تفاوت دستگاه لیزر سایناشور و کندلا

تاریخ انتشار - ۱۳ آذر ۱۳۹۸

بهترین سلاح در برابر رشد بی وقفه موهای زائد، لیزر است!

شاید نتوان در جنگ های دیگر پیروز شد، اما به جرات می توان گفت که در جنگ با موهای زائد بدن قدرتمند ترین سلاح، لیزر است. امروزه با طراحی دستگاهاه لیزر پیشرفته می توان همه جای بدن را لیزر کرد و از شر موهای زائد خلاص شد. بله! همه جای بدن. البته غیر از نواحی که شرایط یا بیماری های خاصی دارند.
هدف از طراحی لیزر مو، دستگاهی بوده که بتواند تمام موهای زائد بدن را به طور دائمی از بین ببرد. هرچند که تکنولوژی این دستگاههای لیزر هنوز آنقدر پیشرفت نکرده که بتواند به طور دائم رشد مجدد کل موهای زائد را متوقف کند اما دستگاههای لیزر مو مانند لیزر کندلا الکساندرایت قادرند حدود 80 از حجم موهای زائد کل بدن را به طور دائم کاهش دهند.
سایناشور (Cynosure) یکی از شرکت های معتبر آمریکایی است که مانند شرکت کندلا به تولید دستگاه های لیزر برای حذف موهای زائد بدن مشهور است. دو دستگاه لیزر مو که در شرکت سایناشور تولید می شوند با نام های سایناشورالیت پلاس (Cynosure Elite +) با طول موج دوگانه لیزر الکساندرایت و Nd:YAG و سایناشور آپوجی پلاس با طول موج الکساندرایت به بازار عرضه شده است. درصورتیکه شرکت کندلا سه دستگاه لیزر با برند تجاری کندلا الکس یا جنتل لیز پرو (طول موج الکساندرایت)، کندلا Nd:YAG یا جنتل یگ پرو (طول موج Nd:YAG) و کندلا مکس یا جنتل مکس پرو (با طول موج دوگانه الکساندرایت و یگ) به بازار عرضه می کند. تفاوت دستگاه لیزر سایناشور و کندلا در تطبیق پذیری آسان، سرعت درمان حذف موهای زائد و دیگر خدمات زیبایی است.
تفاوت دستگاه لیزر سایناشور و کندلا در فرایند لیزر مو نیست. در هر دو دستگاه اشعه لیزر از پوست عبور کرده و فولیکول های مو را هدف قرار می دهد.حرارت شدید اشعه که جذب رنگدانه های می شود فولیکول مو را نابود کرده و رشد آن را در آینده متوقف می کند. مو های تیره تر رنگدانه های بیشتری برای هدف گیری دارند و نتیجه بهتری از لیزر مو بدست خواهد آمد.
دستگاه لیزر سایناشور الیت پلاس را می توان روی دو طول موج تنظیم کرد. درحالت اول طول موج 755 نانومتر، قابلیت جذب ملانین بالایی دارد و ثابت شده که در کاهش مو و نابودی رنگدانه های آن،  نتایج دائمی تری داشته است. این طول موج مشابه لیزر مو کندلا الکساندرایت است و می تواند موجب کاهش 79 درصد از موهای زائد بعد از 6 تا 8 جلسه شود.
در حالت دوم؛ طول موج 1064 نانومتر را می توان تنظیم کرد که مشابه با دستگاه لیزر مو کندلا Nd:YAG است و سالم ترین طول موج برای حذف دائمی موی زائد روی پوست های تیره تر می باشد. این طول موج برای لیزر موهای صورت و حذف واریس و رگ های سیاه پا هم استفاده می شود.
برخی دستگاه های لیزر مانند سایناشور Elite+ و کندلا جنتل مکس پرو، قابلیت استفاده از دو طول موج در یک دستگاه را دارند. این ویژگی به شما این امکان را می دهد که در طول جلسه درمان، طول موج را باتوجه به نوع پوست بیمار انتخاب کرده و شروع به درمان کنید. همچنین امکان استفاده همزمان از دو طول موج برای بیمار هم در این دستگاه وجود دارد.
طراحان این شرکت معتقدند تفاوت لیزر سایناشور الیت پلاس با لیزر مو کندلا الکس این است که به تکنسین لیزر امکان استفاده از گزینه استثنائی « لیزر چندتایی» را می دهد. طوری که، اشعه در آن واحد چندین موج را به تار مو ارسال کرده و آن ها را می سوزاند. این یعنی، دستیابی به بهترین نتایج بالینی با کمترین میزان نفوذ هر طول موج با پوست. در رابطه با پوست های تیره، این ویژگی راه حل فوق العاده ای را در اختیار شما میگزارد.

تفاوت لیزر سایناشور الیت پلاس و کندلا الکس
لیزر مو یکی از محبوب ترین روش های دائمی اخیر حذف موهای زائد است که در میان زنان و حتی مردان متداول شده است. شاید در ابتدا قیمت بالای آن کمی نگرانتان کند، اما اگر هزینه ای که در طول سال صرف اپیلاسیون و شیو کردن مو میکنید را درنظر بگیرید، لیزر کردن موهای زائد، به مراتب ارزان تر از آن ها خواهد بود. عوامل زیادی وجود دارد که نتیجه نهایی درمان لیزر را تحت تاثیر قرار می دهد به جز تفاوت در طول موج دستگاه لیزر سایناشور Elite+ و کندلا الکس به طور کلی می توان تفاوت لیزر سایناشور الیت پلاس و کندلا الکس را در موارد زیر مقایسه کرد:

مدت زمان لیزر مو

در حال حاضر لیزر کندلا الکس جزو دستگاههایی است که با دارا بودن بزرگترین قطر لکه لیزر (حدود 16 میلیمتر) می تواند در کمترین زمان ممکن نواحی وسیع بدن مانند پاها را تحت لیزر قرار دهد. درصورتیکه قطر لکه لیزر سایز دستگاهها مانند سایناشور الیت پلاس بسیار کمتر است. به همین علت درحالیکه حذف موهای زائد ناحیه کمر با لیزر کندلا الکس کمتر از 40 دقیقه در یک جلسه زمان می برد؛ برای دستگاهی مانند سایناشور بیش از یک ساعت زمان نیاز دارد.

تعداد جلسات 

حداقل تعداد جلسات لیزر موهای زائد بین 6 تا 10 جلسه است. اما نکته اینجاست که لیزر کندلا الکسانداریت قدرت بیشتری در حذف موهای زائد هر ناحیه از بدن طی یک جلسه دارد؛ بنابراین در مقایسه با لیزر سایناشور نیاز به تعداد جلسات کمتری برای درمان است.

رنگ پوست

لیزر موهای زائد، برای کسانی که پوست تیره دارند با دستگاه کندلا الکساندرایت توصیه نمی شود. چون طول موج لیزر کندلا الکس برای پوست های روشن طراحی شده است و برای پوست های تیره باید از دستگاه کندلا یگ Nd:YAG استفاده کرد. دستگاه لیزر سایناشور چون از لیزر ترکیبی استفاده می کند می تواند همزمان برای پوست های تیره نیز مورد استفاده قرار گیرد.
البته درصورتیکه پوست خود را برنزه کرده باشید؛ نمی توانید از لیزر سایناشور استفاده کنید چون به پوست شما آسیب می رساند. اما با دستگاه لیزر کندلا Nd:YAG امکان حذف موهای زائد روی پوست های برنزه نیز وجود دارد.

رنگ مو

متاسفانه لیزر کردن موهای بور، کمرنگ و قرمز با هیچ یک از دستگاههای لیزر کنونی از جمله کندلا الکس یا سایناشور Elite+ امکان پذیر نیست. دلیل آن هم عدم وجود ملانین در فولیکول مو است.

سیستم خنک کننده

علاوه بر آن ها، ویژگی خنک کنندگی دستگاههای لیزر است. در سایناشور الیت پلاس فقط لیزر از طریق هوای خنک اعمال می شود؛ درصورتیکه لیزر کندلا الکس به پیشرفته ترین سیستم خنک کردن با دو سیستم دمیدن هوا و اسپری کریوژن مجهز است که می تواند تجربه لیزر بدون درد را برای بیمار داشته باشد.

مراقبت های قبل از لیزر

کندن موهای زائد به روشهایی مانند اپیلاسیون و وکس که موها را از ریشه خارج می کند قبل از انجام لیزر با هیچ دستگاهی توصیه نمی شود. حین جلسات لیزر مو و پیش از آن فقط می توانید از شیو کردن استفاده کنید.
تفاوت لیزر سایناشور الیت پلاس و لیزر کندلا الکس در عملکرد

سایناشور الیت پلاس
سایناشور Elite+ یکی از دستگاه های لیزر موهای زائد موجود در بازار است که ترکیبی از دستگاههای IPL، الکساندرایت و Nd:YAG است. این دستگاه یکی از بزرگ ترین دستگاه های لیزرِ مورد استفاده در خدمات زیبایی پوست و مو است. برای آشنایی بیشتر با عملکرد سایناشور بهتر است با عملکرد هریک از دستگاههای لیزر آشنا شوید.
الکترولیز یا IPL :نوع دیگری به نام الکترولیز وجود دارد که تنها روش دائمی تایید شده برای ازبین بردن موهای زائد است اما چون مدت زمان درمان آن بسیار طولانی است؛ محبوبیت زیادی ندارد. توصیه می شود که از این روش، هر چند سال یکبار برای از بین بردن موهای زائد بدن استفاده کنید.
لیزر مو الکساندرایت: لیزر کندلا الکساندرایت در حال حاضر، سریع ترین  دستگاه لیزر مو موجود در بازار است. این نوع لیزر برای کسانی که در کمترین زمان بیشترین نتیجه را می خواهند، بهترین گزینه است.
لیزر مو Nd:YAG : لیزر Nd:YAG، طول موج بیشتری داشته و بدون آسیب رساندن به اطراف ناحیه مو و بی رنگ کردن پوست، پاپیلا «ریشه مو» را هدف قرار داده و به عمق پوست نفوذ می کند. جذب ملانین موهای تیره روی پوست های تیره و سیاه توسط این دستگاه لیزر بازدهی مناسبی دارد و آسیبی به پوست نمی رساند. انتخاب این نوع از لیزر می تواند نیازمند جلسات بیشتری برای بازدهی بهتر باشد. 

لیزر ساینا شور برای چه کسانی مناسب است؟

لیزر سایناشور برای تمام پوست ها قابل استفاده است اما بیشتر در پوست های تیره کاربرد دارد. همچنین برای  افرادی که جنس موی نازک و کمرنگی دارند، تاثیر زیادی ندارد.

عوارض جانبی لیزر مو سایناشور

لیزر مو سایناشور، کمی دردناک تر از انواع دیگر است و ممکن است در جلسات خود به پماد بی حس کننده نیاز داشته باشید. ممکن است بعد از اتمام لیزر، سوزش خارش یا سرخی در سطح پوست خود مشاهده کنید که طبیعی است و بعد از چند روز رفع خواهد شد. درصد کمی هم احتمال بروز تاول و بی رنگ شدن پوست برای بیماران وجود دراد.

کاربرد لیزر سایناشور 

لیزر سایناشور، سلولهایی که باعث رشد مو می شوند را بدون آسیب رساندن به پوست اطراف آن از بین می برد و نتیجه آن هم پوستی صاف و عاری از مو خواهد بود. درمان پوست با دستگاه های لیزر سایناشور الیت پلاس و آپوجی پلاس، همزمان با اینکه بافت پوست را بهتر میکند، به سفتی و محکم تر شدن آن نیز کمک زیادی می کند. سایناشور مانند روش IPL، اشعه را مستقیما به پوست تابانده و مقدار زیادی کلاژن را تحریک میکند. لیزر کردن، روش موثری برای کاهش موهای زائد است. شیوه عمل آن نابود کردن فولیکول هاست. موها بعد از درمان باقی می مانند اما اگر در مرحله رشد مورد هدفِ اشعه قرار گرفته باشند دیگر رشد نمی کنند و با موفقیت از بین می روند.

کندلا الکساندرایت

دستگاه لیزر کندلا الکس یکی از بهترین ابزارهای مورد استفاده در خدمات زیبایی است. دستگاه لیزر مو کندلا جنتل مکس، در طول درمان موهای زائد، از اشعه های الکس، Nd:YAG به طور همزمان استفاده می کند. موثر ترین روش خنک کردن پوست توسط شرکت کندلا برای دستگاه لیزر مو کندلا الکس طراحی شده که در طول درمان، اسپری DCD یا کریوژن و دمیدن هوا را همزمان انجام می دهد به طوریکه در طول درمان، پوست شما را موطوب و خنک نگه می دارد.

لیزر کندلا الکساندرایت چطور کار می کند؟

این لیزر، با طول موج مناسب برای هدفگیری ملانین پوست های روشن و نابود کردن فولیکول های مو مورد استفاده قرار می گیرد. لیزر مو کندلا الکساندرایت با لکه هدفگیری بزرگ تر، سریعترین روش لیزر برای حذف موهای زائد نواحی بزرگ مانند پاها و کمر شناخته شده است. 

لیزر کندلا الکس برای چه کسانی مناسب است؟

علاوه بر افرادی که کاندید مناسبی برای سایر دستگاههای لیزر مو مانند سایناشور الیت پلاس هستند، لیزر مو کندلا الکساندرایت در حذف موهای نازک و کمرنگِ پوست های روشن هم موثر است.

عوارض جانبی لیزر کندلا الکس

مشاهده علائمی مانند سرخی، برآمدگی و سوزش طبیعی است و بعد از 1 تا 2 روز خود بخود ناپدید خواهند شد. مهمترین تفاوت لیزر سایناشور الیت پلاس و کندلا الکس در نحوه خنک کردن پوست است. با وجود روش پیشرفته در خنک کردن پوست، افرادی که موهای زائد خود را با دستگاه کندلا الکس از بین برده اند؛ درد بسیار کمتری تجربه می کنند.
جلسات لیزر کندلا الکساندرایت تقریبا بدون درد انجام می شوند. ممکن است احساساتی شبیه به سوزن سوزن شدن یا کندن چسب از روی پوستتان را داشته باشید. 

جلسات لیزر مو کندلا الکس چقدر طول می کشند؟

جلسات درمان می توانند بین 5 تا 60 دقیقه با توجه به اندازه ناحیه لیزرشده تغییر کند.

چند جلسه لیزر مو با دستگاه کندلا الکس لازم است؟

برای بازدهی بهتر 3 تا 6 جلسه توصیه می شود اما بازهم باتوجه به هر بیمار متغیر است. بهتر است با متخصص لیزر مشورت کنید تا تعداد جلسات لازم برای رسیدن به بهترین نتیجه برای شما تعیین شود.

چرا جلسات متعدد لیزر مو مورد نیاز است؟

موهای ما در سه مرحله رشد میکنند و تمام آن ها همزمان با هم رشد نمی کنند. پس وقتی ناحیه ای درمان شد، فقط درصدی از فولیکول ها از بین می روند و بقیه باقی می مانند. به همین دلیل، برای بازدهی بهترجلسات متعدد نتیجه بخش تر خواهد بود.

آیا لیزر موهای زائد با سایناشور الیت پلاس برای من مناسب است؟

لیزر سایناشور الیت پلاس برای همه رنگ های پوست تیره، روشن و رنگ های دیگر مناسب خواهد بود. اما برای انتخاب بهترین دستگاه لیزر مو و گرفتن نتیجه بهتر، مشورت با متخصص لیزر مو در کلینیک بهترین روش پاسخ به این سوال است. چون دستگاه لیزر کندلا الکس تاییدیه FDA را دارا است درحال حاضر به عنوان بهترین دستگاه لیزر مو نسبت به سایناشور الیت پلاس شناخته می شود.

مشاوره رایگان

نظر خود را درباره مطلب بالا بیان کنید