پرسش های متداول


لیزرco2 فرکشنال یکی از روش های لایه برداری پوست با استفاده از انرژی لیزر و هدف گیری نقطه نقطه پوست است. در روش فرکشنال اشعه لیزر به پرتوهای کوچک تر تقسیم شده و چند ناحیه از پوست را به طور همزمان تخریب می کند در حالیکه نواحی دیگر دست نخورده باقی می ماند. اشعه لیزر تا هزار میکرون داخل پوست نفوذ کرده و با تخریب سلول‌های لایه زیرین پوست موجب تحریک کلاژن و جوانسازی پوست میشود. لیزر فرکشنالco2 به صورت انتخابی و هدفمند فقط بخشی از پوست را به صورت نقطه ای تخریب می‌کند و دیگر که تحت تاثیر لیزر قرار نگرفته‌اند؛ سالم باقی می مانند. در نتیجه می توانند روند بهبود و ترمیم سلولهای تخریب شده را تسریع کنند. این روش همچنین عوارض جانبی را نسبت به سایر روش های لایه برداری غیر فرکشنال و جوان سازی پوست کاهش می دهد.

بیشترین کاربردهای درمانیco2 فرکشنال، درمان اغلب مشکلات پوستی مثل جای جوش و زخم بخیه است. از لیزرco2 فرکشنال میتوان برای از بین بردن چین و چروک های عمیق، افتادگی پوست و کاهش بافت پوست نیز استفاده کرد. لیزرهای فرکشنال با اثر گذاری دوگانه از طریق تحریک کلاژن و تبخیر آب موجود در بافت ها، عمل لایه برداری پوست را در کوتاهترین زمان انجام می دهند.

لیزرco2 فرکشنال که تحت عنوان لیزر جای جوش و بخیه نیز شناخته می‌شود؛ روی هر ناحیه ای از بدن که مشکلات پوستی وجود داشته باشد؛ قابل استفاده است. اثرات لیزرco2 فرکشنال حتی روی مناطقی از بدن که سایر دستگاه های جوانسازی پوست قادر به درمان آنها نیستند؛ مثل گردن و دست قابل توجه و رضایت بخش است. جوانسازی و لایه برداری پوست به منظور از بین بردن چین و چروک های عمیق، ترمیم نواحی آسیب دیده پوست و از بین بردن لکه های پیری یا جای جوش و زخم و یا هایپرپیگمنتیشن در نواحی مختلفی از بدن مانند صورت، گردن، دست و شانه و غیره کاربرد دارد.

لیزرco2 فرکشنال یکی از روش های لایه برداری و جوانسازی پوست بسیار سریع می باشد. این روش با هدف قرار دادن چند نقطه از پوست به طور همزمان می ‌تواند در کمتر از نیم ساعت کل صورت را لیزر کرده و نتایج قابل قبولی بر جای بگذارد. البته در صورتی که نواحی که نیاز به درمان دارند؛ متعدد باشند؛ انجام لیزر فرکشنالco2 ممکن است تا یک ساعت نیز طول بکشد. گاهی اوقات برای سریع تر شدن درمان و مشاهده نتایج بهتر از دستگاه رادیو فرکانس همراه با لیزر فرکشنالco2 استفاده میشود.

هر چند مدت زمان یک جلسه لیزر فرکشنالco2 کوتاه است و نتایج پس از همان جلسه اول نیز تا حدودی قابل مشاهده است اما برای رسیدن به نتیجه مطلوب باید چند جلسه درمانی انجام گیرد. تعداد جلسات درمان با لیزر سی او دو فرکشنال به شرایط فیزیکی بیمار ناحیه ای که قرار است لیزر شود و نوع مشکلات پوستی بستگی دارد معمولاً تعداد جلسات مورد نیاز برای لیزر فرکشنال در جلسه مشاوره توسط متخصص تعیین می شود.

در صورتی که بعد از چهار جلسه درمانی با لیزرco2 فرکشنال همچنان جای زخم، جوش و یا مشکلات پوستی دیگر شما باقی مانده است و تصمیم گرفته اید تعداد جلسات را افزایش دهید؛ بهتر است حدود ۶ تا ۱۲ ماه به پوست استراحت بدهید تا بتواند خودش را ترمیم کرده و نتایج جوانسازی پوست بهتر مشخص شود. در صورتی که بعد از شش ماه همچنان مشکلات پوستی شما باقی بود می‌توانید جلسات بعدی لیزر فرکشنال دی اکسید کربن را هر چهار ماه یک بار تکرار کنید.

لیزر فرکشنال به نحوی طراحی شده که اشعه لیزر با طول موج مشخص به هزاران اشعه کوچکتر تقسیم شده و همزمان لایه اپیدرم و درم پوست را هدف قرار می‌دهد. این اشعه های لیزر که منطقه درمان میکروترمال Microthermal treatment zone نامیده می شوند؛ با اثرگذاری روی بخشی از پوست به تحریک کلاژن، لایه برداری عمیق، پاکسازی پوست، از بین رفتن تیرگی ها و پوست های مرده کمک کرده و از طرفی چون بخش اعظمی از پوست را تحت تاثیر قرار نداده اند؛ بهبودی و ترمیم پوست را تسریع می کنند. نحوه اثرگذاری لیزر فرکشنال دی اکسید کربن ترکیبی از لیزرهای تخریبی یا ابلیتیو که فقط اپیدرم را تحت تاثیر قرار می دهند و غیر تخریبی یا نان ابلیتیو که فقط پدرم پوست را تحت تاثیر قرار می دهند؛ است چون می تواند روی هر دو ناحیه همزمان اثرگذاری داشته باشد.

لیزر CO2 فرکشنال را میتوان برای از بین بردن جای جوش و زخم، اسکار، آکنه، بخیه جراحی، سوختگی و هر نوع مشکل یا آسیب دیدگی دیگری روی پوست نواحی صورت، دست، گردن یا ناحیه دیگر از بدن به کار برد. کاربرد لیزر سی او دو فرکشنال همچنین در لایه برداری از پوست صورت، کاهش لکه های پوستی در تمامی نواحی بدن، کاهش فرو رفتگی اطراف چشم، لیفتینگ پوست صورت و بستن منافذ باز روی پوست هر ناحیه از بدن نتایج فوق‌العاده‌ای داشته است.

برای رسیدن به بهترین نتایج با لیزر فرکشنال CO2 معمولاً ۴ تا ۶ جلسه لیزر با فاصله زمانی یک ماهه مورد نیاز است. البته بعد از ۴ جلسه توصیه می شود که بیمار حدود شش ماه منتظر بماند تا اثر لیزر قبلی به خوبی ظاهر شود و اگر همچنان پوست نیاز به جلسات لیزر بیشتر داشت میتوان از لیزر فرکشنال دی اکسید کربن در فواصل سه ماهه استفاده کرد. مدت زمان درمان لیزر فرکشنال CO2 در هر در جلسه حدود ۴۵ دقیقه تا یک ساعت است که بستگی به ناحیه تحت درمان و نوع مشکل پوستی دارد.

کاربردهای متنوع لیزر فرکشنال CO2 موجب شده که قیمت هر جلسه لیزر نیز متفاوت باشد. از آنجایی که از لیزر فرکشنال سی او دو می توان در نواحی مختلف بدن به منظور کاهش و یا از بین بردن انواع مختلفی از مشکلات پوستی از جای بخیه گرفته تا کاهش چین و چروک ها استفاده کرد؛ تعیین هزینه هر جلسه لیزر فرکشنال با بررسی مشکلات بیمار در جلسه مشاوره و تعیین تعداد جلسات مورد نیاز توسط متخصص مشخص می شود.

تجربه کمی درد و ناراحتی حین لیزر پوست با دستگاه فرکشنال دی اکسید کربن طبیعی است. در صورتی که تصور می‌کنید پوست حساسی دارید و نمی توانید درد ناشی از لیزر را تحمل کنید می توانید از متخصص بخواهید که پیش از شروع لیزر روی پوست شما کرم بی حس کننده بمالد. به این ترتیب درد به طور قابل توجهی کاهش پیدا خواهد کرد و می توانید جلسه درمان را به راحتی پشت سر بگذارید.

مدت زمان ماندگاری نتایج لیزر فرکشنال CO2 به عوامل مختلفی مانند مراقبت های بیمار بعد از لیزر از پوست خود، سلامت عمومی بدن، کشیدن سیگار، کاهش یا افزایش قابل توجه وزن، قرار گرفتن در معرض آفتاب بدون استفاده از کرم ضد آفتاب یا کلاه بستگی دارد. بنابراین اگر می‌خواهید لیزر فرکشنال CO2 برای پوست شما نتایج ماندگار داشته باشد بهتر است توصیه های متخصص را در خصوص نحوه مراقبت از پوست خود بعد از لیزر به دقت رعایت نمایید.

یکی از دلایل طراحی جدید دستگاه لیزر فرکشنال CO2 کوتاهتر کردن زمان مشاهده نتایج پس از لیزر بود چون در دستگاه های لیزر CO2 قبلی مشاهده نتایج حدوداً ۴ تا ۶ هفته بعد از انجام لیزر پس از پانسمان های طولانی مدت و تحمل قرمزی ‌پوست که بیش از ۴ ماه طول می کشید؛ به تعویق می افتاد. در صورتی که در حال حاضر با استفاده از دستگاه جدید لیزر فرکشنال دی اکسید کربن، بهبودی جای زخم ۳ تا ۵ روز زمان میبرد و قرمزی بعد از جلسه لیزر نیز حداکثر تا چهار هفته روی پوست باقی می ماند. بعد از این مدت یعنی حداکثر یک ماه بعد بیمار نتایج جلسه لیزر با سی او دو فرکشنال را به وضوح روی پوست خود مشاهده خواهد کرد.

برای شروع لیزر فرکشنال CO2 ابتدا متخصص، پوست شما را تمیز کرده و در صورت نیاز از کرم بی حسی موضعی استفاده می کند تا در حین انجام لیزر درد و ناراحتی شما کاهش پیدا کند. سپس متخصص، لیزر فرکشنال CO2 روی ناحیه ای از بدن که قرار است درمان شود به صورت عمودی و افقی حرکت می دهد. اشعه لیزر از طریق سوراخ های میکروسکوپی متعددی که روی دستگاه وجود دارد؛ به پوست تابیده شده و در آن نفوذ می کند که فرایند ترمیم، جوانسازی و لایه برداری پوست را انجام میدهد.

یکی از اهداف ابداع دستگاه لیزر فرکشنال CO2 از بین بردن جای جوش و زخم آکنه و هر نوع زخم دیگری است که روی پوست اثری باقی گذاشته است. نفوذ چندین اشعه کوچک لیزر CO2 داخل پوست و تخریب سلولهای پوستی به صورت ستونی موجب می‌شود آن قسمت از پوست که دچار مشکل شده ترمیم گردد و در عین حال سایر نواحی پوست دست نخورده باقی بماند. به این ترتیب لیزر سی او دو فرکشنال به خوبی برای درمان زخم های آکنه و سایه زخم مناسب است.

عوارض جانبی لیزر دی اکسید کربن فرکشنال نسبت به لیزر CO2 قدیمی بسیار کمتر شده است و دیگر نیازی به پانسمان های طولانی مدت بعد از انجام لیزر نیست. مراقبت های بعد از لیزر فرکشنال CO2 به موارد زیر محدود می‌شود: • استفاده از کرم هایی مانند زینک اکساید و سایر کرم های ترمیم کننده پوست یا آنتی‌بیوتیک به دستور پزشک به منظور افزایش سرعت بهبودی • قرار نگرفتن زیر نور مستقیم خورشید به مدت یک هفته پس از لیزر CO2 فرکشنال و استفاده از کرم ضد آفتاب با spf بالاتر از 30 حداقل یک ماه پس از لیزر • خودداری از مالیدن کرم های معمولی به ناحیه لیزر شده و استفاده از لوازم آرایشی حداقل یک هفته بعد از پایان جلسه لیزر با دستگاه CO2 فرکشنال • دستکاری نکردن و لمس نکردن پوست در نواحی دلمه شده بعد از لیزر • مرطوب نگه داشتن پوست با کرم های مرطوب کننده توصیه شده توسط پزشک • خوابیدن به پشت در صورتی که لیزر CO2 فرکشنال برای صورت استفاده شده به مدت ۲ شب به منظور جلوگیری از ایجاد تورم بیشتر • خودداری از مصرف کرم هایی مانند رتینوئید که پوست را تحریک و روند بهبودی را دچار مشکل می کند • استفاده از کیسه یخ یا کمپرس سرد و ژل های خنک کننده مثل آلوئه ورا بعد از جلسه لیزر به منظور کاهش التهاب

معمولاً مشکلی برای ادامه کار و فعالیت بعد از جلسه لیزر CO2 فرکشنال وجود ندارد اما در صورتی که مشکل پوستی بسیار شدید باشد و لیزر سطح پوست را نیز درگیر کرده باشد؛ دوره نقاهت ممکن است چند روز طول بکشد و بیمار نیاز به استراحت داشته باشد. بهتر است دوران نقاهت و ریکاوری پس از درمان را با توجه به شرایط خود در جلسه مشاوره از متخصص لیزر سوال کنید.

تعداد جلسات درمان با لیزر فرکشنال CO2 به عوامل مختلفی مانند تبحر متخصص لیزر، تنظیمات دستگاه و نوع مشکلات پوستی و نحوه پاسخ دادن بدن بیمار به درمان بستگی دارد. معمولا ۴ تا ۶ جلسه لیزر درمانی با دی اکسید کربن برای برطرف کردن مشکلات و ضایعات پوستی کفایت می کند. البته بهتر است بیماران بعد از هر ۴ جلسه درمانی حدود شش ماه منتظر بمانند تا نتایج درمان به خوبی ظاهر شود و در صورت نیاز مجددا جلسات درمانی جدید را تنظیم نمایند.

در صورتی که سابقه تشکیل کلوئید روی پوست یا ایجاد زخم به علت هایپرتروفیک دارید بهتر است از لیزر فرکشنال CO2 استفاده نکنید. درمان با لیزر CO2 برای زنان باردار، بیمارانی که دچار حساسیت پوستی هستند و به طور کلی افرادی که پوستی حساس دارند که ممکن است جای زخم آنها به طور عادی بهبود پیدا نکند مانند بیماران دیابتی توصیه نمی شود.

شستن صورت بعد از لیزر فرکشنال دی اکسید کربن به مدت ۲۴ ساعت حتی با آب ممنوع است. چون با استفاده از لیزر فرکشنال بخشی از لایه اپیدرم پوست برداشته می شود تا عمل لایه برداری و جوانسازی به خوبی انجام گیرد. به همین علت پوست حساس شده و دچار التهاب شدیدی می شود. البته برای کاهش التهاب می توانید از کیسه یخ استفاده کنید اما باید مراقب باشید که پوست شما مرطوب نشود. از روز دوم به مدت یک هفته فقط باید پوست ناحیه لیزر شده را با آب بشویید و از هیچ گونه مواد شیمیایی یا شوینده های آرایشی و پاک کننده ها، لایه بردار ها و کرم های معمولی استفاده نکنید. همچنین استفاده از محلول های حاوی الکل به منظور پاک کردن آرایش یا حتی پاکسازی پوست صورت بعد از جلسه لیزر ممنوع است.

بعد از لیزر فرکشنال دی اکسید کربن اصلا نباید از پاک کننده های شیمیایی روی پوست خود استفاده کنید. پوست شما بسیار حساس و ملتهب است بنابراین حداقل به مدت یک هفته بهتر است فقط پوست صورت خود را با آب بشویید. در صورت نیاز به پاکسازی پوست حتما به متخصص پوست و مو مراجعه کنید و در صورتی که متخصص اجازه داد از پاک‌کننده‌های بسیار ملایم مانند میسلار واتر استفاده کنید. در هر صورت به توصیه های پزشک خود عمل کنید.

مشاهده عوارض جانبی زیر بعد از لیزر فرکشنال CO2 کاملاً طبیعی است و شدت آن بستگی به نوع درمان، تنظیمات دستگاه و تجربه و تبحر متخصص لیزر دارد: • دلمه شدن پوست و یا پوست پوست شدن که معمولاً دو تا چهار هفته مشاهده می شود • تورم و قرمزی پوست به مدت چند روز که با استفاده از کیسه یخ کاهش پیدا میکند • ایجاد لک ناشی از التهاب به خصوص در پوست های تیره • خارش و سوزش • سفت شدن پوست • قرمزی پوست به حالت آفتاب سوختگی تا یک هفته احتمال بروز عوارض جانبی شدید مانند هایپر پیگمنتاسیون، عفونت و یا رنگ پریدگی بعد از لیزر فرکشنال CO2 بسیار کم است. فقط در موارد نادری در صورتی که متخصص انرژی لیزر را برای افراد تیره پوست بسیار پایین انتخاب کند ممکن است منجر به بروز تاول های خفیف به خصوص در ناحیه چانه و پیشانی شود.

اگر میخواهید از لیزر فرکشنال CO2 برای افتادگی پلک ها استفاده کنید حتماً باید از لنزهای مخصوص در چشم استفاده کرده و از پزشک بخواهید که قطره بی حسی برای شما تجویز کند؛ تا با ایمنی کامل، پلک خود را لیزر کنید. هرگز نباید به طور مستقیم و بدون لنز از لیزر CO2 فرکشنال برای درمان پلک های خود استفاده کنید. چون لنز می‌تواند از چشم های شما در برابر اشعه لیزر محافظت کند. با قرار دادن لنز داخل چشم می‌توان لیزر CO2 فرکشنال را برای درمان پلک بالا و پایین به کار برد. البته بروز عوارض جانبی مانند تورم و قرمز شدن پلک ها به مدت ۲ تا ۴ روز طبیعی است. بعد از درمان پلک چشم با لیزر سی او دو فرکشنال بهتر است در معرض نور شدید خورشید قرار نگیرید.

اثربخشی لیزر فرکشنال CO2 روی آسیب های پوستی مانند جای زخم، بخیه، جای جوش، اسکار و لکه های پوستی، ترک های دوران بارداری و چین و چروک های عمیق پوست کاملا تضمین شده است. در حال حاضر هیچ دستگاه لیزری نمی‌تواند مانند لیزر فرکشنال CO2 روی جای زخم های باقی مانده روی پوست تاثیر گذار باشد . از دیگر مزایای CO2 فرکشنال نسبت به دستگاه‌های دی اکسید کربن قدیمی کوتاه‌تر شدن دوران نقاهت و ترمیم و بهبود سریعتر پوست است. چون با لیزر CO2 فرکشنال فقط نواحی خاصی از پوست هدف قرار می گیرند و سایر نواحی دست نخورده باقی می‌مانند؛ ترمیم و بازسازی پوست به سرعت انجام می گیرد.

برخلاف لیزر CO2 قدیمی که عوارض جانبی آن به مدت طولانی حتی بیشتر از یک ماه روی پوست باقی می ماند و بیمار مجبور بود از پانسمان های طولانی مدت استفاده کند؛ عوارض لیزر فرکشنال CO2 مدت بسیار کوتاهی در حد یک تا دو هفته روی پوست باقی می ماند. این عوارض جانبی که شامل قرمزی، تورم، تغییر رنگ بسیار خفیف پوست است؛ کاملا موقتی است و پس از اینکه پوست تازه رشد کند؛ به طور کامل از بین می‌رود و نتایج فوق‌العاده لیزر فرکشنال روی پوست ظاهر خواهد شد.

از لیزر فرکشنال CO2 می توان برای مشکلات و عارضه های پوستی زیر استفاده کرد: • شل شدن و افتادگی پوست به خصوص در ناحیه غبغب، گردن، بازوها و غیره • چین و چروک های بسیار عمیق روی پوست که ناشی از پیری پوست باشد • جای زخم، جای جوش و آکنه، جای بخیه • منافذ باز پوست • ترک های موجود روی سطح شکم یا ران پا به علت بارداری یا کاهش وزن شدید • چین و چروک موجود در پلک های چشم • لکه های پیری ناشی از بالا رفتن سن و پیری

بعد از لیزر فرکشنال CO2 بیمار احتمالاً با کمی قرمزی و تورم روی صورت یا ناحیه لیزر شده به خانه بر می‌گردد. معمولاً قرمزی و تورم به نحوی است که بهتر است بیمار یک روز استراحت کند تا التهاب کاهش پیدا کند. اکثر بیماران یک روز بعد از لیزر فراکشنال CO2 به سرکار برمی‌گردند اما گاهی اوقات تنظیمات دستگاه و نوع عارضه پوستی موجب می‌شود دوره نقاهت بیمار تا حدود دوهفته طولانی شود.

• یک ماه قبل از اقدام به لیزر فراکشنال دی اکسید کربن از قرار گرفتن در معرض آفتاب و استفاده از دستگاه ها و کرم های برنزه کننده خودداری کنید. • یک ماه قبل از شروع جلسات لیزر فرکشنال CO2 مصرف کرم های ضد پیری و لایه بردار را کنار بگذارید. • مصرف هر گونه قرص ضد التهاب مانند آسپیرین یا ناپروکسن پیش از شروع جلسات لیزر فرکشنال دی اکسید کربن ممنوع است. • در صورتی که کمتر از یک ماه از اپیلاسیون کرده اید و یا از درمان هایی مانند میکرودرم ابریژن استفاده کرده‌اید؛ شروع جلسات لیزر فرکشنال CO2 توصیه نمی شود. • چند ساعت قبل از شروع جلسه لیزر از کرم های بی حس کننده روی ناحیه ای که قرار است لیزر شود؛ استفاده کنید. • در صورتی که تحت درمان با اسید گلیکولیک و هر نوع دارویی از خانواده سایکلین هستید؛ حتما پزشک متخصص را پیش از شروع جلسات لیزر در جریان بگذارید.

از مهم ترین مزایای لیزر فرکشنال CO2 نسبت به روشهای دیگر به خصوص دی اکسید کربن قدیمی می توان به موارد زیر اشاره کرد: • دوره بهبودی کوتاه تر • درد کمتر • عدم نیاز به پانسمان بعد از لیزر • عدم نیاز به بیهوشی حین لیزر • افزایش در کلاژن سازی پوست • بهبود قابلیت لایه برداری و تحریک پذیری به طور همزمان • امکان از بین بردن چین و چروک های عمیق تر و افتادگی پوست • امکان تنظیم طیف دستگاه براساس نوع ضایعه و رنگ پوست

دردناک بودن روش لیزر فراکشنال CO2 تا حد زیادی به آستانه درد بیمار بستگی دارد. البته در اکثر موارد پزشک متخصص پیش از شروع درمان از کرم‌های بی حس کننده روی صورت یا بدن و یا از قطره ‌های بی حسی در چشم برای درمان پلک ها حدودا یک ساعت قبل از شروع لیزر استفاده می‌کند تا درد و ناراحتی بیمار کاهش پیدا کند.

افرادی که یک یا چند عارضه و مشکل پوستی زیر را داشته باشند می توانند کاندید مناسبی برای انجام لیزر دی اکسید کربن فرکشنال باشند: • وجود چین و چروک های عمیق روی پوست، • افتادگی پلک یا وجود چین و چروک های خفیف روی پلک، • جای زخم، جای جوش، جای آکنه، جای بخیه یا ترک های دوران بارداری یا ناشی از لاغری سریع

• افرادی که طی ۶ تا ۱۲ ماه گذشته در حال درمان با داروهایی مانند راکوتان بوده‌اند • افرادی که سابقه بروز زخم های کلوئیدی یا گوشتی داشته باشند • افرادی که سابقه پرتودرمانی در ناحیه ای که قرار است لیزر شود داشته باشند • افرادی که به بیماری هایی مانند ویتیلیگو دچار باشند • زنان باردار و شیرده • افرادی که به علت موقعیت شغلی نتوانند به‌ مدت حداقل یک هفته بعد از درمان با لیزر CO2 فرکشنال در معرض نور آفتاب قرار نگیرند. • افرادی که سابقه حساسیت به نور داشته باشند

تمام کلینیک هایی که دارای مجوز لازم از وزارت بهداشت باشند و از دستگاه های اوریجینال لیزر CO2 فرکشنال آن استفاده کنند و همچنین با متخصصان پوست و مو که دوره های لازم برای استفاده از لیزر فرکشنال را گذرانده‌اند و تجربه کافی در استفاده از آن را دارند؛ همکاری می کنند؛ جزو بهترین کلینیک های تهران برای لیزر CO2 فرکشنال هستند. تعداد این کلینیک ها در سراسر تهران بسیار زیاد است. به عنوان بهترین کلینیک لیزر CO2 فرکشنال می‌توان به کلینیک بهرویان پاسداران و گروه پزشکی کندلا در شهرک غرب اشاره کرد.

دستگاه فراکسل اولین دستگاه لیزر فراکشنال بود که در سال ۲۰۰۳ با طول موج ۱۵۴۰ نانومتر به عنوان موثرترین درمان برای چین و چروک های پوست به بازار معرفی شد. سپس لیزر دی اکسید کربن با طول موج ۱۰۶۹۶ نانومتر با استفاده از تکنولوژی فرکشنال، جهت جوانسازی و لایه برداری پوست به حوزه زیبایی درمانی معرفی شد. در حال حاضر بهترین مدل دستگاه لیزر CO2 فرکشنال که تاییدیه اف دی ای را داشته باشد؛ دستگاهی است که مجهز به تیوب آلومینیومی و امواج رادیوفرکانس است. دستگاههایی که با تیوب شیشه در بازار موجود است نمی توانند به خوبی انرژی یکسان را روی پوست ساتع کنند. دستگاههایی که مجهز به تیوب فلزی می باشند با مدل کاواک میزان انرژی یکسانی به تمام سطح پوست تحت درمان تابانده و اثر بخشی آنها بسیار بیشتر است. در مدل اولترا پالس لیزر CO2 فرکشنال کمترین عوارض جانبی پس از لیزر مشاهده می شود.

لیزر فرکشنال CO2 به عنوان نسل جدیدی از لیزر دی اکسید کربن به بازار عرضه شد که علاوه بر مزایای لیزر های قدیمی به نحوی طراحی شده بود که عوارض جانبی آن بسیار کمتر شده و زمان نقاهت و ریکاوری بیمار نیز به طور قابل توجهی کاهش پیدا کرده بود. مهم ترین تفاوت های لیزر CO2 فرکشنال و دی اکسید کربن قدیمی را می توان در موارد زیر با هم مقایسه کرد. • دوره نقاهت و ریکاوری: در گذشته بیماران پس از درمان با لیزر دی اکسید کربن باید از پانسمان های متعدد روی پوست استفاده میکردند و به مدت چندین هفته قرمزی، التهاب و حتی جای زخم روی پوستشان را تحمل می کردند. در صورتی که در حال حاضر دوره نقاهت و ریکاوری بعد از لیزر فرکشنال ‏سی او دو به کمتر از یک هفته کاهش پیدا کرده است. • مشاهده نتایج: اثربخشی لیزر CO2 قدیمی حداقل ۴ الی ۶ ماه زمان می برد. در صورتی که با استفاده از روش‌های جدید دی اکسید کربن فرکشنال بیماران حداکثر پس از چند هفته نتایج درمان را روی پوست خود مشاهده خواهند کرد. • ارتقاء درمان: با لیزر CO2 فرکشنال می توان چین و چروک های عمیق تر و نواحی وسیع تری از بدن را که روی آن ها عارضه های پوستی مانند جای جوش، جای زخم، بخیه، ترک، لک و غیره وجود دارد؛ در مدت زمان کوتاه تری درمان کرد. • عوارض جانبی: مهمترین تفاوت لیزر CO2 قدیمی با لیزر CO2 فرکشنال عوارض جانبی کمتر آن است که پس از درمان، بیمار آنها را تجربه می‌کند. درمان با لیزر CO2 فرکشنال قرمزی، تورم و تغییر رنگ خفیف روی پوست ایجاد می کند و مدت زمان باقی ماندن این عوارض جانبی روی پوست حداکثر یک هفته است.

هرچند طراحی های جدید با استفاده از تکنولوژی پیشرفته در لیزر CO2 فرکشنال اثر بخشی و مشاهده نتایج را نسبت به دستگاه های دی اکسید کربن قدیمی کوتاه تر کرده اما بیمار پس از یک جلسه لیزر فرکشنال دی اکسید کربن باید حدوداً یک ماه منتظر بماند تا نتایج اصلی را مشاهده کند. علت طولانی بودن بروز نتایج درمان با فرکشنال CO2 تحریک شدن کلاژن پوست است.

لیزر CO2 فرکشنال با ساطع کردن انرژی لیزر متمرکز و پرقدرت و نفوذ کردن به لایه های پوست منجر به تبخیر آب شده و برخی از لایه های خارجی پوست را به طور هدفمند و کنترل شده در عمق مناسب لایه برداری می کند. بنابراین لیزر CO2 فرکشنال با تحریک کلاژن ها به عنوان یکی از روش های لایه برداری پوست شناخته می شود. روش لایه برداری با دستگاه لیزر CO2 فرکشنال موجب بازسازی و ترمیم مجدد پوست و از بین رفتن جای جوش یا آکنه یا بخیه و سایر عارضه های پوستی می شود. از لیزر های لایه بردار یا ابلیتیو می‌توان برای کاهش چین و چروک های عمیق، از بین رفتن لک، کاهش افتادگی پلک و از بین بردن خطوط اطراف لب ها چشم و حتی جوانسازی کل صورت استفاده کرد.

بعد از جلسه لیزر CO2 فرکشنال باید انتظار داشته باشید که کمی التهاب و قرمزی روی پوست شما مشاهده شود. برای کاهش این علائم می توانید از کمپرس آب یخ استفاده کنید. عوارض جانبی مانند قرمز شدن پوست در حد آفتاب سوختگی حدوداً پس از یک هفته با تجدید پوست و ترمیم آن برطرف می شود. بعد از لیزر CO2 فرکشنال و گذراندن دوره ی ریکاوری، پوست شما نسبتاً شفاف شده و و قرمزی خفیفی روی آن مشاهده می شود که پس از حداکثر دو هفته از بین میرود. بهتر است در این مدت با مشورت پزشک از کرم های حاوی آنتی بیوتیک برای ترمیم هرچه سریعتر پوست استفاده کنید.

با وجود اینکه لیزر CO2 فرکشنال تاثیر بسیار قابل توجهی روی چین و چروک های اطراف چشم و از بین بردن افتادگی پلک دارد اما در صورتی که پلک شما دچار پف شدید باشد به خصوص پلک فوقانی معمولا لیزر فرکشنال CO2 تاثیر قابل توجهی نخواهد داشت. بهتر است برای درمان پف شدید پلک از درمان RF همزمان با لیزر فرکشنال CO2 استفاده کنید. همچنین در صورتی که چین و چروک روی پیشانی شما در اثر انقباضات عضلانی باشد؛ معمولاً درمان با لیزر فراکشنال دی اکسید کربن تاثیری روی آن نخواهد داشت و باید از روش بوتاکس همراه با لیزر فرکشنال استفاده کنید تا بهترین نتیجه را برای از بین بردن چین و چروک های پیشانی و چین و چروک های اخم بگیرید.

بروز عفونت پس از لیزر فرکشنال CO2 به هیچ وجه جزو عوارض جانبی طبیعی این درمان نیست اما در صورتی که پزشک، تجربه کافی در استفاده از دستگاه را نداشته باشد و برای لایه برداری از قدرت و انرژی بالای دستگاه استفاده کند؛ در برخی موارد به خصوص برای بیمارانی که پوست تیره تری دارند؛ احتمال ایجاد لک و یا عفونت وجود خواهد داشت. همچنین در صورتی که سابقه تبخال زدن دارید؛ حتماً پیش از شروع جلسه درمان با پزشک متخصص مشورت کنید تا از محلول های ضدعفونی کننده و ضد تبخال پیش از شروع لیزر روی پوست شما استفاده کند. رعایت بهداشت فردی مثل شستشوی دست ها و بهداشتی نگه داشتن محیط زندگی برای جلوگیری از بروز عفونت بعد از لیزر دی اکسید کربن فرکشنال بسیارمهم است. پزشک ممکن است که پمادهای آنتی بیوتیک برای شما تجویز کند که بهتر است سر ساعت آنها را مصرف کنید تا از ایجاد عفونت روی پوست شما جلوگیری شود.

از آنجایی که در درمان با لیزر CO2 فرکشنال تقریباً نیمه تهاجمی است و برای لایه برداری مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ تنظیمات قدرت و انرژی دستگاه متناسب با پوست بیمار از اهمیت بالایی برخوردار است. به همین علت اپراتور لیزر تاثیر مستقیم روی نتیجه درمان با لیزر CO2 فرکشنال خواهد داشت. توصیه می‌شود که برای شروع درمان حتما با پزشک متخصص پوست و مو که دوره های لازم برای کار با دستگاه لیزر CO2 فرکشنال را گذرانده است؛ مراجعه کنید تا اثربخشی درمان حداکثر شده و عوارض جانبی آن به حداقل برسد.

ترکیب لیزر CO2 فرکشنال برای درمان چین و چروک ها، از بین بردن جای زخم و جای جوش با روش بوتاکس برای از بین بردن چین و چروک های عضلانی مانند خط اخم و پیشانی تاثیر فوق العاده ای در جوانسازی پوست خواهد داشت. بنابراین با تشخیص پزشک میتوان بوتاکس لیزر CO2 فرکشنال را همزمان انجام داد.

در صورتی که پیش از شروع درمان با لیزر فرکشنال CO2 متخصص پوست و مو برای شما کرم هایی مانند ضد جوش و ضد چروک تجویز کرده می توانید یک هفته بعد از لیزر شروع به استفاده از محلول یا کرم های قبلی خود نمایید. البته اگر محل مورد نظر را با لیزر فرکشنال CO2 درمان کرده‌اید معمولاً دیگر نیازی به استفاده از کرم‌ها نخواهید داشت چون جای جوش یا زخم از بین رفته است. با این وجود اگر احساس می کنید به استفاده از کرم ها نیاز دارید؛ حداقل یک هفته منتظر بمانید.

بوتاکس از نظر پزشکی برای معالجه ی برخی شرایط عضلانی و از نظر آرایشی با فلج کردن موقت عضلات باعث رفع چین و چروک می شود که از یک نوروتوکسین (neurotoxin) به نام توکسین بوتولینوم (botulinum toxin) ساخته می شود که توسط باکتری کلستریدیوم بوتولینوم (bacterium Clostridium botulinum) تولید می شود. صرف نظر از این واقعیت که بوتاکس یک سم قوی بوده و کشنده ترین عارضه بوتولیسم، فلج می باشد دانشمندان راهی برای استفاده از آن را پیدا کرده اند که برای انسان مفید می باشد. توکسین بوتولینوم با فلج کردن عضلات زیرین سبب کاهش خطوط ریز و چروک ها می شود. سایر کاربردهای بوتاکس عبارتند از درمان تعریق مفرط در زیر بغل از طریق مسدود کردن مسیر مواد موثر بر غدد عرق، درمان میگرن و سردردهای میگرنی، کنترل کردن اسپاسم های عضلانی و برخی از اختلالات مثانه و روده¬ ای.

چهار نوع متفاوت از تزریق توکسین بوتولینوم: • Botox • Dysport • Xeomin • Myobloc هر یک از این محصولات شامل مواد فعال یکسان هستند: توکسین بوتولینوم نوع A بیشتر جنبه ی زیبایی داشته و برای رفع چین و چروک و مسائل مربوط به زیبایی شناسی و آرایشی طراحی شده است. تفاوت اصلی آنها در فرمولاسیون آنها نهفته است که دوز مورد استفاده، میزان گسترش محصول و اینکه بیمار چقدر سریع می تواند نتایج را مشاهده نماید تحت تأثیر قرار می دهد. برای مثال، بوتاکس آرایشی با یک پروتئین فرموله می شود. Dysport حاوی پروتئین مشابه با میزان کمتری است، در حالی که Xeomin اصلا حاوی پروتئین نیست. هر سه محصول توسط FDA تأیید شده اند و سال های مدیدی است که با خیال راحت و به گونه ای موثر مورد استفاده قرار می گیرند. اینکه کدام یک از محصولات برای شما بهتر است به آناتومی منحصر بفرد، اهداف و توصیه های جراح زیبایی بستگی دارد.

• خطوط پیشانی: عضله پیشانی. تزریق 5 تا 25u معمولا کافی خواهد بود. خطوط افقی (یا "چین های طولی") هر 1 ½ تا 2cm تزریق می شوند اما به فاصله کافی از ابرو تا از افتادگی آن جلوگیری شود. • خطوط اخم یا فاصله میان ابروان: ماهیچه اخم و ماهیچه هرمی بینی. تزریق 20 تا 25u معمولا کافی خواهد بود. تقریبا 5 تزریق در این ناحیه انجام می شود، بین 2 و 2.5u در هر ماهیچه اخم و 2.5u در ماهیچه هرمی بینی. تزریق کننده باید مراقب باشد که تزریق او از وسط ابرو و یا از بالای مردمک نگذرد. این مسئله می تواند به افتادگی ابرو منجر شود. • چین و چروک¬های گوشه ی خارجی هر چشم: ماهیچه حلقوی چشم و ماهیچه هرمی بینی. تزریق 5 تا 15u معمولا کافی خواهد بود. چین های طولی با 2.5u تزریق خواهند شد. تزریق کننده باید مواظب باشد تا از تزریق نزدیک به پلک خودداری شود. • خطوط پینه (Bunny Lines): تزریق 5 تا 25u معمولا کفایت خواهد کرد. • خطوط Peri-oral (خطوط فرد سیگاری): ماهیچه حلقوی دهان. 5u در هر خط معمولا کافی خواهد بود. • خطوط ماریونت یا چین های کناره لب: ماهیچه پایین برنده گوشه دهان • اختلال عملکرد چانه: عضله چانه (خصوصا پس از عمل جراحی چانه). برای یک درمان استاندارد 20u از بوتاکس می تواند به نقاط متعدد در چانه تزریق شود تا این عضله ریلکس شده و از چین های قابل مشاهده جلوگیری شود. • نوارهای عمودی عضله نازک ناحیه گردن: عضله پلاتیسما (یکی از ماهیچه‌های ناحیه گردن). در مورد دوز تجویز شده بوتاکس با پزشک خود باید مشورت کنید. • لیفت ابرو: بوتاکس می تواند بالای ناحیه بیرونی ابرو تزریق شود تا اثر لیفت مشاهده شود. اطمینان حاصل کنید که تزریق کننده در تزریق این ناحیه از مهارت کافی برخوردار بوده و یا ریسک افتادگی ابرو افزایش نیابد. • تعریق بیش از حد: بوتاکس می تواند برای کنترل تعریق بیش از حد و با مهار نمودن انتشار استی کولین کنترل شود. استی کولین یک ماده شیمیایی در بدن است که غدد چربی را تحریک می نماید.

بوتاکس به عنوان یک ماده کریستالی یا بلورین تولید می شود که باید با محلول نمک یا محلولی دیگر آمیخته شود. پزشکان مقادیر مختلفی از مایع را به آن اضافه می کنند. گرچه مقدار ایده ال افزودن دقیقا مشخص نیست، اما اکثر پزشکان در حدود 2mL-3mL از مایع را به هر ویال یا شیشه ی کوچک دارو اضافه می کنند و سپس به ناحیه مورد نظر تزریق می کنند. درحقیقت دوز کلی داروست که منجر به اثرات مطلوب می شود و نه حجم مایع.

توکسین بوتولینوم دارویی است که تحت نام چندین برند ساخته شده و توسط شرکت های مختلف دارویی به بازار عرضه می شوند. معروف ترین برند BOTOX بوده که توسط شرکت Allergan ساخته شده است و از آن جایی که این ماده برای اولین بار با برند بوتاکس به بازار آمد، این نام به طور کلی مترادف توکسین بوتولینوم مصطلح شد. از برندهای دیگر تولید کننده می توان به AZZALURE, BOCOTURE, XEOMIN و DYSPORT اشاره کرد.

قبل از تعیین وقت برای تزریق بوتاکس، باید تحقیق کرده و فردی با تجربه و دارای صلاحیت را انتخاب نمایید. انتخاب یک متخصص پوست که دارای مجوز تزریق بوتاکس است بهترین روش برای جلوگیری از تزریق بوتاکس تقلبی و سایر محصولات تزریقی می باشد. بوتاکس تقلبی اغلب در سایت های کوپون تخفیف تحت عنوان بهترین محصول یا محصول عالی معرفی می شود که استفاده از آن عوارض جانبی شدیدی به دنبال دارد.

حساسیت و دقت در امور زیبایی به خصوص بوتاکس آنقدر مهم است که نمی توان خیلی راحت به هر مطب، کلینیک و یا مرکز پوست و زیبایی اعتماد کرد. برخی از کلینیک های معتبر تهران: کلینیک تزریق بوتاکس نوبنیاد تهران تزریق بوتاکس در کلینیک نوبنیاد تهران به عنوان یکی از روش های زیبایی برای جوانسازی صورت و کاهش چین و چروک‌های پوست ارائه می شود. این مرکز چندین سال سابقه دارد و طرفداران زیادی پیدا کرده است. مطب بوتاکس آوا بیوتی در عباس آباد تهران پس از انجام نظر سنجی های متعدد از مشتریان آوا بیوتی، مهم ترین دلیل رضایت آن ها از خدمات این مطب، استفاده از بهترین دکتر برای تزریق بوتاکس، مهارت بالای متخصصین، دقت، ظرافت عمل و همچنین قیمت مناسب خدمات می باشد. گروه پزشکی کندلا در شهرک غرب تمامی خدمات زیبایی برای اقایان و بانوان از جمله لیزر موهای زائد، هایفوتراپی، تزریق بوتاکس، prp و جوانسازی پوست و مو با بالاترین کیفیت در گروه پزشکی کندلا ارائه می شود.

مطب پزشکی و زیبایی دکتر زهرا آزادی با ۱۲ سال سابقه درخشان در زمینه های پوستی و زیبایی کلیه خدمات شامل لیزر موهای زائد، تزریق ژل و بوتاکس، جوانسازی پوست وخدمات تغذیه و لاغری را با قیمت مناسبرو کیفیت مطلوب ارائه می دهد. کلینیک دکتر عباسی جزو کلینیک های معتبر برای تزریق بوتاکس، پاکسازی پوست و مراقبت از پوست در تهرانپارس است. کلینیک گروه پزشکی کندلا هم همیشه از پزشکان ارزشمندی مانند دکتر محمدی بهره مند بوده است

• هزینه: یکی از مهمترین مزایای بوتاکس مقرون به صرفه بودن آن برای بیماران است. تزریق بوتاکس نسبت به سایر روش های آرایشی و درمانی مانند جراحی زیبایی از هزینه ی پایین تری برخوردار است. • سرعت: نتایج تزریق بوتاکس حداکثر پس از یک یا دو روز قابل مشاهده است. به دلیل اینکه بیماران می توانند به سرعت نتایج کامل درمان با بوتاکس را مشاهده نمایند و خود روند درمان نیز سریع انجام می شود؛ بسیاری از بیماران از این روش درمانی زیبایی حمایت می کنند. • روش کم تهاجمی: تزریق بوتاکس نسبت به سایر روش های آرایشی مانند لیفت صورت کمتر تهاجمی است اما در عین حال همان نتایج را در بر دارد که یکی از مهمترین مزایای درمان با بوتاکس است. • عوارض جانبی موقت: مانند هر روش درمانی یا آرایشی، بوتاکس هم دارای عوارض جانبی کوتاه مدتی می باشد که به دلیل موقتی بودن، به سرعت از بین رفته و تأثیر بوتاکس مشاهده می شود. • کاربردهای چندگانه: یکی از مهمترین مزایای استفاده از بوتاکس کاربرد چندگانه و تطبیق پذیری بوتاکس است.

• نتایج موقت: یکی از مهمترین معایب بوتاکس اثرات موقتی آن است که حداقل بین دو تا هشت ماه طول می کشد. در نتیجه، بیماران باید در طولانی مدت تزریقات بیشتری دریافت کنند که هزینه های بیشتری را به آنها تحمیل می کند. • درد: یکی دیگر از معایب بوتاکس دردناک بودنِ آن است. تزریق معمولا با سوزن ریزی انجام می شود که ممکن است برای برخی بیماران دردناک باشد. • کبودی: تقریبا همراه با اکثر درمان های بوتاکس، کبودی در محل تزریق وجود خواهد داشت. ممکن است این کبودی ظاهر ناخوشایند داشته باشد اما بعد از یک یا دو روز برطرف می شود. • مصونیت بدن: همانطور که ذکر شد، بوتاکس یک درمان دائمی نیست، بدین معنا که باید قبل از محو شدن اثرات آن مجددا تزریق انجام شود. با گذشت زمان ممکن است بدن بیمار مصونیت طبیعی به بوتاکس پیدا کند و در نتیجه پزشکان مجبور باشند دوز توکسین را افزایش دهند.

اگر پس از انجام بوتاکس دچار افتادگی پلک شدید، باید به جراح زیبایی مراجعه کرده تا این مشکل را رفع نماید. در بروز هرگونه علائمی مانند مشکل در تنفس یا جوش باید فورا جراح خود را مطلع سازید. کبودی ها به طور کلی ظرف یک یا دو هفته رفع می شوند، اما داروهای دیگری مانند درمان های موضعی با ویتامین K نیز برای درمان سریعتر این مشکل وجود دارند.

اگر شما اخیرا تزریق بوتاکس یا هر نوروتوکسین دیگری را دریافت کرده اید، باید منتظر بمانید تا اثرات درمان قبلی کاملا از بین برود. البته تزریق بوتاکس همزمان با انواع دیگر پرکننده های پوستی مانعی ندارد؛ اما، سابقه ی شما از دریافت تزریقات زیبایی صورت و از هر نوعی می تواند در روش های تزریق بوتاکس که هم اکنون دریافت می کنید اثرگذار باشد. همچنین اگر دارای چین و چروک استاتیک هستید که در نتیجه ی حجم کم صورت و از بین رفتن خاصیت ارتجاعی پوست به وجود می آید؛ باید بدانید که این نوع چین و چروک نسبت به بوتاکس پاسخگو نیست. برای درمان موثر این نوع، روش های سفت کننده ی صورت مورد نیاز است.

اثر بوتاکس معمولا بین سه تا شش ماه طول می کشد. با بازگشت تدریجی فعالیت عضله، خطوط و چین و چروک¬ها دوباره ظاهر شده و مجددا باید تحت درمان قرار گیرند.

زمان دریافت بوتاکس، محل تزریق و مقدار بوتاکس ممکن است بر ماندگاری آن تأثیرگذار باشند. سایر عواملی که می توانند این اثربخشی را تحت تأثیر قرار دهند عبارتند از: • سن شما • خاصیت ارتجاعی پوست • عمق چین و چروک

بعد از بوتاکس، بیمار باید 2 تا 4 دقیقه به صورت راست یا نیمه راست روی تخت جراحی دراز بکشد تا مطمئن شود مشکلی ندارد. بعد از آن هم نباید به مدت 2 تا 4 ساعت دراز بکشد. اگر کبودی بعد از بوتاکس برای بیمار مهم است، باید از مصرف دارو هایی نظیر آسپرین یا قرص های مشابه مانند، ایبوپوفن و ناپروکسن اجتناب کند تا کبودی های بعد از تزریق به حداقل برسد. متخصصین زیادی هستند که به بیماران خود تذکر می دهند که به مدت چند روز بعد از جراحی مراقب ناحیه بوتاکس شده باشند و تا چند روز بعد از آن عضلات آن ناحیه را درگیر نکنند. به دلیل ریسک بالای کبودی، انجام هرگونه فعالیت، موجب کبود شدن ناحیه خواهد شد اما متخصصین دیگری هم هستند که فقط اجتناب از کارهای سنگین را به بیماران خود هشدار می دهند.

اگر طی چند ماه گذشته تزریق بوتاکس داشته اید یا قرص هایی مانند خواب آور، آرام بخش، ضد حساسیت یا مسکن عضلات مصرف می کنید، لازم است با پزشک خود درمیان بگذارید. اگر دارو های رقیق کننده خون مصرف می کنید، برای جلوگیری از احتمال خونریزی یا کبودی، باید چند روز قبل از انجام بوتاکس، مصرف آن را متوقف کنید. دو روز قبل، از مصرف الکل و دو هفته قبل از عملیات، از مصرف آسپرین و ضد التهاب ها اجتناب کنید. رعایت این نکات در جلوگیری از بروز کبودی ها موثر خواهند بود.

نتایج تزریق بوتاکس معمولا بعد از 3 تا 10 روز آشکار خواهند شد. ممکن است بعد از گذشت زمان بیمار نتواند تغییراتی که ایجاد شده را تشخیص دهد. پس، از بیمار عکس هایی گرفته می شود تا جزئیات را با توجه با آن مقایسه و ارزیابی کند. نکته جالب توجه این است که بیشتر بیماران به یاد نمی آورند که قبلا چه شکلی بوده اند! و زمانی که تصاویر قبل از عمل خود را می بینند، شگفت زده می شوند. بعد از اتمام عملیات، شاید چین و چروک های صورت بیمار برای همیشه از بین نرفته باشد اما به هر حال با انجام بوتاکس آرام می شود. این یعنی، خطوط عمیق، کمتر، و خطوط کم عمق ناپدید خواهند شد.

بوتاکس زیر بغل، کف پاها یا کمر، با از خنثی کردن عصب غده های تعرق انجام می شود. این عصب ها توسط سم بوتولینوم«botulinum» از کار می افتد و دیگر در آن ناحیه عرق تولید نمی شود.

بیشتر افراد در انجام این عملیات احساس درد نمی کنند. اما شاید شما ترجیح بدهید که ناحیه مورد نظر بی حس شود. به خصوص اگر این نواحی، کف دست یا پا هستند که به دلیل تعریق زیاد نیاز به تزریق دارند. ممکن است پزشک شما از چند روش بی حسی استفاده کند. مثلا بی حسی موضعی یا بی حسی با یخ و ویبره که با انجام ماساژ، آن ناحیه را آرام می کند.

بوتاکس حتما باید تحت نظر پزشک تزریق شود و تزریقات با دقت زیاد انجام شود تا از بروز عوارض جانبی جلوگیری شود. انجام بوتاکس توسط افراد غیر حرفه ای می تواند خطرناک باشد. با پزشک خانوادگی خود، یا کسی که در زمینه موردنیاز شما دارای تخصص است و یا با کسی که در مورد بوتاکس تجربه داشته مشورت کنید. یک پزشک متخصص و معتبر در رابطه با درخواست شما مشاوره داده و بهترین راه حل را نشان خواهد داد.

تزریق بوتاکس یکی از محبوب ترین خدمات زیبایی-بهداشتی در سراسر جهان است. افزایش تقاضا و وارد شدن رقبای جدید؛ قیمت ها هم به صرفه تر از قبل شده است. شما می توانید قیمت خدماتی که هر پزشک ارائه می دهد را مقایسه کرده و مناسب ترین آن را انتخاب کنید. فراموش نکنید که پزشکان، برای راحت تر شدن تزریق، مقادیر متفاوتی مایع به کریستالین«crystalline» بوتاکس اضافه می کنند. پس باید مطمئن شوید غلظت و دوز مواد آن ها برای شما مناسب باشد. همیشه کمترین قیمت را انتخاب نکنید؛ انتظارات خود از پزشک و ابزار و امکانات آن ها را هم در نظر بگیرید.

بوتاکس حس جوانی و شادابی را به پوست شما می دهد. اما آنطور شما تصورمی کنید معجزه نمی کند. به کمک بوتاکس چروک های صورت شما صاف می شوند. و وقتی احساس جوانی کنید، اعتماد بنفس خواهید داشت.

گاهی اوقات ممکن است سیستم ایمنی بیماران به برخی برند های بوتاکس واکنش نشان بدهد که ممکن است در نتیجه آن اثر منفی بگذارد. برخی برند ها پروتئین های ترکیبی دارند که بدن بعضی بیماران در واکنش به آن، آنتی بادی های مسدود کننده تولید می کنند که فعالیت بیولوژیکی پروتئین را غیر فعال می کند. تشکیل آنتی بادی، بیشتر بیمارانی را نگران می کند که تزریقات متعددی نیاز دارند یا برای درمان برخی عارضه ها مانند دیستونی دهانه رحم نیازمند دوزهای بالای تزریق هستند.

زمان تزریق مجدد بوتاکس به عوامل مختلفی مانند ناحیه ای که بوتاکس تزریق شده و شرایط فیزیکی فرد بستگی دارد. مثلا در درمان خط پیشانی، طبق قاعده قبلی بوتاکس، تزریقات باید هر 3 تا 4 ماه یک بارانجام شود. اما بر اساس یک تحقیق، درمان دیر به دیر مثلا دو سال یک بار نتایج خیلی بهتری در بر خواهد داشت.

مناسب ترین سن انجام بوتاکس می تواند به رنگ پوست و سبک زندگی شخص بستگی داشته باشد. مثلا زنان و مردان بین 22 تا 50 سال بهترین نتایج را می گیرند ولی بوتاکس برای افراد زیر ۲۰ سال توصیه نمی شود.

• روش های تزریقی دیگر • ماساژ صورت • طب سوزنی • پاکسازی صورت • مصرف ویتامین ها • کرم های صورت • لایه برداری پوست • روش درمانی هایفو«hifu»

در صورتی که فردی به بوتاکس حساسیت داشته باشد علائمی مانند درد در ناحیه بوتاکس شده، عفونت، التهاب، سوزش، سرخی، خونریزی و کبودی مشاهده خواهد کرد. ممکن است برخی از این علائم نشان دهنده یک واکنش آلرژیک باشد. دیگر علائم آلرژی هم عبارتند از: خارش، گرفتگی صدا، تنگی نفس، جوش، تاول های قرمز رنگ، سرگیجه و ضعف.

بوتاکس یک درمان موقتی است که اثر آن به مدت 3 تا 7 ماه روی پوست باقی می ماند. بنابراین افتادگی پلک هم به مرور زمان برطرف خواهد شد مگر اینکه اشتباه پزشکی رخ داده باشد که باید به پزشک خود مراجعه کنیدولی خوشبختانه افتادگی پلک معمولا ظرف مدت 4 تا 6 هفته بعد از تزریق بوتاکس برطرف می شود.

هیچ دلیل پزشکی وجود ندارد که طبق آن بوتاکس در دوران شیر دهی یا بارداری توصیه نشود. اما، بهتر است در دوران بارداری برای جلوگیری از مسمویت جنین، به بدن مواد سمی تزریق نکرد. تزریق بوتاکس از نظر سلامتی مشکلی به وجود نمی آورد حتی به کودک نیز منتقل نمی شود. اما تزریق بوتاکسی که شامل دنیروتوکسینوز بالایی از «neurotoxin»ها هستند، ممکن است، برای افرادی که به این نوع مواد شیمیایی حساسیت دارند خطرناک باشد.

هرچند بعد از بوتاکس عوارضی مانند خشکی دهان، کسالت، سر درد، کمر درد در برخی بیماران گزارش شده است. یا حتی ممکن است شما عوارض حادتری مانند خشکی یا افتادگی پلک و اسپاسم عضلات را مشاهده کرده باشید. اما عدم موفقیت در انجام بوتاکس به فلج عضلات ناحیه بوتاکس شده منجر نخواهد شد.

نمی توان گفت که همه چین و چروک ها با تزریق بوتاکس از بین می روند. به هرحال با افزایش سن، کشسانی پوست کمتر شده و با شل شدن آن، چروک های دائمی در پوست بوجود می آید. بوتاکس نمی تواند آن ها را از بین ببرد اما حداقل، آن ها را صاف می کند. شاید با اولین تزریق بوتاکس تغییرات به وضوح دیده نشود، اما به مرور زمان چین و چروک ها از بین می روند.

بیماری و عفونت پس از تزریق سموم بوتولینوم «botulinum» یا همان بوتاکس، بوتولیسم «botulism» نام دارد. همیشه درصد کمی احتمال عفونت پس از بوتاکس وجود دارد. ورم ملتحمه چشم از یک نوع ویروس واگیر دار بوجود می آید که نوعی عفونت است و پس از تزریق بوتاکس در برخی بیماران مشاهده شده است. بوتاکسِ چروک دور چشم می تواند در موارد خیلی کمی منجر به خشکی و سرخی در چشم شود که معمولا علائم عفونت چشم است.

بله. شواهدی وجود دارد که بر اساس آن ها سموم، وارد جریان خون یا سیستم لنفاوی می شوند. اما بر اساس گزارش ژورنال نِروسایِنس «neuroscience» مواد بوتاکس، نمی تواند وارد مغز شود. چون مواد عفونت زا نمی تواند از طریق عضله های صورت تاجایی پیش برود که به مغز برسد. اما اگر عفونت بوتاکس، وارد یکی از سیاهرگ های صورت شود و به جاهای دیگر منتقل شود، نتیجه آن فلج موقت خواهد بود.

اگر تصمیم به انجام مجدد بوتاکس دارید، ابتدا پزشکان سوابق قبلی بوتاکس شما ردرصورتا بررسی می کنند و درصورتیکه عفونت یا مشکل خاصی در تجربیات قبلی مشاهده نشد، تزریق مجدد بوتاکس را انجام می دهند. به طور کلی، سالی 2 تا 3 بار مجاز به تزریق بوتاکس خواهید بود.

اگر چین و چروک های صورت در نواحی زیر شما را آزار می دهد می توانید با بوتاکس آنها را برطرف کنید: • یکی از نواحی که چروک ها در آن به وجود می آیند، پیشانی و خط ابرو است. بوتاکس می تواند خطوطی که وقتی ابروی خود را بالا می برید به وجود می آید را درمان کند. • اگر خطوط لبخندتان عمیق شده است و چروک ها زمانی که لبخند می زنید اطراف چشم ایجاد می شوند؛ به خوبی توسط بوتاکس درمان می شود. • اگر سیگاری باشید، خطوط افقی بالای لب شما روی چهره تان تاثیر گذار است. این خطوط در نتیجه جمع شدن دائمی لب ها طی سال ها به وجود می آید. بوتاکس می تواند در از بین بردن این چروک ها موثر باشد.

می توان گفت هر دو. بوتاکس پیشگیرانه، تزریقاتی است که برای پیشگیری از به وجود آمدن چروک انجام می شود. نزدیک به 20 سال است که بوتاکس در درمان علائم پیری مورد استفاده قرار می گیرد. بوتاکس پیشگیرانه هم قبل از عمیق شدن چروک در اوایل ظاهر شدن آن انجام می شود.

شاید اخیرا بیماری میگرن در شما تشخیص داده شده و از سردرد های آن رنج می برید. تعجب نکنید! راه حلی با بوتاکس برای بهبودی آن پیدا شده است. در سال 2010، روش های اونابوتولینوم اوکسینا «onabotulinumoxina» یا بوتاکس، به وجود آمد که توسط آن افرادی که مبتلا به بیماری میگرن هستند بهبود می یابند. درصورتیکه: - سابقه سردرد های میگرنی طولانی دارید و - سر درد های مداوم که در بیشتر روز های ماه«بیش از 15 روز» که 8 روز آن درد میگرنی است؛ شما را آزار می دهد. اما اگر کمتر از 14 روز از ماه سردرد دارید یا نوع دیگری از سردرد ها شما را آزار می دهد؛ بوتاکس روش درمانی مناسبی برای شما نخواهد بود.

در صورت تزریق محصولات تقلبی، به دلایل بهداشتی یا بی تجربه گی شخص تزریق کننده، ممکن است بیمار دچار مشکلات بزرگی شود. عوارضی که استفاده از این محصولات به دنبال دارند می تواند به شکل مشکلات عصبی، فلج موقت صورت، عفونت، سوزش یا خارش ظاهر شود.

گاهی اوقات ممکن است بعد از بوتاکس، سردرد ملایمی به مدت چند ساعت در شخص به وجود بیاید. همانطور که پیش تر گفتیم، بوتاکس قابلیت درمان برخی سردرد ها را دارد اما گاهی اوقات هم مسبب سردرد می شود. این سر درد ها می توانند به دلیل عدم تعادل عضلات بوجود بیابند.

بیشتر افراد معمولا از سن 30 سال به بعد بوتاکس را ترجیح می دهند حتی برخی در سن20 سالگی. شاید استفاده از بوتاکس پیشگیرانه از سن 25 سالگی، موثر واقع شود اما زود تر از آن، قاعدتا خطوطی برای درمان وجود ندارد.

پلکسر دستگاهی است که با گرم کردن پوست و تحریک کردن سلولهای جدید به تولید کلاژن به جوان سازی و سفت شدن پوست کمک می کند. با دستگاه PlexR نه تنها لیفت پوست در نواحی مختلف صورت می گیرد بلکه سفت شدن لایه های زیرین پوست با نتایج فوق‌العاده ای همراه خواهد بود. پلکسر بر اساس روش پلاسما که در نتیجه یونیزه شدن مولکول های گاز تولید می شود؛ کار می کند. به محض اینکه انرژی پلاسما به سطح پوست می رسد؛ فیبر های پوست تحریک شده و اثر لیفتینگ مشاهده می شود. پلکسر روی لایه های عمیق تر پوست تاثیر می گذارد و موجب می‌شود تولید کلاژن و فیبرهای الاستیک افزایش یابند.

پلاسما یک قوس الکتریکی است که در اثر یونیزه شدن گازهای موجود در هوا مانند آرگون بین نوک پروب پلکسر و پوست ایجاد می شود. این قوس الکتریکی می تواند سلولهای پوست را تصعید کند یعنی از حالت جامد به حالت گاز دربیاورد. به این ترتیب پوست شروع به ترمیم خودش کرده و جوانسازی اتفاق می افتد.

پلاسما جت و پلکسر تفاوت چندانی باهم ندارندفقط شرکت های تولید کننده آنها باهم متفاوت است اما هر دو از تکنولوژی پلاسما برای سفت کردن لایه های زیرین پوست استفاده می کنند. اما قلم پلاسما یا بیوتی پن لایه سطحی پوست را درگیر می کند و آن را می سوزاند. البته پلاسما پن نیز یک روش کاملا ظریف و دقیق است که می تواند فقط ناحیه ای از پوست را که دچار مشکل شده هدف قرار دهد.

موارد کاربردی پلکسر برای جوانسازی پوست بسیار متعدد است. اما از اصلی ترین کاربردهای دستگاه پلکسر می‌توان به از بین بردن افتادگی پلک، کوچک کردن بینی، لیفتینگ پوست صورت، از بین بردن خطوط دور چشم و بلفاروپلاستی بدون عمل جراحی اشاره کرد.

مکانیزم پلکسر به گونه ای است که با عبور دادن نوعی گاز مانند هلیوم یا آرگون از نوک پروب به پوست، پلاسما یا قوس الکتریکی بوجود می آورد که با سرعت بسیار زیاد و نفوذ کردن آن به پوست، اثرات جوانسازی و لیفتینگ را به جا می گذارد. در این روش حرارتی به بافت های اطراف منتقل نمی شود که به طور طبیعی به پوست آسیب برساند. تولید پلاسما در دستگاه پلکسر در اثر جریان الکتریکی نیست که بتواند مشکلاتی را برای بیماران ایجاد کند. بلکه درمان با روش پلکس تغییر دادن و کشیدن بافت های پوست است که اثر فوق‌العاده‌ای روی پوست خواهد داشت.

با استفاده از پلکسر برای رفع خطوط دور چشم نه تنها جای هیچی زخمی روی پوست باقی نمی ماند بلکه پوست به جای نازک تر شدن، ضخیم تر رشد خواهد کرد. مکانیزم PlexR روی خصوصیات خود ترمیمی پوست بدن تمرکز می کند و در نتیجه با اثر گذاری روی پوست به جوانسازی و لیفتینگ آن کمک می کند. از فواید پلکسر برای رفع خطوط دور چشم می توان به موارد زیر اشاره کرد: • عدم نیاز به عمل جراحی • عدم نیاز به بخیه زدن • باقی نماندن جای زخم • سریع بودن درمان و مشاهده نتایج • هزینه کمتر نسبت به عمل جراحی

دستگاه پلاسما جت یا پلکسر برای کوچک کردن بینی های گوشتی بسیار مناسب است و فواید پلکسر برای کوچک کردن بینی گوشتی بهتر مشاهده می شود. با استفاده از پلکسر سوراخ های بسیار کوچکی روی سطح بینی ایجاد شده و بخشی از پوست و گوشت بینی از بین می رود. به این ترتیب بینی های گوشتی بدون عمل جراحی و با عوارض جانبی بسیار کم و هزینه کمتر کوچک تر می شوند.

بعد از رفع چین و چروک زیر چشم با پلکسر احتمالاً پوست شما تا حدودی قرمز می شود و به مدت چند ساعت حالت آفتاب سوختگی روی پوست شما مشاهده خواهد شد. مشاهده تورم چند ساعت بعد از پلکسر چین و چروک زیر چشم طبیعی است و احتمال دارد سه تا پنج روز نیز روی پوست باقی بماند. تمام عوارض جانبی موقتی هستند و حداکثر یک هفته پس از درمان برطرف خواهند شد.

بعد از رفع چین و چروک زیر چشم با دستگاه پلکسر بهتر است از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب به مدت یک هفته خودداری کنید. دستورالعمل هایی که متخصص به شما توصیه می‌کند تا در خانه رعایت کنید؛. حتماً یادداشت نمایید چون پلاسما روی لایه‌های سوپرفیشال پوست تاثیر می گذارد؛ برخی از عوارض جانبی ممکن است دو تا چهار هفته باقی بمانند. این عوارض شامل تورم، قرمزی پوست و دلمه شدن زیر پوست خواهند بود. بهتر است با گذاشتن کیسه یخ و استراحت کافی به تسریع در بهبود این عوارض جانبی کمک کنید.

نتایج درمان افتادگی پلک بالا با PlexR معمولا ۵ تا ۷ سال باقی می‌ماند. در پلک پایین نیز معمولاً نیازی به تکرار درمان پلکسر نمیباشد. البته در صورتی که که در اثر پیری طبیعی مجددا افتادگی پلک مشاهده شود؛ نیاز به درمان مجدد وجود خواهد داشت. گاهی اوقات درمان های ترکیبی برای افزایش ماندگاری نتایج پلکسر برای افتادگی پوست توسط متخصص توصیه میشود.

پیش از هرجلسه درمان با پلکسر ابتدا شرایط عمومی بیمار بررسی شده و دستورالعمل هایی که قبل و بعد از درمان باید رعایت کند؛ به او گوش درد میشود. سپس پوست ناحیه تحت درمان پاکسازی می‌شود تا هر نوع لوازم آرایشی یا کرم از روی آن پاک شود. در مرحله بعد متخصص کرم بی حس کننده را روی ناحیه مورد نظر اعمال می کند. فرآیند درمان با پلکسر بیش از ۱۵ دقیقه زمان نمی برد. از دستگاه پلکسر میتوان برای رفع افتادگی پلک خطوط دور چشم یا دور لب، کوچک کردن بینی و رفع هرنوع افتادگی و شل شدگی پوست استفاده کرد. بهتر است بلافاصله بعد از درمان ناحیه مورد نظر را خنک کنید تا میزان تورم کاهش پیدا کند.

مانند تمام روش های درمانی- زیبایی حداقل سن برای مراجعه و درمان با پلکسر ۱۸ سال است. با وجود اینکه بالا بودن سن مشکلی برای درمان با پلکسر ایجاد نمی‌کند اما معمولاً متخصصین از انجام پلکسر برای زنان باردار و شیرده و همچنین برخی از افرادی که پوست بسیار تیره ای دارند؛ خودداری می کنند.

بعد از انجام پلکسر بینی نقاط کوچک سیاه یا قهوه ای روی بینی مشاهده می شود که مانند جای سوختگی میماند. به مدت یک هفته وجود تورم روی بینی و اطراف چشم کاملاً طبیعی است. ناحیه درمان معمولا بلافاصله بعد از درمان قرمز و گرم شده و این عوارض ممکن است تا چند روز باقی بماند. همچنین احساس سوزش و خارش نیز کاملاً طبیعی است در صورتیکه تاول، عفونت یا جای زخم مشاهده کردید حتماً با متخصص خود تماس بگیرید.

• پیش از هر درمان پلکسر ابتدا باید یک جلسه مشاوره تنظیم کنید تا با بررسی شرایط خود از مفید بودن درمان با PlexR مطمئن شوید. • مصرف هر گونه داروی رقیق کننده خون مانند ناپروکسن ممنوع است. بنابراین اگر این داروها را مصرف می کنید حتماً با پزشک عمومی خود مطرح کنید. • به منظور ریکاوری سریع تر بهتر است مصرف قطره های آرنیکا را ۵ روز قبل از پلکسر شروع کنید.

قیمت پلکسر در جلسه مشاوره توسط متخصص با توجه به نوع درمان، ناحیه ای از بدن که قرار است با پلکسر درمان شود؛ کلینیکی که انتخاب کرده اید و خود متخصص پلکسر تعیین می شود.

پلکسر با گرم کردن پوست موجب تحریک تولید کلاژن و جوانسازی پوست میشود. انرژی پلاسما به لایه های عمیق تر پوست نفوذ کرده، تولید کلاژن تحریک شده و در نتیجه چین و چروک های موجود دور چشم یا دور لب را از بین می برد و یا افتادگی پلک را درمان می کند. از پلاسما جت میتوان برای رفع افتادگی پلک بالا و پایین، بالا بردن ابروها، برجسته سازی گونه، رفع چین و چروک های گردن و کوچک کردن بینی بدون عمل جراحی و با کمترین عوارض جانبی استفاده کرد.

از کاربردهای درمانی پلکسر می ‌توان به خالبرداری، درمان رگهای عنکبوتی، بلفاروپلاستی بدون عمل جراحی، از بین بردن جای جوش و زخم، رفع هایپرپیگمنتیشن و کک و مک و همچنین از بین بردن تاتو نام برد. دستگاه پلکسر علاوه بر کاربرد های زیبایی مانند رفع افتادگی پلک های چشم، کشیدن پوست، کوچک کردن بینی و رفع چین و چروک های صورت و گردن کاربرد های درمانی بسیار زیادی نیز دارد که اکثر متخصصین پوست و مو از آن استفاده می‌کنند.

بلفاروپلاستی با استفاده از پلاسما تراپی یا همان دستگاه پلکسر بدون هیچ گونه عمل جراحی و بدون استفاده از چاقوی جراحی به رفع افتادگی پلک ها، از بین رفتن پف دور چشم و چین و چروک های اطراف چشم کمک می کند. به همین علت بهبودی آن بسیار سریع و آسان است و عوارض جانبی کمتری پس از آن مشاهده می‌شود. البته میزان اثرگذاری پلاسما جت در بلفاروپلاستی در هر فرد متفاوت است و ممکن است ماندگاری آن به اندازه عمل جراحی نباشد اما با توجه به اینکه یک درمان غیر جراحی و غیر فرسایشی است؛ مزایای آن نسبت به عمل جراحی پلک بسیار بیشتر است.

مشاهده نتایج به شدت آسیب دیدگی پوست و نحوه درمان با پلکسر بستگی دارد. البته رفع چین و چروک ها و کاهش افتادگی پلک چشم تقریباً بلافاصله پس از اتمام جلسه درمانی محسوس خواهد بود. هر چند که نقاط قهوه ای تیره رنگ در محلی که با پلکسر درمان شده تا چند روز باقی میماند؛ اما ماندگاری این نقاط بیش از دوهفته نخواهد بود. تورم بعد از درمان با PlexR کاملاً طبیعی است و اطراف چشم، روی بینی یا هر ناحیه دیگری از صورت که با پلکسر درمان شده تا چند روز باقی میماند. بهتر است ناحیه درمان شده را دستکاری نکنید تا مدت زمان ریکاوری بعد از انجام پلکسر به حداقل برسد. با توجه به اینکه ماندگاری نتایج درمان با پلکسر معمولاً چندین سال و بسیار طولانی است مدت زمان ریکاوری بعد از انجام پلکسر بسیار کوتاه و در حد چند هفته است.

مدت زمان انجام پلکسر بستگی به ناحیه تحت درمان و نوع مشکلات پوستی دارد. درمان افتادگی پلک چشم با دستگاه پلاسما جت کمتر از ۳۰ دقیقه زمان می برد. برای رفع چین و چروک ها در نواحی مختلف صورت نیز ممکن است بین ۲۰ تا ۳۰ دقیقه طول بکشد. مدت زمان انجام پلکسر برای کوچک کردن بینی نیز حداکثر ۴۵ دقیقه زمان میبرد.

تعداد جلسات درمانی مورد نیاز برای پلاسما تراپی توسط متخصص در جلسه مشاوره تعیین می شود. معمولاً دو تا سه جلسه درمان با پلکسر نتایج مطلوب را برای بیمار به دنبال خواهد داشت و فاصله زمانی بین جلسات باید حدود شش هفته در نظر گرفته شود تا اثرگذاری جلسه قبل روی پوست مشخص شود.

نتایج درمان با پلکسر بعد از فروکش کردن تورم که معمولا یک هفته زمان می‌برد به طور کامل مشاهده می شود. البته ممکن است پوست صورت کمی قرمز باشد و به مدت چند هفته این قرمزی روی پوست مشاهده شود. نتیجه از بین رفتن چین و چروک ها و یا رفع افتادگی چشم حدوداً پنج روز بعد از درمان با پلکسر کاملاً محسوس است اما اثربخشی کامل درمان با پلکسر سه هفته بعد از اولین جلسه مشخص خواهد شد.

چون پزشک پیش از درمان از کرم بی حس کننده روی ناحیه ای که قرار است درمان شود؛ استفاده می کند؛ درد چندانی احساس نخواهید کرد. دستگاه پلکسر سوراخ های ریزی به اندازه چند میکرو میلیمتر روی پوست شما ایجاد می کند که موجب بروز لکه های قهوه ای رنگ روی پوست خواهد شد و به محکم شدن سلول‌ها کمک می‌کند. معمولاً این رگ ها حدود ۲ هفته بعد از درمان از بین میروند اما اثر گذاری آنها تا ۱۳ هفته ادامه دارد. نوک قلم دستگاه پلکسر انرژی پلاسما را به نوک سوزن ها منتقل کرده و سپس به پوست نفوذ می کند. انرژی پلاسما موجب تغییر بافت پوست شده و فقط ناحیه تحت درمان را تحت تاثیر قرار می دهد و سایر نواحی دست نخورده و سالم باقی می مانند. درمان با پلکسر منجر به سفت شدن و کشیده شدن پوست ناحیه شده و لایه برداری و آسیب دیدگی پوست را به حداقل می رساند و ترمیم به سرعت اتفاق می افتد. در طول درمان هیچگونه زخمی روی پوست ایجاد نخواهد شد بنابراین احتمال بروز عفونت بسیار کم است.

بهترین کاندید برای سفت کردن پوست با پلکسر افرادی هستند که چین و چروک های زیادی اطراف چشم و دور لب های آن ها دیده می شود؛ به افتادگی پلک دچار شده‌اند و یا بینی گوشتی بزرگی دارند. محدودیت سنی برای استفاده از PlexR وجود ندارد. اما افرادی که به ویروس هرپس سیمپلکس مبتلا باشند یا پیس میکر یا ایمپلنت نصب کرده باشند؛ معمولاً از انجام پلکسر منع میشوند. استفاده از دستگاه پلکسر برای زنان باردار و شیرده و افرادی که اخیراً بوتاکس کرده اند؛ توصیه نمی شود.

پلکسر را می‌توان به عنوان روش بلفاروپلاستی غیر جراحی به کاربرد و نتایج فوق‌العاده‌ای از آن به دست آورد. در روش بلفاروپلاستی با پلکسر از هیچگونه چاقو برای بریدن پوست استفاده نمی شود. در نتیجه نیاز به بخیه زدن بعد از اتمام بلفاروپلاستی ندارد بلکه با استفاده از اشعه پلاسما بدون هیچگونه آسیب دیدگی پوست، پلک سفت شده و عضلات نیز محکم می شوند. در نتیجه افتادگی پلک برطرف می‌شود.

انجام پلکسر درد چندانی ندارد چون پزشک حدود نیم ساعت پیش از شروع درمان از کرم های بی حسی استفاده میکند. روش بلفاروپلاستی غیر جراحی پلک، درد و ناراحتی بیمار را به حداقل رسانده و در مقایسه با جراحی پلک یک روش بدون درد است. استفاده از روش پلکسر برای نواحی دیگر بدن مانند جوانسازی پوست یا کوچک کردن بینی به علت استفاده از کرم‌های بی‌حسی موضعی درد چندانی ندارد. البته ممکن است بیمار احساس گرما یا خارش و سوزش در برخی نواحی داشته باشد که کاملا قابل تحمل است. تکنولوژی پلاسما پلکسر چندین سال است که بدون هیچ گونه عوارض جانبی شدیدی مورد استفاده قرار می گیرد.

• بلافاصله بعد از درمان معمولاً پزشک داروهای ضد التهابی مانند ایبوپروفن تجویز می‌کند تا بیمار در صورت احساس سوزش و تورم بیش از حد مصرف کنند. • بروز تورم تا حدودی طبیعی است و معمولاً اطراف چشمها تا چندین روز باقی می ماند حتی ممکن است که جلوی دید بیمار را نیز بگیرد. برای کاهش تورم بهتر است از کمپرس سرد و کیسه یخ استفاده کنید. داروهای ضد التهابی و آنتی هیستامین ها برای کاهش تورم مناسب اند. • در صورتی که اطراف ناحیه ای که با پلکسر درمان شده تاول مشاهده کردید که معمولاً به رنگ سیاه یا قهوه ای روی پوست ظاهر می شود؛ خود به خود بعد از دو هفته برطرف خواهد شد. بنابراین تاول ها را نترکانید چون احتمال بروز عفونت یا ایجاد زخم وجود دارد. • وجود ترشحات روی پوست ناحیه ای که با پلکسر درمان شده طبیعی است و نشان دهنده پیشرفت در بهبود درمان می باشد. اما در صورتی که این ترشحات شدید تر شدند و با قرمز شدن پوست و تورم بیش از حد همراه شدند؛ بهتر است با کلینیک تماس بگیرید تا مطمئن شوید که دچار عفونت نشده‌اید. • تمیز نگه داشتن ناحیه درمان شده با پلکسر بسیار مهم است. بعد از این که ناحیه را تمیز کردید حتما باید آن را خشک کرده و در مقابل نور آفتاب از آن محافظت کنید. هرگز از پاک کننده هایی که حاوی الکل هستند؛ استفاده نکنید. • از کرم های معمولی و لوازم آرایشی شیمیایی روی ناحیه ای که با پلکسر درمان شده استفاده نکنید. • معمولاً برای رسیدن به نتایج مطلوب بیش از یک جلسه درمان با پلکسر مورد نیاز است. حتما دقت کنید که فاصله بین جلسات حداقل ۶ هفته باشد.

معمولاً یک جلسه بلفاروپلاستی با پلکسر برای پلک بالا و یک جلسه برای پلک پایین کفایت می کند و نتایج حدود ۵ تا ۷ سال باقی می‌مانند. اما در صورتی که نتیجه به اندازه کافی مطلوب نباشد می توان با فاصله ۶ هفته ای یک جلسه درمانی دیگر با پلکسر انجام داد. البته در صورتیکه نیاز به بالا بردن ابرو داشته باشید؛ متخصص به شما توصیه می کند که علاوه بر درمان بلفاروپلاستی با پلکسر یک جلسه نیز برای بالا بردن ابروها به کلینیک مراجعه کنید.

خیر. بلافاصله بعد از درمان با پلکسر نمی توانید سر کار برگردید بلکه حداقل باید یک روز استراحت کنید. معمولاً یک هفته زمان می‌برد تا اثرات جانبی درمان با پلکسر مانند لکه های قهوه ای رنگ از بین بروند. زمانی که این لکه ها از این رفت؛ به تدریج قرمزی پوست نیز طی چند هفته بعد کاهش پیدا کرده و تورم نیز فروکش می کند. در برخی موارد نادر قرمزی برای مدت طولانی تری باقی می ماند.

درمان با پلکسر کاملاً ایمن است. برخلاف درمان با لیزر یا عمل جراحی، تجهیزات PlexR هیچگونه آسیبی به سطح پوست نمی رساند بلکه اشعه پلاسما از لایه درم پوست عبور کرده و فقط لایه های زیرین را تحت تاثیر قرار می دهد. بنابراین عوارض جانبی مانند هایپرپیگمنتیشن با پلکسر مشاهده نمی‌شود.

خیر. نباید همزمان با درمان پلکسر از فیلر های پوستی استفاده کنید. در صورتی که می خواهید از درمان ترکیبی بهره ببرید ابتدا ناحیه مورد نظر را با پلکسر درمان کرده و پس از برطرف شدن عوارض جانبی آن از فیلر پوستی استفاده کنید. در صورتی که پیش از پلکسر تزریق بوتاکس یا ژل انجام داده باشید؛ معمولا متخصص از درمان با پلکسر روی ناحیه‌ای که بوتاکس شده خودداری خواهد کرد.

بهترین کلینیک تهران برای بلفاروپلاستی یا پلاسما جت کلینیکی است که از دستگاه های اوریجینال پلکسر ایتالیایی استفاده می کند و درمان پلکسر نیز در آن کلینیک توسط پزشک متخصص انجام می‌گیرد. از بهترین کلینیک های تهران می توان خانه پوست در محدوده شریعتی - میرداماد و کلینیک گروه پزشکی کندلا در شهرک غرب را نام برد.

اولین نکته درباره بهترین دستگاه پلاسما جت این است که پلکسر با پلکسر پلاس هیچ تفاوتی ندارد. بنابراین در صورتی که کلینیک به شما توصیه کرد که چون از دستگاه پلکسر پلاس استفاده می کند؛ هزینه درمان با پلکسر آن بیشتر است و کیفیت بهتری دارد؛ نباید باور کنید. تمام دستگاه های پلکسر که از ایتالیا وارد می شوند؛ همان پلکسر پلاس هستند. برخی از دستگاه‌ها به نام پلاسماجت اخیراً وارد بازار ایران شده اند که از امواج مایکروویو استفاده می کنند این دستگاه ها نه تنها برای بیماران قلبی خطرات غیرقابل جبرانی دارند بلکه احتمال آسیب رساندن آنها به نواحی اطراف چشم بسیار زیاد است. بنابراین در صورتی که می‌خواهید درمانی موثر و بی خطر را تجربه کنید کلینیک را انتخاب کنید که از دستگاه پلاسما با مارک PlexR ایتالیا استفاده می کند.

• افرادی که در سه سال گذشته شیمی درمانی انجام داده اند • افرادی که ایمپلنت در بدن خود کاشته اند و یا ‏ ضربان قلب مصنوعی نصب کرده‌اند • زنان باردار و شیرده • افراد زیر ۱۸ سال • بیمارانی که به اختلالات سیستم ایمنی بدن مبتلا هستند

هزینه پلاسما جت بینی بر اساس نوع دستگاه، تعداد جلسات مورد نیاز و محل کلینیک یا بیمارستان در جلسه مشاوره توسط متخصص مشخص میشود. در ایران هزینه پلاسما جت بینی در شهر های مختلف، متفاوت است. همچنین در حال حاضر دستگاه های مختلفی برای انجام پلاسما جت بینی وارد بازار شده اما بهترین آنها پلکسر است که معمولاً قیمت آن نسبت به سایر دستگاه ها کمی بالاتر است اما نتایج فوق‌العاده و بدون عوارض جانبی دارد.

فرآیند درمان با پلکسر که به آن جراحی نرم نیز می‌گویند توسط دستگاهی با تکنولوژی پلاسما که در شرکت جی ام سی ایتالیا تولید می شود؛ انجام می گیرد. این دستگاه با تکنولوژی پیشرفته در درمان افتادگی پلک، کوچک کردن بینی های گوشتی و جوانسازی پوست نتایج فوق العاده ای دارد. نتایج ایجاد شده توسط این دستگاه دقیق و سریع می‌تواند قسمت‌هایی از پوست را که دچار مشکل شده درمان کند. مزیت این دستگاه رفع افتادگی پلک ها بدون استفاده از تیغ جراحی است. دستگاه پلکسر بی سیم است و سه قطعه دستی و جایگاه متحرک برای این قطعات دستی دارد که قابل شارژ کردن می باشند و مطابق استانداردهای روز دنیا طراحی شده اند. نوک پلکسر قابل تعویض است و برای هر بیمار فقط یک نوک استفاده میشود. دستگاه پلکسر هیچگونه زخمی روی پوست بیمار ایجاد نکرده و نیاز به بخیه زدن بعد از درمان ندارد. سرعت آن نسبت به عمل جراحی پلک بسیار بیشتر است و با یونیزه کردن ذرات گاز در هوا بین نوک پلکسر و پوست پلاسما تولید میکند. این قوس الکتریکی ایجاد شده ماده جامد را به گاز تصعید کرده و در نتیجه باعث جمع شدن و سفت شدن آنی و سریع بافت می شود.

پلکسر با ایجاد یک قوس الکتریکی توسط پروب دستگاه روی سطح پوست اثر می گذارد. تخریب لایه های پوست موجب می‌شود تا بافتها منقبض و بسته شده و شروع به بازسازی و ترمیم خود نمایند. این فرآیند، تولید کلاژن ها را تحریک کرده و در نتیجه در جوانسازی پوست، کاهش چین و چروک ها و افتادگی پلک موثر است.

روش پلکسر معمولاً عوارض جانبی چندانی ندارد و تورم یا نقاط قهوه ای رنگ ایجاد شده روی پوست موقتی هستند و حداکثر دو هفته بعد از بین می روند اما در موارد نادری عوارض جانبی غیر معمولی مشاهده شده است. عفونت، زخم شدن و یا تغییر رنگدانه پوست در موارد نادری بعد از درمان با PlexR مشاهده شده است. البته تحقیقات نشان داده است که این عوارض جانبی مستقیماً پس از درمان پلکسر ایجاد نشده‌اند بلکه بیمار با عدم مراقبت صحیح بعد از درمان مانند ترکاندن تاول ها یا کندن پوست منجر به بروز چنین عوارض‌جانبی شده است. گاهی اوقات حین درمان با پلکسر خونریزی در نواحی که تحت درمان هستند مشاهده می شود. هر چند خونریزی حین درمان با پلکسر طبیعی نیست اما معمولا تا یک ساعت بعد از درمان خونریزی متوقف خواهد شد.

از پلکسر میتوان برای رفع افتادگی پلک بالا و پایین، چین و چروک‌های اطراف لب که به آن خطوط سیگار می گویند؛ چین و چروک های اطراف چشم یا پا کلاغی، خطوط پیشانی، چین و چروک های پوست گردن، کش آمدن پوست شکم به خصوص بعد از بارداری، از بین بردن کیست های کوچک و بزرگ زیر پوست به نام میلیا و خال های گوشتی یا زگیل در نواحی مختلف بدن استفاده کرد.

ماندگاری نتایج درمان با پلکسر بستگی به ناحیه ای دارد که که درمان شده است اما معمولاً نتایج درمان با پلکسر دائمی است و بیش از ۵ سال باقی می ماند. زمانی که پلکسر پوست را تحریک میکند؛ پوست وادار به تولید کلاژن های جدید و ترمیم خود می شود. این روند یک فرآیند طولانی مدت است و به همین علت روند پیری پوست را کند می کند.

فیلرهای پوستی موادی ژل مانند هستند که زیر پوست و برای بازگرداندن حجم از دست رفته، خطوط و چین و چروک های ملایم و افزایش کانتورهای صورت تزریق می شوند. سالانه بیش از یک میلیون زن و مرد این روش محبوب جوانسازی چهره را انتخاب می کنند که می تواند روشی مقرون به صرفه برای جوان تر به نظر رسیدن و در عین حال بدون جراحی باشد.

فیلر تزریقی یک فیلر بافت نرم است که به داخل پوست برای پر کردن چین های صورت و بازگرداندن زیبایی تزریق می شود. اکثر این فیلرهای پوستی برای رفع چین و چروک، موقتی هستند زیرا در نهایت جذب بدن می شوند. در حالی که فیلرهای پوست تحت "فیلرهای چین و چروک" شناخته می شوند، می توانند اثرات خیلی بیشتری از رفع چروک داشته باشند، گرچه عملکرد آنها در این مورد نیز عالی است. رایج ترین کابردهای دیگر آنها عبارتند از: - رفع خطوط اطراف بینی و دهان (برای مثال رفع خطوط ماریونت (خطوطی هستند که از گوشه های لب شروع شده و بطرف پایین به طرف چانه امتداد پیدا می کنند) و خط لبخند - افزایش و بازگرداندن حجم به گونه ها و شقیقه ها - کاهش خطوط عمودی لب - پر کردن لب ها - صاف کردن چین و چروک - بهبود تقارن در ویژگی های صورت

از فیلرهای چین و چروک می توان به عنوان "حجم دهنده"، به منظور پر کردن و لیفت گونه ها، چانه، فک و پر کردن لب استفاده کرد. 4. هزینه یک سی سی برای فیلر (ژل) به طور کل هزینه هر 1 سی سی فیلر دارای مجوز وزارت بهداشت بین 1 میلیون تا 3 میلیون تومان متغییر است. هزینه کلی فیلر پوستی به حجمی که لب یا هر ناحیه از صورت شما به ژل نیاز دارد؛ بستگی خواهد داشت. 5. قیمت انواع فیلر (ژل)

به طور کل هزینه هر 1 سی سی فیلر دارای مجوز وزارت بهداشت بین 1 میلیون تا 3 میلیون تومان متغییر است. هزینه کلی فیلر پوستی به حجمی که لب یا هر ناحیه از صورت شما به ژل نیاز دارد؛ بستگی خواهد داشت.

فیلر پوستی و ژل های تزریقی انواع متفاوتی دارند که از معروفترین برندها می توان به لیست زیر اشاره کرد: • جوودرم XC / جوودرم اولترا XC • جوودرم وولوما XC • پرلین / پرلین - آل • رادیز • رستالین • اسکولپترا قیمت عمده ژل و فیلر پوستی بسته به ناحیه تزریق و نوع و حجم مواد مصرفی مورد نیاز تفاوت بسیاری دارد. معمولا هزینه تقریبی در جلسه مشاوره تعیین خواهد شد.

- Voluma، Radiesse و Sculptra جزو ماندگارترین فیلرهای پوستی هستند. - Juvederm Voluma که برای گونه ها استفاده می شود؛ حدود دو سال دوام دارد. - Radiesse یک فیلر ضد پیری است که از کلسیم هیدروکسی آپاتیت ، یک ماده طبیعی که معمولا در استخوان ها و دندان ها یافت می شود؛ تولید می شود به همین علت ماندگاری طولانی مدت تری دارد.

اسید هیالورونیک (Hyaluronic acid) از پرکاربردترین ژل ها برای تزریق صورت است. اسید هیالورونیک یک ماده طبیعی است که در پوست شما یافت می شود. این ماده به پُرکردن و آبرسانی پوست کمک می کند. فیلرهای HA معمولا نرم و ژل مانند هستند. نتایج آنها موقتی بوده و قبل از اینکه بدن کم کم و به طور طبیعی ذرات را جذب کند بین 6 تا 12 ماه دوام دارند. کلسیم هیدروکسی آپاتیت (Calcium hydroxylapatite) نیز یک ماده طبیعی است که در استخوان یافت می شود. زمانی که این ماده به عنوان فیلر استفاده می شود، ذرات کلسیم تقریبا میکروسکوپی بوده و در یک ژل نرم معلق هستند. پایداری یک فیلر CaHA معمولا بیشتر از یک فیلر اسید هیالورونیک است و معمولا بیشتر هم دوام دارد.( در حدود 12 ماه برای اکثر بیماران) کلسیم هیروکسی آپاتیت همچنین به تحریک تولید کلاژن طبیعی کمک کرده و معمولا برای خطوط و چروک های عمیق تر استفاده می شود. FDA فیلرهای CaHA از جمله را Radiesse® مورد تأیید قرار داده است. اسید پلی ال لاکتیک (Poly-L-lactic acid) یک ماده زیست سازگار و قابل تجزیه بیولوژیکی است (استفاده از آن در بدن بی خطر است). این ماده سالهاست که در کاربردهای پزشکی مانند بخیه های جذبی مورد استفاده قرار میگیرد. محصولات اسید پلی ال لاکتیک از نظر فنی تحت "محرک های کلاژن" طبقه بندی می شوند، که مهمترین مکانیسم آن ها برطرف کردن خطوط ریز صورت با بازسازی کلاژن طبیعی است. اسید پلی ال لاکتیک معمولا برای درمان چروک های عمیق تر صورت استفاده می شود و نتایج آن تا دو سال ماندگار هستند FDA فیلرهای اسید پلی ال لاکتیک از جمله Sculptra® Aesthetic را مورد تأیید قرار داده است. پلی متیل متاکریلات ) (Polymethylmethacrylate نیز یک ماده زیست سازگار است که در قرن های گذشته در داروها مورد استفاده قرار می گرفته است. در فیلرهای پوستی،PMMA به شکل ریزگوی یا توپ ریز تا مدت زیادی زیر پوست باقی می ماند تا از آن حمایت کند. فیلرهای PMMA همچنین حاوی کلاژن هستند، یک ماده طبیعی که در پوست موجود است و ساختار و استحکام مناسبی را بوجود می آورد. FDA فیلرهای PMMA را از جمله Bellafill® را مورد تأیید قرار داده است. تزریق چربی اتولوگ (Autologous) تنها روش تزریقی است که مستلزم جراحی می باشد اما نتایج آن برای سال های طولانی پایدار هستند.

گودی بالای گونه ها یا زیر چشم ها را می توان به طور موقت با Restylane یا Juvederm Ultra درمان کرد. این فیلر پوستی از نوع پرکننده های غیر حیوانی مشتق شده از اسید هیالورونیک هستند که یک ماده تزریقی نرم و طبیعی برای گودی های پوست محسوب می شوند.

بله با فیلر پوستی می توان پف چشم ها را کاهش داد. زنان و مردان به دلیل سالخوردگی و تغییر چربی در ناحیه چشم و اطراف آن، شاهد پف چشم هستند. Restylane یک فیلر پوستی طبیعی است که با اسید هیالورونیک ساخته می شود و سبب افزایش حجم زیر چشمان می شود، همچنین پف را کاهش داده و کمک می کند تا چهره ی شما شاداب تر، هوشیارتر و جذاب تر به نظر برسد.

ماندگاری تأثیر فیلرهای پوستی به نوع محصول، ناحیه درمان و خود بیمار بستگی خواهد داشت. به طور کلی، هر چه محصول متراکم تر و تزریق آن عمیق تر باشد؛ ماندگاری آن بیشتر خواهد بود. برای حفظ نتایج، جراح زیبایی به سادگی درمان را تکرار خواهد کرد و در مورد هر بیمار، مقدار و روش های لازم را برای اطمینان از رسیدن به نتایج مطلوب تعیین خواهد نمود. فیلرهای اسید هیالورونیک بهترین گزینه پرکننده های پوستی موقت هستند و از این رو اغلب برای بیمارانی که برای اولین بار از فیلر استفاده می کنند؛ توصیه می شوند. این مواد معمولا بین 6 تا 18 ماه ماندگاری دارند. تزریق درون لب کمی سریع تر از خط لبخند از بین می رود. فرمول فیلرهای HA مانند VOLUMA، به گونه ای است که دوام بیشتری دارند اما معمولا به نواحی خاص مانند گونه ها محدود می شوند. فیلرهای مصنوعی ماندگاری بیشتری دارند زیرا توسط بدن جذب نمی شوند. تزریق چربی به طور نامحدودی ماندگار است اما در هر صورت برخی از انواع آنها پایداری زیادی ندارند. در ابتدا، جراح زیبایی ممکن است ناحیه تحت درمان را بیش از حد پُر کند و بعد به تدریج ظاهری طبیعی تر به شما ببخشد.

در مرحله اول درست قبل از درمان واقعی، ناحیه مورد نظر باید تمیز شود و ممکن است قبل از تزریق آن ناحیه بی حس شود. بسیاری از فیلرها حاوی لیدوکائین به عنوان یک بی حسی کننده ضعیف هستند که هدف آنها کمک به کاهش ناراحتی در طول درمان و پس از آن است. در مرحله بعد مقدار دقیقی از فیلر توسط متخصص زیر پوست تزریق خواهد شد. بسته به نوع محصول و نواحی تحت درمان، بیمار باید فورا متوجه نتایج پس از تزریق فیلر شود.

تزریق چربی یک عمل جراحی است و از یک پروتکل درمانی متفاوت با تزریق ژل پیروی می کند. معمولا این درمان به صورت سرپایی، با بی حسی عمومی یا موضعی انجام می شود. درمرحله اول، چربی خود شما از ناحیه ای دیگر با استفاده از لیپوساکشن برداشته می شود. سپس چربی، تصفیه شده و به صورت تزریق می شود تا حجم گونه ها، شقیقه ها، پلک ها و یا نواحی دیگر بازگردانده شود. تزریق چربی مستلزم آموزش خاصی است تا نتایج بهینه حاصل آید و باید تنها توسط یک متخصص جراح زیبایی با تجربه انجام شود. ممکن است بسته به میزان لیپوساکشن، دوران نقاهت تا دو هفته طول بکشد. جراح زیبایی شما در وقت مشاوره در مورد این مسائل با شما صحبت خواهد نمود.

عوارض جانبی تزریق فیلر بسیار محدود هستند اما ممکن است شامل قرمزی، التهاب و کبودی در ناحیه تزریق باشند. فیلر همچنین ممکن است به صورت برجستگی های ریزی در زیر پوست ظاهر شود. این مشکل اغلب با گذر زمان بهبود می یابد. برخی از بیماران کبودی و التهاب خفیفی را تجربه می کنند اما این عوارض موقتی بوده و باید طی چند روز پس از درمان فروکش کنند. بیمار همچنین باید قادر باشد تا بلافاصله پس از درمان به فعالیت های روزمره خود بازگردد، اما شاید جراح زیبایی از بیمار بخواهد که یک یا دو روز از ورزش یا فعالیت های شدید اجتناب کند.

تزریق ژل های بی کیفیت که قیمت آنها بسیار کمتر از ژل های معتبر است و متاسفانه به منظور کسب سود بیشتر توسط برخی ازافراد استفاده می شوند؛ می تواند عوارض جانبی شدیدی مانند گلوله گلوله شدن ایجاد کند. بسیاری از این ژل ها به علت موادی که در ترکیب خود دارند باعث واکنش سیستم ایمنی فرد شده و درنهایت توده هایی ( گرانولوما ) زیرپوست به وجود می آورند. عدم مهارت پزشک تزریق کننده و تکنیک تزریق نیز بسیار مهم است. گاهی ممکن است به دلیل تکنیک نادرست تزریق، ژل گلوله گلوله شود. درصورتی که اگر تزریق درست انجام شود احتمال آن بسیار کم است. همچنین اگر این تزریق به درستی انجام نشود مثلا محل سوراخ تزریق بیش از حد پاره شود، احتمال دارد که جای سوزن ها روی لب باقی بماند درصورتیکه اگر تزریق درست انجام شود؛ جای سوزن ها تنها ۴ تا ۵ روز باقی می ماند و بعد از بین می رود. ژل را باید حتما متخصص پوست تزریق کند و قبل از عمل حتما باید با متخصص مشورت کنید. بنابراین تا به مهارت پزشک و کیفیت موادی که مصرف می کند؛ اطمینان پیدا نکرده اید؛ از انجام این کار خودداری کنید. بهترین راه اطمینان از مهارت پزشک در تزریق ژل لب ، دیدن نتیجه کار روی بیمارانی است که قبلاً به وی مراجعه کرده اند.

بله بهتر است بعد تزریق ژل از کمپرس یخ استفاده کنید.استفاده منظم از کمپرس یخ به مدت یک تا دو روز پس از درمان می تواند به کاهش درد، ورم و کبودی ناشی از فیلرهای پوستی کمک کند. معمولا به بیماران توصیه می شود که دوش آب سرد بگیرند و یا ناحیه مورد نظر را با کیسه یخی که داخل یک پارچه نازک گذاشته شده؛ بپوشانند.

در صورت بروز عدم تقارن، ورم بیش از حد و طولانی و در موارد نادر، واکنش بدن بصورت آلرژی باید ژل را خارج نمود. همچنین درصورتیکه علائم ناشی از عفونت مشاهده شود؛ متخصص ژل را خارج خواهد نمود.

با استفاده از تکنیک های پیشرفته، فیلرهای تزریقی در نواحی گونه و میانی صورت نه تنها میتواند گودی ها را پر کند بلکه به لیفت آنها نیز کمک می کند. افتادن گونه ها یا شل شدن پوست گونه دلائل متعددی دارد پس درمان آن نیز متفاوت است. اما با استفادهاز فیلر پوستی در ناحیه صورت / گونه می توان حجم گونه را بازگردانده و افتادگی آن را بهبود بخشید.

برای خطوط لبخند، می توانید از فیلرهای اسید هیالورونیک مانندRestylane® Juvéderm®, Sculptra® و ®. Juvéderm Voluma استفاده نمایید. این محلول ها با تزریق از ناحیه بینی تا اطراف دهان استفاده شده و چین و چروک ها را پر می کنند.

به منظور ماندگاری و دوام بیشتر فیلرهای پوستی باید نکات زیر را رعایت کنید: • محافظت از پوست • رژیم غذایی سالم • ورزش کنید. • آرامش خود را حفظ نمایید. • برنامه های درمانی را تکرار نمایید.

ژل ها نوعی فیلر پوستی هستند، این در حالیست که هر نوع فیلر پوستی نیز ژل محسوب نمی ‌شود. ژل ها انواع مختلفی دارند. تمامی فیلرهای نیمه ماندگار و ماندگار نیز از انواع ژل به شمار می‌روند. باید بدانید ژل‌های ماندگار که با نام «پاژ» شناخته می شوند بخاطر عوارض جانبی بسیار خطرناک نظیر مرگ، استفاده نمی‌شوند. بنابراین تنها ژل‌های نیمه ماندگار را برای رفع چین و چروک سطحی به کار می‌برند. بطور کلی هر ماده مصنوعی یا طبیعی که باعث ایجاد برآمدگی می شود فیلر نام دارد که شامل ژل های تزریقی و پرکننده های پوستی می باشند. کلاژن پروتئینی است که در تمام بدن وجود دارد و در واقع ترکیب اصلی سازنده ی پوست و بافت های دیگر بدن مانند عضلات و غضروف محسوب می شود. پروتز نیز از عمل های زیبایی به شمار می آید که به معنای قرار دادن یک اندام و یا عضو ساخته شده با تکنولوژی جدید زیر پوست به منظور برجسته کردن و افزایش حجم گونه است.

توصیه می شود که قبل از تزریق فیلرهای پوستی از مصرف هرگونه مسکن های ضد التهابی نظیر ایبوپروفن یا آسپرین خودداری نمایید. زیرا این داروها می توانند خطر کبودی، تورم و خونریزی را افزایش دهند. اگر پس از دریافت فیلر احساس ناراحتی کردید، می توانید به مدت دو روز پس از درمان از پاراستامول استفاده کنید. اکثر فیلرهای HA با کمک لیدوکائین تزریق می شوند تا درد و ناراحتی را در طول درمان و پس از آن به حداقل برسانند.

یکی از مزیت های تزریق فیلر پوستی یا ژل این است که با تغییر میزان ژل تزریقی می توانید نتیجه دلخواه خود را داشته باشید. بنابراین درصورتیکه از نتیجه راضی نبودید و صورتتان به اصطلاح عروسکی شده می توانید بخشی از ژل را خارج کنید.

واکنش های آلرژیک پس از تزریق فیلر پوستی نادر است. فیلرهای اسید هیالورونیک از مواد مشابه در بدن خود شما ساخته می شوند. اما اگر شما به لیدوکائین مورد استفاده جهت بی حس کردن ناحیه تحت درمان حساسیت دارید قبل از درمان، پزشک خود را در جریان بگذارید.

بیماران باید تا 48 ساعت پس از درمان از انجام فعالیت های شدید ورزشی به دلیل افزایش جریان خون در صورت اجتناب کنند.

در حالی که برخی کلینیک ها به بیماران توصیه می کنند که چند روز پس از اینکه فیلر لب تزریق کردند از پرواز خودداری کنند، سایر کلینیک ها می گویند که شواهدی در این زمینه وجود نداشته و مانعی برای پرواز شخص وجود ندارد. درحالت ایده آل، بهتر است به مدت 3 تا 7 روز پس از تزریق لب از انجام پروازهای طولانی خودداری نمایید.

پس از درمان با فیلرهای لب / صورت بهتر است تا دو هفته از برنزه شدن طبیعی خودداری کنید. به هیچ وجه از سولاریوم یا تخت برنزه کننده استفاده نکنید. در هر صورت چه افراد فیلر دریافت کرده باشند چه نه بهتر است از سولاریوم و گرفتن حمام آفتاب اجتناب نمایند. اگر پس از درمان در معرض نور خورشید قرار گرفتید حتما قبل از آن از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. به مدت یک هفته و یا بیشتر در معرض سرمای شدید قرار نگیرید.

تزریق ژل و فیلر پوستی برای لب در فردی با سابقه تبخال می تواند باعث تحریک ویروس شود. به همین علت معمولا متخصصین توصیه می کنند حداقل یک روز قبل و بعد از تزریق برای جلوگیری از تبخال، اسیکلوویر قرص ۴۰۰ (والترکس) مصرف کنید.

روش های متعددی برای ایجاد بی حسی طی تزریقات فیلرهای پوستی وجود دارند. از جمله استفاده از یخ، بی حسی موضعی و بی حسی موضعی در ترکیب با خود فیلر پوستی. انتخاب بی حسی به نوع فیلر مورد استفاده و ناحیه تزریق بستگی دارد.

تازمانی که چهره خود را به شدت ماساژ ندهید می توانید آن را به آرامی بشویید یا خیس کنید. برای تمیز کردن یا شست و شو شدید به عنوان مثال با آب و صابون توصیه می شود به مدت چهار ساعت پس از تزریق منتظر بمانید.

پس از درمان نه تنها عوارضی مانند تورم و کبودی شایع هستند بلکه همچنین فیلرهای پوستی نیز برای احیا و جذب مولکول های آب به زمان نیاز دارند تا نتیجه ای مطلوب حاصل شود. بنابراین توصیه می شود شب اول پس از درمان، دو بالش زیر سر خود قرار داده و و در صورت امکان به پشت بخوابید.

پس از جلسات درمانی فیلر یا لیزر حداقل تا 12 ساعت از آرایش کردن خودداری کنید زیرا پوست مستعد تحریک و عفونت است.

از فیلرهای پوستی می توان برای جای زخم، جای جوش و آکنه استفاده نمود اما درمان باید توسط یک متخصص پوست با تجربه و ماهر انجام شود.

از بهترین مارک های تزریق ژل مورد تایید FDA به منظور برجسته سازی لب می توان به جوودرم، اولترا، ولبلا اشاره کرد البته تزریق چربی روش زیبایی دیگری است که دوام بیشتری دارد اما باعمل جراحی همراه است.

نکته 1: انتظار نداشته باشید که ناحیه پر شده با فیلر پوستی همیشه به صورت اول باشد. تورم پس از فیلر لب کاملا طبیعی بوده و از این رو سایز لب های شما فورا پس از درمان نتیجه ی نهایی نخواهد بود. تورم جزئی معمولا بین چند ساعت یا یک روز طول می کشد و این به عوامل متعددی بستگی دارد. نکته 2: تورم پس از فیلر لب را چگونه کاهش دهیم؟ حتما دستورالعمل های متخصص زیبایی را پس از درمان دنبال کنید. - از کیسه یخ در ناحیه تحت درمان استفاده کنید. - سعی کنید آب زیادی بنوشید. - غذاهای سالم مانند میوه ها و سبزیجات تازه مصرف نمایید. ویتامین ها و مواد معدنی به روند بهبودی شما کمک خواهند کرد. - به مدت 24 تا 48 ساعت پس از درمان از انجام فعالیت های شدید ورزشی و گرمای زیاد خودداری کنید. از موارد زیر اجتناب نمایید: - غذاهای فرآوری شده و فست فودها - فعالیت ورزشی شدید برای دو روز پس از درمان - نمک بیش از اندازه چرا که سبب می شود بدن شما کم آب شود. - غذاهای ادویه دار - داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین و ایبوپروفن (مگر اینکه پزشک معالج شما تجویز کرده باشد) - سیگار کشیدن و قرار گرفتن در معرض دود سیگار نکته 3: خیلی زود پس از دریافت تزریق مواد آرایشی پرواز نکنید. حداقل تا دو هفته پس از تزریق از پروازهای بین المللی خودداری نمایید. این اطمینان باید حاصل آید که شما بهبودی کامل را پس از دو هفته به دست آوردید. نکته 4: حداقل سه روز تا یک هفته پس از درمان از مصرف آسپرین، موترین یا ایبوپروفن، جینگو بیلوبا، سیر، روغن کتان، روغن جگر ماهی، ویتامین A، ویتامین E یا هر نوع اسید چرب ضروری دیگر خودداری کنید. این موارد ممکن است خونریزی و کبودی را افزایش دهند.

اصلی ترین دلایل سفت شدن فیلر شامل تزریق ژل به صورت ناهموار یا تزریق سطحی Juvederm توسط پزشک بی تجربه است. از دیگر دلایل سفت شدن فیلر می توان به تمایل Juvederm به جذب آب و درنتیجه افزایش سفتی ژل تزریق شده اشاره کرد. همچنین محصول مورد استفاده برای تزریق ژل و ناحیه ای که ژل تزریق شده می تواند موجب سفتی ژل تزریق شده شود.

سفت شدن فیلر تزریق شده را می توان رفع کرد بنابراین سفت شدن فیلر خطرناک نیست. این سفتی معمولا 1 تا 2 هفته طول می کشد و پس از آن برطرف خواهد شد. در صورت تایید پزشک بهتر است سفتی های موجود را ماساژ داده تا توده ها از بین روند.

در طول مشاوره، جراح زیبایی نگرانی های شما در مورد این درمان ارزیابی و سوابق پزشکی شما را بررسی می کند. باوجودیکه خطرات مرتبط با فیلرهای پوستی نگران کننده نیستند اما سوابق پزشکی شما مانند برخی از آلرژی ها، پوست و شرایط عصبی یا داروهایی که ایمنی و نتایج مطلوب را به خطر می اندازند باید حتما قبل از درمان بررسی شوند. درصورتیکه داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی یا NSAIDs مانند آسپرین، ایبوپروفن یا ناپروکسن و یا رقیق کننده های خون را مصرف می کنید، حتما به متخصص اطلاع دهید؛ چرا که این داروها احتمال کبودی را افزایش می دهند. برای رویدادهای بزرگ زندگیتان مثل عروسی زمان قبل تری را برای تزریق انتخاب کنید. بهتر است برای تزریق قبل از این اتفاق مهم از پیش برنامه ریزی نمایید. توصیه می شود که حداقل سه هفته قبل این کار را انجام دهید. و اگر برای اولین بار است که تزریق دریافت می کنید بهتر است 4 تا 6 هفته قبل از عروسی این کار را نجام دهید. بخاطر داشته باشید که وضعیت هر بیمار متفاوت بوده و نتایج نیز منحصربفرد خواهد بود.

همانطور که فیلرها در هنگام تزریق به لب می توانند حرکت کنند، در زمان تزریق به گونه ها نیز می توانند به طرفین متمایل شده و صورت را به سمت پایین بکشند.

درد پس از تزریق کاملا طبیعی است و احتمالا ممکن است کمی ناراحتی مانند قرمزی و کبودی را تجربه کنید. برخی واکنش ها معمولا بلافاصله پس از تزریق سوزن رخ داده و شامل قرمزی، تورم، درد، خارش، کبودی و حساسیت در محل تزریق می شوند.

بیشتری افرادی که برای فیلرهای پوستی مراجعه می کنند در سن 30، 40 یا 50 سالگی هستند اما برخی از افراد در 20 سالگی نیز برای پر کردن لب و یا خطوط لبخند مراجعه می کنند.

به طور معمول، نتایج پس از دو تا سه هفته که التهاب و ورم کاهش یافت؛ قابل مشاهده خواهند بود و با گذشت زمان ظاهر بهبود می یابد. مثلا بیماران در یک مطالعه بالینی، پس از درمان با Juvéderm Voluma XC و با گذشت شش ماه گزارش نمودند که پنج سال جوان تر به نظر می رسند.

برای زنان باردار غیرقانونی نیست که بوتاکس یا فیلرهای پوستی تزریق کنند؛ اگر متخصص حرفه ای و باتجربه پیدا کنند می توانند این درمان را انجام دهند، گرچه تزریق فیلرهای لب طی بارداری به نظر راه حل منطقی نمی رسد. اگر به فرزند خود شیر می دهید حتما قبل ازتزریق فیلر پوستی با پزشک خود مشورت کنید. تحقیقات کاملی در این زمینه که تزریق فیلر پوستی تا چه حد بر شیر مادر اثر می گذارد؛ انجام نگرفته است و از این رو شما و پزشکتان باید در این مورد تصمیم بگیرید.

اگرچه تزریق فیلرهای صورت در مقایسه با تزریق چربی یک روش غیرتهاجمی است اما تزریق چربی نتایج ماندگارتر و موثرتری را بوجود می آورد. از طرفی چون بدن شما برخی از رسوبات چربی را پس از تزریق چربی به صورت جذب خواهد نمود؛ جراحان معمولا چربی بیشتری را زیر پوست تزریق می کنند. در نتیجه ممکن است صورت شما متورم تر از حد انتظار به نظر برسد. اما، پس از بهبودی کامل، صورت شما با تزریق چربی طبیعی تر به نظر خواهد رسید. همانطور که اشاره شد، نتایج حاصل از انتقال چربی ماندگارتر از فیلرهای پوستی خواهند بود. یعنی پس از تزریق، چربی ها مدت زمان بیشتری در ناحیه مورد نظر باقی خواهند ماند. درصورتیکه، فیلرهای پوستی برای حفظ نتایج نیازمند تکرار خواهند بود و این تکرار به نوع فیلر و واکنش بدن شما به ماده بستگی خواهد داشت. برخی از بیماران هر سه تا چهار ماه نیازمند تزریق فیلر پوستی جدید هستند، در حالی که بعضی دیگر هر یک یا دو ماه به آن نیاز پیدا می کنند.

• درمانی سریع و غیر تهاجمی • دارای گزینه های مختلف برای دستیابی به نتایج متفاوت • دوره نقاهت بسیار کوتاه

• دائمی نیستند (به طور کلی چند ماه تا یک سال دوام دارند) • هزینه های درمانی به طور مداوم افزایش می یابند

• می تواند هر جایی در اطراف صورت تزریق شود • نتایج ماندگارتر هستند • چربی ممکن است حامل سلول های بنیادی باشد که فاکتورهای رشد را برای بهبود بافت تولید می کنند.

• در مقایسه با فیلرهای پوستی تهاجمی هستند. • بدن ممکن است مقداری چربی جذب نماید به این معنا که تمام چربی تزریق شده در دراز مدت نمی تواند پایدار بمانند. • برای رسیدن به نتایج مطلوب ممکن است درمان های تکمیلی دیگری نیاز باشد.

برندهای مطرح فیلر صورت مورد تأیید FDA عبارتند از: • Juvéderm products: Juvéderm XC, VOLUMA, VOLBELLA, VOLLURE • Restylane products: Restylane, Restylane Silk, Restylane Lyft, Restylane Refyne, and Restylane Defyne • Belotero Balance

برای انتخاب بهترین کلینیک تزریق ژل باید به اندازه یک عمل جراحی احتیاط و بررسی نمایید. تزریق فیلر غیر جراحی یک روش پزشکی است که مستلزم آموزش، دانش و مهارت خاص است تا از درمانی ایمن و نتایجی مطلوب اطمینان حاصل شود. متخصصین یک کلینیک معتبر باید آگاهی گسترده در مورد آناتومی صورت و چشم داشته باشند. اعتبار کلینیک را از روی عکس های قبل و بعد بیمارانی که برای تزریق مراجعه کرده اند؛ ارزیابی نمایید. از بهترین کلینیک های تزریق ژل رز تهران می توان به کلینیک دیناز در سعادت آباد و گروه پزشکی کندلا در شهرک غرب اشاره کرد.

باتوجه به تقاضای بسیار زیادی که برای جوانسازی صورت و برجسته سازی گونه و لب ها با تزریق ژل و فیلرهای پوستی وجود دارد، انواع مختلفی از ژل ها و فیلرهای پوستی در بازار وجود دارد که با قیمت های متنوعی به بیماران عرضه می شود. از متداول ترین برندهای ژل مورد استفاده در ایران می توان به مارک های زیر اشاره کرد: قیمت ژل الاینا. قیمت ژل ایدیا. قیمت ژل ژوویدرم. قیمت ژل الانسه قیمت ژل پرفکتا فیلر لب فیلورگا ژل فیلر فیلورگا قیمت ژل لب فیلورگا ماندگاری ژل فیلورگا قیمت هر سی سی از این ژل ها بسته به کلینیک و پزشک متخصص تزریق کننده متفاوت است و قیمت آنها به طور متوسط حدود 2 میلیون تومان می باشد. متاسفانه به دلیل نوسانات قیمت ژل ها و فیلرها فقط با تماس با کلینیک ها می توانید از قیمت دقیق هر سی سی ژل مطلع شوید.

PRP (Platelet Rich Plasma) یک فرآورده خونی به نام پلاسمای غنی از پلاکت است که امروزه به یکی از پرکاربردترین خدمات پزشکی در دنیا تبدیل شده است. به منظور تهیه PRP ، ابتدا نمونه کمی از خون بیمار گرفته شده و توسط یک سانتریفیوژ، پلاسمای غنی از پروتئین را استخراج می کنند. در نهایت، با تغلیظ نمونه استخراج شده، PRP یا پلاسمای غنی از پلاکت تولید می شود. امروزه فاکتورهای رشد موجود در PRP به روش های مختلف به بهبودی بدن کمک می کنند. به عنوان مثال متخصصین پوست می توانند با استفاده از PRP، به تحریک تولید کلاژن کمک کنند و پزشکان ارتوپد می توانند آن را برای مفاصل آسیب دیده شامل مچ پا، زانوها و آرنج تزریق کنند. جوانسازی صورت با PRP روشی است که با پلاسمای غنی از پلاکت خون شما، سلول های بنیادی را تحریک می کند و با استفاده از میکرونیدلینگ (تزریق با سوزن های باریک جهت ایجاد صدها حفره بسیار نازک روی پوست) جهت القاء کلاژن و الاستین، پوستی نرم تر و جوان تر را برای شما به ارمغان می آورد.

متخصص ابتدا با روش میکرونیدلینگ، پلاسما را روی صورت شما به خصوص روی گونه ها و پیشانی پخش می کند تا به صورت شما برای جذب پروتئین کمک کند. میکرونیدلینگ همانطور که از نامش بر می آید، روشی است که در آن با استفاده از سوزن های استریل، سوراخ های کوچک و سطحی روی پوست به وجود می آید. روش PRP و میکرونیدلینگ، هر دو رشد کلاژن را تحریک می کنند و زمانی که با یکدیگر و به صورت ترکیبی استفاده شوند؛ موثرتر عمل می کنند. به عبارتی با استفاده از این روش ترکیبی دو لایه زیر پوست و سطح پوست به طور همزمان هدف قرار می گیرند.

جوانسازی صورت با PRP یک روش نوین و عالی برای رفع چین و چروک و حتی جای زخم های اکنه است. از آنجایی که PRP از خون خود شما تهیه می شود، پس خطر واکنش آلرژیک یا حساسیت پوستی را کاهش می داده و روشی کاملا موثر و بی خطر می باشد.

PRP برای افراد بالای 18 سال بی خطر است. با این حال، موارد منع مصرف معدودی وجود دارند که در آنها بیماران مجاز به PRP نمی باشند: • سرطان: از جمله SCC، BCC و ملانوما، سرطان استخوان، هماتوپوئتیک یا متاستاتیک • عفونت های حاد و مزمن • شیمی درمانی • استفاده سیستماتیک از کورتیکواستروئیدها طی دو هفته پس از عمل. • مصرف ضد انعقاد (کوادامین ، وارفارین ، پلاویکس ، آسپرین ، لونوکس) • بیماری های پوستی (مثلا پورفیریا) ، اسکلرودرما ، بیماری عروقی کلاژن ، آلرژی • دیابت یا سایر بیماری های مزمن • اختلال سیستم ایمنی بدن • وجود زخم هایی با طول عمر کمتر از شش ماه • استفاده از بوتاکس و فیلرهای پوستی در طی 2-4 هفته گذشته • اختلالات خوني و ناهنجاري هاي پلاكت (يعني عدم ثبات هموديناميك ، هيپوفيبرينوژنمي، ترومبوسيتوپني) • بارداری یا شیردهی • اختلالات شدید متابولیک و سیستماتیک • گندخونی یا سپتیسمی • بیماری مزمن کبد

در سال های اخیر، درمان با PRP به یکی از معروف ترین روش ها در زمینه ی آرایشی و درمانی تبدیل شده که سرعت در بهبود بافت های مختلف بدن را افزایش می دهد. به همین دلیل در موارد زیر کاربرد دارد: زمینه ی زیبایی: - پوست شل یا دارای چین و چروک - خطوط اخم، چین و چروک خارجی هر چشم - آکنه - زخم - رزاسه (Rosacea، نوعی بیماری مربوط به بینی و گونه‌ ها با ضایعات آکنه ‌مانند) - رشد مجدد موها - جوانسازی پوست زمینه ی پزشکی ورزشی - آسیب های حاد مفاصل - درد مفاصل - آرتروز - درد و التهاب عصب سیاتیک و پارگی منیسک - بیماری های تحلیل برنده - پارگی تاندون روتاتورکاف ارتوپدی - تزریق در دیسک ستون فقرات - تزریق در مفاصل زانو و شانه برای اهداف ترمیمی - اختلالات مربوط به نعوذ - بی اختیاری ادرار - سلامتی جنسی

قیمت PRP به عوامل مختلفی بستگی دارد: - محل انجام تزریق PRP - کیفیت تجهیزات - افزودن ترکیبات غنی کننده بسیاری از بیمه ها PRP مربوط به درمان ریزش مو، جوانسازی پوست و درمان آکنه را زیرمجموعه درمانهای زیبایی قرار می دهند به همین علت هیچکدام از هزینه های آن را پوشش نمی دهند.

یکی از چالش های بزرگ PRP مو در زنان که آنها را از داشتن موهایی خوش حالت و البته پرپشت ناامید می کند، هزینه پی آر پی مو است. میزان کم پشتی و همچنین ریزش مو در مقدار هزینه آن تاثیرگذار خواهد بود و برای رسیدن به نتیجه مطلوب از اهمیت بالایی برخوردار است. البته باتوجه به اینکه PRP می تواند با سایر روش های کاشت مو ترکیب شود؛ هزینه پی آر پی مو در زنان نیز کاهش پیدا خواهد کرد. به علاوه انتخاب کلینیک پوست و مو برای انجام عمل پی آر پی نیز در هزینه PRP مو در زنان تأثیر می گذارد.

PRP سبب تحریک تولید کلاژن و الاستین و در نتیجه ضخیم شدن و سفت شدن پوست های نازک می شود و در نتیجه چروک و خطوط ریز را رفع می کند. از آنجایی که PRP سبب افزایش کلاژن می شود، و درمانی برای بهبود بافت پوست صورت محسوب می شود، مخصوصا برای افرادی که از زخم یا رزاسه رنج می برند؛ مناسب است.

تفاوت اصلی PRP و مزوتراپی برای جوانسازی پوست این است که با درمان PRP حجم بیشتری از پلاسما استفاده شده و تزریق در لایه های عمیق تری از پوست انجام می شود، در نتیجه با این درمان، چین و چروک های عمیق نیز درمان می شود اما با روش مزوتراپی، حجم کمتری تزریق شده درنتیجه چین و چروک های کم عمق تر تحت تاثیر قرار می گیرند.

"من تا کنون چهار جلسه درمانی با PRP داشتم و رشد موهای جدید روی سرم واقعاً فوق العاده بود. من به بیماری تیروئیدیت هاشیموتو (نوعی التهاب مزمن تیروئید است که به علت نوعی بیماری خود ایمنی به وجود می‌آید و در آن انواعی از سلول‌ها و پادتن ‌ها در پاسخ ایمنی بدن دخالت دارند.) مبتلا بودم. با این که پزشک متخصص غدد به من گفته بود روش پی آر پی نمی تواند تاثیری در رشد موهایم داشته باشد و PRP برای من مناسب نیست اما من تصمیم گرفتم این روش را امتحان کنم و انتخاب آن واقعاً کارآمد بود؛ به طوری که موهای من ضخیم تر شده اند. تزریق PRP آنطور که به من گفته بودند اصلاً دردناک نبود. به علاوه ماساژ پوست سر و صورت توسط متخصص بعد از تزریق پی آر پی به تسکین درد من کمک کرد و زمانی که به خانه برگشتم دیگر دردی احساس نمی کردم. من مقداری زیادی از موهایم را از دست داده بودم و الان بسیار خوشحالم که به طور قابل توجهی از ریزش موهایم جلوگیری شده است. امیدوارم که تجربیات من برای شما مفید باشد."

- PRP درمانی واقعا موثر است. - PRP یا درمان پلاسمای غنی از پلاکت برای جلوگیری از ریزش مو من کاملا جواب داده است. - با PRP جوانسازی پوست کردم و چین و چروک های صورتم به کلی برطرف شد. - از اینکه روش پی آر پی را برای رشد مجدد موهایم انتخاب کردم کاملا راضیم.

انتخاب بهترین مراکز خدمات و کلینیک ها زیبایی – درمانی که PRP انجام می دهند؛ از میان مراکز درمانی بسیاری که روی کار آمده اند و به درمان ریزش مو می پردازند؛ بسیار مشکل است. چون روش درمانی پي ار پي در تهران بسیار رایج و پرطرفدار شده است؛ بهترین مراکز در غرب و شرق تهران را به شما معرفی خواهیم کرد: • کلینیک کاشت مو خانه سفید کلینیک کاشت مو خانه سفید با 15 سال سابقه با مجوز رسمی از وزارت بهداشت و درمان و برخورداری از تیم پزشکی کامل و متشکل از 35 پزشک متخصص و متبحر توانسته در چند سال اخیر مورد توجه بسیاری از متقاضیان کاشت مو با روش PRP قرار بگیرد. • کلینیک دکتر رشیدی کلیه روش‌های درمانی از جمله درمان ریزش مو با PRP در این کلینیک زیر نظر یکی از باتجربه‌ترین متخصصان پوست و مو با سوابق علمی متعدد و سابقه پزشکی درخشان در امور درمانی و زیبایی انجام می‌گیرد. • گروه پزشکی کندلا در گروه پزشکی کندلا پی آر پی با بالاترین کیفیت و کاملا منطبق با استانداردهای جهانی و طبق تعریف جهانی پی آرپی تهیه می شود و حجم مناسب برای تزریق با توجه به شرایط بیمار توسط متخصصین حرفه ای تعیین شده و درمان با نتایج فوق العاده انجام می پذیرد.

• پس از درمان با PRP، بروز قرمزی و تورم طبیعی است که ظرف یک تا سه روز برطرف خواهد شد. حتی ممکن است پوست در اثر تماس، خشک، متورم و حساس شود. همچنین نواحی تحت درمان ممکن است تیره شده و به مدت یک هفته پوسته پوسته شوند. در صورت وجود هرکدام از این علائم، از لایه برداری آن نواحی خودداری کرده و سعی کنید که پوست شما به طور طبیعی به حالت اول برگردد. • از عصر روزی که تحت درمان قرار گرفته اید، روزی دو بار صورت خود را به آرامی با تمیزکننده ی ملایم بشویید و سپس از اسید هیالورونیک یا کرم و سرم هایی استفاده کنید که سبب تحریک کلاژن های جدید می شوند. • به مدت 24 ساعت از آرایش کردن خودداری کنید. • تا زمان بهبودی در معرض نور خورشید قرار نگیرید. توصیه می کنیم که برای جلوگیری از آفتاب سوختگی حتما از کرم های ضد آفتاب با SPF 30 یا بالاتر استفاده نمایید. • حداقل تا یک هفته از داروهای لایه بردار، مواد شیمیایی و یا محصولاتی که توصیه نمی شوند در نواحی تحت درمان خودداری کنید. • از انجام فعالیت های ورزشی شدید که سبب تعریق می شوند و یا سونا و جکوزی به مدت سه روز خودداری نمایید. • برای درد یا ناراحتی در اثر درمان استامینوفن مصرف کنید. • برای به حداقل رساندن تورم می توانید روی ناحیه ی تحت درمان کیسه یخ بگذارید.

طبق نتایج علمی بدست آمده، محققین می توانند با تزریق پلاسمای غنی از پلاکت به رشد مجدد مو در افراد طاس کمک کنند. در مورد ریزش مو، پلاکت های تزریق شده سبب فعال شدن فولیکول های غیر فعال شده، آنها را وارد مرحله رشد کرده و در نتیجه موها دوباره رشد می کنند. بنابراین روش PRP برای درمان ریزش مو کاملا حقیقت دارد.

شما تنها با یک جلسه درمان نتایج را مشاهده خواهید نمود اما به طور میانگین به دو یا سه درمان با فاصله شش تا هشت هفته ای نیاز خواهید داشت. معمولا مشاهده نتایج حدود شش تا نه ماه به طول می انجامند و این به روند پیر شدن پوست شخص نیز بستگی دارد. توصیه می شود که سالی یک بار از این درمان برای حفظ و جوانسازی استفاده نمایید.

پلاکت ها حاوی فاکتورهای رشدی هستند که باعث بازسازی سلول ها در بدن می شوند. از آنجایی که ریزش مو ناشی از آسیب رسیدن به فولیکول های مو می باشد، محققین به این نتیجه رسیدند که PRP می تواند به رشد مجدد مو با استفاده از معکوس کردن فرآیندی که در آلوپسی آندروژنیک (طاسی با الگوی مردانه) رخ می دهد؛ کمک کند. از آن زمان به بعد، PRP به یک روش درمانی محبوب جهت ترمیم فولیکول های مو و جلوگیری از ریزش مو تبدیل شده است.

PRP یک روش القایی است که باعث رشد مو می شود. به لحاظ تئوری، این روش باید در درمان انواع ریزش مو موثر باشد. اما معمولا، افرادی که طاسی با الگوی مردانه و زنانه دارنو یا کاشت مو انجام داده اند؛ کاندید مناسبی برای PRP می باشند.

ماینوکسیدیل معمولا برای افرادی که دچار ریزش موی شدید شده اند کاربرد دارد اما باید بدانید که استفاده از محلول ماینوکسیدیل قطعی نبوده چرا که پس از قطع آن، موها دوباره شروع به ریزش می کند. تنها راه حل قطعی و دائمی برای ریزش موی شدید کاشت مو و استفاده از روش PRP می باشد. البته استفاده از ماینوکسیدیل و یا محصولات مشابه یک روز پس از تزریق پی آر پی مانعی ندارد.

پی آر پی مو روشی کاملا نوین است به همین علت تحقیقات کاملی در خصوص نتیجه بخش بودن آن انجام نگرفته است اما نتایج تحقیقات تاکنون نشان دهنده اثربخشی فوق العاده prp در جلوگیری از ریزش مو بوده است. البته با توجه به اینکه اثربخشی prp به عوامل مختلفی از جمله شرایط فیزیکی بیمار بستگی دارد؛ تضمین اثربخشی prp کمی مشکل است.

از طریق روش پی آر پی می‌توان به لایه درم پوست سر نفوذ کرده و رشد فولیکول‌های مو را تحریک نمود. ترکیب محلول دارویی پی آر پی حاوی عوامل رشد و سلول‌های بنیادی است که رشد سلول‌های مو را تقویت کرده و باعث جوانسازی فولیکول‌های مو می‌شوند. البته در این روش نه تنها به خود بافت پوست سر و موها آسیبی نمی‌رسد، بلکه پی آر پی (PRP) باعث تحریک و جوانسازی سلول‌های پوست سر شده و پوست حالت لطیف و زیبایی پیدا می‌کند.

- به مدت شش ماه از خوردن داروی آکوتان (Accutane دارویی برای درمان جوش های پوستی شدید) خودداری کنید. - دو تا چهار هفته قبل از درمان از تزریق بوتاکس یا پرکننده های صورت اجتناب نمایید. - هفت روز قبل از درمان الکل مصرف نکنید زیرا از آزاد شدن سلول های بنیادی جلوگیری می کند. - هفت روز قبل از درمان از مصرف رتینوئیدها ، آنتی بیوتیک های موضعی ، لایه بردارها ، هیدروکینون ، آفتاب سوختگی و بنزوئیل پراکسید خودداری کنید. - هفت روز قبل از PRP از درمان با IPL یا لیزر اجتناب نمایید. - از وکس و کرم های موبر پنج تا هفت روز قبل از درمان استفاده نکنید. - هفت روز قبل از درمان از استعمال کرم های موضعی که حساسیت پوستی یا خشکی را تشدید می کنند؛ مانند رتینوئید یا هیدروکینون موضعی ، آلفا هیدروکسیل اسید (AHA) اسیدهای بتا هیدروکسیل هیدروکسیل (BHA) خودداری کنید. - در روز درمان ناحیه مورد نظر را اصلاح نکنید. - اگر سابقه ابتلا به تاول تبخالی دارید، باید به مدت هفت روز و حداقل سه روز قبل از درمان از داروهای ضد ویروسی استفاده کنید. - هفت روز قبل و چهارده روز پس از درمان از داروهای استروئیدی یا NSAIDS استفاده نکنید زیرا این داروها نتایج بالینی درمان را کاهش می دهند. - می توانید برای کاهش درد و احساس ناراحتی قبل و بعد از درمان و بدون اینکه اثربخشی PRP کاهش یابد از استامینوفن استفاده کنید. - در افراد که سیگار می کشند کیفیت درمان با PRP به دلیل کاهش آزادسازی سلول های بنیادی پایین تر خواهد بود؛ پس بهتر است سیگار را ترک نمایید.

معمولا داروهایی که بعد از PRP تجویز می شوند شامل استامینافن، آنتی بیوتیک ها و ویتامین C می باشند که موجب تسکین درد و بهبود سریع تر زخم ها می شوند. این داروها به طور معمول بعد از هر جراحی مانندکاشت مو یا PRP تجویز می شوند.

نتایج درمان با PRP از ٤ تا ١٢ هفته پس از تزریق بسته به محل تزریق قابل مشاهده خواهد بود. نتایج در 3 هفته اول قابل مشاهده نیست اما به تدریج با گذشت زمان بیشتر نمایان خواهد شد. برای مشاهده نتایج کامل بیمار باید بین 6 تا 12 ماه منتظر بماند. البته در بیشتر افراد پس از 3 ماه نتایج قابل مشاهده هستند. پیش از پی آر پی از وضعیت موها عکس گرفته می‌شود تا نتایج بعد از درمان مقایسه و بررسی شوند. پس از درمان، جهت حفظ نتیجه پی آر پی امکان دارد افرادی که دارای ریزش موی ارثی متوسط هستند هر 6 تا 12 ماه یک‌بار به تجدید پی آر پی نیاز داشته باشند.

پی ار پی(prp) یک روش کاملا جدید است که با استفاده از پلاکت های خونی خود بیمار از ریزش مو جلوگیری کرده و به تقویت مو کمک می کند. نتایج جوانسازی و رشد مو پس از تزریق PRP حدود یکسال دوام دارد و معمولا باید تجدید شود.

دوره بهبودی پس از PRP بسیار کوتاه است و بیمار بلافاصله پس از اتمام تزریق می تواند بدون محدودیت خاصی به فعالیت‌های روزمره خود برسد. بیماران می‌توانند چند ساعت پس از درمان حمام کرده و موهای خود را بشویند و یا از نرم‌کننده مو استفاده کنند. انجام فعالیت های ورزشی نیز پس از پی آر پی مانعی ندارد. البته به علت بروز التهاب خفیف به صورت قرمز شدن و یا ورم پوست سر بهتر است حداقل 72 ساعت از رنگ‌های شیمیایی قوی استفاده نکنید و همچنین از فرکردن موها خودداری کنید.

تعداد جلسات پی آر پی به این بستگی دارد که این روش به چه منظوری استفاده می‌شود. به عنوان مثال تزریق PRP برای جوانسازی پوست صورت طی یک جلسه انجام می شود و متناسب با نتیجه درمان ممکن است 3 تا 6 ماه بعد نیاز به تکرار وجود داشته باشد. همچنین درصورتیکه از پی آر پی در زمان جراحی جهت کاشت مو استفاده شود معمولا یک جلسه تزریق برای بهبود سریع‌تر پوست سر و جلوگیری از ریزش مو کفایت می کند.

در روش PRP از لیدوکائین برای بی حس کردن پوست سر استفاده می شود تا بیمار درد چندانی حین تزریق تجربه نکند. همچنین جهت حفظ آرامش و برطرف کردن اضطراب بیمار معمولا از آرام‌بخش‌های خوراکی پیش از تزریق PRP استفاده می شود. به این ترتیب روند درمان نسبتاً بدون درد انجام می گیرد.

خیر، نیاز به انجام آزمایش خاصی قبل از انجام پی آر پی PRP نیست. فقط به منظور تهیه پلاسمای غنی از پلاکت، نمونه خون از بیمار گرفته می شود تا به ناحیه مورد نظر تزریق شود.

محققان با انجام تحقیقات متعدد به این نتیجه رسیده‌اند که پی آر پی می تواند در درمان طاسی موثر باشد. نتایج تحقیقات نشان داده است که پس از تزریق پلاسمای غنی از پلاکت، فاکتورهای رشد مو به شدت افزایش پیدا کرده و نواحی از پوست سر که موهای آن نازک بوده است؛ کاملاً ضخیم و پرپشت شده است.

به منظور تعیین اثربخشی PRP باید میزان پراکندگی ریزش مو مشخص شود. به خصوص اگر کل موهای سر ریخته باشد باید مشکلات زمینه ای مانند سوتغذیه یا مسائل ژنتیکی را در نظر داشت. ولی به طور کلی پی آر پی روشی دائمی ست و اولین اثرات آن مانند جلوگیری از ریزش مو و پرپشت شدن موها به سرعت مشاهده می شود و ماندگار است. درصورتیکه ریزش مو ارثی باشد معمولا این روش باید سالی یکبار تکرار شود.

کم خونی یا فقر آهن در بیمارانی که قصد انجام پی آر پی PRP دارند، مشکلی ایجاد نمی کند. چون کم خونی یا فقر آهن تنها سلول های قرمز خون را گرفتار می کند؛ در حالی که برای تهیه پی آر پی PRP تنها از پلاسمای خون استفاده می شود. در نتیجه کم خونی، دلیل منع انجام عمل پی آر پی PRP نیست؛ البته درهر صورت باید با پزشک متخصص مشورت شود.

درمان پی آر پی PRP برای افراد بالای ۱۸ سال مانعی ندارد و برای تمام افرادی که به مشکل ریزش مو دچار هستند؛ بدون در نظر گرفتن سن مفید است.

پلاسما بخش مایع موجود در خون است که از آب و پروتئین تشکیل شده است. پلاسما به گلبولهای قرمز، سفید و پلاکت ها کمک می کند که در سیستم گردش خون جریان داشته باشند. پلاکت ها نیز بخشی از سلولهای خونی هستند که به انعقاد خون کمک کرده و در فرایند بهبودی زخم ها کمک می کنند. در روش PRP پلاسما از خون گرفته شده و تغلیظ می شود تا میزان پلاکت آن افزایش یابد. سپس به منظور تحریک فاکتورهای رشد یا جوانسازی پوست به نواحی مشخصی از بدن خود فرد تزریق می شود.

تزریق PRP برای افراد مبتلا به ریزش موی ارثی معمولا باید سالی یکبار تکرار شود تا اثربخشی نتایج آن به حداکثر برسد.

PRP در مراحل اولیه تحقیقات علمی خود قرار دارد و هنوز به طور کامل ازلحاظ پزشکی نشده است. روش پی آر پی هنوز نتوانسته مانند روش های کاشت مو یا داروی ماینوکسیدیل تاییدیه FDA را به دست بیاورد اما چون یک روش غیر جراحی و غیرتهاجمی محسوب می شود؛ اکثر بیمارانی که به ریزش مو دچار هستند از این روش استقبال کرده‌اند و نتایج فوق العاده از آن گرفته اند.

تمام پزشکان، حتی پزشکان عمومی پس از گذراندن دوره های مربوط به PRP و گرفتن مجوزهای لازم می توانند این روش را برای بیماران انجام دهند. اما متأسفانه گاهی اوقات متخصصان پوست و مو بدون این که آموزش یا تجربه مناسب با تزریق PRP داشته باشند؛ این روش را به لیست خدمات خود اضافه کرده و مشکلات جدی برای بیماران بوجود می آورند. بنابراین اگر قصد انجام PRP دارید بهتر است به دنبال یک پزشک با مدرک ترمیم موی تایید شده بورد ABHRS که عضو انجمن بین المللی جراحی ترمیم مو (ISHRS) می باشد؛ بگردید و صرفا به هر جراح پلاستیک/ زیبایی یا متخصص پوست و مو که در تبلیغات می بینید؛ مراجعه نکنید.

پی آر پی به علت توانایی در افزایش سرعت رشد مو و به علت تولید مویرگ های خونی جدید در ناحیه ای که کاشت مو انجام شده می‌تواند به تحریک فولیکول های مو کمک کرده و موجب شود نتایج کاشت مو سریعتر قابل مشاهده باشد و بهبودی بیمار نیز در مدت زمان کوتاه تری انجام گیرد. البته لزومی برای تزریق پی آر پی بعد از کاشت مو وجود ندارد اما اکثر پزشکان به علت تاثیری که در روند بهبود و اثربخشی کاشت مو دارد؛ این روش را توصیه می کند.

این روش شامل سه مرحله ی اصلی جمع آوری خون، فراوری و تزریق به پوست سر می شود. در مرحله اول مقداری خون از بیمار گرفته شده و در مرحله دوم پلاسمای غنی از پلاکت از پردازش پلاسمای خون وتغلیظ پلاسما یا پلاکت بدست می آید. پلاکت ها دارای یک سری فاکتورهای رشد هستند که ترمیم بافت را با افزایش جریان خون و سایتوکاین ها بهبود می بخشند. در مرحله سوم PRP گرفته شده از خون بیمار برای تقویت رشد مو به پوست سر تزریق می شود.

از آنجا که این روش شامل تزریق فراورده ای از خون خود شماست که در نهایت به بدنتان برمی گردد، احتمال عوارض جانبی و واکنش های آلرژیک تا حد زیادی کاهش می یابد. برخی از عوارض جانبی نادر که ممکن است در این روش تجربه کنید عبارتند از: • سوزش و خارش خفیف (بسته به حساسیت پوست شما) • تورم خفیف • کبودی (در اثر واکنش پوست شما به تزریق فیزیکی)

از آنجایی که در تزریق PRPاز خون خود بیمار استفاده می‌شود، این روش تقریبا بی خطر است. چون خطر انتقال بیماری از فرد دیگری وجود ندارد و همچنین عوارض جانبی خاصی در رابطه با تزریق PRP در افراد سالم مشاهده نشده است.

تزریق پی آر پی در زمان کاشت مو به خصوص برای افرادی که موی سر آنها نازک و ضعیف است توصیه می شود. با تزریق پی آر پی در زمان کاشت مو ماندگاری گرفت افزایش یافته و بازده روش کاشت مو بیشتر خواهد شد. از طرفی تزریق پی آر پی می تواند از ریزش ناگهانی موی سر پیوند شده جلوگیری کند.

میکرودرم ابریژن عملی تقریبا تهاجمی است که سلول های مرده را از بین برده و برای ترمیم رنگ و بافت پوست استفاده می شود. این روش در درمان چین و چروک، لکه هایی که بر اثر نور آفتاب به وجود می آیند، خطوط کم عمق، نقطه هایی که بر اثر سالخوردگی بوجود می آیند، آکنه، ملاسما«MELASMA» و دیگر مشکلات پوستی مناسب است و درنهایت بیمار پوستی صاف و به اصطلاح عروسکی خواهد داشت.

میکرودرم با ضربه های جزئی که به پوست وارد می کند، باعث ترمیم و شکل گیری صحیح بافت و در نهایت جوان سازی و سلامتی پوست می شود. این عمل طی چندین جلسه درمانی انجام می شود. معمولا 6 جلسه با فاصله زمانی 7 تا 10 روز مورد نیاز است. تغییرات، بعد از اولین جلسه قابل مشاهده است. با میکرودرم، پوست بلافاصله نرم تر، جوان تر وسالم تر خواهد شد. با ادامه درمان، چربی پوست کاهش یافته، منفذ ها کوچک تر شده، نواحی ضخیم، نازک تر می شوند و چین و چروک های کم عمق هم ناپدید خواهد شد. تاثیرات میکرودرم بر پوست به خصوص تغییراتی که درلایه بالایی پوست ایجاد می شود کاملا آشکار است اما با آزمایشات میکروسکوپی پوست، تاثیرات میکرودرم بر پوست بهتر مشاهده خواهد شد. 24 ساعت بعد از انجام میکرودرم ابریژن چون عملکرد پوست متوقف شده، پوست خشک می شود؛ البته این خشکی بعد از 7 روز برطرف خواهد شد. با افزایش سن تکثیر سریع سلول ها، پوست را ضخیم تر می کند و با بزرگ تر شدن سلول ها، پوست دچار چاقی و افتادگی می شود. سلول های میانی پوست، به هم گره می خورند و آرایشی شبیه به زنبیل بافته شده به خود می گیرند. اما با میکرودرم چون سلول های تازه به سرعت رطوبت را به خود جذب می کنند؛ تغییرات در لایه سطحی پوست ایجاد شده و لایه میانی هم شروع به تاثیر پذیری می کند. «در واقع ماندگار ترین اثرات با تغییرات شیمیایی در همین لایه ایجاد می شوند؛ بنابراین لایه میانی پوست ضخیم و سالم تر می شود.

میکرودرم ابریژن، خطوط کم عمق صورت، چین و چروک ها، نقاطی که بر اثر کهولت سن ایجاد می شود، تغییر رنگ، منافذ باز، جوش سر سیاه، آکنه، جای جوش و ترک های پوستی را درمان می کند. بر اساس تحقیقات انجام گرفته میکرودرم، باعث افزایش فیبر های کلاژن، خاصیت ارتجاعی پوست و فیبروبلاست ها می شود. فیبرهای کلاژن به دلیل تراکم زیاد، سفت تر و ضخیم تر می شوند. تعداد فیبرهای ارتجاعی هم افزایش می یابد و به صورت افقی جهت می گیرند که موجب پویایی و تازگی پوست می شود. افزایش تعداد و اندازه فیبروبلاست ها به دلیل این که کلاژن تولید می کنند؛ اهمیت زیادی دارد که با میکرودرم امکان پذیر می شود.

بعد از انجام میکرودرم ابریژن، پوست جدید شما حساس و قرمز خواهد شد. سوزش آن می تواند به مدت چند روز، چند هفته و حتی یک ماه طول بکشد. قرمزی ملایم پوست حداکثر تا 3 ماه پس از میکرودرم بر طرف خواهد شد. وقتی پوست شروع به بهبودی کند، سطح آن کاملا نرم می شود. عوارض شایع بعد از میکرودرم حساسیت پوست، قرمزی و سوزش است که چند ساعت بعد از درمان از بین خواهد رفت. احتمالا پزشک برای رفع خشکی و زمختی پوست، کرم نرم کننده تجویز میکند. علاوه بر این ، ممکن است در ناحیه درمان شده، کبودی نیز مشاهده شود.

میکرودرم یکی از روش های زیبایی و جوانسازی پوست است که با استفاده از دستگاه مخصوص، سلول های پوست شما را لایه برداری می کند. در سال 2017 بیش از 700 هزار عمل میکرودرم در آمریکا انجام شده است. در انجام میکرودرم ابریژن، از دو روش مهم استفاده می کنند: - میکرودرم ابریژن کریستالی؛ در این روش ذرات ریزی بصورت کنترل شده، روی پوست شما اعمال می شود. - میکرودرم ابریژن دایموند؛ در این روش هم، اپلیکاتور به منظور تراشیدن یا «لایه برداری پوست»، مستقیما با پوست شما تماس پیدا می کند. هر دو روش برای از بین بردن سلول های مرده، و جوانسازی پوست صورت بکار می رود.

میکرودرم علاوه بر این که منافذ را می بندد بلکه به کوچکتر شدن آنها هم کمک می کند. به مرور زمان منافذی در اندازه های مختلف در پوست شما به وجود می آیند. دلیل به وجود آمدن آنها هم می تواند به نحوه پاکسازی پوست یا التهابات پوستی فرد مرتبط باشد. اما منافذ یا جای جوش به هر دلیل که ایجاد شده باشند؛ با میکرودرم می توان تا حد زیادی آنها را برطرف کرد.

از میکرودرم می توان برای درمان نواحی زیر استفاده کرد: - صورت «گردن، فک، استخوان گونه و جوش های سر سیاه» - بازو ها - باسن - شکم و دور کمر علاوه بر نواحی بالا، امکان میکرودرم کردن تمام بدن هم برای شما وجود دارد. درمان کل بدن شامل نواحی بالا به غیر از بخش هایی از بدن که پوست نازک دارند مانند گوش، دست و پاها امکان پذیر است.

اگر یکی از سه علائم زیر را دارید، یعنی کاندیدای مناسبی برای میکرودرم هستید: 1. خطوط کم عمق در صورت: شاید این روش در درمان خطوط عمیق صورت تاثیر چندانی نداشته باشد. اما در از بین بردن خطوط کم عمقی که شما را از آن چه که هستید پیر تر نشان می دهد، نتایج شگفت انگیزی خواهد داشت. 2. جای جوش رنگی و برجسته در صورت: میکرودرم با حذف لایه بالایی و مرده بدون ایجاد زخم یا لکه، جای جوش روی پوست شما را به مقدار چشمگیری کاهش خواهد داد. 3. منافذ باز در صورت: منافذ باز، جلوه ای کثیف و ناخوشایند در صورت ایجاد می کنند که رفته رفته افزایش می یابد. اما جای نگرانی نیست؛ میکرودرم در درمان این منافذ می تواند موثر واقع شود.

هزینه جلسات درمانی میکرودرم می تواند به عوامل متعددی بستگی داشته باشد. هزینه هرجلسه میکرودرم برمبنای شرایط فیزیکی هر فرد و موقعیت مکانی کلینیکی که میکرودرم انجام میدهد؛ نوع دستگاه و روش مورد استفاده تعیین می شود.

یک دوره درمانی کامل میکرودرم می تواند برای حل مشکلات پوستی مانند؛ جای جوش، منافذ بسته و لک ها چاره ساز باشد. اما این مشکلات با گذر زمان حتی پس از انجام میکرودرم افزایش خواهند یافت. اگر بعد از اتمام درمان، مراقبت از پوست خود را کنار بگذارید، مشکلات ذکر شده، مجددا شروع به ظاهر شدن در پوست شما خواهند کرد. اما، خبر خوب این است که در صورت مراقبت از پوست جوان شده صورت، در بلند مدت نتایج دائمی تری خواهید داشت. برای مراقبت از پوست نیازی نیست کار پیچیده ای انجام دهید. فقط بهتر است سه نکته زیر را رعایت نمایید: - با یک اسکراب نرم، هفته ای دوبار صورت خود را لایه برداری کنید - باید دائما از پوست خود مراقبت کرده و روزی دوبار آن را تمیز کنید - برای جلوگیری از بازگشت لکه ها به صورت، بهترین گزینه استفاده مداوم از اس پی اف «SPF» هاست

بیشتر بیماران برای نتیجه گیری بهتر به یک دوره کامل درمان نیاز دارند. مثلا ممکن است پزشکی برای از بین بردن علائم پیری، بیمار خود را به صورت هفتگی، دو هفته یک بار یا ماهانه درمان کند. اکثر بیماران 5 تا 16 جلسه درمانی برای رسیدن به نتیجه مطلوب نیاز دارند.

فواید میکرودرم عبارتند از: - نرم شدن پوست - روشن تر شدن رنگ پوست - کاهش خطوط کم عمق - یک رنگ شدن پوست - کاهش نقاط سیاه صورت - پاکسازی منافذ - از بین بردن جای جوش ها

«برای رسیدن به نتایج مطلوب، مراقبت از پوست، 24 ساعت اول بعد از درمان با میکرودرم مهم ترین دوره است. به منظور مراقبت از پوست بعد از میکرودرم باید: - پوست خود را خنک و آرام نگه دارید. - در حین مراقبت، با پوست خود ملایم رفتار کنید - پوست خود را مرطوب نگاه دارید - پوست خود را دستکاری نکنید - از پوست خود در برابر آفتاب محافظت کنید از مصرف الکل 48 ساعت بعد از درمان خودداری کنید. تا یک هفته بعد از درمان مصرف آسپرین و داروهای مشابه به آن و ایبوپروفن را متوقف کنید. از مصرف دخانیات اجتناب کنید و تا حد امکان به مدت 3 تا 6 ماه از گرفتن حمام آفتاب پرهیز کنید. قرار نگرفتن در معرض نور آفتاب بلافاصله بعد از درمان، تا زمان بهبودی یکی از نکات مهم است. برای جلوگیری از پوسته پوسته شدن و خشکی پوست، به صورت روزانه از نرم کننده ها استفاده کنید. حتی اگر تحت درمان هم نیستید، برای رسیدن به بهبودی هرچه سریع تر، مصرف مقدار کافی آب و مواد غذایی دارای ویتامین و مواد معدنی را فراموش نکنید. برای این که حال بهتری داشته باشید، شاید لازم باشد صورت خود را روزی چند بار با آب سرد شستشو دهید یا با مواد پاک کننده مناسبی صورت خود را تمیز کنید. اگر مواد تمیز کننده موجب تحریک وسوزش صورت شما شد، بهتر است از محلول آب و صابون هایی که عاری از مواد خوشبو کننده هستند؛ استفاده کنید. برای از بین بردن ذرات باقی مانده کریستال و سلول های مرده صورت بعد از درمان، لازم است از دستمال نرم دار و کرم های مرطوب کننده استفاده کنید. بعد از این که پوست شما کاملا خشک شد به مدت 4 تا 6 روز از نرم کننده های قوی «برای جلوگیری از لایه برداری شدن بیش از حد نیاز پوست» استفاده کنید.

در میکرونیدلینگ (دستگاه جوانسازی پوست)روش درمان به گونه ای است که تعدادی سوزن بسیار ظریف و استریل با عمق و سرعت تعیین شده توسط پزشک(که براساس نوع پوست و هدف مورد نظر مشخص می گردد)، به طور همزمان وارد لایه دوم پوست(درم) می شوند. در میکرونیدلینگ به منظور جوانسازی پوست هیچ گونه لایه برداری از پوست انجام نمی گیرد و نسبت به میکرودرم ابریژن تهاجمی تر می باشد. در روش میکرونیدلینگ ممکن است فرد دردی را احساس نماید بنابرین قبل از انجام این روش از کرم های بی حسی استفاده می شود اما در میکرودرم ابریژن هیچ گونه دردی احساس نمی شود بنابرین نیاز به بی حسی قبل از استفاده از این روش نیست.

● برای از بین بردن لک های پیری ● به منظور پاکسازی جوشهای سر سیاه ● برای ضخیم تر شدن و روشن تر شدن پوست با کلاژن سازی ● برای نفوذ عمیق تر وتاثیر بهتر داروها ● جهت درمان چروکهای ظریف روی پوست ● برای کمک به از بین بردن جای جوش سطحی ● به منظور برطرف کردن تفاوت رنگ در سطح پوست ● جهت درمان جوشهای زیر پوستی ● کنترل چربی صورت در پوست های چرب ● تحریک فعالیت غدد در پوستهای خشک ● کاهش حساسیت در پوست های قرمز وحساس

از سن 12 سالگی به بعد همه می توانند از این روش برای درمان پوست خود استفاده کنند. اما قابل ذکر است که انجام این کار برای افراد بالای 70 سال می تواند حساس تر و آسیب پذیر تر باشد. از سن 13 به بعد می توانید به هر شکل که دوست داشتید از این روش درمانی در صورت و بدن خود استفاده کنید.

میکرودرم می تواند در درمان برخی مشکلات پوستی مانند خطوط کم عمق، آسیب های اولیه ناشی از نور آفتاب و لکه های خفیف آکنه موثر باشد. اما تاثیر چندانی برای چروک و آکنه های عمیق نخواهد داشت. پوست شما بعد از درمان بسیار نرم می شود و قدرت جذب رطوبت آن هم افزایش می یابد.

● گاهی اوقات ممکن است بعد از درمان خطوط و خراش های قرمز رنگی روی پوست باقی بماند که کاملا با حساسیت پوست بیمار مرتبط است. ● بدلیل نازک شدن پوست بعد از میکرودرم، انجام این روش در فصول گرم سال توصیه نمی شود. ● بعد از میکرودرم پوست حساس است و در اثر اشعه ماوراء بنفش خورشید ممکن است به پوست آسیب برسد. ● این روش نتیجه ی چندانی در برطرف کردن جای جوش عمیق ناشی از آکنه ندارد. ● بدلیل از بین رفتن لایه سطحی، ظاهر پوست بعد از این روش تا چند روز نا مطلوب است. ● این روش قادر به درمان کامل اختلالات پوستی نیست. ● احتمال كبودي و ناهمگوني رنگ پوست پس از میکرودرم وجود دارد.

● پیش از درمان، نیازی نیست بیمار دارو یا مواد خاصی مصرف کند. ● بهتر است 48 تا 72 ساعت قبل از درمان از مصرف رتینول ها «retinol» و گلیکولیک اسید ها «glycolic acid» خودداری کنید. ● استفاده از رواکوتان یا اکوتان قبل از میکرودرم پوست را شکننده و حساس می کند و باعث آسیب دیدن بیشتر پوست می شود.

تفاوت بین میکرودرم ابریژن و پیلینگ های شیمیایی این است روش لایه برداری پوست آنهاست. میکرودرم از روش فیزیکی و پیلینگ از روش شیمیایی برای لایه برداری استفاده می کنند. میکرودرم برای درمان پوست های مختلف موثر است و بیشتر بیماران در مقایسه با لیزر و پیلینگ های شیمیایی، به دلیل موثر و کم هزینه بودن، میکرودرم ابریژن را انتخاب می کنند. جلسات میکرودرم با کمی درد همراه است اما آسیبی که به پوست می رساند نسبت به پیلینگ کمتر است. به هر حال مشاهده کمی قرمزی و حساس تر شدن پس از هر درمان طبیعی است.

- افرادی که تبخال یا زگیل در صورت خود دارند - افرادی که در حال رادیوتراپی گردن هستند - بیمارانی که ایزروترتینوئین خوراکی مصرف می کنند - افرادی که طی 12 ماه اخیراکوتان مصرف کرده اند - افرادی که پسوریازیس دارند - افرادی که سابقه بیماری های هموفیلی دارند - کسانی که کمتر از 3 ماه از جراحی زیبایی صورتشان گذشته باشد - میکرودرم برای زنان باردار توصیه نمی شود - خانم هایی که دارای بیماری سرطان می باشند

در مجموع، 6 تا 10 جلسه میکرودرم ابریژن با فاصله زمانی 7 تا 14 روز می تواند نتیجه بخش باشد. اما تعداد جلسات و سرعت نتیجه گیری به نیاز پوست بیمار و نحوه مراقبت او از پوست خود بستگی دارد. بدون شک متخصصی که مسئول انجام میکرودرم شما است تعداد جلسات ایده آل را به شما توصیه خواهد داد.

در واقع، زمان تکمیل هر جلسه میکرودرم بسیار کوتاه است و با توجه به ناحیه تحت درمان حدود 5 تا 30 دقیقه طول می کشد.

بیشتر افراد بعد از انجام میکرودرم کمی قرمزی و التهاب در پوست خود مشاهده می کنند. این قرمزی تا حدودی شبیه به آفتاب سوختگی ملایم است و بعد از چند ساعت رفع خواهد شد.

میکرودرم ابریژن، ریسک خیلی کمی دارد و به سرعت بهبود می یابد. بدون درد است و در انجام آن از هیچ گونه سوزن یا بی هوشی استفاده نمی شود. این روش در درمان خطوط کم عمق، آسیب های اولیه ناشی از نور آفتاب و لکه های خفیف آکنه تاثیر زیادی دارد اما برای درمان خطوط و لکه های عمیق تاثیر چندانی ندارد.

میکرودرم نتایجی شبیه به تولید مجدد کلاژن در پوست دارد و با لایه برداری سلول های مرده پوست را شفاف می کند. این روش، لکه ها و نقاط روی پوست شما را از بین می برد و شفافیت آن را افزایش می دهد. با استفاده از میکرودرم از شر چروک ها و خطوط کم عمق خلاص خواهید شد.

شاید فکر پاشیدن ذرات کریستال یا ساییدن پوست صورت بوسیله یک دستگاه به نظر ناخوشایند برسد. اما میکرودرم به آن سختی که فکر می کنید نیست. برخی بیماران تجربه میکرودرم را شبیه ماساژ یا حس کششی جزئی در صورتشان بیان می کنند. اما درد غیرقابل تحمل یا شدیدی حین درمان با میکرودرم وجود نخواهد داشت.

میکرودرم یکی از روش های زیبایی و جوانسازی پوست است که با استفاده از یک اپلیکاتور دستی، لایه سطحی پوست را از بین می برد. این روش درمانی، پوست را لایه برداری می کند، علائم پیری را کاهش می دهد و پوست را سالم تر می کند. برای هر بیمار با هر نوع پوست روشی کاملا بی خطر و سالم است.

مزوتراپی روشی است که در آن از تزریق ویتامین، آنزیم، هورمون و عصاره های گیاهی، برای احیا و مستحکم تر شدن پوست و حذف چربی اضافه بدن استفاده می کنند.امروزه این روش، در از بین بردن چربی نواحی مانند، شکم، ران، بازو، پاها، باسن و صورت کاربرد دارد. از دیگر موارد استفاده این تکنیک می توان به از بین بردن سلولیت، خطوط و چین و چروک صورت و درمان ریزش مو اشاره کرد.

در تمامی روش های مزوتراپی دستی، داروهای مناسب که توسط پزشک تجویز شده توسط سوزن های نازک در عمق پوست تزریق شده و جذبِ نواحی زیرپوست می شوند که کرم های معمولی قادر به نفوذ به آن نواحی نیستند. در روش مزوتراپی خودکار که بدون سوزن انجام می شود؛ تزریق مواد شیمیایی مانند اسیدهیالورونیک «hyaluronic» و ویتامین ها، با استفاده از چند پروب که روی پوست قرار می گیرد و جریان الکتریسیته ضعیف جهت باز کردن منافذ جدید و هدایت این مواد به عمق پوست انجام می شود.

برای رسیدن به نتایج مطلوب با مزوتراپی به جلسات متعددی نیاز دارید. ممکن است نیاز باشد 3 تا 15 بار برای تزریق به پزشک خود مراجعه کنید. در ابتدا تزریقات هر 7 تا 10 روز یک بار انجام می شوند، سپس اگر پوست نتایج مثبتی نشان دهد، این جلسات به دو هفته یا یک ماه یک بار محدود می شود.

در جلسات مزوتراپی از سوزن های خیلی نازک، برای رساندن مواد تزریقی به لایه میانی پوست یعنی مِزودرم «mesoderm» استفاده می شود. این تزریق باید با دقت و احتیاط انجام گیرد تا از آسیب دیدن پوست و بروز مشکلات زیرپوستی مانند التهاب یا جریان ضعیف گردش خون جلوگیری شود. در طول جلسه درمان در صورت نیاز از بی حسی موضعی استفاده شده و سپس با استفاده از سوزن های کوچک، مجموعه ای از تزریقات زیر پوست انجام می شود. این سوزن ها با استفاده از دستگاه تزریق، مواد را بصورت ردیفی وارد پوست شما می کنند. عمق نفوذ تزریقات به درون پوست، بین 1 تا 4 میلی متر متغیر است و به وضعیت درمان بیمار بستگی دارد. پزشک، سوزن را در زاویه ای از پوست فرو کرده و شاید کمی آن را جابجا کند. در هر تزریق فقط یک قطره محلول وارد پوست خواهد شد.

مزوتراپی مو، یک روش درمانی است که به منظور جلوگیری از ریزش مو در مردان و زنان و افزایش تراکم و رشد مو استفاده می شود. این روش پروتئین، ویتامین و دیگر مواد مغذی مورد نیاز پوست سر را به تعادل رسانده و از ریزش مو و خالی شدن کف سر در مردان جلوگیری می کند.

در رابطه با مزوتراپی محدودیت سنی وجود ندارد و برای زنان و مردان مناسب است. البته بهتر است پیش از اقدام به مزوتراپی با یک متخصص پوست و مو یا درماتولوژیست باتجربه مشورت کنید تا مشکلات شما را بررسی کرده و با توجه به سن و شرایط فیزیکی بهترین گزینه را به شما پیشنهاد کند.

مزوتراپی روشی است که با تزریق ویتامین، آنزیم، هورمون و عصاره های گیاهی به نواحی مختلف بدن به صورت موضعی بسیاری از مشکلات بیماران را برطرف می کند. از جمله کاربردهای مزوتراپی می توان به موارد زیر اشاره کرد: ● جوانسازی پوست، از بین بردن چین و چروک‌ها و لیفتینگ ● درمان لک های پوستی و گودی و کبودی زیر چشم ● درمان ریزش مو ● کاهش چربی و از بین بردن سلولیت به صورت موضعی

مزوتراپی صورت به منظور جوانسازی پوست، به دلیل استفاده از کرم های مخصوص در نقاط تزریق شده، روشی بدون درد محسوب می شود. مزوتراپی برای ریزش موها نیز کاملاً بدون درد است و بیمار فقط هنگام وارد شدن سوزن به پوست کمی احساس سوزش خواهد کرد. مزوتراپی دستی که با سرنگ انجام می شود قدری درد دارد اما روش مزوتراپی خودکار (بدون سوزن) هیچگونه درد برای بیمار ایجاد نخواهد کرد.

در روش مزوتراپی خودکار، به جای سوزن از پروب برای تزریق مواد استفاده می شود. در این روش دستگاهی که دارای ۴ پروب می باشد روی پوست قرار گرفته و مواد مورد نظر توسط این پروب ها به تدریج به لایه های زیرین پوست نفوذ کرده و اثر مطلوب خود را به جا می گذارند.

برای رسیدن به نتایج مطلوب برای مزوتراپی صورت، معمولا 4 تا 6 جلسه درمانی مزوتراپی به شما توصیه می شود. بعد از اتمام این جلسات نتایج در مدت 10 تا 12هفته ظاهر خواهد شد. با توجه به نتایج مثبتی که بیماران در این روش به آن دست یافتند، جوان سازی پوست یکی از محبوب ترین روش های درمانی مزوتراپی است.

تعداد جلسات ابرای هر فرد متفاوت است و به بدن هر بیمار بستگی دارد. ممکن است یک بیمار در اولین جلسه درمانی نتیجه بگیرد اما بیمار دیگر به 4 یا 5 جلسه نیاز داشته باشد. در جوان سازی پوست با مزوتراپی معمولا 4 جلسه، با فاصله زمانی 2 تا 3 هفته لازم است.

برای مشاهده نتایج مزوتراپی برای کاهش وزن، معمولا 2 تا 4 جلسه با فاصله زمانی 2 تا 4 هفته نیاز است. با توجه به مشکلات ناحیه مورد نظر تعداد جلسات قابل افزایش است. چون روش درمانی مزوتراپی، تغییرات خیلی بزرگی بوجود نمی آورد؛ این روش برای کسانی توصیه می شود که مقدار کمی چربی دارند و فقط برای فرم دهی بدن خواستار استفاده از این روش هستند. برای کاهش سلولیت با روش مزوتراپی نیز، 3 تا 4 جلسه با فاصله زمانی 3 تا 4 هفته ضروریست. استفاده از این روش درمانی در کاهش سلولیت ها تاثیر کمی خواهد داشت اما در درمان سلولیت های کم و جزئی نتیجه بخش خواهد بود.

هر نوع درمان با مزوتراپی حداکثر طی 30 دقیقه انجام می شود و نیازمند هیچگونه آمادگی یا دوره نقاهت نیست. شما می توانید بعد از اتمام جلسه درمان به راحتی به فعالیت های روزمره خود برسید و سرکار برگردید.

استفاده از مزوتراپی می تواند در درمان آکنه و جای جوش که به مرور زمان روی پوست صورت به وجود می آید؛ موثر واقع شود. در این روش هیالورونیک اسید به همراه محلول تزریقی، پوست را ترمیم کرده و آنتی اکسیدان و آمینو اسید های دیگر هم خاصیت ضد التهابی داشته و به بهبودی پوست کمک می کنند.

• درصورتیکه ریزش مو ناشی از بیماری‌های زمینه‌ای مثل سفلیس باشد. • در صورت مبتلا بودن به بیماری‌های خاص مانند دیابت، هپاتیت، هموفیلی و ایدز بهتر است با پزشک مشورت شود. • ریزش مو به علت مصرف داروهای شیمی‌ درمانی باشد. • در طاسی‌های آندروژنی یا مشکلات ژنتیکی • در مردان بالای ۴۰ سال و زنان بالای ۶۰ سال • زنان باردار

• حساسیت به مواد تزریق شده بلافاصله یا کمی بعد از درمان • التهاب یا سوزش پوست به علت تزریق لسیتین «lecithin» • عفونت پوستی • تغییر رنگ ناحیه درمان شده • کبود شدن ناحیه درمان شده • ایجاد زخم و باقی ماندن جای آن در پوست • پانیکولیت «panniculities» یا التهاب بافت چربی زیر پوست

• مزوتراپی نه تنها در درمان لکه ها و ترمیم پوست موثر است، بلکه به تسریع جریان ضعیف خون در پوست هم کمک می کند. • مزوتراپی یکی از روش های منتخب، برای درمان آکنه و هماتوم «hematoma» است. • مزوتراپی بدن را قادر می سازد که سموم پیری را دفع کند. • یکی از مهم ترین مزایای مزوتراپی این است که به علت استفاده از دوز های پایین در درمان موضعی، عوارض ناشی از مصرف دارو را به حداقل می رساند. • استفاده از دوز پایین مواد و انتشار حداقلِ عناصر فعال در موضع، ایمنی روش درمانی مزوتراپی را بالا می برد. • باتوجه به موضعی بودن درمان مزوتراپی، التهابات در دوره نقاهت، کاهش می یابد و برای افراد ورزشکار این امکان را فراهم می آورد که بلافاصله به فعالیت های ورزشی خود بازگردند. • مزوتراپی برای بیمارانی که بیماری مزمن داشته و نیازمند درمان های مداوم هستند؛ ایده آل است. • روش مزوتراپی، عوارض و مسمومیت دارویی را به حداقل رسانده و استفاده از تزریقات کروتیک استرویید «corticosteroid» را محدود می کند.

• از بین بردن چربی نواحی مانند، شکم، ران، بازو، پاها، باسن و صورت • کاهش سلولیت • از بین بردن چین و چروک • لیفتینگ پوست • لاغری • درمان تغییر رنگ پوست • درمان آلوپسی «alopecia» یا ریزش مو

لیپوساکشن نوعی عمل زیبایی است که در هنگام انجام آن بیمار بی هوش می شود. سپس یک لوله توخالی که کانول نام دارد زیر پوست قرار گرفته و بعد یک وکیوم فشار قوی، چربی را از داخل بدن به داخل دستگاه می کشد. درصورتیکه مزوتراپی لاغری یک روش تزریقی است که با شات های متعدد به عمق زیرین پوست یعنی هیپودرم «hypodermis » و سپس عضلات نفوذ می کند. مزوتراپی بدون هیچگونه بیهوشی در کاهش وزن، از بین بردن سلولیت و فرم دهی بدن نیز کاربرد دارد. در حالیکه لیپوساکشن، حتی در دوران نقاهت هم درد هایی را برای بیمار به همراه دارد؛ مزتراپی کاملا بدون درد است.

تزریقات مزوتراپی در نواحی از بدن انجام می شود که نیاز به ترمیم دارند یا دارای سلولیت هستند. هدف از این درمان رساندن مواد لازم به عمقی از پوست است که کرم های معمولی نمی توانند به آن بخش از پوست نفوذ کنند. مزوتراپی لاغری، تزریق مواد برای چربی سوزی است که به سرعت اثر می کند و در سوزاندن چربی های شکم، ران، زانوها، بازو، دست و باسن بکار می رود. البته عمقی که تزریقات در آن انجام می شود؛ در اثربخشی درمان مهم است. پس، باید از حرفه ای بودن متخصص تزریق کننده مطمئن باشید تا به بهترین نتیجه دست پیدا کنید.

متاسفانه مزوتراپی و روش های زیر مجموعه آن به خصوص تقویت مو، روش های دائمی نیستند و اثربخشی آنها موقتی است. به همین علت توصیه میشود که پس از تکمیل درمان و رسیدن به نتیجه دلخواه، جلسات درمانی حداقل سالی یک بار تکرار شوند تا نتایج آن حفظ شود.

حداقل جلساتی که برای مشاهده نتایج مزوتراپی لاغری نیاز دارید 6 تا 8 جلسه با فاصله زمانی 10 تا 14 روز در هر جلسه است. برای رسیدن به نتایج بهتر در مزوتراپی جوانسازی صورت نیز لازم است 3 تا 4 جلسه، هر یک ماه یک بار درمان شوید. مشاهده نتایج در هر نوع مزوتراپی معمولا 4 تا 6 هفته طول خواهد کشید. احساس سوزش بعد از درمان کاملا طبیعی است و بعد از 48 ساعت رفع خواهد شد؛ اما امکان دارد تا یک هفته نیز طول بکشد.

نمی توان گفت که مزوتراپی لاغری کاملا بدون درد است اما نسبت به روش های دیگر درد چنانی ندارد. بیماران برای بهتر طی شدن روند درمان و کاهش درد و ناراحتی می توانند 30 دقیقه قبل از شروع جلسه مزوتراپی، از کرم بی حس کننده استفاده کنند.

در شرایط عادی مزوتراپی لاغری خطری برای بدن ندارد اما در برخی موارد نادر، کبودی، خونریزی، عفونت و یا واکنش‌های آلرژیک به مواد تزریقی پس از مزوتراپی مشاهده شده است. به همین علت انجام آزمایشات حساسیت پیش از شروع مزوتراپی بسیار مهم است. از جمله خطرات دیگر مزوتراپی لاغری می توان به خطر ایجاد توده و برآمدگی‌های دائمی یا نیمه دائمی اشاره کرد.

مزوتراپی یک روش درمانی غیر هجومی است که در آن، مقداری مواد شیمیایی، به پوست تزریق می شود. واکنش بدن بیماران نسبت به آن و با توجه به نوع درمان از فردی به فرد دیگر متغیر است. علائمی که بعد از درمان در بیماران مشاهد می شود، معمولا قرمزی و سوزش و تا حدی خارش است. بروز برخی علائم حساسیت نیز امکان پذیر است. بنابراین دوران نقاهت در افراد مختلف با توجه به عوارض جانبی موقتی که در بدنشان مشاده می شود؛ متفاوت است. اکثر بیماران دوره نقاهت خاصی را تجربه نمی کنند و می توانند بلافاصله بعد از درمان به فعالیت های رزمره خود بازگردند اما برخی دیگر ممکن است عوارضی مانند سوزش را به مدت ۱ روز تجربه کنند.

• اگر قرمزی بعد از درمان ادامه داشت، بیش از اندازه از گلیکولیک اسید استفاده نکنید • ممکن است پوست شما خشک و منقبض شود، این امر عادی است و فقط کافیست از کرم نرم کننده بیشتری استفاده کنید • به مدت ۲۴ ساعت بعد از درمان نباید آفتاب بگیرید یا وارد سونا بخار شوید • همیشه از ضدآفتاب های تجویز شده استفاده کنید • به مدت ۵ روز از الکترولیز، وکس یا کندن موها با موچین و موم خودداری کنید • به مدت ۳ تا ۵ روز از شنا در آب هایی که کلر دارند؛ اجتناب کنید • بعد از درمان، فعالیت های سنگین انجام ندهید • آرایش کردن با استفاده از مواد معدنی تجویز شده مانعی ندارد • اگر قصد انجام لیزر یا اشعه درمانی را دارید، حتما با پزشک مشورت کنید

علاوه بر درمان چین و چروک و کاهش چربی، از مزوتراپی می توان در ریزش مو ناشی از آلوپسی «alopecia»، از طریق تزریق ویتامین، عصاره های طبیعی گیاهی و دارو هایی مانند فیناسترید «finasteride» و مینوکسیدیل «minoxidil» به سر استفاده کرد. مزوتراپی با اصلاح هورمون های نامتعادل درون و اطراف فولیکول های مو، رساندن مواد مغذی به مو و بهبودی گردش خون، ریزش مو را درمان می کند. با وجود کاربرد های فراوان مزوتراپی، هنوز مدرکی برای تضمین درمان ریزش مو با مزوتراپی وجود ندارد و خاصیت تقویت کنندگی عناصر تزریق شده در این روش به جز فیناسترید «finasteride» و مینوکسیدیل «minoxidil»، ، تاکنون به اثبات نرسیده است.

در مقایسه با لیپوساکشن، مزوتراپی یک روش درمانی بدون جراحی برای از بین بردن چربی ها است. لیپوساکشن، چربی نواحی مانند شکم، کمر و ران ها را بصورت دائمی از بین می برد. متخصص انجام این کار، لوله نازک پلاستیکی را وارد شکاف های کوچکی در پوست شما می کند و بعد، با استفاده از یک وکیوم جراحی، چربی های بدن را به داخل دستگاه می کشد. لیپوساکشن یکی از روش های دائمی از بین بردن چربی هاست. دوره نقاهت آن هم می تواند تا 6 هفته طول بکشد. این روش، ممکن است عوارضی مانند آسیب دیدن عصب و رگ های خونی، فرم گیری نامنظم پوست، سوختگی و عفونت را به دنبال داشته باشد و هزینه آن نیز بسیار بالا است. درصورتیکه روش مزوتراپی مانند لیپوساکشن هجومی نیست و پوست بیمار هم شکافته نمی شود. هزینه جلسات آن بسیار کمتر از لیپوساکشن است. حتی اگر 10 جلسه مزوتراپی انجام دهید هزینه آن از یک جلسه لیپوساکشن بسیار کمتر می شود. البته تضمین عملکرد مزوتراپی لاغری به اندازه لیپوساکشن نیست و برای درمانهای موضعی و نواحی از بدن که چربی کمی دارند مناسب است. عوارض جانبی مزوتراپی نسبت به لیپوساکشن بسیار کمتر است.

نمی توان به طور قطع مشخص کرد که درمان با مزوتراپی تا چه حد موثر است. چون در انجام آن از عناصر و روش های متعددی استفاده می شود. مطالعات کمی پیرامون تکنیک های این روش شده و نتایج کمی به اثبات رسیده است. برخی از نتایج موجود نشاندهنده اثرگذاری مزوتراپی در جوانسازی پوست بوده که بیماران طی 6 ماه درمان برای ازبین بردن چروک های صورت به درمان مطلوب رسیده اند. یکی دیگر از تحقیقات انجام گرفته در سال 2002 نشان داده که از بین 20 زن که تحت درمان مزوتراپی برای کاهش وزن قرار گرفته اند، 5 نفر از آنها هیچ تغییر سایزی مشاهده نکرده اند.

مزوتراپی لاغری یک روش بدون جراحی، برای درمان سلولیت و از بین بردن موضعیِ چربی ها است. روش عمل آن هم تزریق دوز پایین دارو هایی است که در درمان موثر سلولیت و سوزاندن چربی بسیار کاربرد دارند. تزریقات با رساندن این مواد به لایه میانی پوست، با عملکردی مانند ترمیم پوست روی سول های چربی و بافت میانی پوست که باعث ظاهر شدن سلولیت ها می شوند؛ اثر گذاشته و آنها را از بین می برد. درمان مزوتراپی لاغری می تواند هفته ای یک بار تا رسیدن به نتیجه مطلوب انجام شود.

متاسفانه در رابطه با ریزش یا تقویت مو، مزوتراپی یا هر روش دیگری تضمین همیشگی ندارند. در هر روش درمانی برای کارایی بیشتر لازم است علاوه بر درمان تخصصی از طرف پزشک از مکمل های موضعی دیگری «با تجویز پزشک» نیز استقاده شود. پس استفاده از این مکمل ها می تواند در ماندگاری مزوتراپی مو موثر باشد و مزوتراپی مو به تنهایی در بلند مدت کارساز نیست.

تمام افرادی که به بیماری خاصی مبتلا نباشند، از سلامت عمومی کافی برخوردار باشند و به داروهای خاصی حساسیت نداشته باشند؛ کاندید مناسب مزوتراپی هستند. به هر حال اگر تصمیم به انجام مزوتراپی دارید، قبل از انجام درمان با متخصص مشورت کنید. پزشک، سوابق قبلی و حساسیت شما نسبت به هرگونه دارویی را ارزیابی خواهد کرد. تست حساسیت به این روش است که پزشک موادی را به بیمار تزریق کرده و مدت 24 ساعت منتظر می ماند. با این کار واکنش بدن بیمار نسبت به دارو مشخص می شود و پزشک تعیین می کند که آیا شما شرایط مناسبی برای انجام این کار دارید یا خیر و در تشخیص اینکه آیا بعد از درمان واکنش منفی نسبت به داروها خواهید داشت یا خیر، کمک بسزایی می کند.

در روش ترکیبی مزوتراپی، از موادی استفاده می کنند که باعث از بین رفتن مایع اضافی ناحیه ای از بدن که سلولیت دارد؛ می شود. این روش باعث افزایش نفوذپذیری سلول هایی می شود که تحت تاثیر گردش ضعیف خون قرار گرفته و درنتیجه سلول ها، با نفوذپذیری بیشتر مواد، مواد ترکیبی مزوتراپی را به جذب خود می کنند که در از بین بردن سلولیت نقش دارد.

• زنان باردار و شیرده • افرادی که داروهای ضد انعقاد خون مانند آسپرین و پلاویکس مصرف می کنند. • افرادی که سابقه هرگونه بیماریهای بدخیم یا سرطان دارند • افرادی که به نارسایی قلبی، کلیوی یا کبدی دچار هستند

لیزر مونالیزا یکی از تکنولوژی های پیشرفته برای لیزر واژن در مطب های متخصصین زنان یا جراحان زیبایی زنان است. از لیزر مونالیزا میتوان برای روشن کردن پوست واژنT لابیاپلاستیT تنگ کردن واژنT درمان مشکلات یائسگی و جوانسازی پوست واژن استفاده کرد. در لیزر مونالیزا از تکنولوژی CO2 استفاده شده تا بتوان اکثر مشکلات زنان را بدون نیاز به عمل جراحی و با کمترین عوارض جانبی درمان کرد.

دستگاه لیزر مونالیزا مجهز به یک پنل پیشرفته برای تنظیم دستگاه به منظور انجام اهداف درمانی مختلف است. همچنین هند پیس دستگاه قابل تعویض بوده و برای هر بیمار هندپیس مخصوص و مرتبط با مشکلات واژن استفاده میشود. لیزر مونالیزا قادر است با ارسال پالس های کوچک لیزر به سطح واژن یا لایه اپیتلیال به عمق آن نفوذ کرده و نوع مشکل را با اسکنر خود مشخص نماید. ارسال این پالس های کوچک موجب می شود در بافت هایی از واژن که دچار مشکل هستند؛ زخم های بسیار ریزی ایجاد شود که در نتیجه ترمیم آنها، کلاژن سازی را تحریک کرده و به طور طبیعی توسط خود بدن به جوانسازی پوست واژن و درمان مشکلات آن کمک می کند.

لیزر مونالیزا کاربردهای درمانی و زیبایی متعددی دارد. از مهم‌ترین کاربردهای زیبایی لیزر مونالیزا می‌توان به لابیاپلاستی، تنگ‌کردن روشن کردن و جوانسازی واژن اشاره کرد. درمانهای انجام گرفته با لیزر مونالیزا نیز شامل درمان مشکلات یائسگی، عفونت‌ قارچی واژن، افتادگی رحم، درمان دردهای حین رابطه جنسی، رفع خشکی واژن، درمان عفونت مثانه، بی اختیاری ادرار، حذف زگیل ‌تناسلی، درمان بافت دهانه رحم، از بین بردن ترک های بارداری و جای بخیه سزارین می باشد.

هدف از طراحی لیزر مونالیزا رفع مشکلات زنان بدون نیاز به عمل جراحی بوده است. از مزایای استفاده از لیزر مونالیزا نسبت به عمل جراحی می توان به موارد زیر اشاره کرد: • بدون درد بودن • عدم نیاز به بیهوشی • به حداقل رساندن عوارض جانبی • کوتاه بودن زمان درمان • ایمن بودن • غیر تهاجمی بودن • هزینه کمتر • کوتاه بودن دوره ریکاوری • رفع خشکی و عفونت واژن • جوانسازی پوست واژن و زیبا سازی واژن بدون نیاز به عمل جراحی • عدم ایجاد برش یا زخم روی پوست واژن

لیزر مونالیزا به نحوی طراحی شده که با تخریب کردن برخی از سلولها و بافتهای واژن، بدن را تحریک به تولید کلاژن و ترمیم بافت های آسیب دیده و در نتیجه جوان شدن پوست می کند. بنابراین بروز علائمی مانند قرمزی و تورم بعد از لیزر واژینال طبیعی است. عوارض جانبی دیگر از جمله التهاب یک روز یا حداکثر دو روز بعد از لیزر مونالیزا از بین می روند. استفاده از لیزر مونالیزا یک درمان سرپایی است و در نتیجه بعد از آن نیازی به استراحت یا گذراندن دوران نقاهت نمی‌باشد و عوارض جانبی آزار دهنده ای ندارد.

افرادی که به یک یا چند عارضه زیر مبتلا باشند از موارد منع استفاده از لیزر مونالیزا به شمار می‌آیند: • افرادی که به سرطان دهانه رحم مبتلا باشند و یا در تست پاپ اسمیر آنها نتایج مشکوک مشاهده شده باشد • زنانی که عفونت واژینال خود را درمان نکرده باشند. • افرادی که تنگی مجاری ادرار داشته باشند. • زنانی که افتادگی رحم آنها بسیار شدید بیشتر از درجه ۲ باشد. • زنانی که به تازگی جراحی رحم یا واژن انجام داده باشند.

• در صورتی که به عفونت واژینال مبتلا هستید حتماً پیش از شروع استفاده از لیزر مونالیزا عفونت واژن خود را درمان کنید. • پیش از شروع درمان با لیزر مونالیزا بهتر است تست پاپ اسمیر بدهید و از منفی بودن نتیجه آن مطمئن شوید. • حداقل باید سه روز از دوران قاعدگی شما پیش از شروع لیزر مونالیزا گذشته باشد. • قبل از جلسه لیزر ناحیه مورد نظر را شیو کرده و از هیچ گونه لوسیون یا کرمی استفاده نکنید.

تعداد جلسات مورد نیاز برای استفاده از لیزر مونالیزا با توجه به نوع درمان و تنظیمات دستگاه لیزر توسط جراح زنان یا متخصص زنان در جلسه مشاوره با بررسی شرایط بیمار تعیین می شود. به طور کلی ۲ تا ۳ جلسه درمانی برای زیبا سازی واژن مورد نیاز است. اما پیش بینی تعداد جلسات لیزر مونالیزا برای رفع مشکلات دیگر مانند بی اختیاری ادرار یا افتادگی رحم پیش از معاینه بیمار امکان پذیر نیست.

• حداقل سه روز پس از درمان با لیزر مونالیزا از برقراری رابطه جنسی خودداری کنید. • حداقل تا دو روز بعد از لیزر مونالیزا از انجام کارهای سنگین و فعالیت های ورزشی شدید خودداری کنید. • توصیه های پزشک متخصص خود را بعد از لیزر مونالیزا جدی بگیرید و تمام دستورالعمل ها را رعایت نمایید. • واژن را همواره خشک و تمیز نگه دارید.

نتایج لیزر مونالیزا بلافاصله پس از اتمام جلسه درمانی تا حدودی قابل مشاهده است. البته نتایج اصلی استفاده از لیزر حدودا ۱ تا ۲ ماه بعد بهتر نشان داده خواهد شد. چون لیزر مونالیزا کلاژن‌سازی در پوست را تحریک کرده و در نتیجه پوست به تدریج ترمیم میابد و جوانسازی طی چند هفته روی پوست مشاهده می شود. البته کاهش سوزش و خارش ناشی از بیماریهای قارچی در همان جلسه اول محسوس است. بهبود برقراری روابط جنسی و کاهش درد حین رابطه یکی از نتایج فوق العاده استفاده از لیزر مونالیزا است که بلافاصله فرد متوجه آن خواهد شد.

هزینه لیزر مونالیزا به نوع درمانی که از این دستگاه لیزر انتظار دارید؛ بستگی دارد. تعداد جلسات، هزینه متخصص، محل کلینیک یا مطب پزشک، تنظیمات دستگاه لیزر مونالیزا و شرایط بیمار از جمله عواملی است که در جلسه مشاوره توسط پزشک بررسی شده و هزینه لیزر مونالیزا بر این اساس تعیین می شود.

لیزر مونالیزا تاچ در یکی از شرکت‌های مشهور ایتالیایی به نام دکا (DEKA) تولید می شود و به علت اخذ گواهی از سازمان غذا و داروی آمریکا یکی از دستگاه های لیزر ایمن و قابل اطمینان در بازار است. چون لیزر مونالیزا تاچ کاربردهای درمانی زیادی دارد و استفاده از آن برای نواحی حساس بدن متداول است؛ معمولا توسط پزشک متخصص زنان به کار برده می شود و احتمال تقلبی بودن این دستگاه بسیار کم است.

نوع درمان با لیزر مونالیزا مشخص می‌کند که مدت زمان استفاده از آن چقدر باشد و همچنین شرایط عمومی بیمار و شدت بیماری در مدت زمان درمان با لیزر موثر است. به عنوان مثال یک جلسه درمان برای لابیاپلاستی با لیزر مونالیزا کافی است اما در صورتی که به خشکی واژن دچار باشید و بخواهید جوانسازی پوست واژن نیز انجام دهید؛ بین ۳ تا ۵ جلسه درمان با لیزر مونالیزا توصیه می شود.

کاندید مناسب برای درمان با لیزر مونالیزا معمولاً زنانی هستند که به علت مشکلات واژن مانند زگیل تناسلی، عفونت قارچی، آتروفی، خشکی و سوزش و درد هنگام برقراری رابطه جنسی در روابط زناشویی خود دچار مشکل شده اند. همچنین زنانی که میخواهند در مدت زمان کوتاه و بدون تجربه کردن عوارض جانبی عمل جراحی، زیباسازی واژن یا سفید شدن واژن را انجام دهند؛ کاندید مناسبی برای استفاده از لیزر مونالیزا هستند.

از لیزر مونالیزا می‌توان روی ناحیه واژن، عضلات و بافت های پوششی لگن، مثانه و همچنین ناحیه شکم که سزارین شده است؛ به منظور از بین بردن جای بخیه استفاده کرد. برای رفع تیرگی اطراف مقعد، کشاله ران و خود واژن نیز می توان از لیزر مونالیزا استفاده کرد.

لیزر مونالیزا برای درمان بیماریهای زنان به خصوص در ناحیه واژن و رحم که بسیار حساس هستند؛ طراحی شده است. تمام درمان های لیزر مونالیزا باید توسط پزشک متخصص زنان و جراح زنان و زایمان انجام گیرد. بنابراین در صورتی که به هر کلینیکی برای درمان با لیزر مونالیزا مراجعه می‌کنید؛ حتما مطمئن شوید که یک پزشک متخصص زنان که تجربه کافی در استفاده از دستگاه لیزر مونالیزا را دارد شما را ویزیت می کند.

یکی از مزایای درمان با لیزر مونالیزا ماندگاری نتایج بدست آمده از این روش است. با وجود اینکه لیزر مونالیزا هیچگونه برشی روی پوست ایجاد نمی کند و یک عمل غیر تهاجمی به حساب می‌آید و عوارض جانبی آن نسبت به عمل جراحی واژن بسیار کمتر است؛ ماندگاری قابل قبولی دارد. معمولا نتایج درمانی لیزر مونالیزا حدود ۴ تا ۵ سال باقی خواهد ماند.

لیزر مونالیزا برای تمام کاربرد های جوانسازی واژن یا درمان مشکلات واژن توسط FDA تایید شده است. انرژی لیزر مورد استفاده برای جوانسازی واژن با دستگاه مونالیزا آنقدر پایین است که نمی تواند مشکلات و عوارض جانبی شدیدی مانند سرطان روی پوست بیمار یا رحم ایجاد کند. بنابراین جوانسازی با لیزر مونالیزا سرطان زا نیست.

لیزر مونالیزا یکی از روش های درمانی – زیبایی واژن است که اصلاً دردناک نیست. از مزایای قابل توجه لیزر مونالیزا نسبت به عمل جراحی زیبایی واژن، بدون درد بودن و عدم نیاز به بیهوشی یا بی حسی موضعی است. در حقیقت حین انجام لیزر مونالیزا نیازی به استفاده از کرمهای بی حس کننده موضعی نیز نمی باشد چون درمان با لیزر Monalisa درد چندانی برای بیمار ایجاد نخواهد کرد و عوارض جانبی آزاردهنده ای ندارد.

رفع تیرگی و روشن کردن واژن، کشاله ران و اطراف مقعد با لیزر مونالیزا امکان پذیر است. در این روش به کمک لیزر پوست نواحی مورد نظر لایه برداری شده و طی چند دقیقه پوست بدن روشن می شود. این روش بدون درد و عوارض جانبی خاصی انجام می‌گیرد و نتایج فوق العاده ای دارد. در برخی موارد برای رسیدن به نتیجه مطلوب از درمان های ترکیبی مانند لیزر ژولیت و کرم های روشن کننده استفاده می شود تا میزان روشن شدن پوست بیش از ۷۰ درصد برسد. تعداد جلسات مورد نیاز برای رفع تیرگی و روشن کردن واژن با لیزر مونالیزا توسط پزشک متخصص مشخص می شود.

از بین بردن، برداشتن و سوزاندن زگیل تناسلی با روش های مختلفی در حال حاضر انجام می شود اما به جرات می‌توان گفت درمان زگیل تناسلی با لیزر مونالیزا بهترین روش برای برداشتن زگیل تناسلی است که عوارض جانبی آن نسبت به سایر روش ها بسیار کمتر می باشد. البته برای درمان کامل زگیل تناسلی ابتدا باید مشکل ویروسی بیمار برطرف شود و سپس با استفاده از برش لیزر، زگیل به طور کامل از روی پوست برداشته شود.

مشکل بی اختیاری ادرار با افزایش سن، یائسگی یا هنگام بارداری و پس از زایمان برای زنان بسیار شایع است. در صورتی که علت بی اختیاری ادرار توسط پزشک متخصص به درستی تعیین شود می ‌توان از لیزر مونالیزا برای سفت کردن عضلات جلوی واژن و افزایش کنترل مثانه و تقویت قدرت آن استفاده کرد تا از خروج بی اختیار ادرار جلوگیری شود. با لیزر مونالیزا خونرسانی به عضلات واژن افزایش یافته و نحوه تخلیه ادرار بهبود پیدا می‌کند. انجام تمرین های کگل پس از لیزر مونالیزا برای کنترل بی اختیاری ادرار به بیماران توصیه می شود.

لابیاپلاستی عمل زیبا سازی واژن با استفاده از لیزر مونالیزا است که بدون تیغ جراحی انجام می گیرد. در این روش لیزر، برش هایی ایجاد می کند که خونریزی بسیار کمی دارد و در عوض تولید کلاژن را تحریک کرده و به جوانسازی پوست و زیبا شدن واژن کمک می کند. به علت غیر تهاجمی بودن روش لیزر مونالیزا دوره نقاهت و عوارض جانبی لابیاپلاستی با آن نسبت به عمل جراحی زیبایی واژن بسیار کمتر است.

از شایع ترین علائم یائسگی در زنان می توان به خشکی واژن، سوزش و درد و آتروفی واژن اشاره کرد. لیزر مونالیزا تنظیمات مخصوصی دارد که با استفاده از آن پزشک متخصص، هندپیس مربوطه را وارد واژن کرده و با تاباندن اشعه لیزر بافت های آسیب دیده توسط سنسور دستگاه مشخص می شوند. سپپس با تنظیم انرژی لیزر، بافت های آسیب دیده تحریک می شوند تا خود را ترمیم کرده و کلاژن بیشتری تولید کنند. با تکرار جلسات، بافت واژن به تدریج ترمیم پیدا کرده و خشکی واژن برطرف می شود. برطرف شدن خشکی واژن به کاهش علائم یائسگی در بیمار کمک خواهد کرد.

یکی از مهمترین دلایل افتادگی رحم، شل شدن عضلات واژن است. بنابراین با استفاده از لیزر مونالیزا عضلات واژن تحت تاثیر قرار گرفته و تحریک می شوند تا سلولهای جدیدی برای ترمیم خودشان تولید کنند. با جوان سازی عضلات واژن، قدرت عضلات نیز افزایش یافته و عضلات سفت میشوند. در نتیجه افتادگی رحم تا حد زیادی برطرف خواهد شد.

یکی از شایع ترین دلایلی که زنان به متخصصین مراجعه می‌کنند؛ وجود سوزش و خارش در واژن به علت عفونت های قارچی است. در صورتی که بخواهید علائم سوزش و خارش در واژن را با لیزر مونالیزا درمان کنید؛ ابتدا باید عفونت با استفاده از داروهای خاصی برطرف شود. سپس می‌توان طی چند جلسه مشکلات سوزش و خارش واژن که در اثر عفونت قارچی به وجود آمده است؛ بدون عوارض جانبی ها خاصی با لیزر مونالیزا برطرف کرد.

نحوه جوانسازی لیزر مونالیزا با ایجاد سوراخ های ریزی در داخل ناحیه واژن است که به افزایش خونرسانی، تحریک کلاژن سازی و ترمیم بافت های داخلی واژن کمک می کند. به این ترتیب اثر جوانسازی لیزر مونالیزا به طور دائمی باقی می ماند چون بافت های بدن تا مدت های طولانی در حال جوان سازی و ترمیم خودشان هستند.

درمان با لیزر مونالیزا بدون ایجاد هیچگونه زخم، برش و بدون عمل جراحی انجام می گیرد. عوارض بسیار کمی دارد و در نتیجه دوره نقاهت آن نیز بسیار کوتاه است. مراقبت خاصی بعد از درمان با لیزر مونالیزا نیاز نیست. در نتیجه بیمار می تواند بلافاصله بعد از لیزر سر کار خود برگردد.

اصل بودن دستگاه مونالیزا، مهارت جراح و داشتن تخصص زنان و زایمان برای گرفتن بهترین نتیجه از لیزر مونالیزا ضروری است. بنابراین اگر می خواهید بهترین کلینیک تهران برای درمان با لیزر مونالیزا را انتخاب کنید حتماً باید تحقیق کنید که پزشک متخصص زنان از دستگاه لیزر مونالیزا استفاده کند و تجربه و تخصص کافی در انجام لیزر را داشته باشد. در حال حاضر کلینیک دکتر ذاکرین جراح و متخصص زنان و همچنین کلینیک دکتر صفارزاده متخصص ناباروری و لاپاراسکوپی و گروه پزشکی کندلا از بهترین کلینیک های تهران برای درمان با لیزر مونالیزا هستند.

مهارت اپراتور لیزر در نتیجه لیزر مونالیزا تاثیر بسیار زیادی دارد چون لیزر مونالیزا برای هر نوع درمان از هند پیس مخصوص و تنظیمات مشخصی در دستگاه استفاده می‌کند و اپراتور لیزر باید با تمام این تنظیمات آشنایی کامل داشته باشد و هر درمان را با توجه به دستورالعمل های دستگاه لیزر مونالیزا انجام دهد. چون لیزر مونالیزا برای درمان مشکلات ناحیه واژن و رحم که از حساس ترین ارگان های بدن می باشند؛ به کار می‌رود؛ حتماً باید توسط پزشک متخصص زنان یا جراح زنان و زایمان انجام گیرد تا اثربخشی قابل قبولی بدون ایجاد عوارض جانبی داشته باشد.

• مدت ها بود که به خشکی واژن مبتلا بودم. بعد از یائسگی داروها و پمادهای مختلفی استفاده کردم اما هیچکدام تاثیر نداشت. تا اینکه به پیشنهاد متخصص زنان از لیزر مونالیزا استفاده کردم. واقعا باور نکردنی بود فقط 3 جلسه درمان برایم کافی بود تا به کلی خشکی واژن از بین برود. • در رابطه زناشویی به مشکل خورده بودم. پوست واژنم بسیار تیره شده بود به پیشنهاد همسرم به پزشک زنان مراجعه کردم و یک جلسه لیزر مونالیزا را امتحان کردم. حدود دو هفته بعد پوست واژن چند درجه روشن شده بود و فعلا با اینکه حدود یک سال از درمان با لیزر مونالیزه گذشته نیازی به تکرار جلسه درمان پیدا نکرده ام.

افرادی که یک یا چند مشکل زیر مبتلا باشند به درمان با لیزر مونالیزا نیاز دارند: • خشکی و سوزش واژن • تیرگی واژن به علت تجمع ملانین زیر پوست • تکرر ادرار و بی اختیاری ادرار • افتادگی رحم • زگیل تناسلی • آتروفی واژن • مشکلات و علائم یائسگی در اثر کاهش استروژن • درد هنگام برقراری رابطه جنسی • شل بودن ماهیچه های عضلات کف لگن • عفونت های مکررواژن

هر جلسه لیزر مونالیزا برای جوانسازی واژن کمتر از ۱۰ دقیقه زمان می برد و جوانسازی واژن با لیزر مونالیزا بسیار سریع است و نتایج آن نیز در مدت کوتاهی بعد از انجام لیزر مشاهده خواهد شد .اگر رفع تیرگی و جوانسازی پوست همراه با برطرف کردن مشکلات دیگری مانند خشکی واژن، بی اختیاری ادرار و غیره باشد؛ احتمالا مدت زمان هر جلسه لیزر مونالیزا کمی بیشتر می شود. معمولاً مشکلات مختلف در جلسات متعدد برطرف می شوند و مدت زمان هر جلسه لیزر مونالیزا بین ۳ تا ۱۰ دقیقه طول می کشد.

لیزر مونالیزا برای درمان های مختلف مشکلات واژن مورد استفاده قرار می‌گیرد و هر درمان نیاز به تنظیمات خاصی دارد و از هندپیس مخصوصی برای کار با لیزر مونالیزا نسبت به مشکل هر فرد استفاده می‌شود. اما به طور کلی لیزر مونالیزا به نحوی طراحی شده تا پرتو های کوچک لیزر را به‌طور مستقیم به سطح دیواره واژن ساتع کند و وارد کانال واژینال شود. این انرژی لیزر حرارت را به بافت واژن منتقل کرده و به تحریک فعالیت سلول ها و بازسازی بافت واژن به طور طبیعی کمک می کند. با تولید کلاژن جدید؛ بافت‌ها و سلول‌های سالم و جوان مجدد رشد میکنند. در هر جلسه درمانی با لیزر مونالیزا ناحیه کوچکی از واژن تحت تاثیر قرار می گیرد بنابراین برای رفع کامل مشکلات حداقل به ۳ جلسه درمانی نیاز است.

مدت زمان مشاهده نتایج بعد از لیزر مونالیزا بستگی به روند ترمیم پوست بیمار بستگی دارد. معمولا نتایج جوانسازی واژن با لیزر مونالیزا بلافاصله بعد از درمان محسوس است و اثربخشی کامل ان حدود یک تا سه ماه بعد مشخص میشود. برای اثربخشی لیزر مونالیزا روی بیمارانی که به آتروفی واژینال مبتلا هستند؛ چهار یا پنج جلسه درمانی نیاز است اما بیماران پس از چند روز احساس می‌کنند که علائم به طور قابل توجهی کاهش پیدا کرده است. چون لیزر مونالیزا کلاژن‌سازی را تحریک می‌کند و روند تولید کلاژن یک فرآیند طولانی مدت است؛ مشاهده نتایج بعد از لیزر مونالیزا حتی تا بعد از یک سال نیز امکان پذیر است. برخی از متخصصین برای پایدار ماندن نتایج لیزر مونالیزا از روش های ترکیبی مانند داروهای هورمونی استفاده می کند.

در حال حاضر کاربرد لیزر مونالیزا به عنوان پیشرفته ترین تکنولوژی سفید کردن واژن بسیار رایج شده است. لیزر مونالیزا برای سفید کردن واژن عوارض جانبی خاصی ندارد و یک عمل سرپایی و بدون درد به حساب می آید. اکثر زنان برای سفید کردن واژن و رفع تیرگی ناحیه تناسلی از این دستگاه لیزر استفاده می کنند. مدت زمان درمان با لیزر مونالیزا بسیار کوتاه است و در کمتر از ۱۰ دقیقه می تواند تجمع ملانین زیر لایه اپیدرم پوست که موجب تیرگی واژن شده است را برطرف نماید. هندپیس مخصوص سفید کردن واژن در لیزر مونالیزا کمترین عوارض جانبی را برای بیمار ایجاد می‌کند و می‌تواند در سفید کردن لبهای کوچک، لبهای بزرگ، اطراف مقعد و پرینه به کار رود.

نتایج لیزر مونالیزا برای سفید کردن واژن واقعا فوق العاده است. این لیزر می‌تواند با از بین بردن ملانین تجمع یافته زیر پوست و تحریک پوست به تولید سلول‌های جدید و ترمیم بافت خود با ایجاد سوراخ های ریزی در پوست تا ۷۰ درصد در روشن شدن و سفید شدن پوست واژن کمک کند. به منظور رسیدن و نتایج بهتر بعد از لیزر مونالیزا می‌توان از درمان های ترکیبی مانند مصرف داروهای هورمونی یا کرمهای روشن کننده پوست نیز بهره برد.

لیزر مونالیزا برای درمان مشکلات واژن از جمله سفید کردن پوست واژن بدون عمل جراحی و بدون درد طراحی شده است. با این وجود اگر احساس می کنید به درد حساس هستید می توانید از پزشک متخصص بخواهید که نیم ساعت قبل از شروع جلسه لیزر از کرم بی حسی در موضع استفاده کند.

تعداد جلسات لیزر برای سفید کردن واژن با مونالیزا به انتظار شما از نتیجه درمان بستگی دارد. برخی از بیماران پس از همان جلسه اول از نتیجه به دست آمده کاملاً راضی هستند و نیازی به ادامه درمان در جلسات بعدی نمی بینند. برخی از بیماران نیز انتظار دارند که پوست واژن شان در جلسات بعدی سفید تر شود. در هر صورت توصیه می‌شود که برای مشاهده نتیجه واقعی لیزر حدود یک ماه منتظر بمانید چون تولید کلاژن و ترمیم بافتها بعد از لیزر مونالیزا به حدود ۳۰ تا ۴۵ روز زمان نیاز دارد. در صورتی که پس از این مدت باز هم احساس کردید پوست واژن تیره است می‌توانید جلسه بعدی لیزر مونالیزا را تنظیم نمایند.

• برای کاهش سوزش و التهاب می توانید از کرم های ضد التهاب که توسط متخصص تجویز شده استفاده کنید • خشک نگه داشتن ناحیه تناسلی بعد از لیزر مونالیزا بسیار مهم است بنابراین بهتر است بعد از شستشوی ناحیه از سشوار برای خشک کردن ناحیه تناسلی استفاده کنید • تا یک هفته از انجام فعالیتهای ورزشی خودداری کنید • حداقل ۵ روز برای برقراری رابطه جنسی منتظر بمانید • بهتر است تا زمانی که متخصص به شما اجازه نداده به استخر نروید • در صورتی که پزشک برای شما پماد یا داروی آنتی بیوتیک تجویز کرده حتما سر ساعت مصرف کنید

چون لیزر موهای زائد روی پوست های روشن و موهای تیره اثربخشی بیشتری دارد بنابراین در صورتی که پوست ناحیه تناسلی شما تیره است؛ برای اثربخشی بهتره لیزر موهای زائد باید ابتدا سفید کردن واژن با لیزر مونالیزا را انجام دهید و سپس اقدام به لیزر موهای زائد نمایید. معمولاً افرادی که هر دو لیزر را همزمان با هم انجام می‌دهند نتیجه مناسبی از هیچکدام نمی گیرد.

Fotona یکی از مجهز ترین و پیشرفته ترین دستگاه های لیزر غیر تهاجمی و چند کاربره در آمریکا و از نوع فرکشنال می باشد که به جوانسازی، از بین بردن چین و چروک های صورت شفاف شدن پوست و کشیده شدن پوست صورت کمک میکند. دستگاه فوتونا با ترکیب چهار مرحله درمانی با دو طول موجEr: YAG و Nd: YAG بیشترین تاثیر گذاری را در افزایش تولید کلاژن بدون ایجاد سوختگی روی سطح پوست دارد.

Fotona با فرایندی غیر تهاجمی و ایمن می تواند در جوانسازی و پیکرتراشی نواحی مختلف بدن در کوتاهترین زمان با کمترین عوارض جانبی موثر باشد. متداول ترین کاربردهای لیزر فوتونا از درمان مشکلات زیر است: • چین و چروکهای صورت • شل شدن یا افتادگی پوست • تجمع چربی • پیری پوست • جای جوش و آکنه • خط خنده • خط اخم • زگیل • ترک های پوستی • ضایعات عروقی • خروپف • مشکلات واژن

فوتونا با ترکیب چهار مرحله درمانی تاثیر فوق العاده ای روی جوانسازی پوست دارد. مکانیزم درمان با لیزر فوتونا شامل ۴ فازLight Peel (لایه برداری سطحی), Skin Tightening, (کشیدن پوست)، Rejuvenation (جوانسازی) Intraoral Tightening (سفت کردن از داخل دهان) می شود که با پهنای پالس متفاوت قابل تنظیم است. درمان با فوتونا شامل دو مرحله داخل دهانی و از روی پوست می باشد که بدون نیاز به عمل جراحی یا تزریق مواد به لایه برداری بافت های عمیق، میانی و سطحی پوست کمک کرده و با تحریک کلاژن سازی و رشد سلولهای جدید پوستی برای جوان سازی پوست طراحی شده است است.

با توجه به اینکه لیزر فوتونا یک روش درمانی غیر جراحی است؛ عوارض جانبی خفیف و قابل کنترلی دارد که شامل قرمز شدن، خشک شدن و التهاب پوست می شود. تمام این عوارض جانبی موقتی بوده و حداکثر یک هفته بعد از درمان با لیزر فوتونا از بین میروند. برای کنترل کردن و تشکیل عوارض جانبی بعد از درمان بهتر است مراقبت ها و توصیه های لازم که توسط متخصص لیزر مطرح می‌شود را با دقت رعایت نمایید. چون لیزر فوتونا در مرحله لایه برداری سطحی، لایه ای از پوست صورت را از بین میبرد تا پوست جدید با سلول های تازه تشکیل شود؛ تجربه خشکی و التهاب و پوسته پوسته شدن کاملاً طبیعی است که طی چند روز از بین میرود.

درمان با لیزر فوتونا نیاز به مراقبت خاصی ندارد اما در صورتی که چند نکته ساده را به ‌عنوان مراقبتهای پس از جوانسازی با لیزر فوتونا رعایت کنید؛ نتایج حاصل از درمان سریع تر مشاهده شده و ماندگاری بیشتری خواهند داشت: • رژیم غذایی حاوی سبزیجات و میوه را که امگا ۳ و اسید چرب و پروتئین کافی به بدن شما میرساند؛ فراموش نکنید • خواب کافی حداکثر ۸ ساعت در روز برای افزایش ماندگاری نتایج جوان سازی پوست اهمیت بسیاری دارد • فعالیت های ورزشی مناسب مانند یوگا با افزایش سطح گردش خون در نواحی درمان شده با لیزر فوتونا به شفاف تر شدن پوست کمک می کند • حداقل یک هفته بعد از درمان با لیزر فوتونا در معرض نور آفتاب قرار نگیرید و اگر مجبورید از خانه خارج شوید حتماً از کرم ضدآفتاب و نقاب استفاده کنید • آب کافی بنوشید

در لیزر فوتونا از ترکیب چهار فاز درمانی برای جوان سازی پوست استفاده می شود که به آن جوانسازی چهار بعدی می گویند. جوانسازی ۴ بعدی پوست با دستگاه لیزر فوتونا فاز های درمانی زیر را با هم ترکیب کرده است: • سفت کردن بافت پوست از داخل دهان در این فاز حرارت از داخل بافت دهان به سفت شدن لایه میانی پوست کمک کرده و در نتیجه به کاهش چین و چروک های اطراف لب و از بین رفتن خط خنده کمک میکند. • جوانسازی پوست این فاز لیزر فوتونا روی لایه های زیرین پوست تاثیر گذاشته و موجب تقویت بافت پوست شده، کلاژن سازی را تحریک میکند. با تولید کلاژن بیشتر افتادگی و شل شدگی پوست برطرف شده و سطح پوست کاملاً کشیده و صاف به نظر می‌رسد. • کشیدن پوست حرارت دهی به لایه های عمیق از روی سطح پوست صورت موجب حجم‌دهی و کشیدن پوست شده و اثربخشی دو مرحله قبل را تکمیل می کند. • لایه برداری سطحی پوست در این مرحله لیزر فوتونا با لایه برداری سطح پوست شفافیت آن را بیشتر کرده و عمل جوانسازی کامل میشود.

تکنولوژی هایفو به نحوی طراحی شده که به چند لایه پوست نفوذ کرده و از انرژی التراسوند برای هدف گیری لایه‌های پوست و کشیدن پوست صورت استفاده میکند. انرژی آلتراسونیک با ایجاد حرارت روی لایه های زیرین پوست تولید کلاژن را تحریک می کند. عوارض جانبی درمان با هایفو شدید نیست و معمولاً نتایج بعد از یک جلسه هایفوتراپی مشاهده می شود. اما دستگاه هایفو فقط روی لایه های عمیق پوست اثر میگذارد و لایه های سطح پوست همچنان دست نخورده باقی می ماند؛ به همین علت ماندگاری نتایج هایفوتراپی به اندازه لیزر فوتونا ۴ بعدی نیست. چون تکنولوژی لیزر فوتونا به نحوی طراحی شده که روی لایه های سطحی، میانی و عمقی پوست همزمان با هم تاثیر می گذارد و حتی کشیدن پوست از داخل دهان نیز انجام می گیرد. درمان با لیزر فوتونا به فرم دهی و لایه برداری پوست نیز کمک می‌کند. ایجاد حرارت در لایه های مختلف پوست از طریق لیزر فوتونا به تحریک کلاژن و جوانسازی پوست کمک کرده و در عین حال یک درمان ضد پیری است. ماندگاری نتایج و لیزر فوتونا بسیار بیشتر از هایفو میباشد.

نحوه درمان با فوتونا برای هر فرد متفاوت است. اما به طور کلی می توان گفت حین درمان با فوتونا کمترین میزان درد را تجربه خواهید کرد. بلافاصله بعد از شروع درمان وجود کمی قرمزی و تورم روی پوست طبیعی است که بعد از چند ساعت فروکش خواهد کرد. درمان با فوتونا نیازی به دوران نقاهت ندارد و عوارض جانبی آن بسیار خفیف است که طی چند روز از بین میرود. چون اصول کار لیزر فوتونا بر اساس حرارت دهی ناحیه تحت درمان است احتمالاً گرم شدن تدریجی پوست خود را احساس خواهید کرد. در مرحله دوم تولید گرما کمی شدیدتر می شود و احتمالاً احساس کنید که در سونای خشک نشسته‌اید. تجربیات افرادی که درمان با Fotona انجام داده اند؛ نشان داده است که تمام مراحل درمان کاملاً قابل تحمل است و درد یا سوزش چندانی ندارد.

با توجه به اینکه لیزر Fotona روی لایه های سطحی، میانی و عمقی پوست به طور همزمان تاثیر می گذارد؛ مشاهده نتایج جوان سازی پوست بلافاصله بعد از درمان کاملا محسوس است. اما اثربخشی درمان با فتونا در طولانی مدت پس از تولید کلاژن و ترمیم بافتهای پوست یشتر مشخص خواهد شد. به همین علت معمولاً جلسات درمان با لیزر فوتونا در فواصل یک ماه تنظیم می شود تا نتایج مرحله قبل به طور کامل مشاهده شود.

• روش درمانی غیر تهاجمی • بدون درد و بدون نیاز به بریدن پوست • عوارض جانبی بسیار کم و دوران نقاهت کوتاه • تنوع کاربرد با هندپیس های مختلف • اثر گذاری روی بافت سطحی میانی و عمقی پوست و همچنین مخاط دهان • مکانیزم چهار بعدی با دو طول موج مختلف برای اثر گذاری فوق العاده روی جوانسازی پوست و پیکرتراشی بدن • عدم نیاز به جراحی و بیهوشی • معکوس کردن روند پیری پوست

جوانسازی با لیزر فوتونا برای تمام افرادی که چین و چروک های سطحی روی پوست آنها وجود دارد و می خواهند خط لبخند، چین و چروک های صورت یا چربی موضعی بدن خود را با درمانی سریع و کوتاه از بین ببرند؛ مناسب است. در صورتی که پیری پوست بسیار شدید باشد نیاز به جراحی ترمیمی یا تزریق بوتاکس وجود دارد تا اثربخشی لیزر فوتونا به طور کامل مشاهده شود. در هر صورت برای اینکه مطمئن شوید که Fotona برای شما مناسب استباید با متخصص پوست و مو مشورت کنید. معمولا لیزر فوتونا برای پوست صورت مردان و افرادی که پوست خود را برنزه کرده باشند؛ به علت بروز عوارض جانبی شدید و کاهش موهای ناحیه صورت مردان از جوانسازی با لیزر فوتونا منع می‌شوند.

نوع کاربرد لیزر فوتونا در هزینه نهایی آن موثر است. تکنولوژی فوتونا براساس مکانیزم های درمانی مختلفی طراحی شده که فقط متخصصین با معاینه بیمار می توانند به درستی تشخیص دهند که از کدام مکانیزم و هندپیس مخصوص باید برای لیزر درمانی استفاده کنند. بمابراین برای تعیین هزینه لیزر فیونا حتما با پزشک متخصص مشورت نمایید.

لیزر فوتونا با مجهز بودن به مکانیزم چهار مرحله ای برای جوانسازی پوست، پیشرفته ترین دستگاه لیزری است که می‌تواند روی لیفت صورت تاثیر بگذارد. حرارت دهی لیزر فوتونا به بافت‌های سطحی و عمقی پوست به سفت شدن و لیفت صورت کمک کرده و در نتیجه پس از درمان با لیزر فوتونا پوست صورت کشیده وصاف به نظر می رسد.

هر جلسه درمان با فوتونا برای جوانسازی صورت یا پیکرتراشی کمتر از ۳۰ دقیقه زمان می‌برد. نیاز به تکرار جلسات بعد از حدود یک ماه که نتایج درمان قبلی روی پوست صورت ظاهر شده توسط پزشک مشخص می شود. معمولاً یک جلسه درمان با فوتونا برای جوانسازی پوست صورت یا پیکرتراشی کافی است اما در صورت عمیق بودن چین و چروک ها بعد از حدود سه ماه جلسه بعدی تعیین می شود.

اشعه لیزر فوتونا با طول موج ان دی یاگ در لایه های درم و اپیدرم پوست نفوذ کرده و با تولید حرارت موجب ترمیم بافتهای پوست و تحریک کلاژن سازی میشود. از طرفی لیزر فرکشنال با سفت کردن و کشیدن پوست صورت به شفاف شدن و از بین رفتن جای جوش، چین و چروک ها و افتادگی های پوست کمک می کند. لیزر فوتونا طی چهار مرحله بافت های سطحی و میانی پوست را تحت تاثیر قرار داده و به جوان سازی پوست صورت کمک میکند.

دستگاه فوتونا با ترکیب کردن دو مرحله از بین بردن چربی و شکل دهی بدن می‌تواند در پیکر تراشی و لاغری بدن به صورت موضعی موثر باشد. در مرحله اول اشعه لیزر فوتونا با هدف قرار دادن سلولهای چربی و گرم کردن آنها به از بین رفتن ان ها در مدت زمانی کوتاهی کمک می‌کند و در مرحله بعد با شکل دهی و سفت کردن پوست بدن، جوان سازی و پیکر تراشی هر ناحیه از بدن را امکان پذیر می سازد. درمان های مشابه با دستگاههای دیگر به جز لیزر فوتونا نمی توانند هر دو مرحله را به طور همزمان انجام دهند و به همین علت درمان با فوتونا در مقایسه با روش های لاغری با دستگاه های لیزر دیگر سریع تر انجام می گیرد و مشاهده نتایج آن نیز در مدت زمان کوتاهی فوق العاده است.

تایت اسکالپینگ یک اصطلاح پزشکی به معنای از بین بردن بافت های چربی همزمان با سفت کردن و کشیدن پوست است. چون لیزر فوتونا از دو نوع لیزر همزمان برای فرم دهی بدن، از بین بردن چربی ها و اثرگذاری روی جوانسازی پوست بهره می برد؛ فرآیند تایپ اسکالپینگ را طی یک جلسه درمانی انجام می‌دهد. لیزر اربیوم فوتونا با بهره گیری از دو طول موج، فرایند تایپ اسکالپینگ را در کمتر از ۳۰ دقیقه روی هر ناحیه از بدن که تجمع چربی وجود داشته باشد؛ انجام می‌دهد.

لاغری موضعی و پیکرتراشی با لیزر فوتونا یک روش غیر تهاجمی است که اگر توسط متخصص با تجربه انجام گیرد؛ بدون هیچگونه عوارض جانبی می تواند به کاهش توده چربی و سفت شدن و کشیده شدن پوست در ناحیه مورد نظر کمک کند. قرمزی و التهاب و ایجاد لکه های پوستی به طور موقتی بعد از لیزر فوتونا طبیعی است اما تمام عوارض جانبی کمتر از یک هفته به طور کامل از بین خواهند رفت.

انتخاب بهترین کلینیک تهران برای درمان با لیزر فوتونا باید با توجه به اعتبار و سابقه درمانی کلینیک و متخصص لیزر انجام گیرد. کلینیک های تخصصی پوست و مو معمولاً خدمات متنوعی از جمله درمان با لیزر فوتونا را توسط متخصصین پوست و مو ارائه می دهند. در حال حاضر بسیاری از پزشکان متخصص پوست و مو نیز در مطب خود استفاده از لیزر فوتونا را به خدمات خود اضافه کرده اند. از جمله این کلینیک ها میتوان کلینیک تخصصی پوست و زیبایی دکتر عسگری و گروه پزشکی کندلا را به عنوان بهترین کلینیک های تهران برای درمان با لیزر فوتونا معرفی کرد.

بهترین دستگاه لیزر چهار بعدی که در جوانسازی پوست و پیکرتراشی موثر باشد دستگاهیست که به تکنولوژیSP-Dynamis مجهز بوده و با استفاده از چهار فاز درمانی داخل دهانی، جوانسازی، کشیدن پوست و لایه برداری بتواند با پالس های مختلف به صورت غیر تهاجمی و بدون آسیب رساندن به سطح پوست به تولید کلاژن در لایه های زیرین پوست کمک کرده و اثربخشی آن در مدت کوتاهی مشخص شود. در حال حاضر شرکت فوتونا توانسته است لیزر چهار بعدی Fotona را برای کاربردهای درمانی زیبایی مختلف به عنوان بهترین دستگاه لیزر چهار بعدی به بازار عرضه کند. لیزر فوتونا با بهره‌گیری از طول موج Er: YAG + Nd: YAG و چهار فاز PIANO, SupErticial, Smooth Liftin, FRAC3 یکی از بهترین دستگاه های لیزر جوانسازی پوست و پیکرتراشی بدون نیاز به هیچ گونه عمل جراحی و بیهوشی است.

لیزر فوتونا با استفاده از طول موج Nd: YAG تنها دستگاهی است که می‌تواند روی آکنه فعال موثر بوده و با جذب انتخابی و کنترل شده حرارت در پوست ناحیه ای که آکنه فعال روی آن وجود دارد؛ نفوذ کرده و تا عمق مناسبی پیش برود و تمام منافذی که چربی تولید کرده اند را به طور کامل تخریب کند.

درمان کامل آکنه فعال با لیزر فوتونا نیاز به حدود ۳ تا ۶ جلسه درمانی دارد که بستگی به شدت آکنه روی پوست متغیر است. در صورتی که آکنه بسیار شدید باشد و سطح وسیعی از پوست را درگیر کرده باشد حتی ممکن است تعداد جلسات درمانی تا ۹ جلسه نیز افزایش یابد. البته بعد از هر جلسه درمانی ناحیه ای از پوست که درمان شده کاملا قابل تشخیص است و نتایج اثربخشی لیزر فوتونا روی آکنه فعال چند روز بعد از آخرین جلسه لیزر به طور کامل مشخص خواهد شد.

مدت زمان درمان آکنه فعال با لیزر فوتونا به مهارت متخصص لیزر و و سطح ناحیه ای که درگیر آکنه شده بستگی دارد اما معمولا هر جلسه درمان آکنه فعال با لیزر فوتونا بین ۱۵ تا ۲۰ دقیقه زمان می‌برد.

در صورتی که یک دوره درمانی با لیزر فوتونا روی آکنه فعال را تکمیل کنید معمولاً دیگر نیازی به تکرار جلسات نخواهید داشت. تکنولوژی لیزر فوتونا به نحوی طراحی شده که نه تنها پوستی که دچار آکنه فعال شده را درمان می‌کند بلکه از ایجاد التهاب و بروز مجدد آکنه در آینده نیز جلوگیری خواهد کرد.

یکی از اهداف طراحی لیزر فوتونا ۴ بعدی اثر گذاری روی خطوط اطراف چشم است. با حرارت دادن پوست اطراف چشم نه تنها میتوان خطوط اطراف چشم را به طور کامل محو کرد بلکه می‌توان بدون هیچ گونه جای‌زخم یا نیاز به دوره نقاهت، افتادگی پلک را نیز برطرف کرد.

محوه کردن خطوط دور چشم با لیزر فوتونا از طریق گرم کردن پوست و تحریک تولید کلاژن انجام می گیرد. معمولاً توصیه می شود که برای محو کردن خطوط دور چشم سه جلسه درمانی با فاصله یک ماه تکرار شوند تا بهترین اثر بخشی را داشته باشند.

جوانسازی پوست در دوران جوانی از پیری پوست جلوگیری می کند بنابراین جوانسازی پوست با لیزر فوتونا برای افراد بالاتر از ۱۸ سال محدودیت سنی خاصی ندارد و برای درمان تمام مشکلات پوستی در هر سنی می توان از آن استفاده کرد.

بعد از اینکه در مورد همه روش های جوانسازی پوست تحقیق کردم؛ بالاخره تصمیم گرفتم با لیزر فوتونا درمان را شروع کنم. جلسه لیزر خیلی کوتاه بود. متخصص لیزر اول چشم ها را با یک محافظ پوشاند و روی کل صورت و حتی داخل دهان هم با استفاده از لیزر کارکرد. تصور می کردم درمان با لیزر فوتونا بیش از یک ساعت زمان ببرد اما وقتی که تمام شد تعجب کردم چون نیم ساعت بیشتر نگذشته بود. هر بار که اشعه لیزر به پوستم می خورد؛ احساس می کردم داغ شده و کمی آزاردهنده بود. ولی بعد از چند دقیقه بهتر شد. بعضی وقتها هم احساس می کردم؛ صورتم دارد میسوزد که متخصص بهم گفت طبیعی است. بعد از جلسه لیزر تقریبا یک ساعت کیسه آب یخ روی صورتم نگه داشتم تا التهاب سریع‌تر فروکش کند. الان تقریبا ۶ ماه از جلسه لیزر فوتونا گذشته و نتایج جوان سازی پوست فوق العاده است. از انتخابی که کردم راضی هستم و وقتی خودم را در آینه نگاه می کنم؛ یک پوست شفاف و صاف را می بینم که دیگر نیازی به تکرار جلسه لیزر هم ندارد.

• افرادی که به حساسیت پوستی خاصی مبتلا هستند یا سابقه بیماری هایی مانند اختلالات سیستم ایمنی دارند. • زنان باردار و شیرده • لیزر فوتونا برای جوانسازی پوست صورت مردان توصیه نمی شود چون امکان دارد موجب کاهش رشد دائمی موهای ریش و سبیل آنها شود. • افرادی که داروهای خاص هورمونی مصرف میکنند پیش از شروع لیزر فوتونا باید با متخصص مشورت کنند.

تکنولوژی لیزر Nd:YAG با حرارت دهی عمیق پوست انرژی کافی برای از بین بردن چین و چروک های عمیق و جوانسازی پوست را ایجاد می کند. طول موج لیزر Nd:YAG می تواند به از بین بردن آکنه فعال، کاهش رشد مو و درمان رگهای عنکبوتی، کاهش چربی و بسیاری موارد دیگر نیز کمک کند. سرعت بالای اسکنر فوتونا با ایمنی و بازدهی بالا نواحی از پوست را که دچار مشکل است؛ تشخیص داده و جوان و سازی را فقط به صورت انتخابی و گزینشی روی همان نقاط انجام می دهد. لیزر ان دی یاگ به لایه های عمیق پوست نفوذ کرده و لایه اپیدرم پوست بدون آسیب دیدگی باقی می ماند. تکنولوژی لیزر اربیوم یگ نیز برای مشکلات سطحی پوست و رفع چین و چروک ها مورد استفاده قرار می گیرد. تکنولوژی Er:YAG با کنترل انرژی لیزر، لایه برداری پوست را با ایمنی کامل انجام می دهد؛ بنابراین نتایج فوق‌العاده‌ای برای جوان سازی پوست و کاهش چین و چروک های عمیق با لیزر فوتونا مشاهده می شود.

لیزر فوتونا علاوه بر مجهز بودن به هندپیس های متنوع برای کاربردهای مختلف دارای سرعت و بازدهی قابل قبول است. نحوه استفاده از لیزر فوتونا بسیار راحت هست و متخصص لیزر می تواند برنامه درمانی را برای بیمار تنظیم کرده و با استفاده از هندپیس های طراحی شده با اهداف درمانی زیبایی مختلف با دقت و عملکرد بالا هر نوع درمانی از جوانسازی پوست گرفته تا کنترل خروپف بیمار را طی چند دقیقه انجام دهد.

تکنولوژی پیشرفته اسموت SMOOTH در لیزر فوتونا یک روش درمانی خلاقانه برای درمان خروپف هنگام خواب بیماران اس.ت NightLase یکی از گزینه های درمانی لیزر فوتونا است که از طریق درمان با لیزر روی بافتهای mucosa تاثیر گذاشته و به کاهش خروپف کمک می کند.

لیزر فوتونا با استفاده از طول موج Nd:YAG و الگوی درمانی سه بعدی با استفاده از تکنولوژی(FRAC3®) می‌تواند به طور ایمن و موثر به کاهش موهای زائد روی انواع پوست ها کمک کند.

درمان پیکرتراشی با گزینه تایپ اسکالپینگ TightSculpting در لیزر فوتونا با استفاده از یک لیزر غیر تهاجمی با دو طول موج برای پیکر تراشی و و کشیدن پوست به طور همزمان در هر ناحیه از بدن به کار می رود. با استفاده از حالت تایت اسکالپینگ در لیزر فوتونا چربیهای زیر پوست هر ناحیه از بدن آب شده و در عین حال با سفت شدن پوست از شل شدن و افتادگی آن جلو گیری می شود.

لیزر اربیوم یگ فوتونا قادر است تا با استفاده از هند پیس های مخصوص و تنظیم انرژی پالس به درمان انواع مشکلات زنان از جمله جوانسازی واژن، از بین بردن عفونت های واژن و بسیاری از مشکلات دیگر کمک کند. عوارض جانبی لیزر فوتونا در درمان مشکلات واژن بسیار کمتر از عمل جراحی است و مشاهده نتایج آن نیز بسیار سریع است.

از لیزر فوتونا می ‌توان برای هر ناحیه از بدن از جمله پوست صورت، شکم، ران و سایر نواحی که دچار مشکلات پوستی مانند چین و چروک عمیق، آکنه، رگ های عنکبوتی، تجمع چربی وغیره باشد؛ استفاده کرد. علاوه بر این لیزر فوتونا تنظیمات مختلفی برای درمان آنیمومیکوسیس (onychomycosis)یا همان قارچ ناخن(toenail fungus) دارد.

لیزر واژن با دستگاه فوتونا از طریق تحریک کلاژن سازی در دیواره های واژن به جوانسازی آن کمک می‌کند. با افزایش سن، فیبرهای موجود در دیواره واژن حالت کشسانی خود را از دست می دهند و بعد از زایمان نیز از بین رفتن الاستیسیته واژن می‌تواند عفونت‌های مکرر را در این ناحیه ایجاد کند. با استفاده از دستگاه فوتونا میتوان به سفت شدن دیواره های واژن کمک کرد و در نتیجه مشکلات زنان از جمله بی اختیاری ادرار، خشکی واژن، تیرگی واژن و عفونت های مکرر را درمان نمود.

لیزر واژن با دستگاه فوتونا اصلاً دردناک نیست چون فرآیند لیزر فوتونا بسیار سریع است و هر جلسه در کمتر از ۲۰ دقیقه انجام می گیرد. بیمار درد و ناراحتی چندانی طی جلسات لیزر واژن با دستگاه فوتونا تحمل نمی کند و با توجه به این که دوران نقاهت آن نیز بسیار کوتاه است؛ اکثر بیماران بلافاصله به سر کار بر می گردند.

بهترین دستگاه فوتونا برای درمان مشکلات واژن لیزر co2فرکشنال فوتونا (Fotona co2 Fractional Laser) است این لیزر با استفاده از چهار فاز: مد شبکه ای، مد پالسی ، مد واژینال تایتنینگ و مد لابیاپلاستی همراه با هندپیس های مخصوص به درمان مشکلات واژن در کوتاهترین زمان و با بازدهی بالا کمک می کند.

لیزر فوتونا با توجه به این که کاربردهای مختلفی دارد؛ در حالت های متفاوتی تنظیم می شود و برای هر درمان باید از هند پیس مخصوص خود استفاده کنند. دستگاه لیزر فوتونا دارای سیستم هوشمند میکروپروسسوری و هند پیس مخصوص واژینال تایتنینگ، تیوب آراف و تیوب شیشه ای است. با توجه به اینکه هر مد در دستگاه لیزر فوتونا برای هدف خاصی تنظیم می شود؛ اپراتور لیزر باید به طور کامل با دستگاه آشنایی داشته باشد. به طور خلاصه مد های مختلف دستگاه لیزر فوتونا برای درمان های زیر به کار می روند: • مدشبکه ای:جوانسازی پوست، درمان انواع اسکارها و جای زخم، رفع چین و چروک های پوست، رفع خط اخم • مدپالسی: بلفارو پلاستی، درمان اسکین افتادگی ها و شل شدگی پوست • مد واژینال تایتنیگ: جوانسازی، لیفت وتنگ کردن واژن بدون عمل جراحی،درمان خشکی و عفونت های واژن، برطرف کردن التهاب واژن درصورتی که اپراتور لیزر با این تنظیمات آشنایی نداشته باشد و از هندپیس مناسب استفاده نکند؛ نتیجه درمان با لیزر فوتونا رضایت بخش نخواهد بود.

چون لیزر فوتونا از طول موج بلند Nd:YAG استفاده می‌کند و به تکنولوژی کنترل پالس و الگوی درمان سه بعدی(FRAC3®) مجهز است؛ استفاده از آن برای تمام انواع پوست ایمن می باشد. سیستم خلاقانه لیزر فوتونا به طور هدفمند نواحی از بافت پوست که دچار مشکل شده را توسط سنسور ها تشخیص داده و درمان می کند. بنابراین عوارض جانبی آن روی تمام انواع پوست به حداقل می‌رسد.

اسکارلت یک تکنولوژی جدید است که به طور مستقیم انرژی رادیوفرکانس (RF) را از طریق الکترودهای میکرو سوزنی به درمی پوست می فرستد. تکنیک سوزن گذاری میکرو مشکلات پوستی را با ترمیم درمی جایی که کلاژن تولید می‌شود؛ درمان می‌کند. انرژی حرارتی به شکل رادیوفرکانس می‌تواند به طور مستقیم تولید کلاژن را تحریک کرده و استحکام پوست را افزایش دهد. از این روش برای سفت کردن پوست، از بین رفتن چین و چروک ها، جای جوش، آکنه و جای بخیه استفاده می شود.

طبق تحقیقات انجام گرفته، دستگاه اسکارلت اولین درمان میکرونیدلینگ ‏RF فراکشنال با استفاده از پدیده انرژی سیگنال دوقطبی است که تکنولوژی آن توسط FDA تایید شده و کاملا ایمن است. از دستگاه اسکارلت نه تنها در آمریکا بلکه در ۷۰ کشور آسیایی، اروپایی، خاورمیانه و آمریکای جنوبی با بازدهی و ایمنی بالا استفاده می شود.

اسکارلت از الکترودهای میکرونیدل دوقطبی با تکنولوژی رادیوفرکانس برای تحریک کلاژن سازی و افزایش الاستیسیته پوست استفاده می کند. کلاژن سازی با ‏RF به جوانسازی لایه درمی پوست و کشیده شدن و سفت شدن بافت پوست کمک می کند. در دستگاه اسکارلت RF از تکنولوژی رادیوفرکانس پالس کوتاه استفاده می شود که عوارض جانبی خاصی ایجاد نمی کند و دوره نقاهت نیز ندارد. به منظور جوانسازی پوست، بافتهای اطراف هر الکترود میکرونیدل با استفاده از پالس های کوتاه انرژی سیگنال دوقطبی متناوب تحریک می شوند تا کلاژن بیشتری تولید کرده و خودشان را ترمیم کنند.

نتایج درمان با اسکارلت حتی بعد از یک جلسه برای اکثر بیماران مشاهده می‌شود. درمان با لیزر اسکارلت بسیار راحت و رضایت بخش است. البته در صورتی که مشکلات شدید باشند می توان تعداد جلسات درمان با اسکارلت را تکرار کرد. معمولاً متخصص سه تا پنج جلسه درمانی در طول یک سال را برای مشاهده بهترین نتایج جوانسازی پوست پیشنهاد می دهد. بعد از یکسال می توان درمانهای تکمیلی را برای ماندگاری بیشتر نتایج درمانی تحت نظر پزشک تکرار کرد.

درمان با اسکارلت RF برای جوانسازی صورت ۲۰ دقیقه و برای از بین بردن افتادگی و چین و چروک های گردن ۱۰ دقیقه زمان می برد. مدت زمان هر جلسه درمان با اسکارلت برای سایر نواحی بدن به اندازه و شرایط هر ناحیه از بدن بستگی دارد اما در کل جلسات درمانی با اسکارلت بسیار موثر، سریع و کوتاه است.

شروع درمان با اسکارلت نیاز به آمادگی خاصی ندارد. مراقبت‌های معمولی از پوست در برابر نور آفتاب و تمیز کردن پوست پیش از شروع جلسات درمانی کفایت می کند. البته در صورتی که پوست خود را آرایش کرده باشید متخصص پیش از شروع جلسه درمانی با دستگاه اسکارلت پوشت شما را پاکسازی می‌کند تا هیچ گونه مواد آرایشی، بهداشتی و شیمیایی روی آن نباشد.

فرایند درمان با اسکارلت عوارض جانبی خاصی ندارد و اکثر بیماران می توانند فعالیت های روزانه خود را بلافاصله بعد از جلسه درمانی با دستگاه اسکارلت شروع کنند. لیزر اسکارلت ایمن‌ترین درمان در بین سیستم های RF است که هیچگونه دوران‌نقاهت یا عارضه جانبی طولانی مدتی ندارد. درمان با دستگاه اسکارلت بدون خونریزی و حساسیت نسبت به میکرونیدلینگ انجام می گیرد.

بر خلاف روش های تهاجمی دیگر که عوارض جانبی مانند جای‌زخم و دوران نقاهت طولانی مدت برای بیمار ایجاد می‌کند؛ دستگاه اسکارلت برای تمام پوست ها از نوع ۱ تا ۶ ایمن و بدون عوارض جانبی است. لیزر اسکارلت با تحریک لایه درمی به جوانسازی کل پوست بدون آسیب رساندن به رنگ دانه ها کمک می‌کند. تکنولوژی لیزر اسکارلت بر اساس سیگنال های الکتریکی است که هیچگونه آسیبی به رنگدانه پوست نمی رساند.

هدف اسکارلت کشیدن و لیفتینگ پوست، از بین بردن غبغب یا افتادگی پوست گردن و جوانسازی پوست هر ناحیه از بدن است. همچنین از اسکارلت فرکشنال RF میتوان‌برای بافت هایی مانند پوست صورت، جای جوش، پیری پوست، جای زخم و تغییر رنگ پوست در هر ناحیه از بدن استفاده کرد.

چون تکنولوژی رادیو فرکانس دوقطبی الکترودهای میکرونیدل مورد استفاده در دستگاه اسکارلت به انعقاد کلاژن در لایه درمی پوست و الاستین در پوست کمک می کند؛ نتایج کشیدن پوست فوراً بعد از هر جلسه درمانی قابل مشاهده است. اما نتایج فرم دهی پوست در سطح درمی در طول زمان و حداقل سه ماه بعد مشاهده خواهد شد.

• مشاهده نتایج جوان سازی پوست بعد از یک جلسه درمان • عدم نیاز به دوران نقاهت و ریکاوری • عوارض جانبی خفیف و موقتی • به حداکثر رساندن جوان سازی پوست • اثر گذاری روی تمامی انواع پوست ها از درجه ۱ تا ۶ • فرایند غیر تهاجمی با میکرونیدلینگ RF • قابلیت کنترل انرژی RF و تغییر عمق درمان

دستگاه اسکارلت RF به نحوی طراحی شده که عمق درمان، قدرت و مدل دستگاه توسط اپراتور لیزر قابل تنظیم است. این فرآیند به طور مستقیم و دقیق انرژی را روی پوست می تاباند. بنابراین اپراتور لیزر باید تجربه و دانش کافی برای تنظیم دستگاه و درمان نواحی از پوست که دچار مشکل شده‌اند را داشته باشد. همچنین اپراتور لیزر با تعیین قدرت و انرژی دستگاه اسکارلت روی نتیجه آن موثر است.

فرایند درمان با دستگاه اسکارلت عوارض جانبی چندانی ندارد. در برخی بیماران قرمز شدن، تورم و خشکی پوست بعد از درمان مشاهده می‌شود که طی ۲۴ تا ۷۲ ساعت پس از جوانسازی پوست با لیزر اسکارلت از بین میرود. درمان با اسکارلت آر اف ایمن‌ترین روش جوان سازی پوست است که دوران نقاهت و عوارض جانبی بلند مدتی نخواهد داشت؛ به طوری که بیماران می‌توانند بدون مشاهده هیچ گونه خونریزی و حساسیت بعد از درمان با میکرو نیدل ها فعالیت های روز مره خود را از سر بگیرند.

از دستگاه اسکارلت RF می توان برای اهداف درمانی زیبایی زیر استفاده کرد: • کشیدن پوست گردن • کشیدن ولیفتینگ پوست صورت • از بین بردن غبغب • از بین بردن افتادگی پوست شکم • از بین بردن جای آکنه • درمان رگ های عنکبوتی • جوانسازی پوست • از بین بردن جای زخم و بخیه • معکوس کردن روند پیری پوست

نتایج کشیدن و جوانسازی پوست با اسکارلت طی یک جلسه کاملا محسوس است اما چون تولید کلاژن های جدید و جوانسازی پوست و ترمیم فیبرهای الاستیک در طولانی مدت انجام می گیرد؛ نتایج درمان با اسکارلت طی دو تا سه ماه خود را نشان می‌دهد. ماندگاری نتایج درمان با اسکارلت حداقل ۶ ماه تا یکسال است که بستگی به فرآیند پیر شدن پوست و شرایط پوست بیمار دارد.

نظرسنجی های انجام گرفته از بیمارانی که از لیزر اسکارلت برای جوانسازی پوست استفاده کرده‌اند؛ نشان می‌دهد که این فرآیند کاملا بدون درد است. انرژی دستگاه اسکارلت در کمتر از سه دهم ثانیه روی پوست اثر گذاشته و به عمق آن نفوذ می کند. این مدت زمان نفوذ انرژی، کمترین میزان در بین تمام دستگاه‌های مجهز به تکنولوژی RF است. الکترودهای میکرونیدل نیز آنقدر نازک هستند که بیمار هیچگونه فشار یا دردی را هنگام وارد شدن آنها به پوست احساس نمی کند. نتایج به دست آمده از دستگاه اسکارلت فوق العاده و با کمترین درد و ناراحتی برای بیمار است.

با استفاده از یک هندپیس کوچک، ۲۵ میکرونیدل طلا زیر پوست وارد شده و انرژی رادیو فرکانس را در محل هدف بدون آسیب رساندن به سطح خارجی پوست منتقل می کند. عمق نفوذ، شدت و سرعت انرژی میکرونیدل ها توسط اپراتور دستگاه تنظیم می شود تا بهترین نتیجه را برای جوانسازی و درمان مشکلات پوستی بیمار داشته باشد.

• انرژی لیزر اسکارلت آر اف به طور مستقیم زیر پوست منتقل شده و بدون آسیب رساندن به سطح پوست یا همان لایه اپیدرم به جوانسازی و کشیدن پوست صورت کمک می‌کند. • دوره نقاهت و ریکاوری آن در مقایسه با روش‌های لیزر سنتی بسیار کوتاه و در حد چند ساعت است. • لیزر اسکارلت کاملا هدفمند عمل کرد و در نتیجه احتمال باقی گذاشتن جای زخم یا سوختگی پس از درمان به حداقل می رسد. • لیزر اسکارلت برخلاف سایر دستگاه های لیزر روی ملانین پوست یا مو تاثیر نمی گذارد بنابراین برای تمام انواع پوست ها ایمن است و عوارض جانبی مانند هایپرپیگمنتیشن ایجاد نمی‌کند.

• جوانسازی پوست • کشیدن‌پوست • بستن منافذ پوست • از بین بردن چین و چروک ها • افزایش الاستیسیته بافت پوست • از بین بردن جای آکنه و جای جوش • محو کردن جای بخیه و هایپرهیدروزیس (hyperhidrosis)

برخلاف لیزرهای دیگر پیش از شروع درمان با لیزر اسکارلت نیاز به مراقبت خاصی نیست فقط باید پوست خود را پیش از جلسه درمانی تمیز کنید و نیم ساعت قبل از شروع درمان، کرم بی حسی موضعی را روی ناحیه ای که قرار است درمان شود؛ بمالید.

با توجه به مشکلات پوستی می توان درمان با اسکارلت را به صورت ترکیبی همراه با پی آر پی (PRP) و مزوتراپی انجام داد تا بهترین نتیجه درمان به دست آید. اما برای درمان های ترکیبی حتما باید با متخصص پوست و مو مشورت کنید تا فاصله بین جلسات درمان و نوع درمان ترکیبی را با توجه به شرایط خودتان تعیین کند.

• افتادگی و شل شدگی پوست صورت، گردن و پلک ها • چین و چروک، خط اخم و خط خنده • جای جوش یا جای زخم • منافذ بزرگ روی پوست • جای بخیه

نتایج درمان با لیزر اسکارلت در افراد مختلف متفاوت است اما بیشتر بیمارانی که برای جوانسازی پوست از این دستگاه استفاده کرده اند؛ تغییرات قابل توجهی را روی بافت پوست خود طی چند روز مشاهده نموده اند. چون تولید کلاژن جدید و در نتیجه ترمیم و کشیده شدن پوست در بدن چند روز زمان میبرد؛ نتایج نهایی لیزر اسکارلت حدوداً پس از شش ماه مشخص می شود. بعد از درمان با لیزر اسکارلت باید انتظار داشته باشید که پوست شما صاف و کشیده شود. جای جوش یا زخم از بین برود و چین و چروک های شما محو شوند.

جلسه های درمانی اسکارلت حدود ۲۰ تا ۲۵ دقیقه برای جوانسازی صورت و کمی بیشتر برای سایر نواحی بدن طول می کشد. معمولاً کرم بی حسی موضعی نیم ساعت قبل از شروع جلسه لیزر در ناحیه مورد نظر مالیده می شود. بعد از روشن شدن دستگاه اسکارل،ت میکرونیدل های فرکشنال آر اف با هندپیس مخصوص وارد پوست می‌شود که البته بدون درد است. عمق نفوذ این میکرونیدل ها توسط اپراتور لیزر بسته به شرایط بیمار و نوع درمان مشخص میشود. سوزن داخل پوست به عنوان یک الکترود عمل کرده و انرژی رادیوفرکانس را از طریق درمی پوست با تولید حرارت به لایه‌های زیرین منتقل می کند که موجب تحریک کلاژن سازی و سفت شدن و کشیده شدن پوست میشود.

بعد از درمان مشاهده تورم و قرمزی روی پوست طبیعی است که معمولا چند ساعت بعد از درمان با لیزر اسکارلت از بین میرود. بنابراین نیاز به مراقبت خاصی بعد از جلسه درمانی با دستگاه اسکارلت نیست و بیمار می تواند چند ساعت بعد از جلسه درمانی فعالیت های روزمره خود را آغاز کند. مراقبت های بعد از لیزر اسکارلت شامل مرطوب نگه داشتن، استفاده از کرم ضد آفتاب، مصرف میوه و سبزیجات حداقل یک هفته بعد از جلسه درمانی و خودداری از قرار گرفتن زیر نور آفتاب می شود. هیچ گونه عارضه جانبی شدیدی بعد از درمان میکرونیدل فرکشنال RF مشاهده نمی شود بنابراین نیازی به مرخصی گرفتن از سرکار خود ندارید.

از بین بردن آکنه فعال و جای آکنه، کشیدن پوست، از بین بردن خط لبخند و خطوط عمیق دیگر، کاهش منافذ باز، از بین بردن نشانه های پیری مانند خطوط اخم و چین و چروک ها، بهبود هایپرپیگمنتیشن و ترمیم پوست، محو کردن جای بخیه و بهبود خاصیت کشسانی پوست از مهمترین مزایای استفاده از لیزر اسکارلت برای جوانسازی پوست است که بدون هیچگونه درد و عوارض جانبی با روشی غیرتهاجمی و در کوتاهترین زمان انجام می گیرد.

پوست در دوران جوانی به علت تولید مداوم کلاژن یکدست باقی می ماند اما با افزایش سن، میزان کلاژن تولید شده در بدن به شدت کاهش پیدا می‌کند و بعد از ۲۵ سالگی تقریباً به نصف کاهش پیدا می‌کند. این کاهش در تولید کلاژن مشکلات پوستی بسیاری را به وجود می‌آورد که می‌تواند با لیزر اسکارلت از آن پیشگیری شود. بنابراین شروع درمان با لیزر اسکارلت از همان دوران جوانی و بعد از ۲۵ سالگی توصیه می شود چون به بهبود بافت پوست و معکوس کردن روند پیری کمک می‌کند. بنابراین محدودیت سنی خاصی برای استفاده از لیزر اسکارلت وجود ندارد.

• افرادی که مبتلا به سرطان پوستی باشند و یا هر نوع سرطان دیگری داشته باشند • زنان باردار و شیرده • افرادی که به اختلالات سیستم ایمنی مثل ایدز و هپاتیت مبتلا باشند • افرادی که ۶ ماه قبل از شروع لیزر اسکارلت آکوتان مصرف کرده باشند • افرادی که به بیماری های خاص مانند دیابت مبتلا باشند • افرادی که در ناحیه مورد نظر برای درمان به اگزما یا بیماریهای پوستی مزمن و عفونی دچار باشند • چه داروهایی را قبل از شروع جلسات جوانسازی با لیزر اسکارلت نباید مصرف کرد؟ • از مصرف رقیق کننده های خون حداقل یک هفته قبل از شروع درمان خودداری کنید • از هر گونه مواد دارویی مانند رتینول و HQ که تحریک کننده ۲ تا ۳ روز قبل از درمان خودداری کنید • خوردن داروهای ضد انعقاد خون را ۷ تا ۱۰ روز بعد از درمان را متوقف کنید

طی چند روز بعد از درمان جوانسازی با لیزر اسکارلت با پوست خود به ملایمت رفتار کنید. • با استفاده از پاک کننده های ملایم پوست خود را تمیز کنید. • پوست خود را حداقل تا ۷۲ ساعت بعد از لیزر اسکارلت مرطوب نگه دارید. • از مصرف داروهایی مانند رتینول به مدت ۴۸ ساعت بعد از جوانسازی پوست با لیزر اسکارلت خودداری کنید؛ چون پوست را به شدت تحریک می کند. • از فعالیت های بدنی شدید تا دو روز بعد از درمان با لیزر خودداری کنید. • پوست خود را حداقل به مدت دو روز آرایش نکنید. • از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب بدون استفاده از کرم ضد آفتاب با SPF مناسب خودداری کنید.

تمام افرادی که به دنبال یک روش درمانی سریع و آسان برای از بین بردن چین و چروک های پوست و معکوس کردن روند پیری هستند می توانند از لیزر اسکارلت بهره ببرند .این درمان به طور اختصاصی برای هر شخص با توجه به شرایط پوست آن تنظیم می شود. بنابراین کاندید مناسب برای درمان با لیزر اسکارلت بیمارانی هستند که پوست آنها نیاز به درمان داشته باشد و رنگ یا بافت پوست تاثیری در نتیجه درمان نخواهد داشت.

برای تکرار درمان با لیزر اسکارلت آر اف بهتر است ۶ تا ۸ ماه منتظر بمانید. در این دوره پوست شما به تدریج با تولید کلاژن های جدید بهبود یافته و صاف و یکدست خواهد شد. در صورتی که بعد از چند ماه احساس کردید همچنان پوست شما نیاز به درمان دارد می توانید سالی یک بار جلسات درمانی با لیزر اسکارلت را تکرار کنید تا ماندگاری نتایج آن حفظ شود.

چون اسکارلت آر اف می‌تواند حدود ۲۰ درصد تولید کلاژن پوست را افزایش دهد؛ تاثیر بسیار زیادی روی جوانسازی پوست صورت دارد. کلاژن اصلی ترین پروتئین موجود در پوست صورت است که برای جایگزین شدن سلولهای مرده و حفظ حالت کشسانی پوست و ترمیم پوست و سلولهای جدید تاثیر بسیار زیادی دارد. فرایند درمان با لیزر اسکارلت کمتر از یک ساعت زمان می‌برد اما نتایج آن برای جوان سازی پوست صورت بیشتر از یک سال باقی می ماند. نتایج لیزر اسکارلت برای جوانسازی پوست صورت بلافاصله بعد از اولین جلسه مشاهده می‌شود و تفاوت بین جلسه اول با جلسات دوم و سوم کاملا مشهود است.

چون دستگاه آر اف اسکارلت یک درمان غیر تهاجمی به شمار می آید؛ عوارض جانبی چندانی ندارد. کشیدن پوست، جوانسازی پوست صورت، روی لایه سطحی و سلولهای لایه درمی پوست صورت تاثیر مخربی نمی گذارد بلکه از همان خاصیت ترمیمی پوست استفاده کرده و با تحریک کلاژن سازی جوانسازی پوست صورت کمک می‌کند. بنابراین تکرار جلسات لیزر اسکارلت عوارض جانبی خاصی ندارد فقط باید با متخصص خود مشورت کنید تا در شرایط خاصی مانند مبتلا بودن به بیماری های سیستم ایمنی نباشید و یا در دوران حاملگی و شیردهی قرار نداشته باشید. اما به علت اثربخشی فوق العاده لیزر اسکارلت نیازی به تکرار بیش از حد جلسات درمانی نیست و حتی عمیق ترین مشکلات مانند چین و چروک های صورت طی دو تا سه جلسه در یک سال برطرف میشود.

اگر به تازگی تصمیم گرفته اید که از روش های غیر تهاجمی برای جوانسازی پوست صورت استفاده کنید باید به شما توصیه کنیم که لیزر اسکارلت RF یکی از روش های ایمن و بی خطر برای کشیدن پوست و جوانسازی صورت است. تا زمانی که مطمئن باشید که به یک جراح زیبایی که دارای گواهینامه کار با لیز اسکارلت است مراجعه کرده‌اید می توانید از بی خطر بودن آن مطمئن باشید. چون لیزر اسکارلت و تکنولوژی آن توسط FDA تایید شده و هیچ درمان دیگری به اندازه آن تاثیر گذار نیست.

همان طور که به من توصیه شده بود؛ ۴۵ دقیقه قبل از شروع جلسه لیزر به کلینیک مراجعه کردم. به محض اینکه وارد اتاق درمان شدم متخصص لیزر، کرم بی حسی موضعی برایم مالید و حدود نیم ساعت بعد درمان را شروع کرد. زمانی که هندپیس دستگاه اسکارلت روی سطح پوست قرار گرفت؛ احساس کردم حرارت کمی روی پوستم ایجاد شده است. میزان درد و ناراحتی کمی حین درمان احساس کردم و جلسه درمانی حدود ۴۵ دقیقه طول کشید و متخصص لیزر روی تمام نواحی صورتم که چین و چروک های زیادی داشت؛ کار کرد. بعد از جلسه لیزر پوست صورتم کمی قرمز شده بود و متخصص به من پیشنهاد داد که می توانم از کرم پودرهای گیاهی استفاده کنم تا قرمزی را بپوشانم. با این کار توانستم بلافاصله سرکار برگردم. حدوداً دو هفته بعد نتایج جوانسازی با لیزر اسکارلت روی پوست صورتم پدیدار شد. دو ماه بعد تمام دوستانم از من می‌پرسیدند که چه کار کرده ام که پوست صورتم انقدر شفاف و زیبا شده است. من به همه آنها پیشنهاد کردم که یک جلسه درمان با لیزر اسکارلت تجربه کنند.

در حال حاضر دستگاه های جوانسازی پوست با تکنولوژی رادیوفرکانس با پالس کوتاه با مد های مختلف به بازار عرضه شده اند. بهترین دستگاه جوانسازی پوست با تکنولوژی میکرونیدلینگ RF دستگاه اسکارلت است که با بهره گیری از تکنولوژی رادیو فرکانس می تواند بدون هیچ گونه عوارض جانبی به جوانسازی پوست صورت کمک کند. الکترود میکرونیدل طراحی شده در لیزر اسکارلت می‌تواند پالسهای کوتاه انرژی سیگنال دو قطبی متناوب را در ناحیه ای از پوست که به صورت انتخابی توسط اپراتور لیزر مشخص شده منتقل کند و اثربخشی فوق العاده ای داشته باشد. لیزر اسکارلت با سفت کردن بافت اطراف هر میکرونیدل به طور مجزا کمترین عوارض جانبی را ایجاد می‌کند. تکنولوژی لیزر اسکارلت جزو پیشرفته ترین و خلاقانه ترین روش های جوانسازی پوست است.

تکنولوژی اسکارلت RF از تکنولوژی میکرونیدلینگ برای اثرگذاری مستقیم بافت های اطراف سوزن های میکرو و انتقال انرژی رادیوفرکانس به عمق مورد نظر استفاده می کند. میکرونیدلینگ در لیزر اسکارلت اثرگذاری گزینشی و مستقیم روی عمق مناسبی از پوست صورت ایجاد میکند تا بافت های آسیب دیده ترمیم شوند و سایر نواحی دست نخورده باقی بماند به همین علت جوانسازی پوست با میکرونیدلینگ لیزر اسکارلت کمترین عوارض جانبی را ایجاد می کند و در عین حال به لیفتینگ پوست و سفت شدن آن تا حد قابل توجهی کمک می کند.

نتایج لیزر اسکارلت برای از بین بردن جای جوش با تحریک کلاژن سازی جدید و افزایش فیبر، در مدت زمانی حدود ۲ تا ۳ ماهه مشاهده خواهد شد. ماندگاری نتایج لیزر اسکارلت برای از بین بردن جای جوش به طور دائمی باقی می ماند. البته در صورتی که پوست بیمار مستعد جوش زدن باشد امکان دارد در اثر تجمع چربی زیر پوست مجددا جای جوش باقی بماند و نیاز به تکرار جلسه درمانی حدود یک سال بعد از درمان با لیزر اسکارلت باشد. اما یکی از اثرات فوق العاده لیزر اسکارلت تحریک پوست به ترمیم و بازسازی خودش است به همین علت از جوش زدن در آینده جلوگیری خواهد کرد.

از بین بردن جای جوش با لیزر اسکارلت اصلاً دردناک نیست. انرژی لیزر اسکارلت از طریق میکرونیدل ها در کمتر از نیم ثانیه به پوست در عمق مناسب منتقل می شود و با حرارت دهی ناحیه مورد نظر به از بین بردن جای جوش روی پوست صورت کمک میکند. تکنولوژی لیزر اسکارلت به نحوی طراحی شده که کمترین درد و ناراحتی را برای بیمار ایجاد میکند. به علاوه استفاده از کرم موضعی نیم ساعت قبل از شروع جلسه لیزر، درد ناشی از لیزر اسکارلت را به شدت کاهش می دهد.

برای اطلاع از هزینه یک جلسه درمان با لیزر اسکارلت باید با متخصص لیزر و کلینیکی که قصد دارید درمان خود را انجام دهید؛ مشورت نمایید. خدمات مختلفی توسط لیزر اسکارلت ارائه می شود؛ به همین علت نوع درمان، شرایط بیمار، تعداد جلسات مورد نیاز و دستمزد متخصص لیزر در هزینه یک جلسه درمان با لیزر اسکارلت موثر است.

تکنولوژی لیزر اسکارلت برای درمان جای جوش هیچگونه عوارض جانبی برای بیمار ندارد. اما در صورتی که بیمار مراقبت های بعد از لیزر را رعایت نکند؛ به عنوان مثال بعد از لیزر اسکارلت پوست خود را برنزه کند و یا مستقیماً در معرض آفتاب قرار بگیرد می تواند به تحریک پوست و ایجاد التهاب کمک کند. همچنین مصرف داروهای تحریک کننده پوست که ایجاد التهاب می کنند بعد از درمان جای جوش با لیزر اسکارلت ممکن است احتمال جوش زدن را افزایش دهد.

هر دو روش لیزر اسکارلت RF و تزریق بوتاکس برای جوان سازی پوست روی انواع پوست ها ایمن و موثر هستند. اما هر روش باید با توجه به شرایط بیمار و نیاز به درمان مورد نظر روی سطح پوست یا لایه های عمیق تر آن انتخاب شود. در هر حال چون لیزر اسکارلت روی لایه های عمیق تر پوست تاثیر می‌گذارد؛ ماندگاری آن بیشتر است.

کاشت مو یک فرآیند جراحی است که با یک روش ساده فولیکول های مو را از ناحیه ای که موی سر رشد کرده خارج می‌کند و در ناحیه دیگری که به ریزش موی شدید دچار شده می کارد. در این عمل جراحی، جراح زیبایی فولیکول‌های موی سالم و فعال را از ناحیه دهنده که معمولاً پشت سر می باشد؛ گرفته و سپس فولیکول ها را در ناحیه‌ای از سر که تاس شده می کارد. این عمل جراحی تحت بی حسی موضعی انجام می‌گیرد و بیماران بعد از عمل میتوانند به خانه برگردند.

در حال حاضر سه روش اصلی برای عمل جراحی کاشت مو وجود دارد. در روشهای FUE و SUT هیچ گونه جای زخمی باقی نمی‌گذارد در حالی که در روش FUT جای زخم به صورت خطی در ناحیه پشت سر باقی می‌ماند. در تکنیک FUE، فولیکول های مو به صورت تک تک با روش دستی استخراج شده و در ناحیه مورد نظر کاشته می شوند. در حالی که در روش FUT یک تکه از پوست که فولیکول های مو در آن قرار دارند؛ از قسمت عقب سر برداشته می‌شوند و در محل مورد نظر کاشته می شوند. تفاوت روش SUT نیز در استخراج و کاشت فولیکویهای مو توسط دستگاه است. مراحل کاشت در هر سه روش مشابه است اما چون روش SUT تقریبا به طور اتوماتیک انجام میگیرد؛ نتایج بهتر و عوارض جانبی کمتری دارد. روش کاشت مو بعد از ارزیابی شرایط بیمار توسط جراح تعیین می‌شود.

سه عامل مهم در تعیین هزینه کاشت مو شامل محلی است که برای کاشت مو به آن مراجعه می کنید؛ متخصصی که کاشت مو انجام میدهد و اندازه ناحیه ای که نیاز به کاشت مو دارد. بنابراین برای انتخاب کلینیکی که میخواهید درمان کاشت مو انجام دهید بهتر است به فاکتورهایی مانند استاندارد بودن ابزارهای مورد استفاده و مجهز بودن به تکنولوژی پیشرفته کاشت مو دقت کنید و صرفاً با توجه به تبلیغاتی که در خصوص هزینه پایین برای کاشت مو میشود؛ کلینیک غیر حرفه ای را انتخاب نکنید تا بعدا پشیمان شوید. جراحان زیبایی معمولاً در کلینیک و مطب خود کاشت مو انجام می دهند اما ممکن است هزینه کاشت مو با مراجعه به جراح زیبایی افزایش یابد. انجام تحقیقات گسترده برای انتخاب متخصص با تجربه که مهارت کافی داشته باشد؛ بسیار مهم است. اگر فقط بخشی از ناحیه سر شما دچار ریزش مو شده هزینه کاشت مو نسبت به زمانی که بخواهید روی کل سر خود مو بکارید؛ بسیار کمتر است.

اگر فقط به تبلیغات یا شایعاتی که در خصوص کاشت مو مشاهده می کنید؛ تکیه کنید؛ مطمئنا نمی‌توانید متخصص مناسب برای کاشت مو را پیدا کنید. بهتر است به کلینیک های مختلف مراجعه کنید و با بیمارانی که کاشت مو انجام داده اند؛ صحبت کنید. به این ترتیب می‌توانید به متخصصی که کاشت مو انجام داده و نتایج درمان بیماران او موفقیت آمیز بوده اعتماد کنید. جراحان زیبایی می توانند بهترین گزینه برای کاشت مو باشند. اما در صورتیکه اطراف محل کار یا زندگی‌تان متخصص پوست و مو در مطب یا کلینیک خود عمل کاشت مو را با موفقیت روی چندین بیمار انجام داده می توانید به او اعتماد کنید.

اگر بخواهیم صادقانه صحبت کنیم؛ کاشت‌مو فرایند راحتی نیست. اگر با فرآیند کاشت مو آشنایی داشته باشید متوجه می شوید که تا حدودی شبیه یک عمل جراحی است که اگر میخواهی درد چندانی حین آن احساس نکنید باید بیهوش شوید. اما معمولاً طی فرایند کاشت مو از بی حسی موضعی استفاده میشود بنابراین احتمالاً در طول درمان احساس کمی درد و ناراحتی خواهید داشت. طولانی بودن زمان درمان می‌تواند درد و ناراحتی شما را بیشتر کند. چون برای کاشت مو به عنوان مثال روی نیمی از ناحیه سر باید حدود ۱۰ ساعت روی صندلی بنشینید البته طی این مدت، زمانی برای استراحت شما نیز در نظر گرفته می شود. بعد از انجام فرایند نیز استفاده از داروهای مسکن تا چند روز می تواند به تسکین درد و ناراحتی شما کمک کند.

برای استخراج گرافت های فولیکول مو، جراحات کوچکی روی سطح پوست ایجاد می‌شود که جای زخم باقی می گذارد اما بعد از رشد مو این جای زخمها اصلا با چشم قابل رویت نیست. معمولاً موی طبیعی خود شخص از ناحیه پشت سر گرفته می‌شود تا در نواحی دیگری که مو از دست رفته کاشته شود. اما جای زخم در ناحیه ای که پوست سر برای برداشتن گرافت مو بریده شده زیر موهای موجود پوشانده می شود و با چشم قابل رویت نیست. اگر از باقی ماندن جای زخم روی پوست سر خود نگرانید بهتر است از جراح بخواهید تا چند نمونه عکس قبل و بعد از جراحی به شما نشان دهد دهد تا از باقی نماندن جای زخم روی پوست سر خود و قابل رویت نبودن آن مطمئن شوید. همچنین می توانید از روشهای دیگر کاشت مو مانند FUE یا SUT استفاده کنید.

رشد مو حتی برای افرادی که ریزش مو ندارند؛ فرآیندی بسیار کند است. بنابراین بعد از انجام کاشت مو معمولاً نشانه های اولیه از رشد مو حدود ۳ تا ۴ ماه بعد مشخص می شود که بستگی به چرخه رشد موی طبیعی بدن بیمار دارد. زمانی که موی شما شروع به رشد کردن میکند؛ حدود ۸ ماه طول می‌کشد تا به اندازه باقی مو های شما شود. تقریباً طی یکسال شما نتیجه کامل رشد مو را خواهید دید.

رشد مو پس از انجام عمل جراحی کاشت مو مدتی زمان میبرد. محل کاشت پیش از بلند شدن موهای ناحیه درمان شده طبیعی به نظر نمی رسد. در این مدت که حدود سه هفته طول می کشد بهتر است آن ناحیه را با کلاه را بپوشانید تا روند بهبودی تکمیل شود و دوره ریکاوری را طی کنید. بعد از دوره نقاهت زمانی که موها شروع به رشد کردن کنند؛ ظاهر شما کاملا طبیعی به نظر می رسد و رشد موها دقیقا شبیه سایر موهای سر شما انجام می گیرد. بنابراین نیازی نیست که در مورد عمل جراحی کاشت مو به دیگران توضیح بدهید. هیچ کس تفاوت بین موهای جدید و قدیم شما را نخواهد فهمید.

پس از عمل جراحی کاشت مو، فولیکول های مو در ناحیه ای ‌که کاشته می شوند؛ نسبت به ریزش مو یا کچل شدن مقاوم هستند. بنابراین نتایج کاشت مو دائمی است. اما ممکن است در نواحی دیگری از سر خود که هنوز کاشت مو انجام نداده‌اید؛ ریزش مو مشاهده کنید و در نتیجه مجبور باشید عمل جراحی کاشت مو را در آن نواحی در آینده تکرار کنید.

نیاز به تکرار جلسه کاشت مو به شرایط فیزیکی بدن خود شما بستگی دارد. بعد از عمل جراحی کاشت مو ناحیه درمان شده با ریزش مو یا کچلی مواجه نخواهد شد. ممکن است جراح برای ماندگاری بیشتر نتایج کاشت مو داروهایی مانند فیناستراید برای شما تجویز کند تا رشد موها پایدار باقی بماند و از ریزش بیشتر جلوگیری شود. در هر صورت نتایج کاشت مو واقعاً بلندمدت است اما در صورتی که نواحی از سر که هنگام کاشت مو دچار ریزش نشده بودند؛ خالی شوند؛ ممکن است نیاز به تکرار جلسه کاشت مو برای آن ناحیه داشته باشید. البته برخی بیماران به علت وسیع بودن ناحیه ای که باید کاشته شود؛ مجبورند تعداد جلسات بیشتری به کلینیک مراجعه کنند.

دوره ریکاوری بعد از عمل جراحی کاشت مو حدوداً ۱۰ روز طول میکشد. بنابراین بعد از کاشت مو بهتر است چند روز استراحت کنید و به بدن تان اجازه دهید که دوره ریکاوری را در آرامش طی کند. تا چند روز از رفتن به باشگاه، دویدن و فعالیت های شدید خودداری کنید.

زمانی که عمل جراحی کاشت مو به پایان رسید ممکن است در ناحیه ای که از آن فولیکول مو برای پیوند زدن گرفته شده شاهد کمی ریزش مو باشیم. در صورتی که ریشه موی شما بسیار ضعیف باشد ممکن است دیگر مویی در آن ناحیه را رشد نکند و در صورتی که به پزشک و جراح متخصص مراجعه کنید با معاینه موهای سر شما ما تشخیص می دهد که آیا می تواند از فولیکول های مو در نواحی دیگر سرتان برای کاشت مو استفاده کند یا خیر.

انتخاب جراح زیبایی با تجربه و ماهر برای کاشت مو ضروری است. نتایج به دست آمده بعد از کاشت مو به تبحر جراح و تشخیص او در نواحی از پوست سر که می تواند بهترین دهنده باشند و روش پیوند زدن فولیکول‌های مو به نواحی که موها از دست رفته است؛ اهمیت بسیار زیادی دارد. بنابراین اگر بدون تحقیق در خصوص جراح زیبایی فقط با توجه به تبلیغاتی که هزینه پایین عمل جراحی کاشت مو را برجسته کرده اند؛ به کلینیک مراجعه کنید ممکن است نتایج کاشت مو رضایت بخش نباشد و مجبور شوید هزینه بیشتری برای درمان های تکمیلی و تکرار جلسه کاشت‌مو با جراح دیگری بپردازید.

تعداد جلسات درمانی برای کاشت مو به شرایط فیزیکی بیمار بستگی دارد. معمولاً افرادی که به ریزش موی شدید دچار هستند در کل زندگی خود بیش از یکبار نیاز به کاشت مو پیدا میکنند چون احتمال اینکه نواحی از سر که مو روی آن ها وجود دارد با افزایش سن دچار ریزش موی شدید شود بسیار زیاد است. بنابراین این نواحی از پوست که تحت عمل جراحی کاشت مو قرار نگرفته‌اند؛ ممکن است در آینده نیاز به کاشت مو پیدا کنند.

مدت زمان عمل جراحی کاشت مو به تعداد گرفت های مورد نیاز در ناحیه ای که دچار ریزش موی شدید شده بستگی دارد. با توجه به تعداد گرفت های مورد نیاز، مدت زمان عمل جراحی ممکن است بین ۸ تا ۱۰ ساعت طول بکشد. بیماران معمولا به علت طولانی بودن درمان احساس ناراحتی و نارضایتی می کنند. هر چند در کل درمان به علت استفاده از بی‌حسی موضعی درد چندانی تجربه نمی شود اما طولانی بودن جلسه درمانی کاشت مو، احساس درد و ناراحتی بیشتری برای بیماران ایجاد می‌کند. بنابراین بهتر است پیش از شروع جلسه کاشت مو خودتان را برای یک جلسه درمانی طولانی مدت آماده کنید و صبور باشید.

• طی سه روز اول بعد از کاشت مو از لمس کردن نواحی سر که پیوند شده خودداری کنید. • به مدت یک هفته بعد از کاشت مو از انجام فعالیت های شدید فیزیکی خودداری کرده و بارهای سنگین بلند نکنید چون ممکن است بخیه های ناحیه دهنده باز شوند. • برای برداشتن جای زخم یا دلمه از روی پوست که از روز سوم بعد از کاشت مو ایجاد میشود؛ به مدت دو هفته باید دستور جراح را در خصوص نحوه شستشوی موها بعد از کاشت مو دقیقا اجرا کنید. • تا زمانی که زخم سرطان بهبود نیافته به نحوی بخوابید که روی آن فشاری وارد نیاورید. • حداقل تا یک هفته لباس های دکمه دار بپوشید چون در آوردن لباس های یقه دار ممکن است به پوست سر شما آسیب برساند.

مهمترین مزیت روش FUE نسبت به FUT مشخص نبودن جای زخم بعد از کاشت مو است. بیمارانی که به روش FUT کاشت مو انجام می دهند؛ اثر زخم ناحیه دهنده به صورت خطی روی پوست آنها باقی می ماند. اما بیمارانی که با روش FUE کاشت مو انجام میدهند؛ بعد از برداشتن گرفت ها، نقاط قرمز رنگ و برجسته روی پوست سر و ناحیه ای که موهای آنها ریخته بود؛ ایجاد می شود. البته این علائم بعد از چند روز از بین میرود و جای زخم قابل رویتی باقی نمی ماند. در روش FUT ناحیه دهنده به نحوی انتخاب می‌شود که سایر موهای بیمار روی آن را بپوشاند. بنابراین روش FUT برای بیمارانی که موهای خود را کوتاه نگه میدارند؛ مناسب نیست چون جای زخم آنها به صورت یک خط مشخص می شود. در صورتی که در روش FUE بعد از چند روز جای زخم به طور کلی از بین می رود.

خیر عمل جراحی کاشت مو با بی حسی موضعی انجام می‌گیرد. هر چند ممکن است درد و ناراحتی کمی حین عمل جراحی برداشتن موها و کاشتن مجدد آن ها احساس کنید اما تاکنون بیمارانی که کاشت مو انجام داده اند؛ درد و ناراحتی آن را غیرقابل تحمل ندانستند. اکثر بیماران از طولانی بودن مدت درمان خسته می شوند و کلینیک ها معمولا در طول درمان با پخش کردن کلیپ های جالب یا فیلم‌های ویدئویی بیماران را سرگرم می کنند تا مدت زمان عمل جراحی که بیش از ۸ ساعت زمان می برد را در آرامش طی کنند. برخی از بیماران ساعت‌هایی از درمان را به خواب می روند.

متاسفانه خیر. در روش کاشت مو جراح فولیکول های مو را از نواحی دیگر سر که به طور کامل موی آنها نریخته است؛ استخراج می‌کند که معمولاً در ناحیه پشت سر قرار دارد و سپس آنها را در نواحی که تاس شده است؛ مجددا می کارد. در اصل زیبایی روش کاشت مو استفاده از موهای خود شخص برای پر کردن نواحی دیگری است. بیمارانی که به طور کامل تاس هستند می توانند با روش FUE یا SUT با استخراج گرفت های مو از نواحی دیگر بدن به نتیجه مطلوب برسند.

در صورتی که ریزش مو در بیماران ارثی باشد؛ معمولاً افراد جوانی که کاشت مو انجام می دهند؛ پس از مدتی با ریزش موی شدید مواجه می شوند. به همین علت اکثر جراحان از انجام عمل جراحی کاشت مو برای مردان زیر ۲۵ سال خودداری میکنند. مردانی که موهای خود را در دوران جوانی زیر ۲۰ سالگی از دست می‌دهند و با ریزش موی شدید مواجه هستند؛ کاندید مناسبی برای عمل جراحی کاشت مو نمی باشند. چون در آینده نزدیک دوباره موهای طبیعی خود را از دست خواهند داد.

بیمارانی که کاشت مو انجام می دهند نباید انتظار داشته باشند که فورا نتایج عمل جراحی را مشاهده کنند و بعد از اتمام جلسه با موهای پرپشت از کلینیک خارج شوند. مشاهده نتایج کاشت مو چندین ماه زمان می‌برد. بیماران باید انتظار داشته باشند که موهای تازه کاشته شده به مرور زمان بریزد که امری کاملاً طبیعی است. این روند به رشد موها در سلول ها و فولیکول های جدید کمک می کند. با گذشت زمان موهای جدید رشد کرده و اکثر بیماران تفاوت قابل توجهی را طی سه ماه بعد از عمل جراحی کاشت مو مشاهده می کنن.د البته برخی از بیماران باید انتظار داشته باشند که رشد موی آنها 8 ماه تا یک سال طول بکشد و نتایج کاشت مو را در طولانی مدت مشاهده کنند.

خیر. بهتر است بعد از عمل جراحی کاشت مو حدود یک هفته از سر کار خود مرخصی بگیرید. کل عمل جراحی کاشت مو یک روز زمان می‌برد. معمولاً جراحان، کاشت مو را از صبح زود آغاز کرده و تا بعد از ظهر به اتمام می رسانند. بعد از اتمام جلسه بهتر است بیماران خودشان تا منزل رانندگی نکنند؛ چون احتمالاً احساس درد و ناراحتی بعد از عمل جراحی وجود خواهد داشت. بیماران همچنین باید به مدت یک هفته از انجام فعالیت های شدید مانند رفتن به باشگاه خودداری کنند. بعد از یک هفته جای زخم کم کم بهبود پیدا می کند و بیمار می تواند فعالیت های روزمره خود را از سر بگیرد.

انتخاب بهترین کلینیک تهران برای کاشت مو نیاز به تحقیقات گسترده ای دارد. برای انتخاب بهترین کلینیک کاشت مو باید بررسی کنیم که کلینیک درمانی زیبایی مجوز های لازم را داشته باشد و با یک جراح زیبایی با تجربه همکاری کند. بهتر است نظر بیمارانی که در آن کلینیک کاشت مو انجام داده اند را بپرسید. معمولاً کلینیک هایی که برای بازیگران و افراد مشهور کاشت مو انجام داده اند؛ معتبر ترند. به همین علت اکثر بیماران از شهرستان‌ها به تهران می‌آیند تا در بهترین کلینیک ها عمل کاشت مو را انجام دهند. از معتبرترین کلینیک های تهران برای کاشت مو می توان به کلینیک کاشت مو پرشین هیر و گروه پزشکی کندلا اشاره کرد.

کاشت مو به روش FUT معمولاً برای افرادی انجام می گیرد که طی یک جلسه نیاز به گرفت های بسیار زیادی از فولیکول مو و کاشته شدن در ناحیه بدون مو دارند. این روش درمانی با توجه به مساحت ناحیه ای که موهای آن ریخته است؛ توسط جراح توصیه می‌شود و حدود ۵ تا ۸ ساعت طول می‌کشد. اگر ناحیه ای از سر که تاس شده وسیع باشد ممکن است بیش از ۱ جلسه درمانی با روش FUT مورد نیاز باشد.

میزان درد و ناراحتی در هر دو روش FUE و FUT برای کاشت مو تا حدی طبیعی است. در هر دو روش جراح از بی حسی موضعی استفاده می کند تا بیمار درد و ناراحتی چندانی حین عمل جراحی احساس نکند. بعد از عمل جراحی کاشت مو نیز بیمار تا چند روز احساس درد خواهد داشت و پزشک مسکن های مناسب را برای بیمار تجویز می‌کند تا درد را تسکین دهد.

تمام روش های کاشت مو عوارض جانبی خفیفی شامل قرمزی و تورم بعد از عمل جراحی ایجاد خواهند کرد و بیمار حدود ۲ تا ۳ هفته باید دوران‌نقاهت و ریکاوری را طی کند. اما حدودا بعد از ۲۰ روز ناحیه کاشت مو بهبود پیدا می‌کند و کاملاً طبیعی به نظر می‌رسد. رشد موها بعد از کاشت مو به روش SUT به علت تراکم بیشتر و طبیعی بودن خط رشد موها ظاهر بسیار بهتری دارد. البته کاشت مو با سایر روشها نیز ظاهری کاملا طبیعی دارد.