مقایسه دستگاه SHR و الکساندرایت

تاریخ انتشار - ۱۷ آذر ۱۳۹۸

امروزه، حذف موهای زائد با لیزر بسیار راحت و بدون درد شده است. شاید تا همین چند دهه اخیر، حتی تصور اینکه بتوان با استفاده از تکنولوژی لیزر به این راحتی موهای ناخواسته را حذف کرد وجود نداشت. اما امروزه، روشهای مختلفی برای کاهش دائمی موهای زائد با استفاه از لیزرهای مختلف ابداع شده است که انتخاب را برای افرادی که تصمیم به لیزر موهای زائد گرفته اند؛ بسیار مشکل کرده است. اگر در رابطه با روش های درمانی لیزر اطلاعاتی ندارید، نگران نباشید. با مطالعه این مطلب به راحتی تصمیم خواهید گرفت. در این مقاله قصد داریم با مقایسه دستگاه SHR و الکساندرایت، شما را با دو روش برتر حذف موهای زائد آشنا کنیم.

دستگاه SHR نوع پیشرفته دستگاههای IPL قدیمی است که با طراحی خاص و بهبود عملکرد توانسته جایگاه مناسبی در بازار دستگاههای لیزر برای خود باز کند. دستگاه اس اچ آر یکی از دستگاههای حذف سریع موهای زائد و پیشگام در کاهش دائمی موها است. این تکنولوژی توسط لیزر آلما (ALMA) اختراع شده و جزو پیشرفته ترین روش حذف موهای زائد است. این دستگاه در مقایسه با IPL معمولی سریع تر، سالم تر و کم درد تر است. برای آشنایی با لیزر SHR بهتر است ابتدا با مفهوم IPL آشنا شوید:

 • آی پی ال «IPL» چیست؟

دستگاه IPL با ارسال اشعه در طول موج های مختلف به عمق پوست نفوذ کرده و فولیکول مو را هدف گرفته و با سوزاندن آن ها با عث متوقف شدن رشد مو می شود. اشعه قدرتمندی که به گرما تبدیل شده، بدون آسیب رساندن به پوست اطراف، فولیکول مو های زائد را نابود می کند. لیزر های آی پی ال معمولا به عنوان دستگاه های سالم با درد کم که سرعت بسیار پایینی دارند و فقط برای حذف موهای زائد نواحی کوچک بدن مانند پشت لب مورد استفاده قرار می گیرند؛ شناخته می شوند. برای برخی بیماران هم آی پی ال نمی تواند گزینه خوبی باشد. چون در صورت استفاده نادرست، هم درد بیشتری دارد و هم عوارض جانبی مانند سرخی، بروز نقطه ها و حتی تغییر رنگ پوست را به همراه دارد. با توجه قابلیت دقیق نبودن در هدف گیری ملانین، لیزر IPL، برای افرادی که موهای ضخیم و تیره دارند گزینه مناسبی است. اما برای کسانی که پوست تیره دارند و نسبت به حرارت حساس هستند، توصیه نمی شود.

 • اس اچ آر«SHR» چیست؟

هر دو دستگاه اس اچ آر و آی پی ال در عملکرد خود از قدرت انرژی لیزر در طول موجهای مختلف استفاده می کنند. اما اس اچ آر از این پالس های انرژی، به آرامی، و در دفعات مکرر استفاده می کند و در مقایسه با آی پی ال «IPL» ، آسیب کمتری به پوست وارد می کند. به همین سبب، نسبت به IPL عملکرد بهتری دارد و سالم تر و موثر تر است. دستگاه SHR برای ضربه زدن به فولیکول مو از انرژی کمتری استفاده کرده و رشد مو را متوقف می کند. با استفاده از اس اچ آر، عوارض جانبی روش IPL به حداقل می رسند.

دستگاه اس اچ آر «SHR» برای همه پوست ها، حتی آن هایی که پوستی تیره و حساس دارند قابل استفاده است و همین ویژگی باعث برتری آن نسبت به آی پی ال شده است. این دستگاه مانند لیزر کندلا الکساندرایت می تواند نواحی بزرگتر را درمان کرده و با ارسال حرارت به عمق پوست با استفاده از اپلیکاتور رولی، سطح پوست را خنک نگه می دارد. در پایان جلسات لیزر SHR می توان از ژل های منحصر بفردی برای صافی و روشن تر شدن پوست بیمار استفاده کرد.

برای مقایسه دستگاه SHR و الکساندرایت می توان گفت کندلا الکس ارزانتر است چون در جلسات کمتر بهترین نتایج را بوجود می آورد. بنابراین با انتخاب کندلا الکساندرایت در وقت و هزینه خود صرفه جویی خواهید کرد. 

 • SHR چگونه کار می کند؟

عملکرد اس اچ آر، پیشرفت قابل توجهی در دستگاههای لیزر مبتنی بر IPL به شمار می آید. این دستگاه لیزر، انرژی زیادی را همراه با اشعه های متعدد با مقدار ژول پایین به پوست شلیک کرده تا حرارت مورد نیاز برای سوزاندن فولیکول مو تامین شود. اما در مقایسه با لیزر مو الکساندرایت که طول موج متمرکزی از نور را به صورت هدفمند برای تخریب فولیکول مو ساتع می کند؛ بازدهی کمتری دارد. تجربه بیمار حین استفاده از لیزر SHR، گرما یا مقدار کمی سوزش است که برخی مشتری ها آن را شبیه به ماساژ داغ احساس می کند. 

اس اچ آر از تکنولوژی این موشن «IN-MOTION» استفاده می کند. در این تکنولوژی اپلیکاتور لیزر، مدام روی پوست کشیده می شود تا همپوشانی مناسبی برای از بین بردن موهای زائد یک ناحیه از بدن داشته باشد.

 • آیا اس اچ آر برای همه نوع پوست مناسب است؟

برخلاف لیزر کندلا الکس، تکنیک و فناوری هایی این دستگاه برای همه انواع پوست ها، حتی پوست های بسیار تیره هم قابل استفاده است. از روش اس اچ آر«SHR» می توان در تمام طول سال بدون نگرانی از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب استفاده کرد.

 • در استفاده از این دستگاه، چند جلسه درمانی نیاز است؟

برای درمان کامل ناحیه مورد نظر با SHR مانند لیزر کندلا الکساندرایت ممکن است 4 تا 6 جلسه، با فاصله 4 هفته در هر جلسه، نیاز باشد. دلیل فاصله زمانی، رشد مجدد بخش های دیگر مو در روی پوست است. البته با توجه به اینکه تکنولوژی های لیزر فقط موهایی که در حال رشد هستند را ریشه کن می کند؛ ممکن است اتمام درمان 6 تا 8 هفته طول بکشد.

تکنولوژی SHR براساس حذف موهای زائد با استفاده از آی پی ال «IPL» که روش موثری است و هیچ خطری برای بیمار ندارد؛ طراحی شده است. طول موج ساتع شده از آی پی ال محدوده مشخصی ندارد به همین علت بسیاری از انرژی لیزر بازتاب شده و یا جذب فولیکول مو نمی شود. درنتیجه سرعت کمی دارد و بازدهی آن نسبت به کندلا الکساندرایت کمتر است.

مقایسه دستگاه SHR و الکساندرایت از لحاظ عملکرد

کاربرد دستگاه لیزر اس اچ آر، حذف کلیِ موهای زائد بدن از صورت گرفته تا اندام های دیگر بدن با درد و ناراحتی بسیار کم در همه نوع پوست است. لیزر های معمولی یا آی پی ال«IPL»، با استفاده از پالس های کوتاه 2-300 میلی ثانیه، 25 تا 35 ژول انرژی روی هر سانتی متر مربع از پوست ارسال می کنند. حرارت ایجاد شده از این انرژی حدود 65 تا 72 درجه سلسیوس است و از طریق ملانین به ریشه منتقل می شود. بعد از رسیدن به ریشه، مستقیما به فولیکول مو های مو می رسند. چون اضعه لیزر IPL در طول موجهیای پراکنده ای ساتع می شود و قدرت جذبِ پوست و سلول های قرمز خون هم مانند ملانین است؛ بخش عظیمی از انرژی رها شده از لیزر یا آی پی ال را جذب خود می کنند.

امرژی دستگاه لیزر اس اچ آر «SHR»، تنها جذب 50 درصد از ملانین مو می شود. استفاده از روش «این موشن» که به آرامی پوست و فولیکول مو هایی که باعث رشد مو می شوند را گرم کرده و می سوزاند؛ موجب شده اس اچ آر، انرژی در یافتی را به آرامی در همه جای پوست منتقل کرده و درنهایت به فولیکول مو آسیب وارد کند.

طراحان لیزر SHR معتقدند حرارت دادن آرام ولی طولانی مدت در حذف دائمی مو ها موثر تر از حرارت دادن متعدد با انرژی کم مانند لیزر کندلا الکس است. بنابراین در حالت این موشن «IN-MOTION» ، بر خلاف روش های معمولی که در یک شات تمام انرژی را ارسال می کنند، اس اچ آر در دفعات متعدد، انرژی کمتری (حداکثر 10 هرتز و10بار در هر ثانیه) را به پوست منتقل می کند. بنابر این، ملانین هم مانند ساقه مو، با سرعت و انرژی کم، به مدت طولانی، در معرض حرارتی به اندازه °45 سلسیوس قرار می گیرد.

اگر به دنبال روشی برای حذف موهای زائد خود هستید بهتر است با مقایسه دستگاه SHR و الکساندرایت بهترین انتخاب را بسته به شرایط خود داشته باشید چون نحوه عملکرد لیزر کندلا الکس و SHR با هم متفاوت است.

مقایسه دستگاه SHR و الکساندرایت در حذف موهای زائد 

اس اچ آر، روش تخصصیِ حذف موهای زائدِ دستگاه لیزرِ آلما «ALMA» است که در سراسر جهان از طرف کلینیک ها مورد استفاده قرار گرفته و به رسمیت شناخته می شود. این دستگاه به تدریج به غشا پوست حرارت داده و با دمایی مناسب بدون آسیب رساندن به بافت اطراف، فولیکول مو را از بین می برد و رشد مجدد مو را متوقف می کند. در این دستگاه لیزر، پالس های مکرر و کوتاه، با دمایی مناسب و تاثیر گذار به عمق پوست نفوذ می کند. به همین دلیل باعث احساس راحتی بیمار در طول  درمان می شود.

یکی از مزیت های استفاده از روش این موشن «IN-MOTION» و حرکت اپلیکاتور روی پوست، این است که سیستم خنک کننده تمام سطح پوست را در بر می گیرد و از بروز سوختگی جلوگیری می کند. بنابراین در عین درمانی موثر بیمار هم احساس درد و ناراحتی کمتری دارد. رسیدن به نتیجه مطلوب با لیزر SHR بعد از 4 تا 8 جلسه درمان امکان پذیر است.

از طرفی لیزر الکساندرایت برای کاهش دائمی بیش از 80 درصد موهای زائد طراحی شده و میانگین تعداد جلسات مورد نیاز با استفاده از لیزر کندلا الکساندرایت، 4 تا 6 جلسه برای موهای نازک و 8 تا 12 جلسه برای موهای ضخیم است. سرعت لیزر با توجه به اندازه ناحیه مورد نظر قابل تنظیم است. با توجه به قطر لکه بزرگ و دقت وسرعت بالا، لیزر کندلا الکس بیمارانی که قصد لیزر نواحی بزرگ تر مانند شکم، سینه، کمر، شانه و پاها به خصوص «برای مردان» را دارند، لیزر الکساندرایت مناسب ترین گزینه است. الکساندرایت تنها لیزری است که برای  درمان افراد پُر مو توصیه می شود.

معایب لیزر SHR 

حذف موهای زائد لیزر SHR بر اساس روش IPL یا فوتواپیلاسیون است و تنیجه آن فقط به میزان جذبِ اشعه ناحیه مورد نظر بستگی دارد. در مواقعی که میزان جذب انرژی مو، کم باشد، نتیجه گیری از طریق ارسال حرارت به سطح پوست غیر ممکن است. با توجه به این امر می توان فهمید که نواحی از بدن که رنگدانه های کمتری در آن ها متمرکز شده، با روش های قدیمی قابل درمان نیستند.

دستگاه SHR بهتر است یا کندلا الکساندرایت؟

 • - در حذف دائمی موها با استفاده از فناوری ای اچ آر ، 50 درصد از انرژی ، جذب رنگدانه های مو می شوند. 50 درصدِ باقی مانده یا بازتاب می شوند و یا جذب رنگدانه های پوست خواهند شد. درصورتیکه لیزر کندلا الکس به طور کامل جذب رنگدانه موجود در فولیکول مو که وظیفه رشد مو را به عهده دارد شده و آن را تخریب می کند.
 • - در درمان با فناوری اس اچ آر، انرژی شدیدی در یک پالس به پوست وارد نمی شود بلکه اشعه لیزر 6 تا 10 بار در ثانیه، با استفاده از انرژی کمتر، به پوست نفوذ می کند. دستگاه SHR بر خلاف این، تکنولوژی آی پی ال از روش «شات زدن» استفاده می کند؛ مجهز به «این موشن» است که در آن هندپیس یا اپلیکاتور لیزر، بر روی ناحیه درمان شده حرکت می کند. دستگاه کندلا الکساندرایت نیز با قابلیت تنظیم تعداد شات در ثانیه از 1 شات تا 10 شات می توانید با سرعت و دقت بالایی هر موهای زائد هر ناحیه از بدن را به طور کامل از بین ببرد.
 • - در تکنولوژی کندلا الکساندرایت، جذب انرژی لیزر در ملانین حرارتی با دمای 70 درجه سلسیوس ایجاد کرده و ریشه مو را می سوازند. اما با فناوری اس اچ آر، ساقه مو و پوست، به کمک ملانین، با حرارت پایین تا «48 درجه» سانتی گراد در دفعات زیاد به آرامی گرم می شود. با این روش، موهای باریک و کمرنگ هم برای همیشه از بین می روند.

مزایای روش SHR 

 • - درمان سریع و درد کمتر
 • - بیمار می تواند بعد و قبل از درمان زیر نور آفتاب قرار بگیرد
 • - حذف انواع مو از جمله نازک و ضخیم به صورت دائمی 
 • - عدم تحریک فولیکول مو های خنثی و در فاز استراحت
 • - حرارت کافی برای سوزاندن فولیکول مو
 • - کاهش آسان و دائمی موهای زائد 
 • - نتیجه گیری کامل به 4 تا 8 جلسه درمانی نیاز دارد.
 • - درمان تیرگی ناشی از نور آفتاب
 • - درمان همه پوست ها از I تا V

مشاوره رایگان

نظرات کاربران

 • 1398/09/28
  4 2

  slm,baraye posthaye roshn k taqribn moye nazoki daran candela bhtre ya shr?

  • 1398/10/05
   0 0

   با دستگاه کندلا میتوان با توجه به ضخامت مو لیزر رو انجام داد که برای موهای کرکی هم خیلی مناسب است اگه با اپراتور با تنظیمات دستگاه آشنا باشه.

 • 1398/12/14
  0 0

  سلام ، ببخشید من یک سوال دارم ، سه جلسه لیزر با فاصله ۴۰ روز با دستگاه کندلا انجام دادم بعداز دوماه نرفتن تمام موهای من درآمده، حتی اونهایی که تو مدت لیزر ریخته بود، موهای بدنم مشکی و زخیم هست و رنگ پوستمم سبزه هست ، میشه راهنمایی کنید که چه کنم

  • 1398/12/19
   0 0

   سلام دلایل مختلفی میتونه داشته باشه. بهتره با پزشک مرکز لیزر مورد نظر مشورت کنید.

 • 1398/12/25
  0 0

  سلام میشه راهنمایی کنید من میخام براکلینیک زیبایی دستگاه بخرم قیمتش هم خوب باشه shrخوب هستش یابایدحتما کندولا بگیرم؟؟

  • 1399/01/30
   0 0

   سلام الکساندر کندلا اثر بهتری داره. میتونید از مقاله های سایت واسه راهنمایی های بیشتر استفاده کنید.

 • 1399/01/18
  0 0

  من میخوام تازه برم لیزر ب نظرتون الکساندرا بهتره یا اس اچ ار چون هزینه لیزر الکساندرا ازدوبرابر اس اچ ار بیشتره مهم برام اینکه بازگشت نکنه

  • 1399/01/31
   0 0

   سلام نتیجه دهی الکس کندلا معمولا نسبت به دستگاه های دیگه بیشتره.

 • 1399/01/25
  0 0

  سلام شما کدوم رو پیشنهاد میکنین که بهتر باشه از اون یکی؟

  • 1399/01/31
   0 0

   سلام معمولا الکس کندلا تاثیر بهتری داره.

 • 1399/01/28
  0 0

  سلام ببخشید میخواستم بدونم دستگاه لیزر کندلا بهتره یا اس اچ ار،واسه کسی که موهای پر و ذخیمی داره؟

  • 1399/01/31
   0 0

   سلام الکس کندلا تاثیر بهتری داره معمولا.

 • 1399/02/08
  0 0

  سلام وقتتون بخیر. ببخشید من 6 جلسه لیزر کردم با کندلا الان 45 روز گذشته کل موهای بدن و صورتم دراومده درحالیکه بین جلسات هیچوقت همش درنمیومد. میخواستم بدونم با ادامه دادن از بین میره یا اینکه باید ماهی یکبار همیشه برم. چون الان با قبل لیزر هیچ فرقی نکرده

  • 1399/02/09
   0 0

   سلام شاید تنظیمات دستگاه مناسب شما نبوده. با پزشک مرکز لیزرتون مشورت کنید.

 • 1399/02/12
  0 0

  اگر با shr لیزر کنیم موهای زائد بر میگرده؟!

  • 1399/02/13
   0 0

   سلام سوالتون مبهمه. اگه منظورتون تغیر دستگاهه، بعد عوض کردن دستگاه ممکنه یکم موهاتون برگرده اما تو جلسات بعدی اوکی میشه دوباره.

 • 1399/02/29
  0 0

  سلام میخاستم بدونم بعد از اینکه تعداد جلساتshrرو کامل انجام بدی امکان برگشت دوباره موها وجود داره البته مقدار زیاد نه خیلی کم واینکه بیشتر از کندلا این اتفاق میوفته!؟

  • 1399/02/30
   0 0

   سلام هیچ دستگاه لیزری واسه همیشه موهارو از بین نمیبره. موها و سرعت رشدشون بعد لیزر به شدت کم میشه. البته تو افراد مختلف و با دستگاه های مختلف، مقدار نتیجه دهی ممکنه کمی متفاوت باشه.

 • 1399/03/04
  0 0

  سلام من 8جلیه با اس اچ رفتم یکم موهام مونده بود عوض کردم با الکس دایود آلما رفتم ازون موقع جاهایی ک با اس اچ رفته بودم موهاش برگشته. الان من باید با اس اچ برم باز یا با الکس آلما؟ کدومشون بهترن و ریشه از بین میره.

  • 1399/03/06
   0 0

   سلام چون دستگاهتون رو عوض کردید موهاتون برگشته. تاثیر هر دستگاه رو هر فردی متفاوته. یکیشو انتخاب کنید و ادامه بدید.

نظر خود را درباره مطلب بالا بیان کنید