جوش زدن بعد از لیزر

تاریخ انتشار - ۵ دی ۱۳۹۸

حذف موهای زائد با روش های غیرسنتی و با استفاده از تکنولوژی های جدید در دهه اخیر به یکی از موضوعات پرطرفدار در زمینه زیبایی و درمانی تبدیل شده است. روش های متعددی از جمله الکترولیز، لیزر مو، IPL، لیزر خانگی و غیره برای کمک به افرادی که به دلایل متعددی مانند مصرف داروهای هورمونی، ابتلا به دیابت، تیروئید و مشکلات پوستی نمی توانند از روش‌های سنتی حذف موهای زائد استفاده کنند و یا به علت مراجعه مکرر به آرایشگاه ها برای اپیلاسیون یا شیو کردن به دفعات زیاد از این روش ها خسته شده اند؛ طراحی شده است. هر کدام از این روش ها، اثربخشی متفاوتی روی پوست هر بیمار دارند.
بعد از لیزر موهای زائد با توجه به حجم موهای زائد و حساسیت‌های پوستی هر فرد، عوارض جانبی گوناگونی پوست بیمار مشاهده می شود جوش زدن بعد از لیزر نیز می‌تواند به عنوان یکی از عوارض جانبی در بیماران پس از لیزر موهای زائد مشاهده شود. از دیگر عوارض جانبی لیزر مو می توان به موارد زیر اشاره کرد:
التهاب 
تورم 
سوزش 
خارش 
پوسته پوسته شدن 
تغییر رنگدانه های پوست 
تیره تر یا روشن تر شدن برخی از نواحی لیزر شده

دلیل جوش زدن بعد از لیزر

استفاده بیش از حد کرم زینک اکساید بعد از لیزر موهای زائد
یکی از  از کرم هایی که معمولا متخصص لیزر استفاده از آن را بعد از لیزر مو به شما توصیه می‌کند؛ کرم زینک اکساید است که توانایی بهبود قرمزی و التهاب پوست را دارد. بهتر است به این نکته دقت کنید که زینک اکساید باید به صورت یک لایه نازک روی پوست مالیده شود و استفاده بیش از حد از این کرم ممکن است منجر به جوش زدن بعد از لیزر شود.
تنظیمات نادرست لیزر کندلا الکساندرایت
لیزر موهای زائد با عبور اشعه متمرکز لیزر کندلا الکساندرایت از سطح پوست و جذب شدن توسط ملانین موجود در ریشه مو و ایجاد حرارت بالا، فولیکول های مو را از بین برده و از رشد مجدد موهای زائد جلوگیری میکند. در صورتی که اپراتور لیزر تعداد پالس انرژی لیزر و مدت زمان پالس را به درستی مطابق با پوست و مو یا ناحیه ای که قرار است لیزر شود؛ تنظیم نکند؛ امکان بروز جوش بعد از لیزر و التهاب شدید پوست وجود خواهد داشت.
حساس بودن پوست
برخی از بیماران پوست حساسی دارند به طوری که پوست آنها با کوچکترین تحریکی جوش میزند و ملتهب می شود. این عارضه بیشتر در افرادی که پوست روشن دارند؛ مشاهده می شود. البته در صورتی که افرادی با پوست تیره از دستگاه لیزر نامناسب استفاده کنند؛ احتمال جوش زدن بعد از لیزر افزایش می یابد.
پوست های چرب
منافذ پوست در بیمارانی که پوستهای چرب دارند؛ مسدود است. پس از لیزر موهای زائد زمانی که پوست تحریک می شود؛ غدد چربی زیر پوست شروع به ترشح کرده و در نتیجه جوش های بسیار ریزی روی سطح پوست مشاهده می شود. بنابراین افرادی که پوست های چرب دارند معمولاً بیشتر با عارضه جوش زدن بعد از لیزر مواجه می شوند.
ابتلا به بیماریهای خاص
تحقیقات بسیار زیادی در خصوص عوارض جانبی لیزر مو با دستگاه کندلا الکساندرایت انجام گرفته است. آمارها نشان می‌دهد جوش زدن بعد از لیزر در افرادی که به بیماری های خاص مانند اختلال در سیستم ایمنی بدن، دیابت و عفونت های پوستی دچار هستند؛ بیشتر مشاهده می‌شود. بنابراین اگر بیماری خاصی دارید و یا داروهای هورمونی مصرف می کنید؛ پیش از اقدام به لیزر موهای زائد حتما با متخصص و پزشک خود مشورت کنید. 
بهداشتی نبودن هندپیس لیزر
یکی از عواملی که جوش زدن بعد از لیزر را به وجود می آورد؛ بهداشتی نبودن هندپیس لیزر و آلودگی محیطی است. هنگام مراجعه برای لیزر موهای زائد در صورتی که از دستگاه کندلا الکساندرایت استفاده می کنید؛ حتما از اپراتور لیزر بخواهید تا از یک هندپیس جدید برای شما استفاده کند. خوشبختانه لیزر کندلا الکساندرایت جزو معدود دستگاه های لیزری است که قابلیت تعویض هندپیس را برای هر بیمار دارد. همچنین باید از بهداشتی بودن محیط و محلی که در حال لیزر کردن هستید؛ مطمئن باشید. حتما از ملافه های یکبار مصرف استفاده کنید و از متخصص لیزر بخواهید که عینک های محافظ به شما بدهد و از دستکش های یکبار مصرف استفاده کند.
عدم مراقبت صحیح از پوست بعد از لیزر
یکی از اصلی ترین دلایل جوش زدن بعد از لیزر عدم مراقبت صحیح از پوست بعد از لیزر موهای زائد است. عمل به دستورات توصیه شده توسط اپراتور لیزر بعد از اتمام جلسات بسیار مهم است در صورتی که در معرض آفتاب قرار بگیرید از کرم های ضد آفتاب مناسب استفاده نکنید بعد از لیزر موهای زائد دوش آب داغ بگیرید و یا به سونا بروید؛ احتمال جوش زدن بعد از لیزر به شدت افزایش پیدا می‌کند.
استفاده از دستگاه لیزر نامناسب
در حال حاضر لیزر کندلا الکساندرایت معتبرترین دستگاه لیزر حذف موهای زائد است که با کمترین عوارض جانبی می تواند بیشترین تاثیر را در کاهش دائمی موهای زائد هر ناحیه از بدن داشته باشد. اما دستگاه لیزر کندلا الکس فقط برای پوست های روشن و سبزه مناسب است. پوست های تیره و سیاه باید از دستگاه هایی با طول موج بلند تر مانند لیزر کندلا Nd:YAG استفاده کنند؛ در غیر این صورت احتمال جوش زدن بعد از لیزر وجود دارد.
اثر جوش زدن بعد از لیزر تا چه مدت باقی می‌ماند؟
جوش زدن بعد از لیزر کاملا موقتی است. اکثر عوارض جانبی که پس از لیزر موهای زائد با دستگاه کندلا الکساندرایت مشاهده می‌شود؛ از جمله قرمزی و التهاب پوست، تورم، بی حسی و کرختی بعد از لیزر و حتی عوارض جانبی شدید تر مانند سوختگی خفیف یا ایجاد تاول های پوستی که در اثر ناشی بودن اپراتور لیزر یا استفاده از دستگاه لیزر نامناسب بوجود می آید؛ بیش از یک هفته روی پوست ناحیه لیزر شده اثری بر جای نمی گذارد. جوش زدن بعد از لیزر نیز حداکثر ۳ الی ۱۰ روز بعد برطرف خواهد شد. اگر جوش زدن ادامه داشت حتماً باید با متخصص پوست و مو مشورت کنید تا پمادهای مناسب را برای شما تجویز کند.

چگونه از جوش زدن بعد از لیزر جلوگیری کنیم؟

 برخی از مواردی که برای جلوگیری از جوش زدن بعد از لیزر باید رعایت کنید شامل موارد زیر است:
1. ناحیه لیزر شده را در معرض نور آفتاب قرار ندهید. اگر پوست صورت خود را لیزر کرده‌اید و مجبورید از خانه بیرون بروید حتماً از کرم های ضدآفتاب با SPF بالاتر از ۳۰ استفاده کنید.
2. برنزه نکنید. از گرفتن حمام آفتاب خودداری کنید و تحت اشعه دستگاه سولاریوم قرار نگیرید. تمام این موارد نه تنها موجب جوش زدن بعد از لیزر می‌شود بلکه ممکن است التهابات و تاول های بسیار شدیدی را بعد از لیزر موهای زائد برای شما ایجاد کند.
3. از حرارت دیدن پوست خود به هر روشی جلوگیری کنید. نباید دوش آب داغ بگیرید و هرگز بعد از لیزر موهای زائد به سونا یا اتاق بخار نروید.
4. از تماس مواد شیمیایی تحریک کننده به پوست ناحیه لیزر شده جلوگیری کنید. کلر می تواند جوش زدن بعد از لیزر را تشدید کند. بنابراین در استخر هایی که آب آنها کلر دارد؛ بعد از لیزر مو شنا نکنید. از مواد شوینده در محیط بسته به نحوی استفاده نکنید که روی پوست ناحیه لیزر شده بنشیند و التهاب ایجاد کند. حداکثر تا ۲۴ ساعت بعد از لیزر از صابون زدن پوست خودداری کنید. اگر لیزر صورت انجام داده اید بهتر است از مواد آرایشی روی پوست تا یک روز بعد از لیزر استفاده نکنید.

چگونه جوش زدن بعد از لیزر درمان میشود؟

همان طور که اشاره شد جوش زدن بعد از لیزر کاملا گذرا و موقتی است. در صورتیکه جوش ها شما را آزار نمی دهند؛ بهتر است به آنها کاری نداشته باشید و اجازه دهید به طور طبیعی فروکش کنند. اما اگر جوش ها سوزش و خارش روی پوست شما ایجاد کرده‌اند می توانید با استفاده از چند راهکار زیر ناراحتی خود را تسکین دهید.
1. روی ناحیه ای از بدن که لیزر شده به مدت چند دقیقه کیسه یخ بگذارید تا التهابات پوستی فروکش کند.
2. از کرم های ضد جوش و پمادهای مخصوص مانند زینک اکسید یا آلفا هیدروکسی به صورت یک لایه نازک روی پوست استفاده کنید تا التهابات و جوش ها از بین بروند.
3. اگر پوست شما چرب است و تصور می کنید به علت بسته بودن منافذ پوستی به عارضه جوش زدن بعد از لیزر دچار شده اید می توانید پوست خود را با بابونه و رزماری بخور دهید. این گیاهان می توانند پوست را ضدعفونی کرده و منافذ آن را باز کنند و به این ترتیب چربی ها از زیر پوست خارج شده و جوش ها فروکش می کنند.
4. آلوئه ورا  یکی از بهترین تسکین دهنده ها برای پوستهای ملتهب است بنابراین اگر برگ طبیعی آلوئه ورا در دسترس شماست آن را در یخچال بگذارید تا کاملا خنک شود و سپس ژل موجود در برگ آلوئه ورا روی پوست خود بمالید.

آیا در صورتی که جوش اصلاح داشته باشم می‌توانم لیزر کنم؟

برخی از جوش هایی که در اثر تیغ زدن مداوم یا بعد از اپیلاسیون روی پوست ایجاد شده به جوش اصلاح مشهور است. در صورتی که به علت استفاده مکرر از روش های سنتی حذف موهای زائد مانند شیو کردن یا اپیلاسیون جوش اصلاح روی پوست شما وجود دارد؛ بهترین روش درمان آن لیزر کندلا الکساندرایت می باشد. لیزر کندلا الکس نه تنها قادر است جوش اصلاح را حین لیزر موهای زائد از بین ببرد؛ بلکه تمام موهای زیر پوستی شما را نیز درمان خواهد کرد تا در آینده نیز دچار جوش اصلاح نشوید. همانطور که احتمالا می دانید یکی از دلایل اصلی بروز جوش اصلاح وجود موهای زیر پوستی است پس دیگر نگران نباشید و با خیال راحت جلسات لیزر موهای زائد خود را تنظیم کنید.

روی پوستم جوش های بسیار ریزی مشاهده می شود آیا میتوانم لیزر مو انجام دهم؟

در صورتی که موهای زائد شما روی جوش ها رشد کرده باشند احتمال ملتهب شدن پوست و تحریک بیش از حد آنها بعد از لیزر موهای زائد وجود دارد. حتی ممکن است جوش زدن بعد از لیزر شما نیز بیش از حد معمول باشد اما نگران نباشید بعد از ۲ تا ۳ جلسه لیزر موهای زائد جوش های سطح پوست با از بین رفتن فولیکول های مو به طور کامل برطرف خواهد شد. اگر در جلسات اول التهاب زیادی روی پوست خود مشاهده کردید بهتر است با متخصص پوست و مو مشورت کنید و برای فروکش کردن التهاب و جوش ها از روش‌هایی مانند کمپرس یخ یا مالیدن پماد های مناسب استفاده کنید.

 آیا ممکن است جای جوش زدن بعد از لیزر روی پوست باقی بماند؟

احتمال اینکه جای جوش زدن بعد از لیزر روی پوست باقی بماند؛ بسیار کم است. جوش زدن بعد از لیزر معمولا یکی از عوارض جانبی متداول لیزر کندلا الکساندرایت نیست و اکثر بیماران به علت رعایت نکردن دستورالعملهای توصیه شده توسط پزشک جوش های روی پوست خود بعد از لیزر موهای زائد مشاهده می‌کنند اما این روزها که معمولاً ناشی از التهابات پوستی هستند حدوداً بین یک هفته تا ۱۰ روز از بین رفته و جای آنها نیز روی پوست باقی نمی ماند. اگر جوش زدن بعد از لیزر روی پوست شما بسیار شدید است بهتر است با مشورت پزشک از پماد های ضد التهاب و ضد آکنه استفاده کنید تا هرچه زودتر جوش ها فروکش کنند و اثری روی پوست شما باقی نگذارند. بهتر است از درمان های خانگی و خود درمانی های توصیه شده توسط دوستان استفاده نکنید. در اکثر موارد این خوددرمانی ها به جای درمان جوش زدن بعد از لیزر آنها را تشدید می‌کند. فقط به دستورات پزشک متخصص خود توجه کنید.

مشاوره رایگان

نظرات کاربران

 • 1399/02/21
  0 0

  با سلامو خسته نباشید..خدمت شما عزیزان..ممنون از راهنمایهای بجاتون..من خودم بعد از لیزر خیلی عذاب کشیدم..تمام کشالی ران..وپیکینی من بدجور جوش وسوزش داشتم.. هرکاری میکنن بهتر نمیشم..بطوزی که پوستم بلند مبشه..ممنون میشم کمگم کنید

  • 1399/02/23
   0 0

   سلام شاید درجه بالا بوده واستون. احتمال اینکه کلا لیزر با پوست شما سازگاری نداشته باشه هم هست. به پزشک متخصص مراجعه کنید.

 • 1399/02/25
  0 0

  سلام وقتتون بخیر. من پوست چربی دارم و مستعد اکنه هستم. به دلیل استفاده از شوینده ای که به پوستم نساخت الان اکنه های ملتب و قرمزی رو پوستم هست. لیزر باعث لک شدن این جوش ها رو پوستم نمیشه؟

  • 1399/02/25
   0 0

   سلام بهتره اجازه بدید پوستتون خوب شه چون ممکنه که با این شرایط التهاب و قرمزی عوارض بدی داشته باشه.

 • 1399/02/29
  0 0

  سلام . من ناحیه بیکینی و خط باسن رو لیزر کردم فرداش شروع کرد به زدن جوشای دردناک چرکی یه لایه ضخیم زینک اکساید زدم و شب تا صب باهاش خوابیدم همشون تبدیل به طاول چرکی شدن چیکار باید بکنم

  • 1399/02/29
   0 0

   سلام درجه زیاد بوده سوختید. از کرم ترمیم کننده ی سیکالفِیت استفاده کنید.

 • 1399/02/31
  0 0

  سلام خسته نباشید. من الان 16 روزه که زیربغل و بکینی ام رو لیزر کردم (اولین جلسه) ولی متاسفانه الان دو روزه که دونه های قرمز و چرکی زده باید چکار کنم.؟ ممنون میشم راهنماییم کنین

 • 1399/03/01
  0 0

  سلام وقتتون بخیر،پوست بیکینی من خیلی تیره هست،، ده روز پیش لیزر مو انجام دادم،، دچار لک قهوه ای و جوش قهوه ای شدم،، میتونه علت ژیلت قبل از لیزر بوده باشه? چیکار کنم?

 • 1399/03/01
  0 0

  سلام وقتتون بخیر،پوست بیکینی من خیلی تیره هست،، ده روز پیش لیزر مو انجام دادم،، دچار لک قهوه ای و جوش قهوه ای شدم،، میتونه علت ژیلت قبل از لیزر بوده باشه? چیکار کنم?

نظر خود را درباره مطلب بالا بیان کنید