معایب دستگاه لیزر سایناشور: شایعه ها و حقایق لیزر مو که باید بدانید

تاریخ انتشار - ۱۹ بهمن ۱۳۹۸

دستگاه لیزر سایناشور بیشتر تحت عنوان لیزر پاک کننده تاتو در بازار مشهور شده است. هر چند از سال ۲۰۱۲ این شرکت، دستگاه های لیزر موی خود شامل آپوجی پلاس و الیت پلاس را نیز وارد بازار آمریکا کرد و به علت شهرتی که در ساخت و تولید دستگاه های لیزر برداشتن تتو به دست آورده بود؛ توانست جای خود را در بازار لیزر موهای زائد نیز تثبیت کند.
سایناشور همانطور که  در تبلیغات خود دستگاه های لیزر برداشت تتو ساخت این شرکت را به عنوان بی رقیب ترین لیزر معرفی می کرد؛ سعی کرد در بازار لیزر موهای زائد نیز با کندلا الکس و کندلا یگ رقابت کند. اما معایب دستگاه لیزر Cynosure تا حدودی اثر این تبلیغات را ضایع کرد. بعد از اینکه در مقاله " تفاوت دستگاه لیزر سایناشور و کندلا " شما را تاحدودی با این دستگاههای لیزر آشنا کردیم؛ در ادامه مطلب قصد داریم شما را با شایعه ها و حقایق لیزر مو که باید در مورد دو دستگاه الیت پلاس و آپوجی پلاس بدانید  آشنا کنیم تا هنگام انتخاب دستگاه لیزر برای حذف موهای زائد خود در اثر تبلیغات کاذب تصور نکنید که دستگاه لیزر مو سایناشور نیز مانند دستگاه های برداشتن تتوی آن بی عیب و نقص است.
معایب دستگاه لیزر سایناشور

عدم اثر بخشی روی موهای روشن

مهمترین عامل نادیده گرفتن شایعه ها و حقایق لیزر مو که باید بدانید؛ تبلیغات کاذب در مورد دستگاه لیزر سایناشور است. یکی از تبلیغات دستگاه لیزر الیت پلاس که آن را برتر از سایر دستگاههای لیزر مو می‌داند؛ اثربخشی روی انواع مو در هر ناحیه از بدن است. شایعه ها در مورد لیزر مو با دستگاه سایناشور آنقدر گسترش پیدا کرده که حتی تصاویری از قبل و بعد بیمارانی با موهای روشن یا خاکستری که موهای زائد بدن خود را با دستگاه الیت پلاس رفع کرده‌اند؛ در سایت های مختلف دیده می شود. در صورتی که حقایق لیزر مو کاملاً با این تبلیغات متناقض است. تاکنون هیچ دستگاه لیزر مو نتوانسته به رفع موهای زائد بلوند، روشن، سفید و حتی خاکستری کمک کند. چون تکنولوژی تمام دستگاه های لیزر از جمله آپوجی پلاس و الیت پلاس، جذب شدن نور لیزر توسط رنگدانه مو و ایجاد حرارت برای سوزاندن فولیکول مو است. با کمی تحقیق متوجه خواهید شد که ملانین موجود در رنگهای روشن انقدر کم است که نور لیزر نمی تواند حرارت کافی برای تخریب سلول های ریشه مو را با جذب شدن توسط آنها ایجاد کند. پس این تبلیغات واقعیت ندارد.

عوارض جانبی شدید

از دیگر معایب دستگاه لیزر سایناشور که باید شایعه ها و حقایق آن را بدانید؛ عوارض جانبی بعد از حذف موهای زائد با الیت پلاس و آپوجی پلاس است. تحقیقات بسیار زیادی روی پوست افرادی که از دستگاه های لیزر سایناشور استفاده کرده اند نشان می‌دهد روی حدود ۴ درصد از آنها، آثار سوختگی بعد از لیزر مو مشاهده شده است. آنها اظهار کرده‌اند اگر خطر لیزر مو با دستگاه آپوجی پلاس را می دانستند هرگز برای حذف موهای زائد خود از آن استفاده نمی‌کردند. البته شاید اصلی ترین دلیل بروز عوارض جانبی شدید بعد از لیزر موبا دستگاه سایناشور عدم آگاهی اپراتور لیزر و تنظیمات پیچیده دستگاه سایناشور با شد. اما به هر حال تکنولوژی شرکت سایناشور نتوانسته آن اندازه که در تولید دستگاه های لیزر برداشتن تتو موفق عمل کرده در لیزر موهای زائد نیز پیشرو باشد.

درد لیزر مو

یکی از مهمترین معایب دستگاه لیزر Cynosure که موجب شده نسبت به دستگاه لیزر کندلا الکساندرایت محبوبیت کمتری داشته باشد؛ درد لیزر مو در طول جلسات استفاده از دستگاه آپوجی پلاس یا الیت پلاس است. متاسفانه تکنولوژی سیستم خنک کننده به کار رفته در دو دستگاه آپوجی پلاس و الیت پلاس شرکت سایناشور توانایی کافی برای خنک کردن پوست قبل و بعد از هر پالس لیزر را مانند کندلا الکس ندارد. در این دو دستگاه لیزر سایناشور فقط از سیستم هوای خنک روی پوست استفاده می شود و از تکنولوژی اسپری کریوژن مانند لیزر کندلا الکس خبری نیست. به همین علت بیماران درد و ناراحتی بیشتری حین لیزر موهای زائد با دستگاه های سایناشور احساس می کنند.

عدم پرداخت غرامت
می توان گفت از بزرگترین معایب دستگاه لیزر سایناشور، عدم پرداخت غرامت توسط این شرکت به بیمارانی است که حذف موهای زائد با دستگاههای آپوجی و الیت برای آنها هیچ اثربخشی نداشته است. سایناشور در هیچکدام از تبلیغات خود نتایج لیزر موهای زائد را تضمین نکرده است و زمانی که دستگاه های خود را به فروش می رساند در یکی از تبصره های قرارداد، تمام مسئولیت‌های عدم اثر بخشی دستگاه آپوجی و الیت را از شرکت خود سلب می نماید. به عبارتی تمام مسئولیت موثر نبودن لیزر موهای زائد با دستگاه آپوجی پلاس یا الیت پلاس سایناشور فقط بر عهده کلینیک یا اپراتور لیزر است و حتی اگر از خود شرکت سایناشور به علت عدم اثربخشی تکنولوژی دستگاه لیزر آن شکایت کنید؛ به نتیجه نخواهید رسید و غرامتی به شما پرداخت نخواهد شد. 

امکان خرید دستگاههای تعمیر شده سایناشور

سایناشور برای جلب مشتریان بیشتر تبلیغاتی در کلینیکهای آمریکا انجام داده و به آنها پیشنهاد داده که دستگاه‌های خراب Cynosure را با دستگاههای نو تعویض کنند. سپس این دستگاه ها را در کارخانه اصلی تعمیر کرده و به عنوان دستگاه های دست دوم سایناشور با قیمت های بسیار پایینتر به بازار عرضه می کند. هرچند با سابقه ۱۲ ساله شرکت سایناشور می توان این اطمینان را داشت که دستگاه های تعمیر شده مشکلی برای بیماران ایجاد نکنند اما متاسفانه این روند کاری شرکت سایناشور دست متقلبین را در بازار باز گذاشته است. به طوری که آنها بسیاری از دستگاه های مستعمل سایناشور از جمله الیت پلاس یا آپوجی پلاس را به عنوان دستگاه های تعمیر شده توسط خود کارخانه اصلی به فروش می رسانند. در صورتی که بسیاری از آنها نه تنها تعمیر نشده‌اند بلکه نیاز به تعویض قطعات اصلی خود دارند.

عدم ارتقا تکنولوژی

از سال ۲۰۰۴ که شرکت سایناشور دستگاه لیزر مو آپوجی و الیت را به بازار عرضه کرد؛ هیچ تغییری در تکنولوژی آنها ایجاد نشده است که می‌تواند یکی از بزرگترین معایب دستگاه لیزر سایناشور باشد. تمام شرکت های معتبر و مشهور دنیا حداکثر بعد از ده سال، سعی می کنند با نوآوری و استفاده از تکنولوژی های جدید؛ دستگاه های لیزر خود را به روز رسانی می کنند تا بازدهی، اثربخشی، سرعت و قدرت آنها را افزایش دهند. در حالی که سایناشور فقط تغییرات جزئی در نام و طراحی ظاهری دستگاه های خود ایجاد کرد و با افزودن پلاس به نام اصلی آنها، آپوجب پلاس و الیت پلاس را بدون هیچ گونه پیشرفت در تکنولوژی دستگاه لیزر وارد بازار کرد.

هزینه تعمیر و نگهداری بالا

کالیبره کردن یکی از خصوصیات مشترک تمام دستگاه های لیزر موهای زائد است. اپراتورهای لیزر باید بر اساس ماکسیمم انرژی و ولتاژ معقول مورد استفاده در دستگاه های لیزر آن‌ها را کالیبره کنند تا بتوانند تنظیمات دستگاه را برای بیماران در شرایط مختلف به درستی تنظیم نمایند. یکی از معایب دستگاه لیزر سایناشور نیاز به تعمیرات متعدد برای کالیبره کردن است. شکستن فیلتر و مخزنی که کنار هندپیس برای جریان آب و خنک کردن هوا در نظر گرفته شده متداول ترین مشکلات دستگاه های لیزر سایناشور هستند که حداقل هر ۶ ماه یکبار نیاز به تعویض دارند. تعویض لامپ دستگاه نیز به طور مکرر مورد نیاز است. هرچند قیمت خرید هر کدام از این اجزا ارزان است اما هزینه‌ای که باید بابت تعمیرات و نگهداری لیزر سایناشور در طول سال پرداخت شود؛ ۴ تا ۶ برابر دستگاه لیزر کندلا الکساندرایت است.

شایعه ها و حقایق لیزر مو در مورد دستگاه آپوجی پلاس و الیت پلاس

سایناشور ابتدا با استفاده از تکنولوژی الکساندرایت، دستگاه لیزر آپوجی را به بازار عرضه کرد اما زمانی که نتوانست با تکنولوژی پیشرفته کندلا الکساندرایت رقابت کند؛ دستگاه الیت پلاس را تولید کرد که نتایج آن موثر تر، سریع تر و کاربردی تر بود.
چون دستگاه الیت پلاس از هر دو طول موج الکساندرایت و Nd:YAG استفاده می‌کند برای انواع پوست ایمن‌تر است و عوارض جانبی شدید که بعد از استفاده از دستگاه آپوجی پلاس سایناشور مشاهده می شد با استفاده از دستگاه الیت پلاس به شدت کاهش پیدا کرده است. نتایج حذف موهای زائد با الیت پلاس بسیار بهتر از آپوجی ‌پلاس است اما با این وجود هنوز نتوانسته به بازدهی لیزر موهای زائد با دستگاه کندلا الکساندرایت برسد.
طراحان شرکت سایناشور به این نتیجه رسیدند که دستگاه لیزر آپوجی پلاس به علت قدرت و سرعت بیشتر و قطر لکه بزرگتر، عوارض جانبی شدید تری برای بیماران ایجاد می کرده است. لیزر الکساندرایت با طول موج ۷۵۵ نانومتر که برای حذف موهای زائد نواحی مختلف بدن موثر عمل می‌کند برای دستگاه سایناشور آپوجی پلاس حدود ۷۹ درصد بازدهی دارد. البته نمیتوان اثربخشی لیزر آپوجی پلاس را در از بین بردن اختلالات رنگدانه ای پوست مانند لکه های پیری یا لکه های ناشی از آفتاب نادیده گرفت اما حذف موهای زائد لیزر آپوجی پلاس در مقایسه با کندلا الکساندرایت چندان موفق نبوده است.
در دستگاه آپوجی پلاس سعی شده با استفاده از قطر لکه بزرگ، مدت زمان لیزر موهای زائد نواحی وسیعی بدن به حداقل برسد و فرایند لیزر مو سریعتر انجام گیرد اما زمانیکه اپراتور انرژی لیزر آپوجی پلاس را روی حداکثر آن تنظیم نماید و از لکه بزرگ نیز استفاده کند؛ به علت طولانی بودن هر شات که حداکثر 2 شات در ثانیه تنظیم می شود؛ میزان نفوذ انرژی در پوست بسیار زیاد بوده و می‌تواند عوارض جانبی شدید مانند سوختگی را ایجاد کند.
احتمالاً به علت همین معایب لیزر دستگاه آپوجی سایناشور، طراحان شرکت تصمیم گرفتند لیزر الیت پلاس با طول موج ۱۰۶۴ نانومتر را تحت تکنولوژی لیزر Nd:YAG به بازار عرضه کنند. البته دستگاه الیت پلاس در هر دو طول موج الکساندرایت و اندی یگ قابل تنظیم است. به همین علت دستگاه مقرون به صرفه تری است و می‌تواند برای سایر درمان های زیبایی مانند کاهش چین و چروک ها، از بین بردن تغییر رنگدانه پوست، درمان رگ های عنکبوتی و غیره روی هر نوع پوستی به کار رود.
دستگاه الیت پلاس سایناشور کاربردهای متنوعی دارد و می‌تواند ضایعات و مشکلات پوستی مختلفی را درمان کند. تکنولوژی بکار رفته در دستگاه الیت پلاس قادر به حذف موهای زائد، کشیدن‌پوست، جوانسازی پوست، از بین بردن جای زخم و درمان رگهای عنکبوتی است. اما از معایب دستگاه لیزر سایناشور الیت پلاس همین تنوع کاربرد آن نیز می تواند باشد. چون تکنولوژی آن نتوانسته به طور کامل روی یک هدف تمرکز کند و تنظیمات پیچیده ای دارد. به طوری که اگر اپراتور لیزر، دانش کافی برای استفاده از آن را نداشته باشد نه تنها بیمار نتیجه ای از درمان با لیزر سایناشور الیت پلاس نخواهد گرفت بلکه ممکن است عوارض جانبی شدیدی را نیز تجربه کند.
برای آشنایی بیشتر با شایعه ها و حقایق لیزر مو که باید بدانید بهتر است تجربه یکی از بیماران را بعد از لیزر موهای زائد با دستگاه لیزر سایناشور با شما به اشتراک می گذاریم:
"تجربه من در جلسه لیزر موهای زائد با دستگاه سایناشور الیت پلاس چندان رضایت بخش نبود. من ابتدا به کلینیکی که نزدیک خانه‌مان بود مراجعه کردم و بدون تحقیقات اولیه لیزر موهای زائد را با دستگاه الیت پلاس شروع کردم. بعد از دو جلسه که هیچ تاثیری از لیزر مو روی پوست خود مشاهده نکردم تصمیم گرفتم به کلینیک دیگری مراجعه کنم و تصور می کردم علت عدم بازدهی دستگاه لیزر سایناشور،  عدم مهارت اپراتور لیزر بوده است اما متاسفانه در کلینیک دوم نیز با دستگاه آپوجی پلاس به نتیجه ای که می خواستم نرسیدم و زمانی که اعتراض کردم؛ اپراتور لیزر تنظیمات دستگاه را در جلسه پنجم برای من تغییر داد و برایم توضیح دهاد که انرژی دستگاه را بالاتر می‌برد تا اثربخشی آن را بیشتر کند. متاسفانه بعد از جلسه لیزر با سوختگی شدیدی مواجه شدم و تصمیم گرفتم دیگر لیزر مو انجام ندهم."مشاوره رایگان

نظر خود را درباره مطلب بالا بیان کنید