سوالات متداول


لیزر موی الکس


1. لیزر موهای زائد

1.1. لیزر چیست؟

لیزر شعاعی از نور متمرکز با طول موج مشخص است که با تحریک الکترونهای موجود در اتم کریستال الکساندرایت، YAG یا مواد دیگر توسط جریان الکتریکی بوجود می آید. این شعاع نوررا می توان در دستگاههای لیزر با مواد مختلف در طول موجهای مختلف تولید کرد که هرکدام کاربرد مختص خود را دارند. امروزه استفاده از دستگاههای لیزر در درمانهای زیبایی مانند حذف موهای زائد کاربرد گسترده ای پیدا کرده است.
1.2. نوع پوست چه تاثیری در درمان لیزر مو دارد؟

رنگ پوست در انتخاب نوع دستگاه لیزر و طول موجی که باید مورد استفاده قرار بگیرد؛ موثر است. معمولا از دستگاه لیزر کندلا الکس یا GentleLase Pro برای پوست های روشن تا سبزه از نوع I تا IV و از دستگاه لیزر کندلا یگ یا Gentle YAG pro برای پوست های تیره از نوع IV تا VI استفاده می شود. همچنین در صورتی که پوستتان را برنزه کرده باشید نمی توانید لیزر انجام دهید و باید منتظر بمانید تا پوست به رنگ طبیعی خود برگردد. درصورتیکه دچار تبخال، زخم باز یا بیماریهای پوستی هستید نیز برای انجام لیزر ابتدا باید با پزشک پوست و مو مشورت کنید.

1.3. آیا از بین بردن موهای زائد خطری دارد؟

در صورتیکه لیزر موهای زائد را در مطب پزشک یا در مراکز و کلینیک های تخصصی با دستگاههای لیزر کندلا انجام دهید؛ کاملا ایمن و بسیار مطمئن است. اما در موارد کمی احتمال بروز عوارضی مانند تیره تر شدن یا روشن تر شدن پوست در ناحیه لیزر شده نسبت به نواحی دیگر یا سوختن و تاول زدن پوست لیزر شده نیز وجود دارد. اما در صورتیکه لیزر موهای زائد را در مراکز نامعتبر و توسط افرادی که هیچگونه تخصصی در این کار ندارند انجام دهید ممکن است با عوارض بسیار شدیدی مانند ایجاد زخم، تاول یا سوختگی خفیف و شدید مواجه شوید.

1.4. چه مناطقی از بدن با لیزر قابل درمان هستند؟

لیزرهای کندلا سری جنتل پرو را که به منظور حذف موهای زائد طراحی شده اند تقریبا می توان در تمامی نواحی بدن مورد استفاده قرار داد. برخی از دستگاههای لیزر مو مانند لیزر موی کندلا الکس به علت لکه لیزر بزرگتری که دارند برای حذف موهای نواحی وسیعتر بدن مناسبترند. بیشترین نواحی که توسط لیزر مو درمان می شوند؛ عبارتند از:

برای زنان: گونه ، چانه، پشت لب، گردن، زیر بغل، بیکینی، دست، پا، شکم

برای مردان: پشت گردن، کمر، شانه، سینه، ریش

1.5. امکان دارد که لیزر مو روی شخصی با موهای تیره و ضخیم اثر نگذارد؟

افرادی که دارای موهای ضخیم و تیره هستند، بهترین کاندید برای لیزر موهای زائد می باشند. عملکرد لیزر دقیقا بر اساس جذب نور توسط رنگدانه مو طراحی شده هرچه مو تیره تر باشد نور لیزر نیز بهتر جذب شده و انرژی حرارتی بیشتری تولید می کند؛ درنتیجه ریشه مو کاملا می سوزد. البته انتخاب دقیق طول موج مناسب با توجه به رنگ پوست و شرایط فیزیکی دیگر مانند اختلالات هورمونی و غیره نیز در اثربخشی لیزر مو مؤثر است.

1.6. لیزر موی مردان هم امکان پذیر است؟

حذف موهای زائد توسط لیزر برای مردان نیز کاربرد دارد. آنها نیز می توانند با گذراندن دوره درمانی لیزر مو، نواحی مختلفی از بدنشان را با توجه به نوع پوست با دستگاه کندلا الکس یا کندلا یگ لیزر کنند.

1.7. لیزر مو برای چه نواحی از بین مردان مرسوم تر است؟

لیزر مو در مردان بسیار متنوع است و بستگی به نوع موی آنها (موی طبیعی، هورمونی ) دارد. مردان معمولا نواحی مختلفی از بدن مانند کمر، پشت گردن و سینه یا صورتشان را مانند ریش به طور کامل لیزر می کنند. درخواست برای لیزر شکم، پاها و بازوها در مردان کمتر است.

1.8. آیا لیزر موی زائد باعث ایجاد لک یا زخم می شود؟

گاهی اوقات ممکن است پس از انجام لیزر، لک های روشن تر روی پوست های تیره یا تیره تر روی پوست های روشن ناحیه لیزر شده دیده شود. اما این تغییرات موقتی هستند و معمولا پس از چند روز از بین می روند. درصورتیکه این لک ها برای مدت طولانی یعنی بیش از یک هفته روی پوست شما باقی ماند بهتر است با پزشکتان در این خصوص مشورت کنید.

1.9. آیا در بیمارانی که علت رویش موی زائد آنها اختلالات هورمونی است لیزر موثر است؟

وجود موهای زائد و بیش از حد در نواحی مختلف بدن مخصوصا برای زنان بسیار ناخوشایند است. این موهای زائد می توانند ژنتیکی یا در اثر اختلالات هورمونی بیش از حد رشد کرده باشند. در برخی بیماران که دچار اختلالات هورمونی هستند لیزر کردن موجب تحریک مجدد هورمونها و رشد مجدد و سریع موها می شود. بنابراین درصورتیکه احتمال می دهید رشد بیش از حد موهایتان به دلیل اختلالات هورمونی باشد توصیه می شود که ابتدا با مشورت پزشک و مصرف دارو تعادل هورمونهای بدنتان را برقرار کرده و سپس اقدام به لیزر موهای زائد نمایید تا به نتیجه مطلوب برسید. 

1.10. آیا لیزر موی زائد فقط در زمینه زیبایی به کار می رود یا جنبه درمانی هم دارد؟

لیزر کندلا الکس و کندلا یگ را می توان طبق نظر متخصص برای حذف موهای زائد و یا درمان مواردی مانند ضایعه های پوستی سطحی، رگ های عنکبوتی و رگهای روی صورت، واریس پاها، لکه های قرمز روی پوست، خال لکه شرابی، تلانژکتازی (telangiectasia)،  دریاچه وریدی، چین و چروک، عفونت قارچی ناخن (Onychomycosis)، همانژیوم (Hemangioma) ، موهای زیرپوستی، جوش های بعد از اصلاح و آکنه روزاسه به کار برد. 

1.11. آیا می شود موی ریش مردان را لیزر کرد؟

شیو کردن موی ریش و سبیل برای مردان تقریبا یک کار روزمره است و به یک کار تکراری و خسته کننده برای آنها تبدیل شده است. لیزر مو می تواند به این خستگی پایان دهد. امروزه می توان هر ناحیه ای از ریش یا سبیل مردان را با استفاده از لیزر کندلا الکس یا کندلا یگ لیزر کرد. حتی می توان قسمتی از ریش یا سبیل را که مورد نظر مردان باشد باقی گذاشت و موی نواحی دیگر را لیزر کرد  تا شکل دلخواه آنها ایجاد شود.

1.12. لیزر موهای زائد مردان

لیزر موهای زائد مردان با استفاده از لیزر کندلا الکس و کندلا مکس در نواحی مورد نظرشان از موهای زائد صورت گرفته تا کمر و سینه کاملا امکان پذیر است. معمولا تعداد جلسات مورد نیاز برای لیزر موهای زائد مردان به علت ضخیم تر بودن و متراکم تر بودن بیشتر از زنان است. طول موج، مدت زمان پالس لیزر و شدت آن نیز باید متناسب با پوست و موی مردان تنظیم شود تا نتیجه مطلوب بدست آید.

1.13. آیا لیزر برای همیشه موهای زائد را از بین می برد؟

با وجود پیشرفت در تکنولوژی لیزر موهای زائد، هنوز هیچ دستگاه لیزری به بازار عرضه نشده که بتواند رشد موها را به طور دائم برای تمام عمر متوقف کند. بنابراین حتی با استفاده از لیزر موی کندلا سری جنتل پرو نیز ممکن است موها خیلی نازک تر، نرم تر و کم حجم تر دوباره رشد کنند بنابراین معمولا نیاز به انجام مجدد لیزر مو در مدتی بسیار طولانی حدود شش ماه تا یک سال وجود دارد. 

1.14. آیا لیزر مو بیکینی باعث ایجاد خال تناسلی یا خال گوشتی می شود؟

لیزر موهای زائد با دستگاه کندلا الکس یا کندلا یگ معمولا هیچگونه خال یا جوشی ایجاد نمی کند. عمق نفوذ لیزر در پوست کمتر از یک میلیمتر است بنابراین نمی تواند موجب ایجاد خال شود. دربرخی موارد در صورتیکه فرد به بیماریهای پوستی که گوشت اضافی می آورد دچار باشد ممکن است انجام لیزر یک زائده گوشتی روی پوست ایجاد کند. به همین علت افرادی که از بیماریهای پوستی رنج می برند نباید پیش از درمان کامل لیزر کنند.

1.15. خوردن قرص های مکمل شامل ویتامین های B در روند از بین بردن موهای زائد تاثیرگذار است؟

بهتر است این نکته را در نظر داشته باشید که خوردن برخی قرص های مکمل و ویتامین مانند بیوتین موجب رشد سریعتر و بیشتر موهای صورت می شود البته اکثر پزشکان بر این باورند که مصرف این قرص ها اثر چندانی روی نتیجه لیزر مو ندارد اما بهتر است پیش از اقدام به حذف موهای زائد توسط لیزر کندلا، برای رسیدن به نتیجه مطلوب با پزشک پوست و مو در خصوص قرص ها و مکمل هایی که مصرف می کنید، مشورت کنید.

1.16. آیا لیزر مو باعث نازایی می شود؟

تابحال هیچ مدرکی دال بر اینکه لیزرموهای زائد حتی در نواحی خاصی مانند شکم یا ناحیه تناسلی منجر به نازایی شود، گزارش نشده است. چون نفوذ اشعه لیزر تنها درحد یک میلیمتر داخل پوست تا رسیدن به ریشه مو است به اعضای داخلی بدن نمی رسد بنابراین تاثیری نیز روی ارگانهای داخلی بدن ندارد. 

1.17. لیزر موی زائد شکم یا ناحیه تناسلی باعث نازایی می شود؟

لیزر مو در ناحیه بیکینی خصوصا با دستگاههای کندلا الکس و کندلا یگ به هیچ وجه موجب نازایی نمی شود. نفوذ لیزر تنها به میزان یک میلیمتر تا رسیدن به ریشه مو است بنابراین هیچ آسیبی به ارگانهای داخلی بدن نمی رساند. حتی اگر اشعه لیزر به ارگانهای بدن نیز برسد، اصلا هیچگونه اثر منفی مانند ایجاد نازایی در آنها نخواهد داشت.

1.18. چند وقت طول میکشد موی زائد در نیاید؟

اینکه چه مدت زمانی طول می کشد تا موی جدید مجددا رشد کند بستگی به چرخه رشد موی بدن هر فرد دارد. برخی افراد رشد موی سریعتری نسبت به افراد دیگر دارند. از طرفی موهایی که در فاز استراحتند دیرتر از موهایی که در فازهای دیگر رشد هستند؛ در می آیند. اما معمولا زمانیکه هنوز دوره لیزر مو تکمیل نشده حدود 4 تا 6 هفته طول می کشد تا موها مجددا رشد کنند و زمانی که دوره لیزر تمام شد بین 6 ماه تا یکسال موی جدید رشد نمی کند.

1.19. بعد از جلسات کامل لیزر مو، تا چه مدت مو در نمیاید؟

پس از اینکه دوره لیزر دائم موهای زائد با لیزر موی Candela Alex یا Candela YAG به پایان می رسد تقریبا تا حدود 6 ماه تا یکسال موی جدیدی رشد نمی کند. توجه به این نکته هم مهم است که موهایی که پس از لیزر کردن مجددا رشد می کنند چند درجه نازکتر و نرم تر از موهای طبیعی و اولیه هستند وحجم موهایی که رشد می کند نیز حدود 80 درصد کاهش پیدا می کند. 

1.20. سابقه استفاده از لیزر مو در جهان از چند سال پیش شروع شده است؟

سابقه استفاده از لیزر موهای زائد به حدود سال 1960 می رسد که برای اولین بار تئودور میمن توانست دستگاه لیزر حذف موی زائد را با استفاده از میله Ruby با پوشش نقره ابداع کند. اما استفاده گسترده و تجاری از این دستگاهها تقریبا به بیش از 20 سال پیش و حدود سالهای 1995 برمی گردد. شرکت کندلا نیز از سال 1970یکی از شرکت های پیشرو با برندی معتبر در تولید دستگاههای لیزر زیبایی و درمانی در آمریکا بوده است.

1.21. روش های از بین بردن موهای زائد

بند انداختن: مدت زمان رویش مجدد مو با این روش بین 2 تا 3 هفته است.

کرم موبر: کرمها معمولا در اکثر پوست ها ایجاد حساسیت می کنند و چون فقط مویی که روی سطح پوست است را در خود حل می کنند موها پس از چند روز مجددا رشد پیدا می کنند. 

وکس یا موم (اپیلاسیون): این روش نیز دائمی نیست و علاوه بر اینکه درد بسیار شدیدی دارد؛ امکان بروز حساسیت و جوش های پوستی را بسیار بالا می برد.

1.22. روش حذف دائم موهای زائد بدن

الکترولیزیز یا IPL: در روش الکترولیزیز یا IPL از یک پروب برای ایجاد جریان الکتریکی و راسال آن به فولیکول هر مو استفاده می شود تا آن را از بین ببرد. با از بین رفتن ریشه آن مو به راحتی با موچین برداشته می شود. اما در این روش شبیه لامپ، طیف گسترده ای از طول موجهای نور پالسی را ایجاد می کنند و درمان باید روی تک تک موها انجام شود، بنابراین زمان انجام IPL بسیار طولانی و بازده آن نیز بسیار پایین است.

لیزر: همانطور که اشاره شد؛ لیزر یک روش حذف دائمی موهای زائد بدن است. چون در روش لیزر مو، ریشه موها با جذب انرژی از اشعه لیزری که طول موج مشخصی دارد و ایجاد حرارت توسط ملانین سوزانده می شوند؛ بسیار سریع است و بازدهی بالایی نیز دارد.

1.23. جایگزین های اپیلاسیون و موم چیست؟

لیزر، IPL یا الکترولیزیز روشهای حذف دائمی موهای زائد هستند که جایگزین مناسبی برای ایپلاسیون و موم انداختن می باشند. با استفاده از این روشها، بدون ایجاد حساسیت های پوستی مانند کرم موبر و بدون احساس درد شدید مثل اپیلاسیون می توانید طی چند جلسه به طور کامل از شر موهای زائد خود خلاص شوید.

1.24. نکات قبل از لیزر موهای زائد

پیش از جلسات حذف موهای زائد با لیزر از بند انداختن، اپیلاسیون با موم یا استفاده از کرم موبر خودداری کنید چون این روشها روی ریشه موهای شما اثر گذاشته و موهایی که در فاز رشد هستند را از بین می برند. بنابراین درصورتیکه از روشهای اپیلاسیون استفاده کردید باید 4 تا 6 هفته منتظر بمانید تا ریشه موها مجددا رشد کند.

بهتر است ناحیه مورد نظر را 12 تا 14 ساعت قبل از جلسه لیزر شیو کنید.

از قرار گرفتن در معرض آفتاب خودداری کنید. 

هر گونه آرایش یا کرمی را از روی ناحیه ای که می خواهید لیزر کنید، پاک کنید. 

درصورتیکه درناحیه ای از پوست که می خواهید عمل لیزر انجام دهید، بوتاکس کرده اید بهتر است 14 روز صبر کنید. 

همچنین درنظر داشته باشد که آنتی بیوتیک ها می توانند حساسیت به نور ایجاد کنند بنابراین در صورتیکه برای مدتی طولانی درحال مصرف آنتی بیوتیک بوده اید، بهتر است پیش از اقدام به لیزر با موهای زائد با پزشک پوست و مو مشورت کنید.

در صورتیکه به بیماریهای پوستی دچار هستید یا روی پوستتان خال یا آکنه دارید باید پیش از اقدام به انجام لیزر موهای زائد با پزشک خود مشورت کنید.

1.25. آیا لیزر موهای زائد سرطان زاست؟ آیا لیزر مو زائد زیر بغل فرد را مستعد سرطان می کند؟

تابحال نشانه ای از ایجاد سرطان یا بیماریهای دیگر در افرادی که از لیزرهای حذف موی زائد کندلا الکس یا کندلا یگ استفاده کرده اند دیده نشده است. همچنین تحقیقات نشان داده اند که لیزرها اثر یونی یا تاثیر منفی روی سلامتی فرد یا بافت های زنده ندارند. بنابراین لیزر موهای زیربغل نیز نمی تواند به غدد لنفاوی آسیبی وارد کرده یا موجب سرطانی شدن آنها شود.

1.26. لیزر موهای زائد زیر بغل

با لیزر موهای زائد زیربغل از شر موهای زبر و خشن این ناحیه که معمولا موجب عرق سوز شدنتان می شوند خلاص می شوید. پس از اتمام جلسات لیزر پوست ناحیه زیر بغل نرم تر و شفاف تر خواهد شد و عوارض ناشی از شیو مکرر زیربغل مانند ایجاد کسیت یا موهای زیرپوستی نیز دیگر وجود نخواهد داشت.

1.27. لیزر موهای زائد پشت گردن برای مردان و زنان

موهای پشت گردن معمولا برای مردان دردسر ساز است آنها مجبورند هر هفته برای چیدن موهای این ناحیه به آرایشگاه بروند یا به سختی خودشان آنها را با تیغ یا موزر کات کنند. اما با استفاده از لیزر موی Candela Alex یا Candela YAG موی ناحیه پشت گردن را می توان به طور دائم از بین برد تا دیگر نیازی به نگران بودن در خصوص بلند شدن آنها نداشته باشید.  

2. مزایا و عوارض لیزر مو

2.1. عوارض لیزر مو زائد چیست؟ (ضررهای لیزر مو زائد چیست؟)

در صورتیکه لیزر موهای زائد توسط پزشک یا متخصص لیزر انجام گیرد؛ یک فرایند کاملا ایمن و مطمئن است. اما احتمال بروز عوارضی مانند لک های روشن و تیره نسبت به نواحی دیگر یا سوختگی خفیف و تاول زدن پوست لیزر شده نیز وجود دارد. در موارد بسیار اندکی نیز ایجاد آکنه، عفونت و رد سوختگی مشاهده شده است. اما معمولا این عوارض طی چند روز خودبخود از بین می روند یا طی چند جلسه تکمیلی می توان این لک ها یا عوارض ایجاد شده را کمرنگ کرد یا به طور کامل از بین برد. تحقیقات نشان داده اند که لیزر موی کندلا هیچگونه اثر یونی یا تاثیر منفی روی سلامتی اعضای بدن یا بافت های زنده زیر پوست ندارد.

3. دستگاه لیزر مو

3.1. لیزر چگونه موهای زائد را از بین می برد؟

اکثر لیزرها از جمله لیزر موی کندلا الکس یاکندلا یگ بر اساس اصل فوتوترمولیزیز، نوری با طول موج مناسب را که دارای انرژی اپتیکال است به صورت یک موج نوری متمرکز می تابانند. به این ترتیب انرژی لیزر با پالس های مشخص روی یک ناحیه از پوست تابانده شده و توسط ریشه مو جذب می شود این انرژی بعد از اینکه توسط هدف (ریشه مو، واریس یا خال) جذب شد و وقتی رنگ به آن اضافه شد؛ انرژی حرارتی با دمایی حدود 80 تا 90 درجه سانتی گراد تولید می کند. این حرارت ایجاد شده، روی ریشه مو و بافت های اطراف آن تاثیر گذاشته و آن را می سوزاند و به این روش رشد مجدد موها متوقف می شود.

3.2. IPL چیست و تفاوتش با لیزر از چه نظر است؟ برای رفع موی زائد IPL بهتر است یا لیزر الکس؟

دستگاه لیزر جنتل لیز پرو یا کندلا الکساندرایت، بزرگترین اندازه لکه (با قطر 18 میلی متر) را دارد که همراه با خصوصیاتی مانند نفوذ عمیقتر به ناحیه هدف و سرعت بالاتر، کاربرد بیشتر و موثرتری نسبت به دستگاه IPL دارد. اگرچه لیزر الکساندرایت و IPL هر دو از تکنولوژی نوری برای حذف دائم موهای زاند بدن و صورت استفاده می کنند اما در IPL، نور با طول موجهای متفاوت و به صورت پراکنده به پوست تابیده می شود بنابراین شانس جذب شدن نور با طول موج مناسب توسط پوست بسیار کمتر از لیزر کندلا الکس است. چون در لیزر الکساندرایت، اشعه نور متمرکز با یک طول موج مشخص که کاملا توسط فولیکول مو جذب می شود؛ به پوست تابانده می شود، بنابراین لیزر کندلا الکس در عین ایمن بودن بسیار سریعتر و موثرتر از IPL عمل می کند.

3.3. بهترین دستگاه لیزر موی جهان چیست؟

دستگاه لیزر موی کندلا مکس با داشتن قابلیت تنظیم هر دو فرکانس و طول موج سیستم الکساندرایت (755 نانومتر) و YAG(1064 نانومتر) با اندازه لکه لیزر 18 میلی متری که قابلیت تنظیم برای کوچکتر شدن تا 6 میلی متر را نیز دارد، از لحاظ سرعت، دقت و کارایی از سایر دستگاههای لیزر موی موجود در بازار پیشرفته تر و کاربردی تر است. این دستگاه لیزر درمانی – زیبایی ترکیبی کندلا را می توان به عنوان پربازده ترین و سریعترین دستگاه لیزر موهای زائد معرفی کرد. 

3.4. آیا دستگاه و فرکانس لیزر مو برای پوست های تیره با پوست های روشن متفاوت است؟

بله. طبق نظر پزشک یا متخصص برای هر نوع پوست باید از دستگاه لیزر متفاوت با طول موج مشخصی استفاده کرد به طور کلی دستگاههای لیزر کندلا سری جنتل پرو از لحاظ نوع پوستی که روی آن اثرگذارند در سه محصول زیر عرضه می شوند:


لیزر کندلا الکساندرایت یا جنتل لیز پرو(GentleLase Pro) با طول موج 755 نانومتر، ایمن و اثر بخش برای پوست های روشن ( از 1تا 3 در مقیاس فیتزپاتریک)

لیزر کندلا جنتل YAG پرو (Gentle YAG Pro) با طول موج 1064 نانومتر، ایمن و اثر بخش برای پوست های تیره ( از 4تا 6 در مقیاس فیتزپاتریک)

لیزر کندلا جنتل مکس پرو (GentleMax Pro) قابل تنظیم برای هر دو طول موج 755 و 1064 نانومتر به منظور اثربخشی روی تمامی انواع پوست ها

3.5. فرق دستگاه لیزر موی اورجینال و تقلبی را از کجا می توان تشخیص داد؟

هنگام خرید این دستگاهها باید دقت لازم را در خصوص اصل بودن آنها با توجه به مارک حک شده برند CANDELA و مشخصاتی که در پشت هر دستگاه شامل نام مدل و طول موجی که ایجاد می کند؛ داشته باشید. البته چون تشخیص دستگاههای اصل و تقلبی حتی توسط متخصصان نیز بسیار مشکل است توصیه می شود که خرید لیزر کندلا را فقط از نمایندگی های مجاز آن انجام دهید.

3.6. چطور می توان به بهداشتی بودن دستگاه لیزر مو اعتماد کرد؟

پیش از اقدام به انجام لیزر باید به توصیه های متخصص مرکز درمانی کاملا توجه کرده و از تعویض مواد یک بار مصرف نیز مطمئن شوید. 

3.7. چطور بفهمیم لیزر مو الکس (الکساندرایت) می باشد؟

پشت هر دستگاه لیزر کندلا، مشخصات لیزر همراه با نام مدل و طول موجی که تامین می کند درج شده است. بنابراین می توانید پیش از انجام لیزر حک شدن نام Candela Gentlelase Pro و فرکانس 755 نانومتر را در پشت دستگاه چک کنید. 

3.8. طول موج دستگاه های لیزر مو

تفاوت اصلی دستگاههای لیزر مو در ماده ای است که برای تولید نور لیزر در طول موج مشخص از آن استفاده می کنند. این تفاوت در طول موج ایجاد شده توسط دستگاه لیزر، کاربرد آن را برای پوست ها و موهای مختلف تعیین می کند. به همین علت شرکت کندلا، دستگاههایی با طول موجهای مختلف طراحی کرده تا بتواند تمام انواع پوست ها را پوشش دهد. 

لیزر کندلا الکس ،طول موج 755 نانومتر، لیزر کندلا یگ طول موج 1064 نانومتر و لیزر کندلا مکس که آخرین تکنولوژی عرضه شده به بازار در زمینه لیزرهای مورد استفاده در حذف موهای زائد است می تواند لیزر را با هر دو طول موج 755 نانومتر و 1064 نانومتر در یک دستگاه تولید کند.

3.9. آیا دستگاه های لیزر مو تاییدیه FDA دارند؟

لیزر کندلا سری Gentle Pro جزو سه دستگاه برتر مورد تایید FDA است. این لیزر نیاز به مراقبت چندانی ندارد و درصورتیکه توسط متخصص آموزش دیده به کار برده شود؛ هیچ آسیبی به بیمار نمی رساند. به همین علت تقریبا در تمام سالن های آرایشی از Candela Alex استفاده می شود و هنوز هیچ دستگاه دیگری نتوانسته با هدف حذف موهای زائد به این اندازه مورد تایید FDA باشد.

3.10. با دستگاه لیزر میتوان تتو ابرو و یا تتو بدن را کمرنگ یا پاک کرد؟

لیزر کندلا الکس توسط ملانین در پوست و فولیکول های مو جذب می شود و می توان از آن برای برداشتن خالها، میک آپ های دائمی و تتوها نیز با کارایی قابل قبول بهره برد. لیزر Candela Alex به عنوان یکی از پیشرفته ترین دستگاههای روز دنیا همچنین توانایی برداشتن یا کمرنگ کردن اکثر تتوهای جوهری مخصوصا به رنگ سبز یا سیاه را با ریسک بسیار کم دارد. در این روش جوهر تتو با استفاده از یک طول موج خاص که از پوست عبور می کند و فقط توسط جوهر جذب می شود، تحت تاثیر قرار گرفته و جذب مکرر انرژی نور موجب از بین رفتن تتو می شود.

3.11. دستگاه های لیزر موی کندلا را بیشتر بشناسیم (GENTLEMAX PRO و GENTLELASE PRO، GENTLEYAG PRO)

لیزر الکس کندلا با نام تجاری GentleLase Pro جزو سریعترین و موثرترین دستگاههای لیزر موی تولید شده توسط شرکت کندلا است که با تاباندن نور لیزر با طول موج 755 نانومتر از طریق کریستال الکسانداریت که طبق آخرین تکنولوژی روز دنیا طراحی شده تقریبا برای عموم بیماران که دارای پوست روشن تا سبزه (نوع پوست I تا III) هستند؛ قابل استفاده می باشد.

دستگاه لیزر موی کندلا مدل جنتل یگ GENTLEYAG PRO، پرکاربردترین دستگاه لیزر Nd:YAG در بازار است. لیزر کندلا یگ را می توان با بازدهی بسیار بالا روی پوست های تیره و سبزه استفاده کرد. جنتل یگ پرو با تولید نوری در طول موج 1064 نانومتر، چند لکه لیزر، امان تغییر مدت پالس و بهره گیری از سیستم خنک کردن پوست کریوژنی، لیزر موها را به راحتی و با دقت و سرعت بالا انجام می دهد. از Candela Gentle YAG Pro می توان برای حذف دائمی موهای زائد پاها، نواحی مختلف صورت مانند ریش ها یا پشت لب، کمر، شکم و سایر نواحی پوست بنا به درخواست مشتری استفاده کرد.

دستگاه لیزر موی کندلا مکس یک سیستم درمانی – زیبایی ترکیبی است که می توان آن را به عنوان دستگاه لیزری که تمام ویژگی های مثبت را یکجا جمع کرده است، معرفی کرد. امکان تنظیم هر دو فرکانس و طول موج سیستم الکساندرایت و YAG با اندازه لکه لیزر 18 میلی متری که قابلیت تنظیم برای کوچکتر شدن تا 6 میلیمتر را دارد این دستگاه را از لحاظ سرعت، دقت و کارایی بی رقیب ساخته است.

3.12. چه دستگاه لیزری برای موهای بدن مناسبتر است؟

تفاوت اصلی تمام دستگاههای لیزر موی زائد در طول موج لیزر، مدت پالس ، اندازه لکه لیزر و روش خنک کردن پوست آنها است. این مشخصات مهم است و می تواند روی ایمنی و بازده لیزر مو تاثیر بسزایی داشته باشد. لیزر موی کندلا سری جنتل پرو با بهره گیری از به روز ترین تکنولوژی روز دنیا سه دستگاه لیزر جنتل لیز، جنتل یگ و جنتل مکس پرو را به عنوان ایمن ترین و پربازده ترین دستگاه لیزر موهای زائد که بیشترین سازگاری را با انواع پوست ها و موها را دارند به بازار عرضه کند. شرکت کندلا بیش از دو دهه است که با موفقیت در صنعت لیزرهای زیبایی و درمانی پرچمدار است. به همین دلیل عملکرد آن در حذف موهای زائد و درمانهای دیگر کاملا تضمین شده و مورد تایید FDA است. 

3.13. لیزر موی الکس بهتر است یا لیزر موی دایود؟

لیزر دایود پالسی یکی از دستگاههای لیزر موجود در بازار است که اغلب با لیزر کندلا الکس مقایسه می شود. طول موج لیزر دایود کمی بالاتر از لیزر الکس است. اما نتایج تحقیقات انجام گرفته نشان می دهد که نه تنها میزان حذف موهای زائد با استفاده از Candela Alexandrite GentleLase pro طی 12 ماه حدود 5% بیشتر از لیزر دایود بوده بلکه احتمال بروز عوارض ناشی از لیزر توسط دستگاه کندلا الکس حدود 10% کمتر از لیزر دایود بوده است که رقم قابل توجهی است. به همین علت دستگاه لیزر کندلا الکس همچنان به عنوان بهترین و ایمن ترین دستگاه لیزر موهای زائد شناخته می شود.

3.14. دستگاه لیزر موی خانگی موثر است؟

دستگاههای لیزر موی خانگی معمولا برای افرادی که پوست روشن و موی تیره دارند مناسب است. بهتر است از دستگاههای لیزر موی خانگی استفاده کنید که تاییدیه FDA را دارند تا از ایمنی و عملکرد آنها مطمئن باشید. این دستگاهها معمولا برای ناحیه صورت توصیه نمی شوند. استفاده از آنها بسیار زمانبر است و احتمال رشد موی مجدد آنها نیز بسیار بیشتر از دستگاههای لیزر موی کندلا است.

3.15. آیا لیزر الکساندرایت بهترین نوع لیزر برای موی بدن من است؟

لیزر Candela Alex یکی از جدیدترین دستگاههای حذف موهای زائد در بازار است که تکنولوژی بسیار پیشرفته ای دارد و از انواع دیگر لیزر سریعتر است. این لیزر روی افرادی که دارای پوست روشن و موی تیره هستند بهترین نتیجه را دارد. افرادی که موی خاکستری یا روشن دارند کاندید مناسبی برای این روش نیستند چون حذف موی زائد آنها بسیار مشکل است. بنابراین می توان دستگاه لیزر کندلا الکس 2019 را که با طراحی متفاوت و امکانات بسیار بیشتر طبق آخرین تکنولوژی روز دنیا توسط متخصصین شرکت کندلا طراحی شده به عنوان بهترین دستگاه لیزر موهای زائد بدن نام برد.

3.16. آیا اشعه لیزر مو برای بدن ضرر ندارد؟

درست است که اشعه لیزر یک نور متمرکز در یک طول موج خاص است اما طول موجهایی که در دستگاههای لیزر مورد استفاده قرار می گیرند کاملا ایمن بوده و هیچونه آسیبی به اعضای بدن نمی رسانند. اما چون با نگاه کردن مستقیم به اشعه لیزر ممکن است چشم ها آسیب ببینند در برخی کشورها مانند انگلیس لکه لیزر به حدود 1 میلی وات یا کمتر محدود می شود.

3.17. مقایسه کرم موبر و دستگاه لیزر مو

کرم های موبر می توانند مویی را که روی سطح پوست شما قرار دارد در خود حل کنند بنابراین پس از چند روز این موها مجددا رشد پیدا می کنند. علاوه بر آن این کرمها معمولا در اکثر پوست ها ایجاد حساسیت می کنند. لیزر یک روش حذف دائمی موهای زائد بدن است. با استفاده از لیزر مو، بدون ایجاد حساسیت های پوستی مانند کرم موبر و بدون نیاز به صرف وقت زیاد می توانید طی چند جلسه به طور کامل از شر موهای زائد خود خلاص شوید.

4. نحوه انجام لیزر مو

4.1. چه کارهایی قبل از لیزر موهای زائد باید انجام شود؟

بهتر است ناحیه مورد نظر را 12 تا 14 ساعت قبل از جلسه لیزر شیو کنید.

هر گونه آرایش یا کرمی را از روی ناحیه ای که می خواهید لیزر کنید، پاک کنید.

چون پوست های تیره نسبت به لیزر کردن حساسترند بهتر است از برنزه کردن پیش از آن خودداری کنید.

پیش از اقدام به حذف موهای زائد توسط لیزر، با پزشک پوست و مو در خصوص قرص ها و مکمل هایی که مصرف می کنید، مشورت کنید.

توصیه می شود پیش از اقدام به لیزر مو با پزشک پوست و مو مشورت کنید تا با توجه به نوع پوست و رنگ موی شما، بهترین انتخاب ممکن برای حذف موهای زائد و نوع دستگاه لیزر را به شما پیشنهاد دهد. 

4.2. چند جلسه برای از بین بردن مو لازم است و هر جلسه چقدر طول می کشد؟

حذف موهای زائد با لیزر کندلا الکس یا کندلا یگ به حدود 4 تا 6 جلسه برای هر ناحیه نیاز دارد که معمولا به صورت تکرار ماهیانه جلسات انجام می گیرد. اکثر افراد پس از 3 تا 8 جلسه به طور کامل و دائم موهای زائد خود را از دست می دهند. فاصله زمانی بین هر دو جلسه معمولا حدود 4 تا 8 هفته است. مدت زمان هر جلسه نیز بسته به وسعت ناحیه ای که قرار است لیزر روی آن انجام گیرد بین 25 تا 40 دقیقه متغیر است. 

4.3. لیزر مو درد دارد؟

لیزر موهای زائد توسط دستگاههای لیزر کندلا سری جنتل پرو درد بسیار کمتری نسبت به موم انداختن دارد. معمولا بیماران درد ناشی از لیزر را به داشتن احساس وارد شدن ضربه به پوست از یک کش لاستیکی تشبیه می کنند و تقریبا تمام آنها به این نکته اشاره دارند که درد لیزر هرجلسه کمتر از جلسه قبل است. دستگاه های جدید 2019 لیزر کندلا با درنظر تمهیداتی مانند استفاده از خنک کننده های مناسب قبل و بعد از تاباندن اشعه سعی در ایجاد شرایطی راحت تر و با آرامش بیشتر برای بیماران را دارد.

4.4. فرآیند لیزر مو چگونه باعث از بین رفتن موهای بدن میشود؟

اکثر لیزرها مانند لیزر موی کندلا طبق اصل فوتوترمولیزیز عمل با تاباندن اشعه نور متمرکز با طول موج مشخص روی یک ناحیه خاص در پالس های مشخص عمل می کنند. با نفوذ این اشعه تا حدود 1 میلی متر درپوست، انرژی آن توسط رنگدانه های ریشه مو جذب شده و به حرارتی با دمای  حدود 80 تا 90 درجه سانتی گراد تبدیل می شود. این میزان حرارت ریشه مو و بافت های اطراف آن را تا حدی می سوزاند و از رشد مجدد آنها جلوگیری می کند.

5. شرایط بیماران و پزشکان برای لیزر موهای زائد

5.1. لیزر موی کل بدن شامل صورت هم می شود؟

لیزر کل بدن پکیجی است که به علت درخواست های زیاد توسط کلینیک ها با شرایط مختلف ارائه می شود. پکیج لیزر کل موی بدن برای زنان شامل سینه، شکم، کل کمر و باسن، بازوها، زیربغل، کل پا و ناحیه بیکینی و برای مردان شامل سینه، شکم، کل کمر، شانه ها و بازوها می شود. درصورتیکه لیزر موی صورت نیز مد نظر شماست بهتر است آن را به پکیج خود اضافه کنید یا پکیجی را انتخاب کنید که حذف موهای زائد صورت را نیز شامل شود. 

5.2. میزان کاهش موهای زائد در پایان جلسات چقدر است؟

معمولا در جلسه اول میزان کاهش موهای زائد حدود 10 تا 25 درصد است اما هرچه جلسات جلو می رود به وضوح کاهش بیشتری مشاهده می شود و با استفاده از دستگاه لیزر موی کندلا و گذراندن جلسات به طور کامل حجم موها تا بیش از 85 درصد کاهش می یابد.

5.3. آیا در زمان مصرف آنتی بیوتیک می توانیم لیزر مو انجام دهیم؟

برخی تحقیقات نشان می دهد که مصرف طولانی مدت آنتی بیوتیک ها می تواند موجب حساسیت به نور شود. چون لیزر نیز نوعی نور است بنابراین درصورتیکه بیش از 1 ماه است که آنتی بیوتیک مصرف می کنید ابتدا با پزشک خود برای شروع درمان با لیزر مشورت کنید.

5.4. چرا بعد از جلسه اولیه لیزر مو، حجم موهای بدنم خیلی تغییری نکرده است؟

در جلسه اول لیزر، تنها موهایی که در فاز رشد هستند تحت تاثیر لیزر قرار می گیرند و به موهایی که در فازهای دیگر قرار دارند باید زمان داده شود تا در فاصله بین جلسات رشد کنند و سپس با لیزر درمان شوند. بنابراین کاهش موها در جلسه اول حدود 10 تا 20 درصد است. 

5.5. آیا بین جلسات لیزر مو می توانیم مو های خود را در صورت لزوم شیو کنیم؟

در فاصله بین دو جلسه لیزر به موهایی که هنوز در فاز رشد قرار نگرفته اند اجازه داده می شود که رشد کنند؛ در صورتیکه وجود موها برای شما ناخوشایند است می توانید هر روز هر ناحیه از بدن خود را شیو کنید فقط در روزهایی که نزدیک به جلسه بعدی لیزر است از بهداشتی بودن لیزر کاملا مطمئن شوید و سعی کنید بدنتان را زخم نکنید و نبرید.

5.6. قبلا لیزر کرده ام و به دلایلی آن را قطع کرده ام، آیا دوباره می توان لیزر مو را شروع کنم؟

لیزر مو را می توانید حتی با گذشت چندین ماه نیز مجددا شروع کنید اما در صورتیکه موهای شما دوباره فعال شده و با حجم قبل رشد کرد ه باشند ممکن است مجبور شوید همات تعداد جلسه ای را که قبلا انجام دادید مجددا تکرار کنید. بنابراین برای رسیدن به نتیجه مطلوب در زمان کوتاه و با هزینه کمتر بهتر است جلسات را به طور منظم تا پایان دوره دنبال کنید.

5.7. لیزر مو باعث شد زیر بغلم سیاه تر به نظر برسد به همین دلیل دیگر ادامه ندادم. برای برطرف شدن این مشکل چه کاری می توانم انجام دهم؟

معمولا انجام لیزر زیربغل با دستگاههای لیزر موی کندلا موجب روشن تر شدن و نرم تر شدن پوست می شود. بنابراین درصورتیکه پوستتان تیره شده ممکن است نشانه ای از وجود بیماری مانند acanthosis nigricans باشد. این عارضه پوستی در بیمارانی که به دیابت یا چاقی مبتلا هستند نیز دیده می شود. بنابراین بهتر است برای از بین بردن سیاهی زیربغل پس از مشورت با پزشکتان از روشهایی مانند مرطوب کردن زیربغل، استفاده از کرم های روش کننده پوست، استفاده از لیزر درمانی و درمانهای خانگی بهره ببرید.

5.8. موهایی که بر اثر اپیلاسیون زیرپوستی شده اند، با لیزر مو از بین میروند؟

پس از اینکه دوره لیزر موی خود را تکمیل کردید؛ دیگر نیازی نیست که نگران درد ناشی از برگشت مو به داخل پوست یا موهای زیر پوستی باشید. علاوه براینکه لیزر مو می تواند تمام موهای زیرپوستی موجود را به طور کامل از بین ببرد، احتمال رشد مجدد موهای زیرپوستی را پس از اتمام هر جلسه لیزر کاهش می دهد.

5.9. چند وقت بعد از عمل بینی می توانم لیزر مو انجام دهم؟ 

معمولا بعد از هر گونه عملی 3 تا 6 هفته باید منتظر بمانید تا اثرات ناشی ار بیهوشی عمل از بین برود. همچنین انجام لیزر مو پیش از بهبودی کامل ممکن است موجب بروز عفونت در ناحیه ای که تازه عمل کردید شود چون ممکن است در اثر لیزر کردن، باکتری وارد خون شما شود و ناحیه ای تازه عمل شده را عفونی کند. 

5.10. آیا قبل از لیزر، نیازی به زدن ژل برای ضخیم تر شدن مو می باشد؟

خیر نیازی به زدن ژل برای ضخیم تر شدن موهای بدن به منظور انجام لیزر مو نیست. چون لیزر روی ریشه ها و رنگدانه مو اثر گذار است و با انتخاب طول موج مناسب و مدت پالس ها در دستگاههای لیزر کندلا الکس یا کندلا یگ می توان تقریبا تمام انواع موها را لیزر کرد. در ضمن اگر پیش از شروع لیزر به بدنتان ژل زده اید باید به طور کامل آن را پاک کنید. اما در صورتیکه خود متخصص برای انجام عمل حذف موهای زائد روی پوست شما ژل بمالد احتمالا از روش IPL برای شما استفاده می کند چون برای انجام لیزر نیازی به مالیدن ژل نیست.

5.11. بعد از ۶ جلسه لیزر مو، قسمت هایی از بدنم به صورت پراکنده، هنوز مو دارند. دلیل این موضوع چیست و چه باید بکنم؟

موها در یک ناحیه از بدن در مراحل رشد متفاوتی قرار دارند و لیزر فقط روی موهایی که کاملا رشد کردند (آناژن ها) تاثیر گذار است درصورتیکه روی موهایی که در فاز استراحت هستند (تلوژن) و یا در فاز توقف رشد قرار دارند (کاتاژن ها) تاثیری ندارند. همچنین حجم مو و سرعت رشد مو در هر فردی متفاوت است بنابراین درصورتیکه پس از 6 جلسه هنوز حجم زیادی از موهای شما باقیمانده می توانید پس از 15 تا 20 روز یک جلسه لیزر کنترلی انجام دهید.

5.12. لیزر مو برای کسی که عمل آپاندیس کرده مشکلی ندارد؟

معمولا بعد از هر گونه عملی 3 تا 6 هفته باید منتظر بمانید تا اثرات ناشی ار بیهوشی عمل از بین برود. همچنین انجام لیزر مو پیش از بهبودی کامل ممکن است موجب بروز عفونت در ناحیه ای که تازه عمل کردید شود چون ممکن است در اثر لیزر کردن، باکتری وارد خون شما شود و ناحیه ای تازه عمل شده را عفونی کند. درصورتیکه بخیه های محل عمل هنوز بهبود نیافته باشد باید منتظر بهبودی کامل آنها باشید چون با انجام لیزر مو در آن ناحیه امکان ایجاد زخم یا عفونت وجود دارد.

5.13. بدن من جوش های ریز دارد، اگه لیزر مو انجام دهم برایم مشکلی پیش نمی آید؟

درصورتیکه بدن شما جوش های زیادی دارد یا دارای آکنه است بهتر است ابتدا با متخصص پوست و مو برای درمان آنها مشورت کنید و پس از درمان اقدام به لیزر مو نمایید . همچنین اگر داروی خاصی برای جوش های خد مانند اکوتان مصرف می کنید نباید تا پایان دوره درمان لیزر مو انجام دهید.

5.14. چه مدت بعد از اپیلاسیون میتوانم لیزر موهای زائد را انجام دهم؟

چون در اثر اپیلاسیون موها از ریشه خارج می شوند در صورتیکه کمتر از 6 هفته از انجام اپیلاسیون شما گذشته است لیزر کردن تاثیری روی موهای شما نخواهد داشت. بنابراین بهتر است حدود 4 تا 6 هفته پیش از انجام لیزر، اپیلاسیون انجام ندهید.

5.15. قبل از لیزر باید موها را شیو (shave) کرد؟

بهتر است ناحیه مورد نظر را 12 تا 14 ساعت قبل از جلسه لیزر شیو کنید اما مطمئن شوید که تیغ مورد استفاده تمیز و جدید است و خیلی مراقب باشید که پوستتان را با تیغ نبرید و زخم نکنید. 

5.16. آیا در زمان بارداری می توان لیزر مو زائد انجام داد؟

توصیه می شود که زنان باردار زیر سه ماه از لیزر موی زائد استفاده نکنند. البته معمولا زمانیکه با پزشک خود مشورت کنید او شما را از این کار در کل دوره بارداری منع می کند و اکثر مراکز درمانی و کلینیک ها نیز لیزر موی زائد را به خصوص در ناحیه بیکینی روی زنان باردار انجام نمی دهند. بنابراین بهتر است انجام لیزر مو را در دوران باردای به تعویق بیندازید.

5.17. فاصله هر جلسه لیزر مو حتما باید یک ماه باشد؟

چون موها در فازها و مراحل رشد مختلفی در نواحی متفاوت بدن قرار دارند حدود یک ماه بین هر جلسه لیزر در نظر گرفته می شود تا موهایی که در فاز استراحت یا توقف رشد قرار دارند به فاز رشد وارد شوند. به این ترتیب جلسات لیزر شما بازدهی بیشتری خواهد داشت.

5.18. حداقل سن و حداکثر سن برای لیزر موی زائد چقدر است؟

لیزر کندلا را می توان برای افراد بزرگتر از 15 سال که موهای تیره ای دارند؛ به کار برد. توصیه می شود که افراد کوچکتر از 15 سال؛ از لیزر مو استفاده نکنند چون تغییرات هورمونی در آنها به طور کامل انجام نگرفته و  اصطلاحا به بلوغ نرسیده اند به همین دلیل ممکن است موهای لیزر شده در مدت کوتاهی مجددا به همان میزان قبل رشد کنند. حداکثر سن برای انجام لیزر مو مطرح نیست اما نکته اینجاست که لیزرمو روی موهای جوگندمی و سفید اثری ندارد بنابراین در هر سنی که موهای شما رنگدانه های خود را از دست بدهد انجام لیزر موهای زائد امکان پذیر نیست.

5.19. برای کسی که زیاد مبتلا به کیست تخمدان میشود، لیزر مو توصیه می شود؟

معمولا فولیکول موی  افرادی که دچار کیست تخمدان می شوند با هورمون زیادی تحریک می شود. بهتر است پیش از اقدام به لیزر مو، یک آزمایش خون بدهید تا سطح آندروژن شما تعیین شود. در اینصورت پزشک می تواند تشخیص دهد که آیا لیزر مو برای شما نتیجه مطلوب را خواهد داشت یا خیر. معمولاحذف موهای زائد در افرادی که کیست تخمدان دارند با استفاده از لیزرهای کندلا بیشتر از افراد معمولی طول می کشد.

5.20. فاصله بین جلسه های لیزر مو من زیاد شده است، اگر دوباره این جلسات را از سر بگیرم تاثیری دارند؟

یکی از عواملی که روی نتیجه حذف موهای زائد با لیزر الکس کندلا موثر است، پیگیری منظم جلسات لیزر می باشد اما درصورتیکه به هر دلیلی مجبور شدید بین جلسات فاصله طولانی بیندازید بهتر از در اولین فرصت ممکن مجددا لیزر مو را شروع کنید. چون هرچه مدت زمان بیشتری از لیزر موهای انجام گرفته بگذرد، تعداد بیشتری از آنها به رشد طبیعی خود بر می گردند و تعداد جلساتی که مجبورید تکرار کنید نیز بیشتر خواهد شد و متحمل هزینه اضافه ای خواهید گردید.

5.21. اگر برنزه کرده باشم، میتوانم لیزر مو انجام دهم؟

اکثر دستگاههای لیزری را نمی توان بر روی پوست برنزه شده استفاده کرد تا زمانیکه پوست به رنگ طبیعی خود برگردد. چون لیزر مو معمولا برای پوست های تیره حساسیت بیشتری ایجاد می کند و ممکن است برنزه بودن پوست موجب آسیب رسیدن به آن حین لیزر مو شود.

5.22. قبل از لیزر مو باید پزشک مرا ویزیت کند؟

درصورتیکه می خواهید با اطمینان کامل و بدون هیچ ریسکی موهای زائد خود را لیزر کنید بهتر است طی یک جلسه مشاوره با پزشک متخصص پوست و مو سوالات احتمالی خود را بپرسید و همچنین در خصوص نوع دستگاه لیزر و طول موج مناسب با پوستتان از او راهنمایی بخواهید. همچنین اگر داروی خاصی مصرف می کنید یا به بیماری خاصی دچار هستید نیز باید برای شروه جلسات لیزر مو با پزشک متخصص خود مشورت کنید.

5.23. با چه پزشکی برای لیزر مو مشورت کنم؟

توصیه می شود پیش از اقدام به لیزر مو با متخصص پوست و مو مشورت کنید تا با توجه به نوع پوست ( تیره یا روشن) و رنگ و نوع موی شما (میزان تیرگی و ضخامت)، بهترین انتخاب ممکن برای حذف موهای زائد و نوع دستگاه لیزر کندلا را به شما پیشنهاد دهد. همچنین در صورتیکه دچار اختلالات هورمونی یا بیماری پوستی هستید یا داروی خاصی مصرف می کنید باید پس از مشورت با متخصص پوست و مو اقدام به لیزر موهای خود کنید.

5.24. پوست بدن من تیره است، آیا لیزر مو برای من مناسب است؟

دستگاه لیزر موی کندلا مدل جنتل یگ، پرکاربردترین دستگاه لیزر Nd:YAG در بازار است. لیزر کندلا یگ را می توان با بازدهی بسیار بالا روی پوست های تیره و سبزه استفاده کرد. حتی پوست هایی که برنزه شده اند نیز تا حدودی می توانند با لیزر کندلا یگ، ایمن و موثر درمان شوند.

5.25. چند وقت بعد از موم گذاشتن می توان لیزر مو انجام دهم؟

موم گذاشتن نوعی اپیلاسیون است که موهای شما را از ریشه خارج می کند بنابراین در صورتیکه بافاصله بعد از انجام اپیلاسیون لیزر مو انجام دهید، ریشه ای وجود ندارد که اشعه لیزر روی آن اثر بگذارد. بنابراین بهتر است 4 تا 6 هفته پیش از انجام لیزر مو از موم گذاشتن خودداری کنید.

5.26. اگر بدن خال داشته باشد، لیزر مو ضرری ندارد؟ 

افرادی که تبخال دارند یا به بیماری عفونت پوستی مبتلا هستند نیز نباید این روش را به کار ببرند. انجام لیزر روی خالهایی که مو دارند یا نواحی اطراف خال توصیه نمی شود. گاهی اوقات با موادی روی خال را می پوشانند و سپس اقدام به عمل لیزر مو می کنند. اما به هرحال بهتر است پیش از اقدام به لیزر مو در نواحی اطراف خال با پزشک خود مشورت کنید تا در صورت نیاز خال را بردارد.

6. مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد

6.1. اگر بعد از لیزر مو قسمتی از بدنمان سوخت چه کارهایی باید انجام دهیم؟

بهتر است روی ناحیه ای که دچار سوختگی خفیف شده کیسه یخ بگذارید و در صورتیکه درد دارید با مشورت پزشک قرص مسکن مصرف کنید. در برخی موارد درصورتیکه سوختگی با زخم همراه باشد پزشک به شما توصیه می کند که از کرم های آنتی بیوتیک استفاده کنید.

6.2. چقدر احتمال دارد بعد از لیزر مو دچار سوختگی خفیف بشویم؟

ایجاد تورم و قرمزی پوست پس از انجام لیزر کاملا طبیعی است و پس از چند روز خودبخود از بین می رود اما در موارد بسیار نادری فرد دچار سوختگی های خفیف یا تاول می شود. در صورتیکه لیزر موهای زائد توسط شخص بی تجربه که تخصصی در لیز مو ندارد انجام گیرد احتمال بروز عوارضی مانند سوختگی خفیف، تاول زدن و باقی ماندن رد سوختگی وجود دارد. اما با انجام لیزر مو توسط دستگاههای شرکت کندلا توسط متخصص مجرب هیچگونه عوارض یا آسیب دیدگی در پوست شما ایجاد نخواهد شد.

6.3. بعد از جلسات کامل لیزر مو، بهتر است هر ۶ ماه لیزر کنیم؟

سرعت رشد موها در سیستم بدنی هر فردی متفاوت است. پس از اتمام دوره جلسات لیزر مو، معمولا موها تا مدتی طولانی حدود شش ماه تا یکسال رشد نمی کنند. موهایی که مجددا رشد می کنند نیز آنقدر نازک و کمرنگ هستند که برای فرد ناخوشایند نیستند. بنابراین می توان لیزر موها را حدود 6 تا 12 ماه بعد تکرار کرد تا اثری از موهای زائد باقی نماند.

6.4. بعد از ۳ جلسه لیزر نوک موهای بدنم بیرون زده است ولی نه رشد دارد و نه میریزد، آیا این شرایط عادی است؟

در جلسات لیزر موی زائد تنها موهایی که در فاز رشد قرار دارند تحت تاثیر نور لیزر قرار می گیرند بنابراین ممکن است تعداد بسیار زیادی از موهای بدن که در فازهای دیگر بوده اند در فاصله بین جلسات در فاز رشد قرار بگیرند همچنین ممکن است بیرون زدن نوک موها نشانه وجود موهای زیر پوستی باشد. در هرصورت جای نگرانی نیست و معمولا با تکمیل دوره لیزر مو خودبخود تمامی موها می ریزند. 

6.5. برای چه قسمت هایی از بدن لیزر مو جایز نیست؟

انجام لیزر برای قسمت هایی از بدن که تبخال، زخم عفونی، اگزما، آکنه، سوختگی و حساسیت به نور دارند، اصلا توصیه نمی شود. اگر به بیماریهای پوستی خاصی مانند لوپوس یا پسوریازیس مبتلا هستید نیز باید پیش از انجام لیزر حتما با پزشک مشورت کنید.

6.6. لیزر موهای زائد برای کدام قسمت از بدن بیشتر استفاده می شود؟

بیشترین درخواست لیزر موی زائد با لیزر موی کندلا توسط زنان و مردان

صورت،بدن،ناحیه بدن یا صورت، گونه، چانه، پشت لب، گردن، زیر بغل، بیکینی، پاها، بازو، شکم،کمر، کل کمر و شانه، سینه، پشت گردن، ریش


6.7. چه کارهایی بعد از لیزر مو نمیتوانیم انجام دهیم؟

بهتر است بعد از لیزر مو از لباسهای نخی و گشاد استفاده کنید و از لمس کردن پوستتان در نواحی لیزر شده خودداری نمایید. 

تنها می توانید کرم های حاوی 100% آلوئه ورا را در نواحی لیزر شده پوست خود بمالید.

از رفتن به باشگاه ورزشی، سونای بخار یا خشک، جکوزی و استخر خوددرای کنید. 

هنگام دوش گرفتن، آب را زیاد داغ نکنید.

از هرگونه فعالیت شدید فیزیکی خودداری کنید.

6.8. جلسه اول لیزر موهای زائد و نتایج بعد از آن

پس از انجام لیزر با دستگاههای کندلا الکس و کندلا یگ ممکن است در ساعات اولیه پس از جلسه اول عوارضی مانند احساس درد، قرمزی، تورم، در موارد نادر کبودی و لکه های تیره را تجربه کنید. البته در دستگاه لیزر موی کندلا تمهیدات مختلفی مانند سیستم های خنک کننده DCD و ACC در نظر گرفته شده تا این علائم را کاهش داده و رحتی بیشتری برای بیمار فراهم آورد. با این وجود چون ریشه موها در جلسه اول بسیار پایدار است نمی توان از بروز این عوارض اجتناب کرد. البته این علائم طی چند ساعت یا چند روز به کلی از بین می روند و هربار که جلسات را تکرار می کنید این عوارض بسیار کمتر خواهند شد.

6.9. چند روز بعد از اولین جلسه لیزر موها میریزد؟

معمولا موها پس از دو تا چهار هفته از انجام عمل لیزر مو شروع به ریزش می کنند. ممکن است موها همگی با هم و یا به تدریج بریزند. احتمالا تجمع موهای کنده شده را دو هفته پس از انجام لیزر روی پوست خود مشاهده می کنید و ممکن است حین دوش گرفتن نیز ریزش موها قابل توجه تر باشد.

6.10. نحوه رویش مو بعد از لیزر چگونه است؟

چون اشعه لیزر روی ریشه موها اثر می گذارد و رنگدانه مو را از بین می برد هر چه جلسات لیزر جلوتر می رود، علاوه بر اینکه حجم موها با کاهش قابل توجهی روبرو می شود، تار موها نیز نازک تر شده و بسیار کمرنگ تر می شوند. 


7. هزینه های لیزر موهای زائد

7.1. هزینه لیزر موی کل بدن چقدر است؟

درصورتیکه می خواهید از هزینه لیزر موی کل بدن مطلع شوید می توانید به بخش تعرفه های وب سایت مراجعه کرده و یا با کلینیک تماس بگیرید. در صورتیکه در صفحه اینستاگرام یا کانال تلگرام عضو شوید نیز علاوه بر اطلاع رسانی کامل در خصوص هزینه پکیج های مختلف، می توانید از تحفیفات استثنایی ما نیز با خبر شوید. 

7.2. پکیجی که برای لیزر مو نوشته بودم کامل انجام ندادم. آیا الان میتونم ادامه بدم؟

برای صرفه جویی در زمان و هزینه خود بهتر است پکیج ها را طبق برنامه تعیین شده دنبال کنید اما درصورتیکه پکیجی را کامل انجام ندادید؛ می توانید مجددا به کلینیک مراجعه کرده و با توجه به تعداد جلسات مورد نیاز با تخفیف ویژه ای لیزر موهای خود را ادامه دهید. ایجاد وقفه طولانی بین جلسات لیزر موجب می شود روند درمان مثل قبل نباشد بنابراین احتمالا تعداد جلسات مورد نیاز برای حذف موهای زائد شما نسبت به تعداد جلساتی که از پکیج قبلی باقیمانده بیشتر می شود.

7.3. هزینه لیزر موهای زائد چقدر است؟ چند جلسه باید لیزر کرد؟ فاصله بین جلسات چند روز است؟

اگرمی خواهید از هزینه و تعداد جلسات مورد نیاز برای هر ناحیه از بدن مطلع شوید میتوانید به بخش تعرفه های وب سایت مراجعه کرده یا با کلینیک تماس بگیرید. با عضویت در صفحه اینستاگرام و کانال تلگرام نیز می توانید از تخفیف های استثنائی موجود با خبر شوید. فاصله بین جلسات معمولا بین 6 تا 8 هفته است. 

7.4. لیزر موهای کل بدن شامل کدام قسمت ها می شود؟ شامل صورت نیز هست؟

در صورتی که می خواهید از شرایط پکیج کامل موهای بدن مطلع شوید می توانید به قسمت تعرفه ها مراجعه کرده و پکیج کل بدن را مشاهده کنید. این پکیج شامل تمامی نواحی اصلی بدن شامل کمر، سینه، پاها، بازوها، بیکینی و سینه می شود در صورتیکه می خواهید لیزر موهای صورت خود را نیز به این پکیج اضافه کنید می توانید با کلینیک تماس گرفته یا به ما مراجعه کنید.

7.5. آیا لیزر مو شامل بیمه می شود؟

شرکت های بیمه هزینه عمل های زیبایی که شامل لیزر مو نیز می شود را پوشش نمی دهند. اما ممکن است برخی داروهایی که تجویز می شود در صورتیکه در لیست داروهای بیمه شده باشد؛ مشمول بیمه شود. 

7.6. گول چه تبلیغاتی را در رابطه با لیزر مو نخوریم؟

در صورتیکه پکیج هایی با قیمت های بسیار پایین مشاهده می کنید مطمئن باشید که یا دستگاههای مورد استفاده در آن مراکز بی کیفیت و تقلبی است و یا هیچ فرد متخصصی برای انجام لیزر مو در آن مرکز حضور ندارد. بنابراین به هیچ وجه گول این نوع تبلیغات را صرفا به علت پایین بودن هزینه انجام لیزر مو را نخورید.

مشاوره رایگان