آیا اپراتور در نتیجه لیزر موثر است؟

تاریخ انتشار - ۲۵ آذر ۱۳۹۸

لیزر موهای زائد به یکی از پرطرفدارترین روش های رفع موهای زائد بدن تبدیل شده است؛ به طوریکه در سال های اخیر تقاضا براى لیزر مو به طور چشمگیری افزایش پیدا کرده است. لیزر مو نه تنها باعث خلاص شدن شما از مراجعه مکرر به سالن های اپیلاسیون و استفاده از تیغ، موم، موبر و دستگاه اپیلیدی می شود بلکه روش درمانی مناسبی برای جوش ها و موهای زیر پوستی می باشد. در این روش عملا حجم زیادی از موهای زائد به طور دائمی از بین می روند. البته با توجه به اینکه دستگاه لیزر با تاباندن اشعه روی پوست، به فولیکول های مو آسیب زده و سبب متوقف ساختن رشد مو و یا به حداقل رساندن آن می شود؛ اپراتور در نتیجه لیزر تاثیر دارد. در صورتیکه اپراتور  به درستی از  لیزر کندلا الکس  استفاده کند؛ تکنولوژی قدرتمند آن برای حذف موهای زائد با نتایج قابل توجه و طولانی مدتی همراه است. در عوض اگر اپراتور تجربه  و دانش کافی برای استفاده از دستگاه لیزر مو نداشته باشد؛  نه تنها نتیجه لیزر رضایت بخش نخواهد بود  بلکه می تواند سبب سوختگی و زخم دائمی روی پوست شود و مشکلات بسیار زیادی را برای بیمار به وجود آورد.

چرا تکنسین ها باید در زمینه لیزر آموزش های لازم را ببینند؟

در حالی که این روزها پیدا کردن کلینیک و یا سالنی که خدمات لیزر موهای زائد ارائه دهد بسیار آسان است اما انتخاب مرکز خدمات زیبایی که اپراتور لیزر آن مجوز های لازم برای کار با لیزر کندلا الکس دریافت کرده باشد و تجربه کافی در رفع موهای زائد با لیزر داشته باشد؛ کمی مشکل است. مراجعه به اپراتوری که در سالن های آرایشی یا کلینیکهای زیبایی اقدام به لیزر مو با دستگاه کندلا الکساندرایت میکند و تبلیغات زیادی هم درباره او شده است، الزاما متخصص یا واجد شرایط نیست. بنابراین هر فردی می تواند به عنوان اپراتور لیزر در سالن های آرایشی مشغول به کار شود. بهترین انتخاب برای اپراتور لیزر موهای زائد مراجعه به متخصص پوست و مو و متخصص لیزری است که دوره های آموزشی برای کار با دستگاه لیزر را گذرانده و تجربه کافی برای کار با لیزر کندلا الکساندرایت را دارد. در صورتی که تنظیمات لیزر کندلا الکساندرایت توسط متخصص لیزر یا پزشک پوست و مو مشخص شود؛ عوارض جانبی ناشی از لیزر موهای زائد در حد طبیعی و موقتی خواهد بود در غیر این صورت عوارض جانبی لیزر موهای زائد میتواند بسیار شدید و آزاردهنده باشد. چون متخصص لیزر درنتیجه تاثیر دارد حتما باید در زمینه لیزر آموزش های لازم را دیده باشد.

چرا اپراتور لیزر در نتیجه تاثیر دارد؟

بسیاری از تکنسین هایی که ادعا می کنند در لیزر موهای زائد  صلاحیت کافی دارند تنها اطلاعات سطحی در زمینه لیزر موهای زائد کسب کرده اند . بسیاری از اپراتورهای لیزر فقط با مطالعه چند مقاله در زمینه نحوه عملکرد دستگاه لیزر، یا اینکه مو چگونه رشد می کند و لیزر کندلا الکساندرایت چگونه می تواند موهای زائد بدن را حذف کند؛ فقط به منظور به دست آوردن سود بیشتر در سالن‌های آرایشی مشغول به کار به عنوان اپراتور لیزر هستند. در حالیکه دانش عملی و تجربه لازم برای لیزر موهای زائد مطمئن و ایمن را ندارد. در صورتی که در جلسه مشاوره برای لیزر موهای زائد به متخصص پوست و مو مراجعه کنید برای شما توضیح خواهد داد که نوع پوست و مو های شما تعیین کننده تنظیمات دستگاه لیزر کندلا الکساندرایت مانند اندازه پالس، شدت و تعداد پالس ها در ثانیه و میزان انرژی ساتع شده برای حذف موهای زائد روی هر ناحیه از بدن شما خواهد بود. چون فقط اپراتور لیزر قادر به تعیین دقیق این تنظیمات است، اپراتور لیزر در نتیجه تاثیر دارد. اپراتور لیزر با توجه به آموزشی که که در خصوص تنظیمات لیزر کندلا الکس دیده است  و تجربه ای که در  لیزر موهای زائد  روی پوستهای مختلف به دست آورده  میتواند  بهترین  تاثیر را روی کاهش دائمی  موهای زائد هر ناحیه از بدن  پس از چند جلسه درمان با لیزر کندلا الکس داشته باشد. در برخی کشورها لیزر موهای زائد فقط توسط پزشکان متخصص پوست و مو انجام می شود اما در هر صورت نباید نقش تجربه را در این زمینه دست کم گرفت. درمان با لیزر در دانشکده پزشکی تدریس نمی شود از این رو پزشکانی که با این روش درمانی کار می کنند باید دوره های آموزشی لازم را ببینند.  درصورتی که اپراتور لیزر تنظیمات دستگاه کندلا الکساندرایت با توجه به نوع پوست و موی شما تعیین کند احتمال بروز عوارض جانبی شدید مانند سوختگی، تغییر رنگ پوست و باقی ماندن اثر زخم زخم روی پوست وجود خواهد داشت. علاوه بر این احتمال رشد مجدد موهای زائد در کوتاه مدت افزایش می یابد.

چگونه اپراتور لیزر در نتیجه تاثیر می گذارد؟

تکنسین ها باید برای انتخاب دستگاه مناسب جهت انواع پوست و الگوهای رشد مو از دانش کافی برخوردار باشند و آموزش های لازم را در این خصوص دیده باشند. طیف گسترده ای از لیزرها وجود دارند که برای از بین بردن موهای زائد استفاده می شوند. با این حال FDA تمامی آن ها را تایید نکرده است. برخی از این دستگاه ها فقط برای رنگ پوست و انواع مو خاصی مناسب هستند و کارایی های متفاوتی دارند. برای مثال، دستگاه لیزر کندلا الکساندرایت (Alexandrite) برای افرادی که پوست روشن و موی تیره دارند ایده آل است اما در مورد افرادی که پوست آنها تیره است به خوبی عمل نکرده و احتمالا سبب افزایش رنگدانه و یا سوختگی می شوند. به همین علت اگر پوست تیره داشته باشید؛ اپراتور لیزر حرفه ای و با تجربه در جلسه مشاوره به شما توصیه خواهد کرد که از دستگاه  کندلا یگ برای حذف موهای زائد خود استفاده کنید چون دستگاه کندلا الکساندرایت فقط فولیکول های موهای تیره را مورد هدف قرار می دهد که روی پوست روشن بهتر دیده می شوند اما  دستگاه لیزر کندلا Nd:Yag برای تشخیص بهتر موهای روشن روی پوست تیره طراحی شده است. با این حال اگر در فکر لیزر موهای زائد هستید، می توانید در وب سایت FDA مشخصات انواع دستگاه های لیزر تایید شده را بررسی کرده و بهترین تصمیم را بگیرید. 

مهمترین عاملی که در نتیجه لیزر تاثیر دارد چیست؟

برای تعیین مهمترین عاملی که در نتیجه لیزر تاثیر دارد ابتدا باید بدانید که از لیزر انتظاری دارید و لیزر چه خدماتی به شما ارائه می دهد. در حال حاضر  دستگاه های لیزر برای از بین بردن موهای زائد، جوانسازی پوست، حذف تتو، لاغری و ... کاربرد دارد. خدمات کمتر شناخته شده تری نیز هستند که امروزه با لیزر قابل دستیابی هستند. کاهش چربی با استفاده از دستگاه های لیزر یک روش غیر تهاجمی جایگزین لیپوساکشن است. نه تنها لیزر بلکه همچنین اولتراسوند، فرکانس رادیویی و کرایوتراپی در ارائه خدمات زیبایی کاربرد دارند. با افزایش چاقی در زنان و مردان شاهد دستگاههای لیزری هستیم که با کاهش وزن سریع، سبب افزایش اعتماد بنفس و سلامتی بلند مدت افراد می شوند. جوانسازی پوست زنان یکی دیگر از موضوعاتی است که در سراسر جهان شاهد رشد روز افزون آن هستیم. لیزر به زنان کمک کرده تا در سنین بالا همچنان زیبا و جوان بمانند. زنان با افزایش سن راه حل هایی را انتخاب می کنند که بدون دارو یا به روش غیر هورمونی بتواند زیبایی آنان را حفظ کند. امروزه عباراتی مانند لیزر و PRP ، هایفو و بسیاری خدمات زیبایی دیگر برای متخصصین پوست و مو  بسیار آشنا هستند. آنها باید بتوانند ارائه این خدمات را به مهارت ها و آموزش هایی که تاکنون دیده اند؛ اضافه کنند.  
با توجه به گسترش خدمات لیزر، می توان گفت مهمترین عاملی که در نتیجه تاثیر دارد؛ مهارت و تجربه اپراتور لیزر در ارائه خدمات به بیمار است. عوامل دیگری نیز هستند که موفقیت درمان های لیزر را تحت تأثیر قرار می دهند، از جمله شرایط فیزیکی بیمار، داروهایی که مصرف می کند؛ سن، دستگاه لیزر مورد استفاده، نوع پوست و مو و غیره. به همین دلیل است که افراد باید برای لیزر موهای زائد در جستجوی امراتور لیزر ماهر و با تجربه باشند. شما همچنین می توانید برای این کار از متخصص پوست مشاوره بگیرید. چون حتی اگر خودشان خدمات لیزر انجام ندهند می توانند کلینیک های معتبری را به شما معرفی کنند تا از ایمن بودن لیزر موهای زائد مطمئن باشید. مهم نیست که  برای لیزر موهای زائد به کلینیک یا سالن آرایشی مراجعه می کنید اما قبل از آن باید در مورد انواع روش ها و دستگاه های مورد استفاده در آن مرکز تحقیق کنید. همچنین از تخصص و تجربه تکنسین لیزر در آن مرکز مطمئن شوید و تحقیق کنید که آیا اپراتور لیزر با انواع پوست و مو کار کرده و آیا دستگاه لیزر مناسب برای نوع پوست شما در آن مرکز وجود دارد یا خیر.

مقررات فعلی در رابطه با اپراتور لیزر و دستگاه لیزر موهای زائد چیست؟  

متاسفانه مقررات فعلی در رابطه با اپراتور لیزر و دستگاه لیزر موهای زائد الزام آور نیست اما ساختارهای نظارتی رسمی پیرامون لیزر و مراکز ارائه دهنده خدمات لیزر موهای زائد در حال تغییر است. قانون گذاران به این نتیجه رسیده اند که الزام آموزش به پزشکان و حتی متخصصین پوست و مو، این اطمینان را می دهد که آنها درمان با لیزر را با موفقیت و بدون عارضه جانبی خاصی برای بیماران انجام دهند؛ چون کاملا بر این تکنولوژی احاطه پیدا کرده اند. از نظر بیمارانی که به کلینیک مراجعه می کنند نیز اپراتور لیزری که دوره های آموزشی تخصصی لیزر را گذرانده  دارای آگاهی بیشتر و حرفه ای تر است چون می تواند به تعهدات خود به صورت حرفه ای عمل کند. دررصورتیکه مراکز ارائه دهنده خدمات لیزر با استخدام اپراتور لیزر بی تجربه اقدام به لیزر موهای زائد نمایند؛ نه تنها در نتیجه لیزر تاثیر دارد و آسیب های شدید به پوست بیمار وارد می کند بلکه اعتبار کلینیک را نیز زیر سوال خواهد برد. 
در این راستا گروه پزشکی یک مرکز لیزر معتبر با ارائه خدمات زیبایی درمانی توسط اپراتور لیزری که تخصص و آموزش های لازم را از قبل در مورد این درمان کسب کرده و در به کار بردن دستگاه لیزر کندلا الکساندرایت با تکنولوژی پیشرفته، در این زمینه بسیار کارامد عمل می کند. یک مرکز لیزر معتبر این اطمینان را به شما می دهد که در زمینه ی لیزر موهای زائد، با پزشکانی متخصص و با تجربه همکاری می کند و از دستگاه های مدرن و پیشرفته کندلا الکس بهره می گیرد که با طراحی بهترین تکنولوژی در زمینه ی لیزر بهترین نتایج را برای حذف موهای زائد ارائه می دهد. متخصصین ما در مورد انواع پوست و مو آگاهی کامل داشته و می توانند بهترین نوع درمان را به شما پشنهاد دهند.


مشاوره رایگان

نظرات کاربران

 • 1400/09/11
  1 1

  با سلام کجا باید کار با دستگاه لیزر رو یاد بگیرم البته با مدرک به عنوان اپراتور میخوام کار کنم

  • 1401/03/19
   1 0

   سلام عزیزم بااین شماره تماس بگیرید09100151720 ما کلینیک هستیم و بهترین شکل کوتاه مدت آموزش میدیم

نظر خود را درباره مطلب بالا بیان کنید