مراقبت بعد از هایفو

تاریخ انتشار - ۲۵ آبان ۱۳۹۸

هایفو (امواج متمرکز ماورای صوت با شدت بالا) که تحت عنوان اولتراپی نیز شناخته میشود یک روش سفت کننده ی پوست غیر تهاجمی و بدون جراحی است که با استفاده از اولتراسوند پوست را می کشد و برای زنان و مردان کاربرد دارد. هایفو به طور خاص بدون برش یا اختلال در سطح پوست لایهی بنیادی بافت را مورد هدف قرار میدهد.

نتیجه جلسات هایفو حدوداً سه ماه بعد از اتمام آخرین جلسه مشخص می‌شود. اگر به دنبال درمان سریع بدون درد و غیرتهاجمی هستید هایفو یک انتخاب مناسب در مقایسه با عمل جراحی لیفت صورت است. برای اینکه از نحوه مراقبت بعد از هایفو آگاه شوید بهتر است عوارض جانبی آن را بدانید.

عوارض جانبی بعد از هایفو

یکی از عوارض جانبی متداولی که بعد از درمان با دستگاه هایفو روی لیفتینگ صورت مشاهده می شود؛ تورم  است چون هایفو به لایه های زیرین پوست آسیب وارد می‌کند تا کلاژن جدید تولید کند بنابراین بروز تورم عادی است.

یکی دیگر از عوارض جانبی نادر دستگاه هایفو آسیب به اعصاب صورت است که طبق مطالعات انجام گرفته کمتر از یک درصد از بیمارانی که لیفتینگ صورت با هایفو انجام می دهند؛ دچار این مشکل می شوند.


عملکرد هایفو

در درمان هایفو مقادیر کمی از بافت نرم هدف در زیر سطح پوست گرم میشود تا حدی که بافت منقبض شده و بدن کلاژن جدید تولید خواهد کرد. به منظور دستیابی به لیفتینگ و اثر سفتکنندگی قابل توجه، مقادیر مناسبی از گرما به عمق پوست می رسد بدون اینکه این روش درمانی فوقالعاده هیچگونه آسیبی به پوست برساند. 

آنچه در طول درمان احساس میکنید مقادیر کمی از گرمای متمرکز ماورای صوت است و بسیاری از افراد آن را به صورت تجربه حس سوزن سوزن شدن توصیف مینمایند. گرمای اولتراساوند میتواند در بعضی مواقع شدید باشد که یک نشانه مثبت از این حقیقت است که فرایند کلاژنسازی آغاز شده است.

میزان ناراحتی در افراد و از ناحیهای به ناحیهی دیگر در گردن یا صورت متفاوت است، مثلا در نواحی استخوانی مانند فک حساسیت بیش از نواحی دیگر میباشد. قبل و بعد از درمان با هایفو متخصصین تمام تلاش خود را خواهند کرد که شما در تمامی مواقع احساس راحتی داشته باشید.

مراقبت بعد از لیفتینگ صورت و گردن با هایفو

برخی از مراجعین بلافاصله پس از درمان، تأثیر اولیه را مشاهده خواهند کرد، معمولا دیدن چهرهای صاف و بدون چروک برای آنها لذت بخش است. اما نتایج واقعی پس از گذشت دو تا سه ماه پدیدار خواهند شد چرا که کلاژن جدید شکل گرفته و پوست گردن، چانه و ابرو سفت خواهد شد.

نتایج تا نه ماه پس از درمان نیز قابل مشاهده است و این به عوامل مختلفی از جمله سن، سلامتی، سبک زندگی و رژیم بستگی دارد و اینکه چه مقدار کلاژن از قبل وجود داشته است. هایفو یک روش درمانی غیر تهاجمی برای افرادی است که آمادگی عمل جراحی را نداشته و یا برای افرادی که خواهان اثرات بیشتری نسبت به عملهای زیبایی قبلی خویش هستند.

زمان ریکاوری و نحوه مراقبت بعد از هایفو

برتری این درمان این است که دوره نقاهت نداشته و شما میتوانید همان روز به سرکار خود برگردید و نیاز به مراقبت خاصی نیز ندارد.

سازمان FDA روش درمانی غیر تهاجمی، بدون جراحی و کاملا ایمن هایفو را تایید کرده و آن را جزو روشهای درمانی غیر تهاجمی و بدون جراحی مشخص نموده است که در مطالعات بالینی امن و موثر بوده و بیش از 450000 درمان در سراسر جهان داشته اند.

در مورد هایفو نتایج مشابه با لیفت صورت با جراحی هستند اما بدون جراحی و از این رو بهترین گزینه جایگزین جراحی تهاجمی و یا تزریق است. 

بالاکشیدن یا لیفت پوست به صورت طبیعی

این درمان لایه های عمیق ساختاری پوست را تحریک میکند، بدین ترتیب یک واکنش طبیعی و ترمیم کننده آغاز شده و رشد کلاژن جدید تحریک میشود و در نتیجه پوست صورت طی نه ماه کشیده شده و سفت خواهد شد. 

مراقبت های بعد از هایفو برای لیفتینگ صورت

شما میتوانید بلافاصله پس از درمان و بدون هیچ محدودیتی فعالیتهای روزمره ی خویش را انجام دهید. درهر صورت، به منظور مراقبت بعد از هایفو، باید از قرار دادن پوست در معرض حرارت بالا و یا سرمای زیاد اجتناب نموده و از پوست خود با یک مرطوب کننده و SPF مناسب محافظت کنید. همچنین باید آب زیادی بنوشید تا بدن هیدراته باشد و از کافئین و الکل به مدت 48 ساعت پس از درمان خودداری کنید. 

پوست شما در ابتدا ممکن است کمی برافروخته شود اما این قرمزی ظرف چند ساعت برطرف خواهد شد. برخی مراجعین ممکن است حس سوزن سوزن شدن داشته باشند اما این حس خفیف و موقتی خواهد بود. اگر هر یک از علائم مذکور ادامه داشت لطفا فورا با پزشک خود تماس بگیرید.

مراقبت های بعد از هایفو

 1. 124 تا 48 ساعت پس از درمان در معرض نور آفتاب قرار نگیرید.
 2. به مدت 24 تا 48 ساعت پس از هایفو تمرینات ورزشی شدید انجام ندهید.
 3. ممکن است در ناحیه درمان شده قرمزی و حس سوزن سوزن شدن داشته باشید.
 4. کبودی و بیحسی موقت نیز ممکن است رخ دهد. 

ظاهر پوست پس از درمان

 • پس از درمان پوست کمی سفت میشود؛ در هر حال این احساس تا 48 ساعت طول میکشد. پس از سه روز، پوست شما به حالت عادی بازخواهد گشت.
 • نتایج ظرف 6 تا 8 هفته قابل مشاهده بوده و پوست با گذشت زمان بیشتر بهبود مییابد. روند القاء کلاژن تا شش ماه پس از درمان ادامه مییابد. 

نتایج درمان با هایفو

 • بهبود خاصیت ارتجاعی پوست
 • سفت شدن خطوط پوست
 • لیفت ابرو
 • لیفت و سفت شدن گونه ها
 • لیفت پوست و سفت شدن پوست چانه و گردن
 • بهبود  لایه ی سطحی پوست
 • کُند شدن علائم پیری

قبل از درمان

اولین کاری که باید قبل از درمان با هایفو انجام دهید؛ برنامه ریزی و یک مشاوره دقیق با تکنسین اولتراپی است. در طی این جلسه، پزشک شما به نگرانی هایتان رسیدگی خواهد کرد، پوست شما را مورد ارزیابی قرار خواهد داد و تصمیم میگیرد که آیا شما کاندید این درمان هستید یا خیر.

زمانی که تصمیم به انجام این کار گرفتید، لازم نیست تا تشریفات خاص و یا رژیم های خاص مراقبت از پوست را دنبال نمایید. 

به منظور افزایش راحتی شما، ممکن است پزشک توصیه نماید که قبل از درمان داروی خاصی مصرف کنید. 

طول درمان

پس از تمیز کردن پوست و مشخص نمودن نواحی خاصی که باید تحت درمان قرار گیرند، پزشک اولتراپی از ژل اولتراسوند استفاده کرده و اپلیکاتور را روی پوست شما قرار میدهد. سپس پزشک با استفاده از تصویربرداری اولتراسوند عمق پوست را به منظور تعیین جایگاه انرژی درمانی مشاهده خواهد نمود و انرژی متمرکز ماورای صوت را به زیر سطح پوست منتقل خواهد داد. 

در طول درمان، مقادیر کمی از انرژی را در عمق پوست خود احساس خواهید کرد و این نشان میدهد که فرآیند کلاژن سازی آغاز شده است.

طول درمان به ناحیه ی تحت درمان بستگی دارد. درمان صورت و گردن معمولا 60 تا 90 دقیقه طول میکشد در حالی که درمان سینه تقریبا 30 دقیقه زمان میبرد.

مراقبت های بعد از هایفو

به منظور جلوگیری از هرگونه عوارض جانبی منفی، شما باید از مراقبت بعد از هایفو آگاه باشید.

 • پوست خود را در معرض گرما یا سرمای شدید قرار ندهید و برای محافظت از آن از یک کرم ضد آفتاب مناسب بهره گیرید. 

 • از محصولات مراقبت پوست که ممکن است پوست شما به مدت 24 ساعت تحریک کنند خودداری نمایید.

 • کبودی پوست ممکن است چند روز پس از درمان قابل مشاهده باشد و اغلب رنگ این کبودی مایل به سبز است. خط فک و گونه نواحی از جمله نواحی هستند که ممکن است در معرض کبودی قرار گیرند.

 • حساسیت به لمس نیز ممکن است به وجود آید و زمانی حس میشود که شما صورت خود را لمس کرده و یا میشویید. 

نکات قابل توجه در مورد هایفو

 • هایفو معمولا در درمان تومور مورد استفاده قرار میگیرد اما برخی از پزشکان کرهای این درمان را روی بیست بیمار کرهای اعمال نمودند و مشخص شد که طیف بالای هایفو برای لیفت صورت به عنوان یک روش غیر تهاجمی بسیار موثر است.

 • هایفو با نفوذ عمیق به پوست و اعمال دمای مناسب رشد کلاژن را تحریک مینماید. 
 • هایفو با انتقال انرژی گرمایی مستقیم به بافت زیرجلدی میتواند تولید کلاژن جدید را تحریک نماید و از این رو بافت را بهبود بخشیده و افتادگی پوست را کاهش میدهد.
 • هایفو همچنین تأثیر زیادی در از بین بردن آکنه و جای زخم دارد چرا که در آن گرمای ماورای صوت بافتهای ساختاری و عضلات را مورد هدف قرار داده و کلاژنسازی را افزایش میدهد. فضایی برای زخم ایجاد مینماید که به روند بهبودی سرعت میبخشد. پس از آن آکنهها از بین خواهند رفت.
 • هایفو یک روش درمانی مناسب برای افرادی است که خواهان لیفت و سفت کردن نواحی مانند صورت و گردن هستند بدون اینکه تحت هیچ عمل جراحی قرار گیرند. 

هایفوی صورت: آیا هایفو یک روش منحصربفرد در لیفت صورت است؟

هایفو تنها روش درمانی غیر تهاجمی است که میتواند به طور خاص زیرسازی عمیق زیر پوست را بدون برش یا اختلال به سطح پوست مورد هدف قرار دهد. در این روش با استفاده از تصویربرداری اولتراساوند این امکان را فراهم میآورد تا لایه های بافت را در طول درمان مشاهده کرده و این اطمینان را حاصل نمایید که انرژی دقیقا در ناحیهی مورد نظر اعمال شده است.

هایفو چگونه به لیفت صورت کمک میکند؟

این روش با استفاده از انرژی متمرکز ماورای صوت در زیر سطح پوست، لایه ی پوست صورت را علاوه بر تحریک کلاژنسازی منقبض میکند. در نتیجه لیفت صورت طی یک دورهی 60 تا 90 روزه رخ خواهد داد.

کلاژن چیست؟ هایفو چگونه تولید کلاژن را تحریک مینماید؟

کلاژن فراوانترین پروتئین طبیعی در بدن انسان است. توزیع کلی کلاژن در پوست و استخوان به ترتیب 75 و 90 درصد است. زمانی که بدن انسان رو به پیری میرود، به طور طبیعی تولید کلاژن کاهش مییابد و از این رو به اولین علائم پیری منجر میشود. کلاژن پروتئینی است که به پوست و مو کمک مینماید تا خاصیت ارتجاعی و سفتی خود را حفظ نمایند.

با افزایش سن، کلاژن خاصیت ارتجاعی و توانایی خود را در برابر اثرات گرانش از دست میدهد و سبب میشود که پوست افتاده شود. هایفو یک روش ترمیمی است که با تولید کلاژن به لیفت و تقویت صورت کمک شایانی مینماید. 

آیا هایفو یک روش جایگزین برای جراحی لیفت صورت است؟

هایفو یک روش غیر تهاجمی صد درصد است که لایههای زیرین پوست را مورد هدف قرار داده و به هیچ وجه شامل برش و یا آسیب به پوست نمیشود. در حالی که ایمنترین روش برای لیفت صورت هایفو است اما مواردی نیز وجود دارند که شخص باید به جای لیفت صورت ماورای صوت از جراحی استفاده نماید. این گزینهی مناسب و پایداری برای افرادی است که حاضر به لیفت صورت نبوده و به دنبال اثرات طولانیمدت جراحی زیبایی هستند.

آیا هایفو با تکنیکهای لیزر متفاوت است؟

لیزر معمولا بافتهای خارجی پوست را مورد هدف قرار میدهد. در حالی که هایفو روی لایههای عمیق پوست کار میکند. از این رو این دو تکنیک کاملا مکمل یکدیگر هستند اما به شیوههای متفاوتی عمل میکنند.

آیا هایفو درمانی ایمن است؟

هایفو به عنوان امنترین تکنیک برای سفت کردن و لیفت پوست صورت شناخته شده است. این روش پس از نشان دادن ایمنی در مطالعات بالینی و دهها هزار درمان امن در سراسر جهان مطرح شده است.

درمان اولتراسوند چقدر طول میکشد؟

دلیل اینکه این درمان تحت عنوان لیفت صورت در یک چشم به هم زدن شناخته شده این است که تنها 60 دقیقه زمان میبرد و لیفت جزئی صورت یا ابرو در حدود 45 تا 90 دقیقه بدون هیچ دورهی نقاهتی طول میکشد. 

آیا هیچ دوره ی نقاهتی طی این درمان وجود دارد؟

هایفو به عنوان یک روش کاملا غیر تهاجمی، هیچ دوره ی نقاهتی ندارد. خیلی زود پس از درمان میتوانید بدون هیچ نگرانی به فعالیت های روزمره رسیدگی نمایید.

چه فردی برای این درمان مناسب است؟

یک کاندیدای خوب برای این درمان فردی است که سنش بالای 30 سال بوده و متوجه شده که پوست صورت و یا گردنش کمی سست شده و خواهان لیفت و سفت کردن نواحی مذکور است. برای بیماران در سن 30 سالگی معمولا از تحریک تولید کلاژن استفاده میشود. افرادی که در سنین 40 و 50 سالگی قرار دارند میتوانند از این درمان استفاده نمایند. 

آیا هایفو دائمی است؟

برخی از بیماران ممکن است نتایج اولیه را فورا مشاهده نمایند اما در نهایت این روند دو تا سه ماه طول میکشد. اکثر افراد ماندگاری نتایج را به مدت 1 تا 2 سال مشاهده میکنند، گرچه درمان های سطحی برای جلوگیری از روند پیری توصیه میشود.

آیا این روش آسیب میرساند؟

این درمان شامل هیچ برش و یا بیهوشی نمیشود. اما ممکن است حین درمان درد کمی در قسمت های استخوانی حس شود. چندین کارآزمایی بالینی نشان داده اند که هایفو یک روش درمانی امن و موثر برای لیف صورت و رفع چروک است. افراد قادر بودند تا نتایج را ظرف چند ماه پس از درمان و بدون هیچ خطری مشاهده کنند.

مشاوره رایگان

نظر خود را درباره مطلب بالا بیان کنید