آیا لیزر روی موهای کرکی موثر است؟

تاریخ انتشار - ۲۱ دی ۱۳۹۸

خلاص شدن از شر موهای کرکی صورت یا هر ناحیه از بدن به طور دائمی می تواند بسیار سخت باشد. زیرا از یک طرف عوامل مختلفی از جمله ژنتیک و تغییرات هورمونی باعث رشد این موها می شوند و از طرف دیگر انواع درمان های مختلف که می تواند موهای زائد صورت خانمها را کاهش دهد و از بین ببرد؛ ممکن است روی موهای کرکی اثر چندانی نداشته باشد. درک این نکته مهم است که در بعضی موارد، موهای کرکی صورت از بین نمی روند و فقط کمتر یا روشن تر میشوند.

یکی از مشکلات لیزر موهای زائد، حذف آن دسته از موهای کرکی است که در روی صورت یا نواحی دیگر بدن مانند شکم، کمر یا سینه ظاهر می شوند. موهای کرکی ممکن است در بدن و صورت بسیاری از افراد در هر سنی مشاهده شود. بسیاری از افرادی که تصمیم به لیزر موهای زائد خود گرفته اند؛ می خواهند مطمئن شوند که: 

آیا موهای کرکی صورت و بدن را می توان با لیزر کندلا الکساندرایت از بین برد؟

با پیشرفت تکنولوژی روشهای مختلفی برای از بین بردن موهای کرکی ابداع شده است. در حال حاضر درمان های اصلی موهای کرکی و نازک صورت عبارتند از:

لیزر 

الکترولیز

کرم آمپولوریتین

از بین روش های موجود، لیزر موهای زائد با دستگاه کندلا الکس بیشترین تاثیر را در از بین بردن موهای کرکی صورت و بدن دارد که البته باید با رعایت نکات خاصی انجام گیرد. اگر می خواهید با بهترین روش برای حذف موهای کرکی صورت و بدنتان آشنا شوید؛ ادامه مطلب را از دست ندهید.

حذف موهای کرکی با لیزر کندلا الکس

احتمالا تا بحال شنیده اید که تکنیک لیزر موهای زائد، نتایج بهتری روی موهای ضخیم و تیره دارد. برای از بین بردن موهای تیره وضخیم  تر روی صورت می توان از لیزرهای کندلا Alexandrite و Nd: Yag بسته به رنگ پوست استفاده کرد. اگر مو به اندازه کافی ضخیم باشد، انرژی لیزر می تواند به راحتی جذب ملانین شده و با سوزاندن فولیکول مو، ریشه مو را برای مدت طولانی تری از بین ببرد. هرچند استفاده از لیزر مو روی موهای کرکی میتواند چالش برانگیز باشد؛ اما امکان پذیر است.حذف موهای زائد کرکی با لیزر کندلا الکس به جلسات درمانی بیشتری نیاز دارد و تنظیمات فرکانس و شدت لیزر باید توسط متخصص با دقت انجام گیرد تا بدون ایجاد عوارض جانبی اثربخشی قابل توجهی داشته باشد.

آیا تمام دستگاههای لیزر مو قادر به حذف موهای کرکی هستند؟

در بعضی موارد، دستگاههای لیزر مو قادر به از بین بردن موهای کرکی نیستند. تکنولوژی به کار رفته در دستگاههای لیزر متفاوت است و برخی از آنها فقط قادرند موهای تیره و ضخیم را هدف قرار دهد. اگر موهای کرکی آنقدر نازک یا روشن باشند که انرژی لیزر را جذب نکنند؛ قابل درمان نیستند. دستگاههای لیزرمو معمولی فقط روی موهای ضخیم تر و تیره تر تاثیرگذار هستند. بنابراین برای از بین بردن این نوع موهای نازک و کرکی باید از جدیدترین فناوری های لیزر که در دستگاههای پیشرفته مانند لیزر کندلا الکساندرایت ۲۰۱۹ به کار رفته، استفاده شود.

لیزر موهای کرکی با کندلا الکساندرایت چگونه انجام میگیرد؟

نسل جدید لیزر کندلا الکس مجهز به سیستم  Q-Switchedاست. تکنولوژی این لیزر بسیار منحصر به فرد بوده و برخلاف اکثر لیزرها برای کاهش موهای کرکی و نازک به طور موثری مناسب است. این لیزر با استفاده از سیستم Q-Switched، پالس بسیار سریع و کوتاهی از انرژی تولید می کند و با محدود کردن قرار گرفتن بافت سالم در مقابل حرارت، درمانی ایمن، سریع و موثر برای لیزر موهای کرکی است. این فناوری جدید از انرژی Photo Acoustic استفاده می کند به طوریکه پالسهای کوتاه نور به درون فولیکول مو نفوذ کرده و عوامل موثر در رشد مو را مختل می کند. بر خلاف روش های دیگر لیزر موهای زائد برای موهای ضخیم تر، نیازی به شیو کردن موهای کرکی ناحیه تحت درمان ندارید اما موی ناحیه مورد نظر نباید بلند تر از 2سانتی متر باشد. در ابتدا ممکن است متوجه شوید موها بعد از چند جلسه بلوند یا روشن ترمیشوند، و بعد از چند جلسه می بینید که موها نازکتر شده اند و درنهایت شاهد ریزش کامل موهای کرکی خواهید بود. البته برای همه این اتفاق نمی افتد و بیشتر افراد شاهد کاهش رشد مو و روشن شدن مو هستند که به آنها کمک میکند تا راحتتر از شر موهای کرکی صورت خود خلاص شوند که کمتر جلب توجه می کند. در بیشتر موارد، موهای زائد به طور کامل از بین نخواهند رفت اما لیزر کندلا الکس  یک راه حل عالی برای کاهش این نوع موهای کرکی در هرناحیه از بدن است. لیزر کندلا الکساندرایت ۲۰۱۹ یک روش درمانی سریع است که بلافاصله باعث کاهش حجم مو کرکی می شود. حذف موهای زائد کرکی با دستگاه کندلا الکساندرایت بسیار راحت و بدون هیچگونه درد و ناراحتی انجام می شود. 

حداقل چند جلسه درمانی برای لیزر موهای کرکی نیاز خواهم داشت؟

تعداد جلسات درمانی  برای حذف موهای کرکی با لیزر کندلا الکساندرایت نسبت به لیزر موهای ضخیم و تیره کمی بیشتر است. برای حذف موهای کرکی با لیزر کندلا الکس حداقل 8 تا 12 جلسه مورد نیاز است. با توجه به حجم موهای زائد کرکی صورت یا بدن بعضی از بیماران ممکن است نیاز به جلسات بیشتری داشته باشند.

فاصله جلسات لیزر موهای کرکی باید چقدر باشد؟

توصیه می شود برای رفع موهای زائد با استفاده از لیزر کندلا الکساندرایت، فاصله جلسات حدود دو تا چهار هفته در نظر گرفته شود. تشخیص چرخه رشد موها در تعیین فاصله جلسات لیزر موهای کرکی با کندلا الکس بسیار مهم است. به همین علت متخصص پوست و مو طی جلسات اولیه با تشخیص میزان رشد موهای کرکی، فاصله بین جلسات بعدی را تنظیم می کند.

آیا لیزر موهای کرکی بیشتر از لیزر موهای ضخیم درد دارد؟

خیر؛ تکنولوژی پیشرفته لیزر کندلا الکساندرایت ۲۰۱۹ به سیستم خنک کننده ACC و DCD با اسپری کریوژن و دمیدن هوای خنک بلافاصله قبل و بعد از هر پالس لیزر، روی کاهش درد و ناراحتی بیماران حین لیزر موهای کرکی تاثیر قابل توجهی دارد. معمولاً بیماران لیزر موهای کرکی را با احساس سوزش خفیفی توصیف می کنند.

الکترولیز یا لیزر کندلا الکساندرایت: کدام یک عملکرد بهتری در حذف موهای کرکی خواهد داشت؟

الکترولیز و لیزر دو روش برتر برای از بین بردن موهای کرکی زائد هستند اما چه تفاوتی بین این دو وجود دارد؟ لیزر کندلا الکس فقط در افرادی که پوست روشن و موهای تیره دارند قابل استفاده است. از آنجا که لیزر رنگدانه را هدف قرار می دهد، می تواند پوست تیره را بسوزاند و برای افرادی که موهای روشن تری دارند؛ موثر نیست. افرادی که پوست روشن و موهای تیره ندارند، اکنون با پیشرفت در فناوری الکترولیز که از ترکیب تکنولوژی فرکانس رادیویی و لیزر استفاده می کند، می توانند از شر موهای کرکی خود خلاص شوند. بر خلاف لیزر، روش الکترولیز بدون در نظر گرفتن رنگ پوست یا مو، بر روی هر نوع پوست و مویی قابل استفاده است، زیرا به جای رنگدانه، به سلول های موجود در فولیکول مو حمله می کند.

اما مزیت لیزر به روش الکترولیز راحت تر و سریعتر بودن آن است. لیزر موهای کرکی در نواحی کوچک صورت مانند لیزر چانه به طور کلی حدود 15 دقیقه طول می کشد و برای کاهش دائمی موهای کرکی صورت، چهار تا هشت جلسه با فاصله یک ماه از هم کافی است. درحالیکه جلسات الکترولیز بیش از یک ساعت زمان میبرند تا ناحیه کوچکی از صورت را درمان کنند. به همین علت لیزر کندلا الکس برای حذف موهای کرکی صورت عملکرد بهتری دارد.

 چه نوع مویی برای لیزر موهای زائد مناسب است؟

لیزر روی موهای قهوه ای، قهوه ای تیره و موهای سیاه بهتر کار میکند. لیزر با هدف قرار دادن ملانین موجود در فولیکول موها با نور و ایجاد حرارت برای سوزاندن ریشه مو عمل می کند. نور ناشی از لیزر توسط رنگدانه تیره (ملانین) موجود در مو جذب می شود و گرما از ساقه مو به ریشه مو می رسد و در آنجا سلول هایی که ریشه مو و جریان خون را به هم متصل می کنند؛ از بین می رود. اگر ملانین در مو وجود نداشته باشد، گرما قابل جذب نیست بنابراین هیچ تاثیری در این سلولهای بهم پیوسته ندارد.

آیا لیزر روی موهای کرکی بلوند، قرمز یا خاکستری نیز موثر است؟

برای درک بهتر عملکرد لیزر تصور کنید اگر در یک روز آفتابی لباس تیره بپوشید چقدر گرمتان میشود، چون نور خورشید فوراً جذب هر چیز تیره و رنگی شده و حرارت تولید می کند. اما وقتی لباس سفید و روشن بپوشید، احساس خنکی می کنید زیرا نور از پارچه سفید منعکس شده و جذب آن نمی شود. لیزر نیز دقیقا به همین روش کار می کند. بنابراین حذف موهای کرکی با لیزر در صورتی موثر است که رنگ موها تیره و رنگ پوست روشن باشد. لیزر روی موهای کرکی بلوند، قرمز یا خاکستری اثری نخواهد داشت. این موها حاوی ملانین کافی نیستند تا توسط لیزر هدف قرار گیرند، بنابراین انرژی لیزر هیچ تاثیری روی آنها نخواهد داشت. البته برخی از مراجعین که موهای قهوه ای روشن دارند ممکن است کاهش جزئی در رشد مو را تجربه کنند اما موهای کرکی روشن با لیزر کندلا الکس به طور کامل از بین نخواهند رفت.

لیزر کندلا الکساندرایت چگونه موهای کرکی را از بین می برد؟

اگر موهای کرکی، تیره و حاوی رنگدانه باشند، لیزر کندلا الکسندرایت روی آنها موثر است. با وجود اینکه. موهای کرکی صورت  دشوارترین ناحیه برای حذف موهای زائد توسط لیزر هستند اما تکنولوژی پیشرفته لیزر کندلا الکساندرایت ۲۰۱۹ مجهز به سیستم کیوسوئیچ با تنظیم شدت بیشتر انرژی که برای هدف قرار دادن موهای کرکی مورد نیاز است با صرف زمان بیشتر در کاهش دائمی آنها موثر است. مشاهده نتایج حذف موهای نازک با کندلا الکس به طور معمول به زمان طولانی تر و جلسات بیشتری نسبت به موهای ضخیم نیاز دارند. 

عوارض جانبی حذف موهای کرکی با لیزر چیست؟

لیزر کندلا الکس بهترین تاثیر را روی موهای تیره، درشت و ضخیم دارد، چون مقدار زیادی ملانین در این نوع موها موجود است، انرژی حاصل از لیزر به سرعت توسط موها جذب می شود که باعث می شود درمان بدون عوارض جانبی و بسیار مؤثر باشد. اگر موهای کرکی شما به رنگ بلوند، خاکستری یا سفید هستند، بهتر است از لیزر استفاده نکنید. چون لیزر نه تنها روی موهای روشن تاثیری ندارد بلکه ممکن است عوارض جانبی بیشتری نیز به دنبال داشته باشد. تکنولوژی لیزر کندلا الکس با هدف قرار دادن رنگدانه موهای کرکی عمل میکند. اگر رنگدانه کافی در موها وجود نداشته باشد ممکن است بعد از جلسات لیزر دچار سوختگی یا زخم دائمی شوید، بدون اینکه موهای کرکی شما کم شود. به طور معمول لیزر راه حل مناسبی برای از بین بردن موهای روشن و سفید نیست، اما اگر موهای کرکی تیره روی صورت شما وجود داشته باشند، لیزر کندلا الکساندرایت برای شما موثر خواهد بود. در هرصورت بهتر است برای گفتگو در مورد گزینه های درمانی خود و عوارض جانبی احتمالی لیزر مو، با یک پزشک متخصص مشورت کنید.

آیا ممکن است لیزر موهای کرکی موجب شود موها ضخیم تر و تیره تر رشد کنند؟

اثر معکوس لیزر کندلا الکس روی از بین بردن موهای کرکی فقط در اثر عدم تبحر و تجربه متخصص لیزر مشاهده می شود. همانطور که اشاره شد بهترین نوع مو برای اثربخشی لیزر کندلا الکس، موهای ضخیم و تیره هستند. اما لیزر کندلا الکساندرایت می تواند با تنظیمات خاص روی موهای کرکی نیز جواب دهد که البته نیاز به جلسات درمانی بیشتری دارد. در صورتی که متخصص لیزر تنظیمات شدت انرژی، فرکانس و تعداد پالس های لیزر را برای موهای کرکی به درستی تنظیم نکند؛ احتمال دارد موهای کرکی بعد از لیزر ضخیم تر و تیره تر رشد کنند. بنابراین پیش از شروع جلسات لیزر موهای کرکی حتماً با متخصص پوست و مویی که تجربه کافی در استفاده از لیزر کندلا الکساندرایت ۲۰۱۹ مجهز به سیستم کیوسوئیچ را دارد مشورت کنید.

آیا موهای کرکی که بعد از لیزر تیره و ضخیم شده اند را می توان مجدد با لیزر مو از بین برد؟

به طور طبیعی موهای کرکی با لیزر کندلا الکساندرایت باید طی یک دوره درمانی ۸ الی ۱۲ جلسه ای به طور دائمی از بین بروند. اما در صورتی که بعد از یک دوره درمانی موهای کرکی شما ضخیم تر و تیره تر رشد کرده‌اند باید مجدداً جلسات درمانی لیزر را تکرار کنید. البته چون موها تیره تر و ضخیم تر شده اند؛ لیزر تاثیر بیشتر و سریع تری روی آنها خواهد داشت و احتمالاً طی ۴ تا ۵ جلسه به طور کامل از بین خواهند رفت.

مشاوره رایگان

نظرات کاربران

 • 1399/05/24
  2 0

  سلام

 • 1399/09/22
  3 0

  سلام

 • 1399/11/02
  2 0

  سلام من پوستم سبزست یعنی این دستگاه روی من تاثیری نداره؟؟

 • 1399/12/15
  1 0

  سلام موهای زیرچانه وگردنم به ط وری که میشه شمردشون ۻخیم وسیاه هستن بقیه کرکی هستن ایابالیزربدترنمیشن

 • 1400/08/28
  1 0

  جای جوش وتیرگی پوست باسن که منشا اون موهای ریزوکرکی هستش بالیزرازبین میره؟

 • 1400/10/25
  1 0

  برای از بین بردن موهای کرکی چیکار کنم خیلی اذیتم میکنه؟😭

 • 1401/01/16
  1 0

  سلام من کشانه رانم موهای معمولی داره ن کرک نه ضخیم ایا لیزر ازبین می بره

نظر خود را درباره مطلب بالا بیان کنید