه ایجاد شده بعد هر کاری میکنم دفع نمیشه

  • 1399/01/31
   0 0

   سلام به پزشک متخصص مراجعه کنید. احتمالا تنظیمات نامناسب بوده.

 • 1399/01/21
  0 0

  سلام من الان یک سال هست لیزر کردم حدود ۵ تا دکتر پوست رفتم دارو بهم دادن استفاده کردم ولی نگفتم لیزر کردم الان صورتم دونه های قرمز تاول شده خیلی هم پوستم خشک شده

  • 1399/01/31
   0 0

   سلام باید با دکترتون درمیون میزاشتید. بعضی از داروها نباید دوره ی انجام لیزر استفاده شه وگرنه ممکنه نتیجه ی خوبی نداشته باشه. حتما با دکترتون صحبت کنید.

 • 1399/01/26
  0 0

  سلام من 8ماه پیش صورتم متخصص لکه حاملگی داشت دکترپلاسماکرد ولی تازخمهاش ریخت دیم صورتم بدتر شده وسوخته ودکتر کرم لایه بردار دادبعدازچندماه استفاده بهتره ولی قشنگ مشخصه وتا استفاده نمیکنم بدتر میشه چکار باید بکنم موندم ممنون.

  • 1399/01/31
   0 0

   سلام باید برای مشکلتون شخصا به دکتر متخصص مراجعه کنید.

 • 1399/01/28
  0 0

  سلام خسته نباشید..من صبح دستمو لیزر کردم غروب دیدم دوتا دستم میسوزه ک دون دونهی قرمز و متورم داره..هر چی هم‌مماد بتا و زینک زدم فقط دمای پوستمو کنتل کرد ولی هنوز تورم و سوزشو قرمزی داره..چیکار کنم

  • 1399/01/31
   0 0

   سلام 2،3 روز از پمادهایی که بهتون دادن استفاده کنید اگه بهتر نشد با پزشک مرکز لیزرتون صحبت کنید.

 • 1399/02/04
  0 0

  سلام من برج ۴ رفتم لیزر بیکینیمو لیزر کرد درجش زیاد بود کلا سیاه شدو تاول زد تا دوهفته با دامن بودم بدون لباس زیر بعد الان جا سوختگیم مونده به خودشم گفتم برم دکتر گفت نه زینک بزن الانم شدیدا از لیزر میترسم میخواستم ببینم باید چیکار کنم بیکینیم کلا سیاه شده تا اخرش

  • 1399/02/07
   0 0

   سلام میتونید برای سوختگی از کرم ترمیم کننده ی سیکالفیت(Cicalfate) اوِن(Avene) استفاده کنید. اگه جای لک مونده میتونید از ضد لک ACM استفاده کنید و تا سوختگی ها از بین نرفته لیزر انجام ندید.

 • 1399/02/04
  0 0

  میخواستم ببینم کجا میشه شکایت کنم

 • 1399/02/05
  0 0

  سلام من ۵ماه پیش بکینی مو لیزر کردم منو سوزوندند ۴تاکرم ترمیم وزینگ خربدم ازنوع خارجی خوب میشه دوباره میخاره همه میریزه بیرون الانم تبدیل ب قارچ شده رفتم دکتر داروزدم خوب شد اما تازمانی ک خارش ادامه داره خوب نمیشه

  • 1399/02/07
   0 0

   سلام با دکترتون مجددا صحبت کنید احتمالا باید دوره درمانتون رو ادامه بدید.

 • 1399/02/06
  0 0

  من لیزر بیکنی انجام میدم این سری بعد از لیزر یه تیکه کوچیک از بیکینی تورم داره و میسوزه پماد زینک مصرف میکنم. آیا ممکنه جاش بمونه یا تاول بزنه؟؟

  • 1399/02/07
   0 0

   سلام اگه با درجه ی بالا لیزر کنن ممکنه بسوزه و جاش بمونه. برای جلوگیری از سوختگی میتونید از کرم ترمیم کننده ی سیکالفیت(Cicalfate) اوِن(Avene) استفاده کنید.

 • 1399/02/08
  0 0

  سلام يه هفته پيش ليزر كردم و فول بادي زدم اما قسمت پيشاني و گردنم كاملا سوخته و الان لايه قهوه اي رنگ رفته و صورتي شده، ايا برميگرده پوستم به حالت قبل؟ چيكار بايد بكنم

  • 1399/02/08
   0 0

   سلام احتمالا درجه برای اون نواحی زیاد بوده.از کرم ترمیم کننده ی سیکالفیت(Cicalfate) اوِن(Avene) استفاده کنید و تا سوختگی ها از بین نرفته لیزر انجام ندید.

 • 1399/02/08
  0 0

  سلام من اخر فروردین امسال بیکینیمو لیزر انجام دادم ،یه تیکه رو درست شیو نکرده بودم درجه حرارت رو بالا برد و اون قسمت سوختگی شدید الان ایجاد شده پوستش کامل کنده شد و کمی تو رفته شده و سفید شده چیکار باید بکنم !؟

  • 1399/02/09
   0 0

   سلام در اولین زمانی که تونستید حتما به مرکز لیزرتون مراجعه کنید و با پزشک مرکز لیزرتون صحبت کنید که مشکلتون رو ببینن و قبل اینکه خیلی جدی شه سریع مشکلتون رو حل کنن.

 • 1399/02/10
  0 0

  سلام من ۱ اردیبهشت لیزر انجام دادم اما شکمم کلا لکه های قهوه ای پررنگ مونده، ترمیم کننده سیلور و آلفا میزنم اما انگار تاثیری نداره تروخدا بگید چیکار باید بکنم

  • 1399/02/11
   0 0

   سلام احتمالا درجه برای اون نواحی زیاد بوده.از کرم ترمیم کننده ی سیکالفیت(Cicalfate) اوِن(Avene) استفاده کنید و تا لکه های قهوه ای از بین نرفته لیزر انجام ندید.

 • 1399/02/12
  0 0

  سلام من از دو روز بعد لیزر ناحیه بیکینیم به شدت میخاره در حدی که نمیتونم بخوابم باید چیکار کنم خارشش از بین بره؟

  • 1399/02/13
   0 0

   سلام واسه خارش شدید میتونید از پماد بتامتازون استفاده کنید.

 • 1399/02/16
  0 0

  سلام.جلسه سوممه که مراجعه میکنم برا لیزر ولی نواحی که لیزر کردم به شدت خارش دارن برای بهبود این خارش باید چیکارکنم؟و اینکه لک و زخمایی که بعداز دست زدن و خاروندن ایجاد شده خیلی زیاده ..از بین میره؟

  • 1399/02/18
   0 0

   سلام برای درمان خارش میتونید از پماد بتامتازون استفاده کنید و بهتره که نخارونید. برای لکاتونم میتونید از ضد لک ACM استفاده کنید.

 • 1399/02/16
  0 0

  سلام من دیروز لیزر فول بادی انجام دادم بقیه قسمتا قرمزیش رفع شد ولی ناحیه بیکینی رنگش حس میکنم تیره شده ولی درد و تاولی ندارم اینم سوختگی محسوب میشه یا موقته؟ از همون دیروزم پماد سیکالفیت رو استفاده میکنم

  • 1399/02/18
   0 0

   سلام سوختگی محسوب نمیشه اما بهتره با پزشک مرکز لیزرتون هم مشورت کنید.

 • 1399/02/16
  0 0

  سلام من ۶ روز پیش لیزر کردم همون موقع میسوخت ۱ساعت بعد تو ناحیه بیکینی تاول زرد رنگ زد بعد الان بعضی از جاهای تاول کنده شده و رنگ پوستم قهوه‌ای تیره شده و بعضی از زخم‌ها کنده شده تو رفته داخل کشاله رون پامم همینطور شده از پماد ریکاو استفاده کردم اما اصلا تاثیری نداره انگار. میخوام بپرسم جای لک قهوه‌ایی میره یا نه اخه چند جای بدنم همینطوره پشت مچ دستم و ساق پام. بعد من میتونم شکایت کنم بخاطر این سوختگام. ممنون میشم راهنمایی کنید.

  • 1399/02/18
   0 0

   سلام سلام احتمالا درجه برای اون نواحی زیاد بوده.از کرم ترمیم کننده ی سیکالفیت(Cicalfate) اوِن(Avene) استفاده کنید و تا لکه های قهوه ای از بین نرفته لیزر انجام ندید.

 • 1399/02/16
  0 0

  سلام من حدود یکسال و خورده ای پیش لیزر بیکینی داشتم بعد از هر جلسه لیزر هفت هشتایی خال روی بیکینی میزد که بعد از چند روزی یه تعدادی میرفت و یه چندتایی لاقی میموند الانم بعد از این همه وقت هنوز هستن ایا پمادی هست که بعد از این مدت زمان اثر داشته باشه

  • 1399/02/18
   0 0

   سلام بهتره با پزشک متخصص راجع به این موضوع مشورت کنید.

 • 1399/02/20
  0 0

  سلام وقت بخیر من سال قبل دستامو لیزر کردن ولی بعد اون لک های قرنز و حتی قهوه ای کمرنگ تو محل رویش مو بقیه قسمتای لیزر شده هست و تو این یک سال از بین نرفته نطرتون چیه و چیکار باید بکنم ممنون میشم راهنماییم کنید

  • 1399/02/23
   0 0

   سلام چون یکسال از مشکلتون میگذره بهتره که با پزشک متخصص برای درمان مشورت کنید.

 • 1399/02/21
  0 0

  سلام من یک ماه پیش لیزر بیکینی کردم اول می‌سوخت شدید بعد سیاه شد بعدش داماد ترمیم کننده زدم کلا پوستم کنده شد الان کل بیکینیم کناره های دام شبیه اگزما برجسته شده آب دار خیلییییی درد می‌کنه دردش آنقدر عمیقه تا استخون پاهام رسیده جیکار کنم میترسم عفونت کرده باشه

  • 1399/02/23
   0 0

   سلام هرچه سریعتر به پزشک متخصص مراجعه کنید.

 • 1399/02/21
  0 0

  سلام من یک ماه پیش لیزر بیکینی کردم اول می‌سوخت شدید بعد سیاه شد بعدش داماد ترمیم کننده زدم کلا پوستم کنده شد الان کل بیکینیم کناره های دام شبیه اگزما برجسته شده آب دار خیلییییی درد می‌کنه دردش آنقدر عمیقه تا استخون پاهام رسیده جیکار کنم میترسم عفونت کرده باشه

  • 1399/02/23
   0 0

   پاسخ داده شد.

 • 1399/02/22
  0 0

  سلام وقتتون بخیر من حدود یکروز بعد از لیزر جلسه ۴ام در ناحیه آرنج ۲تا تاول تیره روی دستم ایجاد شده،بنظرتون پماد زینک اکساید بزنم؟یا چه اقدامی برای از بین بردن تاول کنم؟ ممنونم از راهنمایی شما

  • 1399/02/23
   0 0

   سلام احتمالا درجه برای اون نواحی زیاد بوده.از کرم ترمیم کننده ی سیکالفیت(Cicalfate) اوِن(Avene) استفاده کنید و تا لکه های قهوه ای از بین نرفته لیزر انجام ندید.

 • 1399/02/29
  0 0

  سلام، ببخشید من حدود چهار پنج ماه پیش زیر بغلم و لیزر کردم اون موقع ملتهب و قرمز شد برای همین لیزر و قطع کردم التهاب خوب شد اما الان کاملا زیر بغل سیاه شده، من باید چیکار کنم که مشکلم رفع بشه؟

  • 1399/02/30
   0 0

   سلام التهاب و قرمزی از نشانه های سوختگیه. الان میتونید از ضدلک ای سی ام (ACM) استفاده کنید و یا با پزشک مرکز لیزرتون مشاوره کنید.

 • 1399/02/30
  0 0

  من چهار جلسه لیزر بکینی داشتم سه جلسش خوب بودم ولی چهارمین جلسه لایهای رانم قرمزشده بادرد پوستشم کمی دس میزنم انگار خشکه میترکه الان حلت سوختگی داره خواستم خواهش کنم چیکار کنم الان نزدیک بیست روزه اینجوریه البته یه ۷ ۸ روزی بعد لیزر اینجوری شدم

  • 1399/02/30
   0 0

   سلام اگه هنوز لک نشده و حالت سوختگی داره، از کرم ترمیم کننده ی سیکالفِیت استفاده کنید.

 • 1399/02/30
  0 0

  سلام من حدود پنج روز پیش لیزر بیکینی انجام دادم بعد از دوروز شروع به جوش زدن وسوزش کرد ،پماد زینک اکساید وکمپرس آب سردم استفاده کردم اما بهترنشد ...دیگه باید چیکار کنم تاخوب شم ؟این حالت نشون دهنده ی سوختگیه یاحساسیت؟

  • 1399/02/30
   0 0

   سلام اگه التهاب و قرمزی داره سوختگیه. از کرم ترمیم کننده ی سیکالفیت(Cicalfate) اوِن(Avene) استفاده کنید و تا کامل برطرف نشده لیزر انجام ندید. اگه بهتر نشدید با پزشک مرکز لیزرتون صحبت کنید.

 • 1399/03/06
  0 0

  سلام لیزر بکینی انجام دادم چهار روز پیش. اول احساس سوختگی داشتم و بعدش تا غروب شدیدا ورم داشت و روزی سه بار پماد زینک استفاده میکنم.پوستش خشک و تیکه ای و تیره شده بود امروز دوش گرفتم کلا یه لایه پوست سیاه کنده شد و لایه زیری کاملا قرمزه و میسوزه. چیکار کنم؟

  • 1399/03/06
   0 0

   از کرم ترمیم کننده ی سیکالفِیت(Cicalfate) اوِن(Avene) استفاده کنید و تا کامل خوب نشده لیزر انجام ندید. اگه بهتر نشدید با پزشک مرکز لیزرتون صحبت کنید.

 • 1399/03/07
  0 0

  صورتم کاملا وحشتناک بادکرده و قرمز یا سیاه نشده فقط خیلی خیلی زیاد باد کرده

  • 1399/03/08
   0 0

   سلام اگه بعد لیزر اینطوری شدید حتما با پزشک متخصص مرکز لیزرتون صحبت کنید.

نظر خود را درباره مطلب بالا بیان کنید