معایب لیزر دیود برای حذف موهای زاید چیست؟

تاریخ انتشار - ۱۲ بهمن ۱۳۹۸

لیزر، تشعشعات تحریک شده و تقویت شده ای است که یک طیف یکنواخت مونوکروماتیک را ایجاد می کند و پراکنده نمی شود. از این ویژگی های لیزر میتوان برای متمرکز کردن نور و انرژی آن در سطوح بسیار کوچک استفاده کرد تا در عمق مناسبی نفوذ کرده و اثربخشی هدفمندی داشته باشد .انواع مختلفی از لیزرها با اهداف و کاربردهای گوناگون بر همین اساس طراحی شده اند.
لیزرها علاوه بر کاربردهای مختلف، بر طبق نوع اشعه نوری که ساطع می کنند به انواع لیزر های پالسی یا پیوسته دسته بندی شده اند. در لیزر ها از گاز، مواد جامد یا دیود به عنوان منبع تولید نور استفاده می شود. لیزرهای دیود که از شبه رسانا ها به طور معمول گالیوم میکروسکوپی و چیپ های آرسنید به عنوان واسط استفاده می کنند؛ یکی از تکنولوژی های پیشرفته دستگاه های لیزر هستند که به عنوان لیزر موهای زائد نیز به کار می روند.

کاربرد لیزر دیود

لیزرهای دیود در عصر حاضر به علت ارزان قیمت بودن و کوچک بودن سیستم تولید کننده نور لیزر در آنها گزینه ایده‌آلی برای دستگاه‌های الکترونیکی مانند سی دی و دی وی دی و دستگاه های ذخیره سازی داده هستند. امروزه از لیزرهای دیود برای پرینترها، ماشینهای فکس یا بارکدخوان های فروشگاه ها نیز استفاده می شود. کاربرد لیزر دیود برای حذف موهای زائد نیز در چند سال اخیر متداول شده است. لیزر دایود نسبت به سایر دستگاههای لیزر موهای زائد بسیار کوچکتر و ارزان قیمت تر است. به عنوان مثال در صورتیکه از لیزرهای هلیوم نئون به عنوان منبع لیزر دیودی استفاده شود؛ اندازه دستگاه حدود ۵ برابر بزرگتر می شود. با این وجود لیزرهای دیودی با انرژی ورودی بسیار کمی نسبت به سایر دستگاههای لیزر کار می‌کنند به طوریکه برخلاف سایر دستگاههای لیزر که به چند کیلو ولت انرژی نیاز دارند با باتری های چند ولتی می توان لیزر دیود را به کار انداخت.

معایب لیزر دیود برای حذف موهای زائد 

بازدهی کم
طیف ساطع شده از لیزر دیود در مقایسه با سایر دستگاه های لیزر مانند کندلا الکساندرایت هم گرا نیست. به عبارتی به جای این که نور لیزر دیود مستقیم و موازی باشد؛ فواصل همگرایی بسیار کوتاه تری دارد و به سرعت واگرا می شود. بنابراین متمرکز کردن آن روی سلول های کوچک مو برای حذف موهای زائد کمی با مشکل مواجه می‌شود و بازدهی آن را در حذف موهای زائد کاهش می دهد.
هزینه تعمیر و نگهداری گران
شبه رسانا های به کار رفته در لیزر دیود نسبت به نوسانات و ناپایداری های منبع تامین انرژی حساس است و به سرعت آسیب می بیند. به همین علت هر چند قیمت لیزر دیود نسبت به لیزر کندلا الکساندرایت بسیار کمتر است اما معمولاً هزینه تعمیر و نگهداری آن بسیار بیشتر است. 
کاهش کارایی با گذشت زمان
از دیگر معایب لیزر دیود کاهش کارایی آن با گذشت زمان است. به طوری‌که لیزرهای دیودی تا یکسال اول ممکن است اثربخشی فوق العاده ای در حذف موهای زائد بدن داشته باشند اما بعد از گذشت یک یا دو سال لنز های تولید کننده اشعه لیزر دیود به تدریج آسیب می بینند و در نتیجه نمی توانند به خوبی اشعه لیزر را متمرکز کرده و مثل قبل کارآیی داشته باشند. 
عوارض جانبی شدید 
خطرات و عوارض جانبی لیزر دیود بستگی به نوع پوست، رنگ مو و نحوه درمان و مراقبت های قبل و بعد از لیزر موهای زائد دارد .عوارض جانبی متداول بعد از لیزر دیود شامل التهاب پوست، قرمزی، تورم و بی حس شدن برخی از نواحی پوست می شود. اما چون لیزر دیود طول موج بلند تری نسبت به لیزر کندلا الکساندرایت دارد به منظور اثربخشی بهتر، انرژی لیزر روی مقدار بالاتری تنظیم می‌شود؛ به همین علت مشاهده عوارض جانبی شدیدتری مانند تغییر در رنگدانه پوست و سوختگی، تاول زدن، باقی ماندن جای زخم یا تغییر در بافت پوست از معایب لیزر دیود به شمار می‌آید.
همچنین عدسی هایی که باید برای بازگرداندن کارایی لیزر دیود بعد از حدود یک سال خریداری شود؛ بسیار گران هستند. به همین علت بسیاری از سالن های آرایشی از خرید آنها خودداری می کنند و در عوض انرژی لیزر را بالاتر می برند تا بتواند بازدهی قبل را داشته باشد. متاسفانه افزایش انرژی لیزر می تواند آسیب های شدیدی مانند سوختگی، هایپرپیگمنتیشن یا باقی ماندن جای زخم بعد از لیزر موهای زائد را در بیماران ایجاد کند .به همین علت عوارض جانبی شدید بعد از لیزر موهای زائد یکی از معایب لیزر دیود شناخته می شود.
ایمنی پایین 
انواع مختلف دستگاه ها بعد از لیزر موهای زائد ممکن است آسیب های متفاوتی به پوست بدن برسانند. لیزر دیود نیز از این قاعده مستثنا نیست و اگر توسط اپراتور بی تجربه مورد استفاده قرار گیرد و یا فردی که قصد لیزر موهای زائد دارد؛ کاندید مناسبی نباشد؛ ممکن است بعد از لیزر موهای زائد با دیود آسیب ببیند. همچنین اشعه لیزر دیود در صورتی که با چشم برخورد کند؛ بسیار خطرناک است. به همین علت پیش از شروع جلسه لیزر معمولاً عینکهای مخصوص روی چشم بیماران و اپراتور لیزر قرار میگیرد.
عدم اثر بخشی روی پوستهای تیره
از دیگر معایب لیزر دیود عدم اثر بخشی روی پوست های بسیار تیره است. طول موج لیزر دیود در حد ۸۵۰ نانومتر و کمی بالاتر از لیزر کندلا الکساندرایت است. به همین علت برای پوستهای سفید تا سبزه مناسب است. اما بازدهی و اثربخشی آن به اندازه لیزر کندلا الکس نیست. اگر از لیزر دیود برای حذف موهای زائد روی پوست های بسیار تیره استفاده شود؛ احتمال تاول زدن، ایجاد سوختگی و زخم و هایپرپیگمنتیشن بعد از لیزر وجود خواهد داشت. گاهی اوقات پوست ناحیه لیزر شده خاکستری رنگ میشود و در برخی موارد نادر نیز افزایش رشد موهای زائد در نواحی لیزر شده مشاهده شده است.
قطر کم لکه لیزر
قطر لکه لیزر، انرژی و مشخصات فنی لیزر دیود برای حذف موهای زائد نسبت به لیزر کندلا الکساندرایت یا کندلا یگ انعطاف پذیری کمتری دارد. قطر لکه لیزر دیود بسیار کوچک است چون امواج آن به سرعت واگرا می‌شوند و نمی‌توان لکه ای با قطر بزرگ را روی پوست متمرکز کرد. به همین علت تعداد شات های بیشتری برای حذف موهای زائد یک ناحیه از بدن با لیزر دیود مورد نیاز است. همچنین برای کنترل کردن قطر لکه بزرگتر، دستگاه لیزر باید دارای انرژی ورودی بیشتری باشد؛ در صورتیکه لیزر دیود با انرژی ورودی بسیار کمی کار می کند. به همین علت معمولا مدت زمان جلسات لیزر دیود از کندلا الکس بیشتر است.

آیا سوختگی بعد از لیزر موهای زائد از معایب لیزر دیود است؟
لیزر دیود یکی از تجهیزات قدرتمندی است که برای کاربردهای گوناگون از جمله لیزر موهای زائد بدن مورد استفاده قرار می گیرد. اما در صورتیکه اپراتور لیزر آموزش های لازم را در این خصوص ندیده باشد؛ سوختگی میتواند یکی از عوارض جانبی لیزر دایود باشد. شرکت هایی که لیزر دیود را با هدف حذف موهای زائد می‌فروشند معمولاً کلاس های آموزشی خاصی پیش از فروش این تجهیزات برای خریداران برگزار می کنند. اما متاسفانه در کشور ما برگزاری این کلاس ها چندان جدی گرفته نمی شود. اگر تصمیم گرفته اید لیزر موهای زائد انجام دهید بهتر است به کلینیکی مراجعه کنید که مجوزهای لازم را برای استفاده از لیزر دیود دریافت کرده‌و اپراتورهای آنها نیز گواهینامه‌های دوره های آموزشی کار با لیزر دیود را داشته باشند.
از طرف دیگر لیزر دیود مانند لیزر کندلا الکساندرایت برای افرادی که پوست روشن تا سبزه دارند؛ مناسب است و افرادی که پوست بسیار تیره یا سیاه دارند کاندید مناسبی برای حذف موهای زائد با لیزر دایود نیستند. بنابراین اگر به سلامت پوست خود اهمیت می دهید بهتر است پیش از شروع جلسات لیزر حتما با متخصص مشورت کنید تا عوارض جانبی شدید مانند سوختگی یا باقی ماندن جای زخم بعد از لیزر موهای زائد روی پوست شما ایجاد نشود.
از دیگر معایب لیزر دیود عدم توانایی آن برای از بین بردن موهای روشن، خاکستری، سفید و قرمز است. تاکنون هیچ دستگاه لیزری نتوانسته با تکنولوژی های امروزی به کاهش موهای زائد افرادیکه رنگ موی بسیار روشنی دارند؛ کمک کند. چون اشعه لیزر فقط روی رنگدانه های مو تاثیر می گذارد تا با ایجاد حرارت، فولیکول مو را بسوزاند. بنابراین اگر موی بسیار روشنی داشته باشید ممکن است در اثر استفاده از انرژی بالای لیزر دایود برای از بین بردن مو های شما سوختگی شدید و تاول بعد از جلسه لیزر روی پوستتان ایجاد شود.
در موارد بسیار زیادی هایپرپیگمنتیشن به خصوص برای افرادی که پوست تیره تری دارند بعد از لیزر دیود مشاهده شده است چون طول موج بالاتر لیزر دیود به جای اینکه جذب فولیکول و رنگدانه مو شود؛ جذب ملانین موجود در پوست شده و آن را می سوزاند. البته معمولاً این تغییر رنگ در پوست طی ۴ تا ۶ ماه خود به خود از بین می رود. به هر حال بهتر است به منظور جلوگیری از مشاهده چنین عوارض جانبی پیش از اقدام به لیزر موهای زائد حتماً با پزشک متخصص مشورت کنید. 
اگر پوست حساسی داشته باشید ممکن است بعد از لیزر دیود جای زخم و سوختگی روی پوست شما باقی بماند چون انرژی مورد استفاده در لیزر دیود از سایر دستگاه های لیزر بیشتر است و احتمال آسیب رساندن آن به پوست افزایش می یابد. در صورت مشاهده هرگونه سوختگی، تاول یا آسیب دیدگی شدید بهتر است از کرم های آنتی بیوتیک موضعی استفاده کنید.

مراقبت های بعد از حذف موهای زائد با لیزر دیود

برای اثربخشی بهتر لیزر دیود و باقیماندن نتایج حذف موهای زائد به مدت طولانی باید مراقبت های بعد از لیزر مو را جدی بگیرید. چون معمولاً در لیزر دیود نسبت به لیزر کندلا الکس از انرژی بیشتری برای حذف موهای زائد استفاده می شود؛ نیاز به مراقبت بیشتری بعد از جلسات لیزر آن خواهد بود که از معایب لیزر دیود به شمار می‌آید. بهترین مراقبت های بعد از لیزر دایود:
به مدت چهار هفته از قرار گرفتن ناحیه لیزر شده در مقابل نور آفتاب، سولاریوم و مالیدن لوسیون های برنزه کننده خودداری کنید؛ در غیر این صورت ممکن است تغییر رنگ روی پوست خود مشاهده نمایید.
اگر میخواهید دوش بگیرید بهتر است به مدت دو هفته از آب داغ دوری کنید. رفتن به سونا و جکوزی نیز بعد از لیزر دیود توصیه نمی شود.
احساس درد و ناراحتی بعد از حذف موهای زائد از معایب لیزر دیود به شمار می آید به همین علت معمولاً متخصص برای بیمار تایلنول تجویز می کند تا ناراحتی های او را کاهش دهد.
انجام فعالیت های طبیعی بعد از لیزر موهای زائد مشکلی برای بیمار ایجاد نمی کند اما بهتر است از فعالیت های شدید بدنی که پوست را تحریک می کند؛ خودداری کنید.
تعداد جلسات مورد نیاز برای رسیدن به نتیجه مطلوب با لیزر دیود معمولا از سایر دستگاههای لیزر مانند کندلا الکساندرایت بیشتر است. با توجه به اینکه فاصله بین جلسات حداقل باید ۴ هفته باشد و در این مدت رشد موهای زائد ادامه خواهد داشت؛ به کار بردن روش‌هایی مانند وکس، موم یا بند انداختن اثربخشی لیزر را به شدت کاهش خواهد داد.

معایب لیزر دیود نسبت به کندلا الکساندرایت چیست؟

1. طول موج بالاتر
طول موج هر دو لیزر دیود و کندلا الکس برای حذف موهای زائد بیمارانی که پوست روشن تا سبزه (یک تا چهار در مقیاس فیتزپاتریک) داشته باشند؛ مناسب است. طول موج بالاتر لیزر دیود موجب می شود بازدهی و اثربخشی آن روی این نوع پوست نسبت به لیزر کندلا الکس کمتر باشد. هرچه طول موج لیزر، پایین تر باشد؛ نفوذ آن در پوست و جذب شدن آن توسط ملانین موجود در فولیکول مو راحت تر انجام می گیرد برای همین کندلا الکس می تواند در زمان کوتاه تر و بازده بیشتری نسبت به لیزر دیود موهای زائد بدن را حذف کند.
2. دردناک تر بودن
هر چند احساس درد و ناراحتی حین لیزر موهای زائد در هر صورت اجتناب‌ناپذیر است اما چون در شات های لیزر دیود از انرژی بیشتری استفاده می شود؛ معمولا بیماران درد بیشتری احساس می کنند و از طرف دیگر لیزر دیوید فقط از یک سیستم خنک کننده هوا سرد برای خنک کردن پوست بعد از هر شات استفاده می‌کند که به اندازه سیستم خنک کننده دوگانه هوا و کریوژن لیزر کندلا الکساندرایت در کاهش درد و ناراحتی بیماران تاثیر ندارد. معمولا برای تمام بیمارانی که قصد دارند از لیزر دیود استفاده کنند؛ از کرم بی حسی موضعی پیش از شروع جلسات لیزر استفاده میشود. در صورتی که لیزر کندلا الکساندرایت کاملا بدون درد انجام می گیرد و نیازی به کرم بی حسی موضعی ندارد.


مشاوره رایگان

نظرات کاربران

  • 1400/07/08
    2 0

    من ب مدت پنج ماه از لیزر کندلا استفاده میکردم تقریبا نتیجه خوبی گرفته بودم بعدازون جابجا شدم ب شهر دیگ و اون منطقه ک من بودم لیزر کندلا نتونستم پیدا کنم مجبور شدم ادامه جلسات لیزر دایود استفاده کنم حالا بعداز دو جلسه حتی اون موهایی ک از بین رفته بودن کاملا درومدن منم دیگ لیزر نکردم دوماه از اخرین لیزرم میگذره الان بعداز دوماه ک دیگ موهای بدنم کامل درومده و تقریبا مثل قبل از لیزر شده با لیزر دایود میتونم جواب بگیرم؟

نظر خود را درباره مطلب بالا بیان کنید