چرا بعد از لیزر نباید بند انداخت؟

تاریخ انتشار - ۴ دی ۱۳۹۸

لیزر موهای زائد جدیدترین اختراع در زیبایی و درمان پوست است که بر از بین بردن دائمی موهای زائد بدن طراحی شده است. حذف موهای زائد با لیزرهای پیشرفته مانند دستگاه کندلا الکساندرایت کاملا بدون درد و همچنین در از بین بردن موهای زائد مؤثر است.
لیزر کندلا الکس قادر است حجم موها را به طور دائم کاهش دهد اما درک نحوه عملکرد آن و دانستن اینکه کل فرآیند به چه شکل است؛ برای اثربخشی مطلوب لیزر و هم چنین گرفتن نتایج لذت بخش، ضروری است. آگاهی از اقدامات لازم قبل و بعد از لیزر مو برای رفع موهای زائد نیز اهمیت بسیار زیادی دارد. با وجود اینکه تکنیک لیزرمو به طور مداوم در حال تغییر است، اما همچنان بند انداختن پس از لیزر از اقداماتی است که نباید انجام بدهید.
اصلی ترین دلیلی که "چرا بعد از لیزر نباید بند انداخت؟" مشاهده اثرات مثبت کندلا الکس در جلسات بعدی لیزر مو است. اگر اقداماتی که تحت عنوان باید و نباید بعد از لیزر توسط متخصص به شما توصیه می شود را رعایت کنید؛ بازده لیزر موهای زائد فوق العاده خواهد بود. یکی از اقداماتی که نباید انجام دهید؛ خودداری از بند انداختن است. خارج کردن موها از ریشه، قبل و بعد از لیزر موجب بی اثر شدن نتایج آن می شود بنابراین بعد از لیزر نباید بند انداخت بلکه باید اجازه دهید موها به طور طبیعی بریزند. اگر بعضی از موها نریزند، به این معنی است که ریشه آنها هنوز زنده و مقاوم است. پس ساقه مو باید در ریشه باقی بماند تا با جذب اشعه لیزر در جلسه بعد، حرارت ایجاد کرده فولیکول مو را بسوزاند. اگر بعد از لیزر بند بیاندازید، این ساقه از داخل ریشه خارج شده و دیگر رنگدانه ای باقی نخواهد ماند که انرژی لیزر روی آن اثر گذار باشد.

اگر بعد از لیزر نباید بند انداخت، پس چگونه در فاصله بین جلسات موهای زائد را از بین ببریم؟

بسیاری از بیماران به خصوص بعد از لیزر صورت از حجم زیاد موهایی که روی پوستشان دیده می شود و درحال ریزش است؛ شکایت دارند و می خواهند به هر نحوی از شر آنها خلاص شوند. چون نمی توانند به خوبی آرایش کنند و از طرفی وجود این موها به صورت دسته ای روی پوست صورت، ظاهر مناسبی ندارد. برای از بین بردن این موهای زائد بهتر است ابتدا صورت خود را بشویید و موهای باقی مانده روی صورت را شیو کنید. اما باید از هر روشی مانند بند انداختن که موها را از ریشه خارج می کند؛ اجتناب کنید. 

چه مدت بعد از جلسه لیزر نباید بند انداخت؟

بعد از جلسه لیزر با کندلا الکساندرایت حدود 10-14 روز طول می کشد تا نتایج قابل توجهی مشاهده شود. موها به آرامی می ریزند و تقریباً دو هفته برای دیدن نتایج محسوس باید منتظر بمانید. ممنوعیت بند انداختن موها پس از لیزر، به این دلیل است که چرخه رشد مو را مختل می کند. این واقعیت که موها بعد از لیزر هم چنان سرجایشان هستند به معنای عدم تاثیرگذاری لیزر نیست. این اتفاق به سادگی در مورد هر نوع درمان با لیزر صرف نظر از نتایج آن صورت می گیرد. دستگاه لیزر برخلاف سایر روش های رفع موهای زائد، موها را از ریشه خارج نمی کند، اما به گونه ای به آنها آسیب می زند که امکان رشد مجدد نداشته باشند. موهایی که مرده اند، از پوست بیرون زده و میریزند، و موهایی که به اندازه کافی آسیب ندیدند، در جلسه بعدی مورد هدف قرار می گیرند.
اگرچه وجود موهای زائد دست نخورده بعد از یک جلسه لیزر برای برخی از افراد ناراحت کننده است، اما باید برای همیشه با روشهایی مانند بند انداختن خداحافظی کنید. مهم است که به هیچ وجه ساقه مو موجود در ریشه را از بین نبرید. از بین بردن موها با بند انداختن آنها، اثر درمان های لیزر کندلا الکس را بسیار کمتر می کند. دلیل اصلی عدم از بین بردن موها از ریشه قبل از جلسه لیزر، این است که اگر مویی وجود نداشته باشد، قابل درمان نخواهد بود. لیزر موهای زائد روی ریشه مو تاثیر میگذارد تا مو بتواند انرژی را جذب کند و گرمای ناشی از دستگاه لیزر آن را از بین ببرد. پس از اتمام تمام جلسات برنامه ریزی شده برای رفع موهای زائد توسط  لیزر، سایر روش های رفع موهای زائد که موها را توسط ریشه استخراج می کنند، که شامل بند انداختن و اپیلاسیون است، در صورت لزوم قابل استفاده است. اما اگر به هر دلیلی نیاز به از بین بردن موهای زائد وجود داشت، باید تا دو هفته قبل از جلسه لیزر از آن خودداری شود.

آیا بند انداختن بعد از جلسه لیزر به پوست آسیب می زند؟

بله. یکی دیگر از دلایلی که چرا نباید بعد از لیزر بند انداخت؛ این است که پوست به احتمال زیاد بعد از درمان قرمز و حساس خواهد بود. اجتناب از فعالیتهایی که می توانند پوست را بیشتر تحریک کنند به تسریع در روند بهبودی کمک می کند.

چرا متخصص به من گفته که حتی نباید بعد از لیزر شیو کنم؟

بسیاری از متخصصان لیزر اجازه استفاده از تیغ را می دهند زیرا موها را از ریشه خارج نمی کند و فقط قسمت هایی از مو که روی پوست قرار دارند را از بین می برد. برخی از متخصصین برای برنامه ریزی بهتر درمان می خواهند ببینند که موها بعد از لیزر قبل از اینکه اصلاح شوند، چگونه رشد می کند. بهترین راه برای گرفتن جواب قطعی، سؤال از شخصی است که درمان را انجام می دهد. مهم است که بدانید نظر آنها چیست. البته حتی اگر هنگام مراجعه برای لیزر موهای خود را شیو نکرده باشید؛ متخصص پیش از شروع درمان با کندلا الکس این کار را خواهد کرد تا آسیبی به پوست شما وارد نشود. 

چه اتفاقی می افتد اگر موهای خود را بعد از لیزر اپیلاسیون کنید یا بند بیندازید؟

استفاده از روش هایی مانند بند انداختن یا اپیلاسیون بعد از لیزر نه تنها ممکن است پوست شما را تحریک کند بلکه تاثیرگذاری لیزر کندلا الکساندرایت را نیز کاهش خواهد داد. لیزر ساقه مو موجود در فولیکول های مو را گرم کرده و آنها را می سوزاند. پرتو لیزر به طور خاص فقط ملانین ریشه مو را هدف قرار میدهد.
پیش از انجام لیزر، موها باید شیو شوند، بنابراین موی قابل رویتی برای از بین بردن وجود ندارد. به طور کلی میتوانید موهای خود را با هر روشی که دوست دارید از بین ببرید اما اگر قصد دارید که جلسات لیزر خود را ادامه دهید باید از بند انداختن و اپیلاسیون ( که موها را از ریشه از بین می برند) خودداری کنید و فقط شیو کنید.
توصیه نمی شود که موها را بعد از انجام لیزر بند بیندازید یا اپیلاسیون کنید. زیرا مدتی طول می کشد تا پس از لیزر، پوست درمان شود. به یاد داشته باشید که برخی از عوارض لیزر موهای زائد باعث سوزش پوست، یا سوختگی خفیف می شود. همچنین، فقط یک جلسه لیزر موهای زائد برای دیدن نتایج نهایی کافی نیست. یک ناحیه از بدن باید حدود 4-6 بار لیزر شود. اگر در این مدت اپیلاسیون انجام دهید، نه تنها موهای "مرده" بلکه همچنین موهایی که هنوز ریشه های زنده دارند را از بین خواهید برد. درنتیجه هنگامی که به جلسات بعدی خود برای لیزر می روید، نور لیزر قادر به هدف قرار دادن این ریشه های مو زنده نخواهد بود زیرا بعد از لیزر بند انداخته اید. 
متخصصان توصیه نمی کنند موها را بلافاصله پس از درمان بند بیندازید زیرا این امر می تواند روند کار را مختل کند. برای دیدن بهترین نتیجه، موهای درمان شده باید به خودی خود بریزند. بعد از یک هفته می توانید شیو کنید و اجازه دهید ساقه مو در ریشه های زنده باقی بماند.
به طور خلاصه، اتفاقی که در صورت بند انداختن یا اپیلاسیون میفتد این است: ممکن است پوست خود را با این کار تحریک کنید بعلاوه با خارج کردن ساقه مو از ریشه درمان با لیزر کندلا الکساندرایت را مختل نمایید.
پوست شما در روزها و هفته های پس از انجام لیزر موهای زائد، کاملاً حساس خواهد بود. بیماران اغلب این حس را به آفتاب سوختگی تشبیه می کنند. در این دوران استفاده از موچین و دیگر تحریک کننده های پوست باعث طولانی کردن مدت زمان بهبود پوستتان می شود.

بند انداختن بعد از لیزر چه تاثیری خواهد داشت؟

وقتی موها را بند میندازید، یک فولیکول زنده را از بین می برید که مدتی طول می کشد تا دوباره رشد کند. اگر مدت زمان کمی پس از بند انداختن لیزر موهای زائد را انجام دهید، لیزر نمی تواند آن فولیکول را هدف قرار داده و از بین ببرد زیرا به طور موقت آن را از بین برده اید.
باید بدانید که لیزر ملانین موجود در فولیکول مو را به روشی هدف قرار می دهد که باعث می شود فولیکول مو و پاپیلای تولید کننده مو توانایی رشد مجدد مو را نداشته باشند. نکته دیگر، این است که موهایی که انتظار می رود تحت درمان قرار گیرند و بریزند (از 1 تا 4 هفته پس از درمان) باید در حالی که هنوز در مرحله آناژن (مرحله رشد) قرار دارند، تحت درمان قرار گیرند.
هر فولیکول مو چرخه رشد خاص خود را دارد. به همین دلیل است که هر جلسه درمانی با لیزر نمی تواند 100٪ موهای هر ناحیه از بدن را از بین ببرد - زیرا همه آنها به یکباره رشد نمی کنند. برای کسب بهترین نتیجه، بیماران به چندین جلسه که در فاصله چند هفته ای تنظیم می شوند، نیاز دارند.
یکی دیگر از دلایلی که موها پس از لیزر نباید بند انداخت، این است که پوست بسیار ضعیف و کشیده و شل می شود. بنابراین وقتی سعی می کنید با موچین یا اپیلاسیون مو را از بین ببرید؛ به پوستتان آسیب میزنید و احتمال درد زیاد و هم چنین عفونت وجود خواهد داشت.
اینها مهمترین دلایلی است که متخصص لیزر شما اصرار دارد که بعد از لیزر، موها را به جای بند انداختن، شیو کنید (که فولیکول را سالم نگه می دارد. معمولاً تکنسین ها قبل از انجام عمل برداشتن مو توسط لیزر ناحیه مورد نظر را شیو می کنند. زیرا در این صورت نور لیزر 100از سطح پوست عبور کرده و به ریشه مو می رسد تا ریشه مو را بسوزاند. البته اثربخشی لیزر کندلا الکس برای کاهش حدود 85 درصد از موهای زائد است و هنوز راه حلی صددرصدی برای از بین بردن موهای زائد ابداع نشده است.
موهایی که در فولیکول های مو مرده در حال رشد بودند، تا حدود دو هفته بعد از لیزر خواهند ریخت. پس از ریختن این موها، فولیکول ها مرده و موها دیگر رشد نمی کنند. اگر موها را بند بیندازید، چرخه رشد مو را مختل می کنید و درمان های بعدی به همان اندازه مؤثر نخواهد بود. پس بهتر است بعد از لیزر، وسوسه نشوید که ناحیه لیزر شده را بند بیندازید؛ فقط صبور باشید تا پس از اتمام جلسات لیزر کندلا الکساندرایت داشتن پوستی نرم و بدون مو را تجربه کنید.

بعد از لیزر چه نکاتی را باید رعایت کنم؟

درمان های لیزر را طبق برنامه تنظیم شده انجام دهید و دستورالعمل های متخصص را دنبال کنید. بعد از هر جلسه لیزر مو (بعد از هر بار ریزش موها به طور طبیعی) موهایتان کمتر و نازک تر خواهند شد. 
منطقه تحت درمان را تحریک نکنید. هم چنین از بین بردن موهای در شرف ریزش بعد از جلسه لیزر موهای زائد اصلاً ایده خوبی نیست چون چرخه رشد مو را مختل می کند. داشتن موهای در شرف ریزش به معنای مؤثر بودن لیزر موهای زائد نیست. برخلاف سایر روش های رفع مو، لیزر مستقیماً ریشه های مو را از بین می برد. در نتیجه، موهای مرده از پوست بیرون زده و به طور طبیعی می ریزند. در حالی که موهایی که آسیب ندیده بودند، می توانند در جلسه بعدی لیزر شوند. همچنین کندن موهای در شرف ریزش می تواند باعث تحریک بیشتر پوست و باعث تورم آن ناحیه شود.
اگر شما تحت لیزر قرار گرفتید، پس احتمالا در مناطقی که تحت درمان قرار گرفته اند موهای سستی دارید که حتی با دست قابل کندن هستند. اگر این موها را بکشید و متوجه شوید که نیاز به فشار بیش از حد متوسط دارید و احتمال صدمه دیدن وجود دارد، احتمالاً در آن جلسه از لیزر این مو تحت تاثیر لیزر قرار نگرفته است و باید در ریشه باقی بماند تا جلسه بعد لیزر شود. 
با تکنسین خود صحبت کنید تا اطمینان حاصل کنید که منطقه مورد نظر شما را تحت درمان قرار می دهد. حتماً هرگونه دستورالعمل مراقبت های بعدی را رعایت کنید.

مشاوره رایگان

نظرات کاربران

  • 1398/12/28
    0 0

    بسیار عالی بود .استفاده بردیم از مطالب

نظر خود را درباره مطلب بالا بیان کنید