جوش زدن بعد از لیزر

تاریخ انتشار - ۵ دی ۱۳۹۸

حذف موهای زائد با روش های غیرسنتی و با استفاده از تکنولوژی های جدید در دهه اخیر به یکی از موضوعات پرطرفدار در زمینه زیبایی و درمانی تبدیل شده است. روش های متعددی از جمله الکترولیز، لیزر مو، IPL، لیزر خانگی و غیره برای کمک به افرادی که به دلایل متعددی مانند مصرف داروهای هورمونی، ابتلا به دیابت، تیروئید و مشکلات پوستی نمی توانند از روش‌های سنتی حذف موهای زائد استفاده کنند و یا به علت مراجعه مکرر به آرایشگاه ها برای اپیلاسیون یا شیو کردن به دفعات زیاد از این روش ها خسته شده اند؛ طراحی شده است. هر کدام از این روش ها، اثربخشی متفاوتی روی پوست هر بیمار دارند.
بعد از لیزر موهای زائد با توجه به حجم موهای زائد و حساسیت‌های پوستی هر فرد، عوارض جانبی گوناگونی پوست بیمار مشاهده می شود جوش زدن بعد از لیزر نیز می‌تواند به عنوان یکی از عوارض جانبی در بیماران پس از لیزر موهای زائد مشاهده شود. از دیگر عوارض جانبی لیزر مو می توان به موارد زیر اشاره کرد:
التهاب 
تورم 
سوزش 
خارش 
پوسته پوسته شدن 
تغییر رنگدانه های پوست 
تیره تر یا روشن تر شدن برخی از نواحی لیزر شده

دلیل جوش زدن بعد از لیزر

استفاده بیش از حد کرم زینک اکساید بعد از لیزر موهای زائد
یکی از  از کرم هایی که معمولا متخصص لیزر استفاده از آن را بعد از لیزر مو به شما توصیه می‌کند؛ کرم زینک اکساید است که توانایی بهبود قرمزی و التهاب پوست را دارد. بهتر است به این نکته دقت کنید که زینک اکساید باید به صورت یک لایه نازک روی پوست مالیده شود و استفاده بیش از حد از این کرم ممکن است منجر به جوش زدن بعد از لیزر شود.
تنظیمات نادرست لیزر کندلا الکساندرایت
لیزر موهای زائد با عبور اشعه متمرکز لیزر کندلا الکساندرایت از سطح پوست و جذب شدن توسط ملانین موجود در ریشه مو و ایجاد حرارت بالا، فولیکول های مو را از بین برده و از رشد مجدد موهای زائد جلوگیری میکند. در صورتی که اپراتور لیزر تعداد پالس انرژی لیزر و مدت زمان پالس را به درستی مطابق با پوست و مو یا ناحیه ای که قرار است لیزر شود؛ تنظیم نکند؛ امکان بروز جوش بعد از لیزر و التهاب شدید پوست وجود خواهد داشت.
حساس بودن پوست
برخی از بیماران پوست حساسی دارند به طوری که پوست آنها با کوچکترین تحریکی جوش میزند و ملتهب می شود. این عارضه بیشتر در افرادی که پوست روشن دارند؛ مشاهده می شود. البته در صورتی که افرادی با پوست تیره از دستگاه لیزر نامناسب استفاده کنند؛ احتمال جوش زدن بعد از لیزر افزایش می یابد.
پوست های چرب
منافذ پوست در بیمارانی که پوستهای چرب دارند؛ مسدود است. پس از لیزر موهای زائد زمانی که پوست تحریک می شود؛ غدد چربی زیر پوست شروع به ترشح کرده و در نتیجه جوش های بسیار ریزی روی سطح پوست مشاهده می شود. بنابراین افرادی که پوست های چرب دارند معمولاً بیشتر با عارضه جوش زدن بعد از لیزر مواجه می شوند.
ابتلا به بیماریهای خاص
تحقیقات بسیار زیادی در خصوص عوارض جانبی لیزر مو با دستگاه کندلا الکساندرایت انجام گرفته است. آمارها نشان می‌دهد جوش زدن بعد از لیزر در افرادی که به بیماری های خاص مانند اختلال در سیستم ایمنی بدن، دیابت و عفونت های پوستی دچار هستند؛ بیشتر مشاهده می‌شود. بنابراین اگر بیماری خاصی دارید و یا داروهای هورمونی مصرف می کنید؛ پیش از اقدام به لیزر موهای زائد حتما با متخصص و پزشک خود مشورت کنید. 
بهداشتی نبودن هندپیس لیزر
یکی از عواملی که جوش زدن بعد از لیزر را به وجود می آورد؛ بهداشتی نبودن هندپیس لیزر و آلودگی محیطی است. هنگام مراجعه برای لیزر موهای زائد در صورتی که از دستگاه کندلا الکساندرایت استفاده می کنید؛ حتما از اپراتور لیزر بخواهید تا از یک هندپیس جدید برای شما استفاده کند. خوشبختانه لیزر کندلا الکساندرایت جزو معدود دستگاه های لیزری است که قابلیت تعویض هندپیس را برای هر بیمار دارد. همچنین باید از بهداشتی بودن محیط و محلی که در حال لیزر کردن هستید؛ مطمئن باشید. حتما از ملافه های یکبار مصرف استفاده کنید و از متخصص لیزر بخواهید که عینک های محافظ به شما بدهد و از دستکش های یکبار مصرف استفاده کند.
عدم مراقبت صحیح از پوست بعد از لیزر
یکی از اصلی ترین دلایل جوش زدن بعد از لیزر عدم مراقبت صحیح از پوست بعد از لیزر موهای زائد است. عمل به دستورات توصیه شده توسط اپراتور لیزر بعد از اتمام جلسات بسیار مهم است در صورتی که در معرض آفتاب قرار بگیرید از کرم های ضد آفتاب مناسب استفاده نکنید بعد از لیزر موهای زائد دوش آب داغ بگیرید و یا به سونا بروید؛ احتمال جوش زدن بعد از لیزر به شدت افزایش پیدا می‌کند.
استفاده از دستگاه لیزر نامناسب
در حال حاضر لیزر کندلا الکساندرایت معتبرترین دستگاه لیزر حذف موهای زائد است که با کمترین عوارض جانبی می تواند بیشترین تاثیر را در کاهش دائمی موهای زائد هر ناحیه از بدن داشته باشد. اما دستگاه لیزر کندلا الکس فقط برای پوست های روشن و سبزه مناسب است. پوست های تیره و سیاه باید از دستگاه هایی با طول موج بلند تر مانند لیزر کندلا Nd:YAG استفاده کنند؛ در غیر این صورت احتمال جوش زدن بعد از لیزر وجود دارد.
اثر جوش زدن بعد از لیزر تا چه مدت باقی می‌ماند؟
جوش زدن بعد از لیزر کاملا موقتی است. اکثر عوارض جانبی که پس از لیزر موهای زائد با دستگاه کندلا الکساندرایت مشاهده می‌شود؛ از جمله قرمزی و التهاب پوست، تورم، بی حسی و کرختی بعد از لیزر و حتی عوارض جانبی شدید تر مانند سوختگی خفیف یا ایجاد تاول های پوستی که در اثر ناشی بودن اپراتور لیزر یا استفاده از دستگاه لیزر نامناسب بوجود می آید؛ بیش از یک هفته روی پوست ناحیه لیزر شده اثری بر جای نمی گذارد. جوش زدن بعد از لیزر نیز حداکثر ۳ الی ۱۰ روز بعد برطرف خواهد شد. اگر جوش زدن ادامه داشت حتماً باید با متخصص پوست و مو مشورت کنید تا پمادهای مناسب را برای شما تجویز کند.

چگونه از جوش زدن بعد از لیزر جلوگیری کنیم؟

 برخی از مواردی که برای جلوگیری از جوش زدن بعد از لیزر باید رعایت کنید شامل موارد زیر است:
1. ناحیه لیزر شده را در معرض نور آفتاب قرار ندهید. اگر پوست صورت خود را لیزر کرده‌اید و مجبورید از خانه بیرون بروید حتماً از کرم های ضدآفتاب با SPF بالاتر از ۳۰ استفاده کنید.
2. برنزه نکنید. از گرفتن حمام آفتاب خودداری کنید و تحت اشعه دستگاه سولاریوم قرار نگیرید. تمام این موارد نه تنها موجب جوش زدن بعد از لیزر می‌شود بلکه ممکن است التهابات و تاول های بسیار شدیدی را بعد از لیزر موهای زائد برای شما ایجاد کند.
3. از حرارت دیدن پوست خود به هر روشی جلوگیری کنید. نباید دوش آب داغ بگیرید و هرگز بعد از لیزر موهای زائد به سونا یا اتاق بخار نروید.
4. از تماس مواد شیمیایی تحریک کننده به پوست ناحیه لیزر شده جلوگیری کنید. کلر می تواند جوش زدن بعد از لیزر را تشدید کند. بنابراین در استخر هایی که آب آنها کلر دارد؛ بعد از لیزر مو شنا نکنید. از مواد شوینده در محیط بسته به نحوی استفاده نکنید که روی پوست ناحیه لیزر شده بنشیند و التهاب ایجاد کند. حداکثر تا ۲۴ ساعت بعد از لیزر از صابون زدن پوست خودداری کنید. اگر لیزر صورت انجام داده اید بهتر است از مواد آرایشی روی پوست تا یک روز بعد از لیزر استفاده نکنید.

چگونه جوش زدن بعد از لیزر درمان میشود؟

همان طور که اشاره شد جوش زدن بعد از لیزر کاملا گذرا و موقتی است. در صورتیکه جوش ها شما را آزار نمی دهند؛ بهتر است به آنها کاری نداشته باشید و اجازه دهید به طور طبیعی فروکش کنند. اما اگر جوش ها سوزش و خارش روی پوست شما ایجاد کرده‌اند می توانید با استفاده از چند راهکار زیر ناراحتی خود را تسکین دهید.
1. روی ناحیه ای از بدن که لیزر شده به مدت چند دقیقه کیسه یخ بگذارید تا التهابات پوستی فروکش کند.
2. از کرم های ضد جوش و پمادهای مخصوص مانند زینک اکسید یا آلفا هیدروکسی به صورت یک لایه نازک روی پوست استفاده کنید تا التهابات و جوش ها از بین بروند.
3. اگر پوست شما چرب است و تصور می کنید به علت بسته بودن منافذ پوستی به عارضه جوش زدن بعد از لیزر دچار شده اید می توانید پوست خود را با بابونه و رزماری بخور دهید. این گیاهان می توانند پوست را ضدعفونی کرده و منافذ آن را باز کنند و به این ترتیب چربی ها از زیر پوست خارج شده و جوش ها فروکش می کنند.
4. آلوئه ورا  یکی از بهترین تسکین دهنده ها برای پوستهای ملتهب است بنابراین اگر برگ طبیعی آلوئه ورا در دسترس شماست آن را در یخچال بگذارید تا کاملا خنک شود و سپس ژل موجود در برگ آلوئه ورا روی پوست خود بمالید.

آیا در صورتی که جوش اصلاح داشته باشم می‌توانم لیزر کنم؟

برخی از جوش هایی که در اثر تیغ زدن مداوم یا بعد از اپیلاسیون روی پوست ایجاد شده به جوش اصلاح مشهور است. در صورتی که به علت استفاده مکرر از روش های سنتی حذف موهای زائد مانند شیو کردن یا اپیلاسیون جوش اصلاح روی پوست شما وجود دارد؛ بهترین روش درمان آن لیزر کندلا الکساندرایت می باشد. لیزر کندلا الکس نه تنها قادر است جوش اصلاح را حین لیزر موهای زائد از بین ببرد؛ بلکه تمام موهای زیر پوستی شما را نیز درمان خواهد کرد تا در آینده نیز دچار جوش اصلاح نشوید. همانطور که احتمالا می دانید یکی از دلایل اصلی بروز جوش اصلاح وجود موهای زیر پوستی است پس دیگر نگران نباشید و با خیال راحت جلسات لیزر موهای زائد خود را تنظیم کنید.

روی پوستم جوش های بسیار ریزی مشاهده می شود آیا میتوانم لیزر مو انجام دهم؟

در صورتی که موهای زائد شما روی جوش ها رشد کرده باشند احتمال ملتهب شدن پوست و تحریک بیش از حد آنها بعد از لیزر موهای زائد وجود دارد. حتی ممکن است جوش زدن بعد از لیزر شما نیز بیش از حد معمول باشد اما نگران نباشید بعد از ۲ تا ۳ جلسه لیزر موهای زائد جوش های سطح پوست با از بین رفتن فولیکول های مو به طور کامل برطرف خواهد شد. اگر در جلسات اول التهاب زیادی روی پوست خود مشاهده کردید بهتر است با متخصص پوست و مو مشورت کنید و برای فروکش کردن التهاب و جوش ها از روش‌هایی مانند کمپرس یخ یا مالیدن پماد های مناسب استفاده کنید.

 آیا ممکن است جای جوش زدن بعد از لیزر روی پوست باقی بماند؟

احتمال اینکه جای جوش زدن بعد از لیزر روی پوست باقی بماند؛ بسیار کم است. جوش زدن بعد از لیزر معمولا یکی از عوارض جانبی متداول لیزر کندلا الکساندرایت نیست و اکثر بیماران به علت رعایت نکردن دستورالعملهای توصیه شده توسط پزشک جوش های روی پوست خود بعد از لیزر موهای زائد مشاهده می‌کنند اما این روزها که معمولاً ناشی از التهابات پوستی هستند حدوداً بین یک هفته تا ۱۰ روز از بین رفته و جای آنها نیز روی پوست باقی نمی ماند. اگر جوش زدن بعد از لیزر روی پوست شما بسیار شدید است بهتر است با مشورت پزشک از پماد های ضد التهاب و ضد آکنه استفاده کنید تا هرچه زودتر جوش ها فروکش کنند و اثری روی پوست شما باقی نگذارند. بهتر است از درمان های خانگی و خود درمانی های توصیه شده توسط دوستان استفاده نکنید. در اکثر موارد این خوددرمانی ها به جای درمان جوش زدن بعد از لیزر آنها را تشدید می‌کند. فقط به دستورات پزشک متخصص خود توجه کنید.

مشاوره رایگان

نظرات کاربران

 • 1399/02/21
  0 0

  با سلامو خسته نباشید..خدمت شما عزیزان..ممنون از راهنمایهای بجاتون..من خودم بعد از لیزر خیلی عذاب کشیدم..تمام کشالی ران..وپیکینی من بدجور جوش وسوزش داشتم.. هرکاری میکنن بهتر نمیشم..بطوزی که پوستم بلند مبشه..ممنون میشم کمگم کنید

  • 1399/02/23
   0 0

   سلام شاید درجه بالا بوده واستون. احتمال اینکه کلا لیزر با پوست شما سازگاری نداشته باشه هم هست. به پزشک متخصص مراجعه کنید.

 • 1399/02/25
  0 0

  سلام وقتتون بخیر. من پوست چربی دارم و مستعد اکنه هستم. به دلیل استفاده از شوینده ای که به پوستم نساخت الان اکنه های ملتب و قرمزی رو پوستم هست. لیزر باعث لک شدن این جوش ها رو پوستم نمیشه؟

  • 1399/02/25
   0 0

   سلام بهتره اجازه بدید پوستتون خوب شه چون ممکنه که با این شرایط التهاب و قرمزی عوارض بدی داشته باشه.

 • 1399/02/29
  0 0

  سلام . من ناحیه بیکینی و خط باسن رو لیزر کردم فرداش شروع کرد به زدن جوشای دردناک چرکی یه لایه ضخیم زینک اکساید زدم و شب تا صب باهاش خوابیدم همشون تبدیل به طاول چرکی شدن چیکار باید بکنم

  • 1399/02/29
   0 0

   سلام درجه زیاد بوده سوختید. از کرم ترمیم کننده ی سیکالفِیت استفاده کنید.

 • 1399/02/31
  0 0

  سلام خسته نباشید. من الان 16 روزه که زیربغل و بکینی ام رو لیزر کردم (اولین جلسه) ولی متاسفانه الان دو روزه که دونه های قرمز و چرکی زده باید چکار کنم.؟ ممنون میشم راهنماییم کنین

 • 1399/03/01
  0 0

  سلام وقتتون بخیر،پوست بیکینی من خیلی تیره هست،، ده روز پیش لیزر مو انجام دادم،، دچار لک قهوه ای و جوش قهوه ای شدم،، میتونه علت ژیلت قبل از لیزر بوده باشه? چیکار کنم?

  • 1399/04/11
   0 0

   سلام احتمالا مشکل از تنظیمات دستگاه لیزر بوده. با پزشک مرکز لیزرتون صحبت کنید.

 • 1399/03/01
  0 0

  سلام وقتتون بخیر،پوست بیکینی من خیلی تیره هست،، ده روز پیش لیزر مو انجام دادم،، دچار لک قهوه ای و جوش قهوه ای شدم،، میتونه علت ژیلت قبل از لیزر بوده باشه? چیکار کنم?

  • 1399/04/11
   0 0

   پاسخ داده شد.

 • 1399/04/09
  0 0

  سلام وقتتون بخیر من جلسه سوم لیزرم هست پاهام موهای خیلی ضخیمی دارکه قبل از مراجعه به لیزر وقتی اپیلاسیون میکردم جوش روی پاهام میزد وموهام زیر پوستی رشد میکرد الان احساس میکنم بیشتر شده امکان داره موقت نباشه وجای جوشا روی پاهام باقی بمونه البته بعد از دوجلسه ام از لحاظ رشد مو جواب خوبی گرفتم رشد موهام کمتر شده ولی جوش ها خیلی نگرانم میکنه

  • 1399/04/11
   0 0

   سلام معمولا جای جوش اگه دستکاری نشه به مرور زمان از بین میره. اگه بعد یه مدت بهتر نشد با پزشک متخصص، حضوری مشورت کنید.

 • 1399/04/12
  0 0

  سلام خسته نباشید من پوست صورتم قبل از لیزر جوش داشت الانم لیزر صورت انجام میدم امکان داره جوش های صورتم رو بیشتر کنه؟(پوست چربی دارم و جوش هام روی گونه هام هست )لطفا راهنماییم کنید که لیزر موهای زائد باعث بیشتر جوش زدنم میشه یا نه!؟

  • 1399/04/14
   0 0

   سلام بله ممکنه. به عکس العمل های فردی بستگی داره.

 • 1399/04/13
  0 0

  با سلام من چند روز لیزر کردم موهای زاعد زیر گردن با چونه نمیدونم چند روز باید از زینگ استفاده کنم جلسه اول رفتم تازه متشکرم از شما

  • 1399/04/14
   0 0

   سلام جلسات اول لازم نیست زیاد استفاده کنید.

 • 1399/04/14
  0 0

  سلام من بعد از ۴ جلسه لیزر پوستم جوشهای ریز زده به اصطلاح پوست مرغی شده آیا ممکنه از عوارض لیزر باشه

  • 1399/04/14
   0 0

   سلام خیر احتمالش خیلی کمه. اما اگه بعد لیزر اینطوری شدید با پزشک مرکز لیزر موردنظرتون مشورت کنید.

 • 1399/04/15
  0 0

  سلام من بعد از لیزرصورتم جوش های ریزی زده تمام صورتم چه پمادی بزنم؟

  • 1399/04/16
   0 0

   سلام طبیعیه. اما بهتره حضوری با پزشک متخصص مرکز لیزرتون مشورت کنید تا متناسب به پوستتون بهتون دارو معرفی کنن. هرچند معمولا جوشهایی که بخاطر لیزر به وجود میاد به مرور از بین میره.

 • 1399/04/15
  0 0

  سلام من جلسه اولم هست که لیزر صورت انجام دادم ولی جوش های ریزی تمام صورتم زده ؟پوستم چرب هستش.پمادزینک استفاده نکردم.میشه راهنمایی کنین ممنون میشم.

  • 1399/04/16
   0 0

   سلام طبیعیه. معمولا جوشهایی که بخاطر لیزر به وجود میاد به مرور از بین میره. پماد زینک جلوی سوختگیو میگیره. بهتره جلسات بعدی بعد لیزر استفاده کنید.

 • 1399/04/19
  0 0

  سلام من ۱۲ جلسه هست لیزر روی صورت انجام دادم ولی هنوزم موهای روی صورتم در میاد.چیکارکنم؟؟

  • 1399/04/21
   0 0

   سلام میتونید دستگاه لیزرتون رو عوض کنید یا با پزشک متخصص مشورت کنید.

 • 1399/04/19
  0 0

  سلام من پوستم روشن و موهای صورتم تیره.من ۱۰جلسه با دستگاه الکس کندلا لیزر کردم ولی فایده نداشت بعدازان دوجلسه هم با دستگاه الکس ساندرایت لیزر کردم ولی هنوز نتیجه ای نگرفتم ایا تغییر دستگاه موجب بی نتیجه شدن ان میشود؟؟اگر باز ب همان کندلا ادامه دهم اشکالی دارد؟؟ممنون میشم راهنماییم کنید

  • 1399/04/21
   0 0

   سلام الکس و الکساندرایت هردو طول موج هستن و یکین. کندلا باید تاثیر خوبی رو شما داشته باشه. راجع به این موضوع با پزشک متخصص مرکز لیزرتون صحبت کنید.

 • 1399/04/21
  0 0

  سلام من قسمت بالا ران پام جوشاي ريزي زده و تعداد كمي جوش كه مشخصه در اثر گرفتگي مو داخل ريشه ايجاد شده چي كار كنم درمان شه خيلي هم بزرگ هست نه چرك داره نه درد ولي برآمدگي بزرگي شده

  • 1399/04/21
   0 0

   سلام احتمالا شما تو 2 هفته ی اول بعد از لیزرتون، شیو انجام دادید. اجازه بدید موها رشد کنه.

 • 1399/04/21
  0 0

  سلام من دو ماه پیش لیزر کردم در کشاله رانم ی جوش زد ولی الان اون جوش چرکی شده و متورم شده . الان چ کار باید بکنم ؟؟؟

  • 1399/04/21
   0 0

   سلام بهتره با پزشک متخصص مرکز لیزرتون مشورت کنید.

 • 1399/04/24
  1 0

  سلام پوست مرغی بعدلیزر چاره نداره؟

  • 1399/04/25
   0 0

   سلام پوست مرغی از عوارض لیزر نیست و متاستفانه با لیزر هم از بین نمیره. بهتره با پزشک مشورت کنید.

 • 1399/04/28
  0 0

  سلام من جلسه دوم لیزرمو انجام دادم قبلش پریودم. تموم شد ولی جوشهای کوچیکی روصورتم بود بعد لیزر جوشهای کوچیک زدم فقط هم یه طرف صورتم. چونه و لپ سمت راستم..من شاغلم هستم و اونجا یکمی گرمه ایا تاثیر هوا هست یا طبیعی هست جلسه اولش اصلا جوش نزدم ممنون میشم ج بدید البته جوش ها درصورتی نیست ک دیده بشه فقط یکم میخاره

  • 1399/04/28
   0 0

   سلام طبیعیه امکانش هست که بعد از لیزر جوش بزنید. به مرور از بین میرن.

 • 1399/04/30
  0 0

  سلام، یک سال ونیم قبل من به دلیل آفتاب سوختگی وتیره شدن گونه هام به پزشک متخصص پوست مراجعه کردم و ۴جلسه لیزر( لایه برداری )...درهمه نقاط پوست صورتم انجام دادند الان چندماهه که صورتم مدام جوش میزنه کبودی گونه هام وهمچنین فرورفتگی های ناشی ازلیزر درنقاط لیزرشده به شدت من آزارمیده آیاراهی برای حل این مشکلات وجودداره؟؟؟؟؟؟

  • 1399/04/31
   0 0

   سلام با پزشک متخصص مشورت کنید

 • 1399/04/30
  0 0

  سلام.من آکنه داشتم وجای جوش مونده بود رو صورتم یک ماه پیش رفتم لیزر برای جای جوشم والان زخمی نیست یا قرمزی.میخواستم بدونم اشکال نداره صورتمو اصلاح (وکس) کنم ممنون میشم جواب بدید

  • 1399/04/31
   0 0

   سلام اگه نمیخواید لیزرو ادامه بدید، مشکلی نیست.

 • 1399/05/01
  0 0

  سلام من ۱۷ سالمه و صورتم جوش میزنه و روی گونه ام جای جوش هست و صورت پر مویی دارم.. من میتونم موهای صورتم با وجود جای جوش لیرزر کنم؟

  • 1399/05/04
   0 0

   سلام بله

 • 1399/05/02
  0 0

  لیزرو دکترم گفت برای بعد شهریور.مشکلی نیست پس؟

  • 1399/05/04
   0 0

   سلام خیر اما تو 1،2 ماه قبل از لیزر نباید از وکس و یا هرچیزی جز ژیلت برای شیو استفاده شه.

 • 1399/05/11
  0 0

  سلام خسته نباشید.من بعد ازیک ماه لیزر جای جوش صورتم دچار لک(مثل دود مانند) شدم.نگران اینم که عوارضش این طوریه وخوب نشه چیکارکنم؟

  • 1399/05/13
   0 0

   سلام بهتره با پزشک مرکز لیزرتون مشاوره کنید.

 • 1399/05/12
  0 0

  سلام خسته نباشیدمن دقیقایک سال پیش رفتم یک جلسه لیزرازهمون موقع ساق پاهام جوش لک زدخوب نشدکلی دکترپوست رفتم همینجورشربت زینک محلول اینادادن ولی خوب نشدم بایدچیکارکنم؟

  • 1399/05/13
   0 0

   سلام میتونید از ضد لک ACM استفاده کنید. اما بهتره که تحت نظر پزشک متخصص به درمانتون ادامه بدید.

 • 1399/05/13
  0 0

  سلام خسته نباشید من سه بار رفتم صورتمو لیزر کردم دکترم میگه بعد از چهار ده روز دیگه با ماشین ریش تراش مردانه موهای صورتت روبزن از ژیلت استفاده نکنید ایا درست است

  • 1399/05/14
   0 0

   سلام بهتره اینکارو نکنید و از ژیلت استفاده کنید

نظر خود را درباره مطلب بالا بیان کنید