عوارض وحشتناک لیزر موهای زائد

تاریخ انتشار - ۸ آبان ۱۳۹۸

لیزر موهای زائد برای افرادی که می خواهند روشی تقریباً دائمی را جایگزین روشهای موقتی موجود برای حذف موهای زائد خود کنند؛ انتخاب مناسبی است. لیزر کندلا الکساندرایت با از بین بردن فولیکول های مو، رشد مجدد آنها را متوقف می کند و نتیجه آن کاملا ایمن و تضمین شده است. اما بسیاری از افرادی که تصمیم دارند جلسات لیزر مو را آغاز کنند؛ از نحوه عملکرد و عوارض وحشتناک لیزر موهای زائد می‌ترسند.
اگر می خواهید از عوارض جانبی احتمالی پس از آن و همچنین شایعاتی که در خصوص عوارض وحشتناک فرایند لیزر مو وجود دارد؛ مطلع شوید؛ این مقاله را به طور کامل بخوانید.
خوشبختانه تکنولوژی پیشرفته لیزر کندلا الکس برای تمام افرادی که قصد استفاده از این دستگاه را دارند؛ ایمن و تضمین شده است. لیزر کندلا الکساندرایت می‌تواند با بازدهی بسیار بالا طی یک دوره درمانی حدود ۸۵ درصد از موهای زائد بدن را به طور کامل کاهش دهد اما سوال اینجاست که آیا شایعات مربوط به عوارض وحشتناک لیزر موهای زائد با دستگاه کندلا الکس صحت دارد؟
تاکنون تمام افرادی که از دستگاه لیزر کندلا الکس در مطب کندلا استفاده کرده‌اند؛ هیچ گونه عوارض وحشتناک کوتاه مدت و بلندمدتی را تجربه نکرده اند.
البته مشاهده عوارض جانبی جزئی بعد از جلسات لیزر مو کاملا طبیعی است. تمام این عوارض جانبی پیش از شروع جلسات لیزر توسط متخصص پوست و مو برای بیماران توضیح داده می شود. واکنش نشان دادن پوست به این درمان مخصوصا زمانی که در نواحی وسیع بدن مانند کمر مورد استفاده قرار می گیرد نیز کاملاً طبیعی است.
بیشتر عوارض جانبی که ممکن است بعد از جلسات لیزر مو مشاهده کنید؛ جزئی و موقتی هستند و حتی در صورتی که این عوارض برای مدتی طولانی مثلا در حدود یک هفته روی پوست شما باقی بماند با مراجعه به متخصص پوست و مو و مصرف داروهای متناسب با آن به سرعت از بین می روند.

عوارض جانبی لیزر موهای زائد

قرمزی و التهاب
حذف موهای زائد با لیزر کندلا الکس به فولیکول‌های مو آسیب می رساند؛ بنابراین بدن نیز به آن واکنش نشان می دهد. به همین علت معمولاً بیماران پس از جلسات لیزر، قرمزی و التهاب را در ناحیه درمان شده مشاهده می‌کنند. به همین علت وجود کمی تورم در ناحیه لیزر شده روی پوست کاملاً طبیعی است.
این علائم بسیار کوتاه مدت بوده و دقیقا مانند التهاب و قرمزی پوست که پس از اپیلاسیون یا بند انداختن به سرعت از بین می رود حدود دو تا سه روز بعد محو می‌شود. برخی از متخصصین پوست و مو از کرم های موضعی برای کاهش واکنش پوست بدن به فرایند لیزر مو استفاده می کنند.
التهاب اولین واکنشی است که پوست نسبت به اشعه لیزر نشان می دهد و معمولاً چند ساعت پس از اتمام جلسه لیزر از بین میرود. میزان تورم و قرمزی را نیز می توان با گذاشتن کیسه های یخ یا دوش آب سرد کاهش داد.
پوسته پوسته شدن
افرادی که پوست های خشکی دارند؛ احتمالاً پس از اتمام جلسه لیزر مو پوسته پوسته شدن روی ناحیه لیزر شده را مشاهده خواهند کرد. این عارضه جانبی هر چند ظاهر ناخوشایندی دارد اما خود به خود از بین می رود. البته این پوسته ها می تواند ایجاد خارش یا سوزش کند اما با مراقبت از ناحیه لیزر شده به عنوان مثال استفاده از کرم مرطوب کننده ها و کرم های آلوئه ورا می تواند از طولانی شدن این عارضه جانبی جلوگیری کند.
تغییر در رنگ پوست
مشاهده تغییر رنگ پوست، در نواحی لیزر شده بعید نیست. گاهی اوقات ناحیه لیزر شده تیره تر یا روشن تر از سایر نواحی پوست بدن به نظر می رسد. شاید به نظر برخی از بیماران این وضعیت یکی از عوارض وحشتناک لیزر موهای زائد باشد و آنها تصور می کنند که رنگدانه های پوست شان تغییر پیدا کرده و هرگز درمان نخواهد شد. در صورتی که این این تصور کاملا اشتباه است. این تغییر رنگ حداکثر دو هفته تا یک ماه باقی می‌ماند و پس از آن پوست خود به خود به رنگ طبیعی قبلی بر می گردد.
آسیب دیدن چشم
آسیب دیدن چشم ها واقعا می تواند یکی از عوارض وحشتناک لیزر موهای زائد باشد. چون انرژی لیزر هنگام تابیدن به پوست بسیار زیاد است و خطر آسیب رساندن به چشم ها در اثر برخورد اشعه لیزر وجود دارد. به همین علت پیش از شروع جلسات لیزر، عینک مخصوصی به بیمار داده میشود که باید تا پایان جلسه لیزر روی چشم ها بگذارد. متخصص لیزر نیز از همین عینک های محافظ استفاده می کند تا از آسیب رسیدن به چشم هایش جلوگیری کند.
عفونت پوست
مانند تمام روش های دیگر حذف موهای زائد که به فولیکول‌های مو آسیب می رساند؛ لیزر کندلا الکس نیز خطر عفونت را به همراه دارد. به همین علت اگر در ناحیه ای که قرار است لیزر شود؛ تب خال، جوش چرکی یا هر نوع مشکل پوستی ناشی از عفونت وجود داشته باشد و علائم آن توسط متخصص پوست و مو تشخیص داده شود باید تا بهبودی کامل عفونت، جلسات لیزر مو به تعویق بیفتد.
سوختگی و تاول
احتمال ایجاد سوختگی و تاول در صورتی که حذف موهای زائد با لیزر کندلا الکس در کلینیک تخصصی و توسط متخصص لیزر انجام گیرد؛ بسیار ناچیز است. اما گاهی اوقات در سالن های آرایشی، لیزر مو توسط  تکنسین های بی‌تجربه که دوره های لازم را نگذرانده اند؛ انجام می‌شود و تنظیمات نادرست دستگاه لیزر، عوارض جانبی وحشتناک لیزر مو مانند سوختگی، جای زخم و تاول ها را ایجاد می کند.
متخصصین پوست و مو می توانند پوست های حساس را تشخیص داده و پیش از شروع جلسات لیزر مو، پوست بیمار را با استفاده از سیستم های خنک کننده لیزر کندلا الکس خنک کنند تا از ایجاد سوختگی روی پوست جلوگیری شود.
جای زخم
جای زخم معمولا جزو عوارض جانبی لیزرمو نیست اما در صورتیکه تکنسین لیزر خطایی داشته باشد ممکن است اثر زخم پس از اتمام جلسه لیزر روی پوست مشاهده شود.
همچنین در صورتی که بیماران به درستی از ناحیه لیزر شده مراقبت نکند ممکن است اثر زخم آن باقی بماند.
به منظور جلوگیری از ایجاد اثر زخم روی پوست لیزر شده باید آن را مرطوب نگه داشت و از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب خودداری کرد. همچنین در صورت مشاهده علائم عفونت بلافاصله باید به متخصص پوست و مو مراجعه کرد.
افزایش رشد مو
افزایش بیش از حد رشد موهای زائد در ناحیه لیزر شده گاهی اوقات جزو عوارض وحشتناک لیزر موهای زائد است. اما این عارضه تنها زمانی بروز می کند که بیمار با وجود ابتلا به بیماری هایی مانند اختلالات هورمونی، کم کاری تیروئید، دیابت و غیره و بدون آگاه کردن متخصص لیزر مو نسبت به آنها اقدام به لیزر موهای زائد کند. کندلا، پیش از شروع جلسات لیزر به مراجعین فرم خاصی ارائه می‌شود تا هرگونه بیماری یا اختلال هورمونی که به آن مبتلا هستند را به اطلاع تکنسین لیزر برسانند تا از بروز چنین عارضه‌ای جلوگیری شود.
تغییر در بافت پوست
تغییر در بافت پوست در صورتی که پوست خود را به برنزه کرده باشید و سپس اقدام به لیزر موهای زائد نمایید؛ احتمال تغییر در بافت پوست که یکی از عوارض وحشتناک لیزر موهای زائد است؛ وجود دارد. بهتر است به منظور جلوگیری از بروز چنین عارضه جانبی، توصیه متخصص لیزر را جدی بگیرید و حداقل 6 هفته پیش از شروع جلسات لیزر با حمام آفتاب یا دستگاه سولاریوم برنزه نکنید.

شایعات نادرست در خصوص عوارض وحشتناک لیزر موهای زائد

حذف موهای زائد با لیزر کندلا الکساندرایت می تواند در مدت کوتاهی حجم موهای زائد بدن شما را تا حدود ۸۰ درصد به طور دائمی کاهش دهد. لیزر کندلا الکساندرایت تاییدیه FDA دارد و نتایج به دست آمده از آن قطعی و تضمینی است. اما متاسفانه شایعات نادرستی در خصوص عوارض وحشتناک لیزر موهای زائد بین عموم جا افتاده و تصور می کنند لیزر مو می تواند در بلند مدت به بدن آنها آسیب برساند. کندلا به عنوان یکی از کلینیک های تخصصی لیزر مو وظیفه خود می داند که آگاهی مراجعین خود را درخصوص این شایعات بالا ببرد.

 شایعه ۱: لیزر کندلا الکس به غدد لنفاوی آسیب می‌رساند

لیزر کندلا الکس به نحوی طراحی شده که فقط روی فولیکول های مو اثر می گذارد. بنابراین نمی تواند به ارگان های داخلی بدن مانند غدد یا گره های لنفاوی آسیبی وارد کند.

شایعه ۲: لیزر کندلا الکساندرایت موجب از بین رفتن بافت پوست می شود

به ندرت اتفاق می‌افتد که پس از لیزر مو تغییر رنگ در ناحیه لیزر شده روی پوست مشاهده شود. گاهی اوقات نیز لکه‌هایی روشن تر یا تیره تر روی پوست مشاهده می شوند. اما تمام این عوارض جانبی کوتاه مدت و موقتی هستند و حداکثر یک ماه بعد از لیزر موهای زائد از بین می روند.

شایعه ۳: لیزر موهای زائد سرطان پوست ایجاد می کند

تشعشعاتی که از دستگاه لیزر کندلا الکس ساتع میشود؛ فقط به اندازه ای انرژی دارد که بتواند فولیکول‌های مو را تخریب کند. بنابراین انرژی جذب شده از آن برای بدن خطرناک نیست. تا کنون هیچ مدرکی مبنی بر این که لیزر مو سرطان پوست ایجاد کند؛ به دست نیامده است.

شایعه ۴: حذف موهای زائد با لیزر موجب ضخیم تر شدن موها خواهد شد

این شایعه اصلا صحت ندارد. گاهی اوقات در صورتی که بیمار به اختلالات هورمونی دچار باشد ممکن است لیزر مو فولیکول های نواحی اطراف را تحریک کرده و موجب رشد بیشتر موها و ضخیم تر شدن آنها شو.د به همین علت باید پیش از شروع جلسات لیزر تمام مشکلات هورمونی و پوستی خود را با متخصص در میان بگذارید اما در صورتی که فرد سالمی لیزر مو انجام دهد با هر جلسه لیزر موها نازک تر و کمرنگ تر خواهند شد.

شایعه ۵: لیزر کندلا الکس روی پوست بدن سوختگی ایجاد خواهد کرد

در صورتی که برای انجام لیزر مو به متخصص مجرب و حرفه ای که مجوز های لازم برای کار با دستگاه کندلا الکساندرایت را دارد؛ مراجعه کنید؛ می توانید مطمئن باشید که عارضه سوختگی یا اثر زخم روی پوست شما بر جای نخواهد ماند فقط ممکن است تا حدودی تورم، قرمزی و سوزش روی پوست خود احساس کنید که کاملا موقتی است.

شایعه ۶: تاول زدن از عوارض جانبی شایع لیزر موهای زائد است

در صورتی که تمام نکات پیش از لیزر مو را رعایت کرده باشید؛ پوست شما در اثر استفاده از لیزر کندلا الکس به هیچ عنوان تاول نمی زند. اما متاسفانه افرادی که در فاصله کوتاهی بیش از جلسات لیزر مو، پوست خود را برنزه می‌کنند و یا با وجود داشتن تتو روی پوست اقدام به لیزر موهای زائد می نمایند؛ در این شرایط تاول زدن کاملاً طبیعی است و در صورتی که متخصص لیزر تجربه کافی داشته باشد از انجام لیزر مو روی چنین افراد خودداری خواهد کرد تا زمانی که پوست آنها به حالت طبیعی بازگردد.
در صورتی که به هر دلیلی پس از لیزر مو پوست شما تاول زد می توانید با رعایت نکات زیر به بهبود هر چه سریع‌تر آن کمک کنید
پوستتان را تمیز و خشک نگه دارد تا زمانی که بهبود یابد.
لایه نازکی از کرم آنتی بیوتیک را روی پوستتان تا سه روز بعد از لیزر مو بمالید.
پیش از بهبودی کامل تاول، جلسه لیزر مو بعدی را تنظیم نکنید.
درصورتیکه تاول ها پس از یک هفته بهبود نیافتند حتما به متخصص مراجعه کنید.

شایعه ۷: لیزر موهای زائد مخصوصا در ناحیه بیکینی، نازایی می آورد

یکی از شایعات نادرست در خصوص عوارض وحشتناک لیزر موهای زائد، نازایی در اثر لیزر ناحیه بیکینی است. این شایعه کاملا اشتباه است و تمام متخصصین پوست و مو معتقدند که انرژی لیزر کندلا الکساندرایت به حدی نیست که بتواند روی تخمدان های بانوان تاثیر بگذارد و موجب نازایی شود.

شایعه ۸: لیزر مو به عصب های بدن آسیب می رساند

عوارض جانبی وحشتناک لیزر موهای زائد شامل آسیب رسیدن به عصب های بدن نمی شود. البته ممکن است در اثر خطای اپراتور یا استفاده نادرست از لیزر کندلا الکس آسیب‌هایی روی پوست مشاهده شود اما تاثیر لیزر مو آنقدر نیست که بتواند از عصب های بدن را دچار مشکل کند.


مشاوره رایگان

نظرات کاربران

 • 1399/01/04
  0 0

  قیمت لیزر به طور کلی چقدر است و من تیره گی بدن دارم آیا می توانم با این مشکل بازهم لیزر انجام بدم یا خیر

  • 1399/01/31
   0 0

   تعرفه ی لیزر تو سایت هست. معمولا میشه پوست های خیلی تیره رو هم لیزر کرد اما بازم باید با پزشک متخصص راجع به نوع دستگاه و تنظیمات مشورت کنید.

 • 1399/02/09
  0 0

  سلام من سه جلسه ليزر انجام دادم پاهام خوب جواب داده ولي بعضي جا ها مو هاش ضخيم تر شدن ليزر رو ادامه بدم يا نه ؟؟؟؟؟ممنون ميشم جواب بدين

  • 1399/02/11
   0 0

   سلام شاید موهای اون قسمتهایی که ضخیمتر شده قبلا کرکی بوده. لیزرتون رو ادامه بدید اما قبلش راجع به مشکلتون با پزشک متخصص مرکز لیزرتون صحبت کنید.

 • 1399/02/17
  0 0

  سلام من یه ساله لیزر میرم ولی همش موهای کرکی و خیلی نارکی دارم همش رشد میکنه و ریزش میکنه.مشکل هورمون و اینام ندارم چیکار باید بکنم ممنون

  • 1399/02/18
   0 0

   بهتره موهای کرکی رو لیزر نکنید. اما اگه بعد لیزر کرکی شده و دیگه بهتر نمیشه، با پزشک مرکز لیزرتون مشورت کنید؛ شاید نیاز باشه تنظیمات دستگاه عوض شه یا از یه دستگاه دیگه استفاده کنید.

 • 1399/02/29
  0 0

  سلام من بعد از اپلاسیون کردن موهام رفتن زیر پوستم اگر لیزر کنم عایا موهای زیر پوستیم هم از بین میره یا نه؟چون پوستم سفیده موهایی ک زیر پوستمه پیداست و خیلی ظاهر زشتی پیدا کرده لطفا کمک کنید

  • 1399/02/29
   0 0

   سلام بعد از چند جلسه بعله از بین میره. میتونید کیسه هم بکشید. قبل شروع لیزر 2 ماه اپیلاسیون نکنید و فقط از ژیلت استفاده کنید.

 • 1399/02/29
  0 0

  سلام من لیزر بیکینی انجام دادم وازواژن خون دراومد این نشانه چیه؟؟ ادامه بدم لیزرمو جلسات بعدی ؟؟

  • 1399/02/30
   0 0

   سلام اگه بعد از لیزر و بخاطر لیزر اینطوری شدید، حتما به پزشک متخصص مرکز لیزرتون مراجعه کنید و فعلا لیزر رو ادامه ندید.

 • 1399/02/31
  0 0

  سلام من لیزر مرتب انجام میدم ولی احساس میکنم باعث سرد شدن ناحیه تناسلی شده. ایا این درست؟

  • 1399/03/01
   0 0

   سلام سوالتون واضح نیست.

نظر خود را درباره مطلب بالا بیان کنید