اشتباهات رایج قبل از لیزر موهای زائد بدن

تاریخ انتشار - ۱۹ اسفند ۱۳۹۸

تصور اینکه با لیزر موهای زائد دیگر نیازی به استفاده از تیغ و روشهای دردناک و حساسیت زا مثل اپیلاسیون و کرم موبر نداشته باشید؛ برای همه افرادی که چندین بار در سال تجربه ای نه چندان خوشایند از حذف موهای زائد بدن خود با روشهایی غیر از لیزر مو داشته اند؛ واقعا خوشایند است. انتخاب لیزر مو روشی مقرون به صرفه و موثر برای کاهش دائمی موهای زائد بدن است که نتایج آن در طولانی مدت کاملاً اثبات شده است. اما برای مشاهده بهترین نتیجه به شما توصیه می کنیم این اشتباهات رایج قبل از لیزر موهای بدن را تکرار نکنید.

اشتباهات رایج قبل از لیزر موهای زائد بدن

1. استفاده از کرم، اسپری یا جلسات برنزه کننده پوست قبل از لیزر مو

برنزه کردن به هر روشی تاثیر نامطلوبی روی لیزر موهای زائد بدن خواهد داشت. هرچه پوست تیره تر باشد؛ رنگدانه های موجود در آن انرژی لیزر را بیشتر به خود جذب می کنند و در نتیجه نه تنها به پوست بدن حین لیزر موهای زائد آسیب خواهد رسید بلکه بازدهی لیزر مو به طور قابل توجهی کاهش پیدا خواهد کرد. چون به جای اینکه اشعه لیزر به طور کامل روی رنگدانه های مو متمرکز شوند و بتوانند فولیکول مو را بسوزاند؛ بسیاری از آنها جذب رنگدانه پوست شده و اثر خود را از دست می‌دهند. مهمترین نکته برای بازدهی بالای لیزر مو به خصوص دستگاه کندلا الکساندرایت، وجود تضاد بین رنگ پوست و رنگ موهای زائد بدن است. البته دستگاه های لیزر متعددی مانند دستگاه کندلا یگ نیز وجود دارد که برای حذف موهای زائد روی پوست های تیره طراحی شده است. با این وجود در صورتی که پوست شما به طور غیر طبیعی با استفاده از اسپری یا دستگاه سولاریوم برنزه شده باشد؛ باز هم امکان آسیب رسیدن به پوست شما در اثر لیزر موهای زائد وجود دارد. در حقیقت دستگاه لیزر کندلا الکس نیز فقط برای افرادی طراحی شده که پوست بدن آنها به طور طبیعی تیره باشد.

2. به تعویق انداختن یک یا چند جلسه لیزر مو

شاید با خودتان تصور کنید همانطور که جلسات اپیلاسیون را به تعویق می انداختید و مشکلی در نتیجه نهایی آن ایجاد نمی شد؛ جا انداختن یک یا چند جلسه لیزر مو و تغییر زمان آن برای دو یا سه هفته بعد مشکلی ایجاد نکند. اما در حقیقت این مسئله از اشتباهات رایج قبل از لیزر موهای زائد بدن است که روی نتیجه نهایی لیزر موثر خواهد بود. موهای بدن در سه فاز مختلف رشد (فاز آناژن - Anagen)، انتقال (فاز کاتاژن – Catagen) و استراحت (فاز تلوژن – Telogen) قرار دارند. زمانی که برای جلسه مشاوره به متخصص پوست و مو قبل از لیزر موهای زائد مراجعه می‌کنید؛ زمان جلسات لیزر مو به نحوی برای شما تنظیم می شود که موهای ناحیه تحت درمان به تدریج در فاز آناژن قرار بگیرند و بتوان با دستگاه لیزر مو آنها را از بین برد. به همین علت اگر یک یا چند جلسه لیزر را به تعویق بیندازید روند رشد مجدد موها بعد از هر جلسه لیزر متوقف نخواهد شد و امکان دارد موها از فاز رشد خارج شده و وارد فازهای دیگر شوند. در این شرایط لیزر موهای زائد هیچ کمکی برای کاهش دائمی آنها نخواهد کرد. پس بهتر است هر جلسه لیزر مو را در اولویت‌های خود قرار دهید و زمانی که یک دوره درمانی را به طور کامل به پایان رساندید؛ با خیال راحت و مدتی طولانی از پوستی زیبا و بدون مو لذت ببرید.

3. اپیلاسیون قبل از لیزر موهای زائد بدن

به خاطر داشته باشید تنها روش مجاز اصلاح موهای زائد قبل از جلسات لیزر مو، شیو کردن است. استفاده از کرم موبر یا موم از اشتباهات رایج قبل از لیزر موهای زائد بدن است که اثربخشی لیزر را به حداقل می رساند .اگر مقاله "بهترین زمانی که قبل از لیزر می توانید شیو کنید" را مطالعه کرده باشید باید بدانید که انرژی لیزر جذب ملانین موجود در ساقه مو می شود و با ایجاد حرارت ریشه مو را میسوزاند و در صورتی که قبل از جلسه لیزر اپیلاسیون کرده باشید؛ ساقه مو در فولیکول موجود نیست و نمی‌تواند حرارت لازم را بعد از جذب انرژی ایجاد کرده و ریشه مو را بسوزاند. بنابراین حداقل از سه هفته قبل از لیزر موهای بدن شروع به استفاده از تیغ کنید و موهای بدن خود را شیو نمایید.

4. شیو کردن  قبل از جلسه لیزر

از تیغ اصلاح به هیچ وجه نباید روی پوست خشک استفاده کنید. ناحیه ای که قرار است شیو شود باید به طور کامل با آب و صابون مرطوب کنید و سپس اقدام به شیو کردن نمایید. استفاده از تیغ اصلاح نو اهمیت بسیار زیادی برای شیو کردن موهای زائد قبل از لیزر دارد. تیغ کند نه تنها موجب آسیب رسیدن به پوست شما خواهد شد بلکه موهای زائد را به اندازه‌ای که باید کوتاه نخواهد کرد و باقی ماندن ساقه مو روی پوست شما امکان سوختگی و باقی ماندن جای زخم بعد از لیزر موهای زائد را افزایش میدهد.

5. مراجعه به آرایشگاه های بدون مجوز برای لیزر موهای زائد

ما هم می دانیم که تبلیغات بسیار زیادی در خصوص لیزر موهای زائد با هزینه های بسیار پایین اطراف شما دیده می شود. اما بهتر است ریسک نکنید! بسیاری از تبلیغاتی که لیزر مو را با پکیج های درمانی بسیار ارزان به شما پیشنهاد می دهند؛ در آرایشگاه های بدون مجوز انجام می گیرد. شاید در ابتدا به نظرتان برسد که در هزینه لیزر موهای زائد بدن خود صرفه جویی کرده اید اما مطمئن باشید اگر تکنسین لیزر، تجربه و دانش کافی در خصوص استفاده از دستگاه کندلا الکس را نداشته باشد ممکن است آسیب های جبران ناپذیری بعد از لیزر موهای زائد روی پوست شما ایجاد شود که برای درمان آنها نیاز به پرداخت هزینه های گزافی به متخصصین پوست و مو داشته باشید. پس شما هم این اشتباهات رایج قبل از لیزر موهای زائد بدن را تکرار نکنید و حتماً پیش از انتخاب کلینیک زیبایی و درمانی تحقیقات خود را در خصوص داشتن مجوز و گواهینامه های لازم برای انجام لیزر مو تکمیل کنید. می توانید در جلسه مشاوره سوالات متعددی در خصوص اینکه از چه دستگاهی برای لیزر مو استفاده میشود؛ بپرسید و مجوزها و گواهینامه های کلینیک تخصصی و اپراتور لیزر را بررسی نمایید. حتما به یک متخصص پوست و مو مراجعه کنید تا با بررسی نوع پوست و مو های شما بهترین دستگاه لیزر مو را به شما پیشنهاد دهد.

6. انجام لیزر مو توسط اپراتور بی تجربه و بدون گواهینامه

پیدا کردن کلینیک یا سالنی که لیزر موهای زائد خود را در آن انجام دهید؛ چندان کار سختی نیست. اما حتماً باید دقت کنید که لیزر مو توسط اپراتور باتجربه و دارای گواهینامه انجام شود. داشتن گواهینامه کار با دستگاه لیزر برای اپراتور یکی از الزامات تضمین کننده ایمنی و اثربخش بودن لیزر موهای زائد است. هر چند در برخی از کشورها از جمله ایران، قوانین خاصی برای اجبار اپراتورهای لیزر به داشتن مجوز وجود ندارد اما این خود شما هستید که باید برای پوست خود ارزش قائل شوید و فقط به متخصصین پوست و مو یا اپراتورهای لیزر که گواهینامه کار با دستگاه های لیزر مو را داشته باشند؛ مراجعه کنید.

7. مرطوب کردن پوست قبل از لیزر مو

یکی از دلایلی که موهای زیر پوستی بسیار زیادی در نواحی مختلف بدن مشاهده می شود؛ مرطوب نکردن پوست قبل از اصلاح کردن یا اپیلاسیون است. اگر می خواهید لیزر موهای زائد با عوارض جانبی بسیار کمتری برای شما انجام گیرد و موهای زیرپوستی به خوبی از بین بروند؛ حداقل چند روز قبل از شروع جلسات لیزر مو، پوست خود را با لوسیون ها و کرم های مناسب مرطوب کنید.

8. شروع جلسات لیزر مو بدون تست کردن
یکی از اشتباهات رایج قبل از لیزر موهای بدن شروع جلسات لیزر مو بدون تست کردن است. در صورتی که در جلسه مشاوره به کلینیک مراجعه کردید حتماً از متخصص بخواهید که ناحیه کوچکی از بدن شما را با دستگاه لیزر کندلا الکساندرایت تست کند. به این ترتیب می توانید نحوه تاثیرگذاری و عوارض جانبی و حتی میزان درد و ناراحتی جلسات لیزر مو را تخمین بزنید و انتخاب بهتری داشته باشید. اگر پوست شما بسیار حساس است می توانید یک ناحیه کوچک از بازو یا پشت گردن را برای تست کردن انتخاب کنید. در صورتی که پوست شما به شدت قرمز شد یا احساس درد داشتید می توانید قبل از شروع جلسات لیزر موهای زائد از کرم های بی حس کننده استفاده کنید .همچنین در صورتی که عوارض جانبی مانند پوسته پوسته شدن یا قرمزی بیش از حد در ناحیه تست شده مشاهده کردید باید چند روز قبل از شروع جلسات لیزر از مرطوب کننده های مناسب استفاده کنید.

9. عدم آگاهی کافی در خصوص دستگاه لیزر مو

یکی دیگر از اشتباهات رایج قبل از لیزر موهای زائد بدن عدم آگاهی کافی در خصوص دستگاه لیزر مورد استفاده در کلینیک یا مطب متخصص است. فرایند حذف موهای زائد با دستگاه کندلا الکساندرایت در اثر هدف قرار دادن رنگدانه های سیاه موجود در فولیکول مو انجام می‌شود که در نتیجه با سوزاندن ریشه مو امکان رشد مجدد موها را تا ۸۰ درصد کاهش خواهد داد. در هر شهر یا شهرستانی معمولاً چند کلینیک تخصصی یا مطب پزشک وجود دارد که خدمات لیزر موهای زائد را با دستگاه های لیزر مختلف ارائه می دهد. اما پیش از اقدام به رزرو پکیج های لیزر مو حتما باید موارد زیر را در خصوص دستگاه لیزر مو بررسی کنید تا از ایمنی و بازدهی آن مطمئن شوید:
دستگاه لیزر مو مانند لیزر کندلا الکساندرایت (Candela Alexandrite) حتماً باید تاییدیه FDA را داشته باشد. این نوع دستگاه های لیزر علاوه بر ایمن بودن نتایج رضایت بخشی را برای بیمار به وجود خواهند آورد.
اورجینال بودن دستگاه لیزر مو در عدم مشاهده اثرات عوارض جانبی شدید و بازدهی کامل آن موثر است. بنابراین حتماً هولوگرام و برچسب مخصوص لیزر کندلا الکساندرایت را پیش از شروع جلسات لیزر مو بررسی کنید.
در جلسات مشاوره بهترین دستگاه لیزر برای شما تعیین می شود. اگر پوست تیره ای دارید اصلا نباید از دستگاه لیزر کندلا الکساندرایت استفاده کنید. چون ممکن است به پوست خودتان آسیب وارد کنید. مهم نیست اپراتور لیزر تا چه حد به شما اطمینان می دهد که لیزر مو آسیبی به پوست شما نخواهد رساند. تا زمانی که به یک متخصص پوست و مو مراجعه نکرده‌اید دستگاه لیزر مو مناسب خود را انتخاب نکنید.
عوارض جانبی دستگاه های لیزر مو با یکدیگر متفاوت است. برخی از دستگاه های لیزر مانند دستگاه دایود ممکن است عوارض جانبی شدید مثل سوختگی بر جای بگذارند اما دستگاه لیزر کندلا الکساندرایت با داشتن تاییدیه سازمان غذا و دارو (FDA) کمترین عوارض جانبی را روی پوست شما ایجاد خواهند کرد و جای زخمی بر جای نخواهند گذاشت.
اگر نسبت به درد حساس هستید؛ حتما دستگاه لیزر مو را انتخاب کنید که سیستم خنک کننده مناسبی داشته باشد. دستگاه لیزر کندلا الکس به علت استفاده از دو سیستم خنک کننده دمیدن هوای سرد و اسپری کریوژن چند ثانیه قبل و بعد از هر پالس لیزر، کمترین درد و ناراحتی را برای بیمار ایجاد خواهد کرد.

10. شروع جلسات لیزر بدون براورد کردن هزینه کل

هزینه لیزر موهای زائد بدن را با دستگاه مورد استفاده در کلینیک لیزر مو برآورد کنید. صرف اینکه یک جلسه لیزر مو برای شما چقدر ارزان در یک کلینیک محاسبه شود؛ لیزر موهای زائد خود را شروع نکنید. برخی از کلینیکها جلسات لیزر را بسیار طولانی تر از آنچه که لازم است؛ ارائه می دهند تا در نهایت مبلغ بیشتری از شما دریافت کنند. بهتر است هزینه لیزر موهای زائد بدن را به صورت یک پکیج کامل برای یک یا چند ناحیه از بدن برای یک دوره درمانی کامل رزرو کنید تا در هزینه های خود صرفه جویی نمایید.

جمع بندی

دانستن اشتباهات رایج قبل از لیزر موهای زائد به شما کمک می کند که جلسات لیزر مو خود را آگاهانه و با بازدهی بسیار بالا انجام دهید. بسیاری از اشتباهات رایج مانند انتخاب کلینیک نامناسب ناشی از تبلیغات کاذبی است که این روزها متداول شده است. با یک مشاوره تخصصی می توانید جلوی بسیاری از این اشتباهات رایج قبل از لیزر موهای زائد را بگیرید. منتظر تماس شما هستیم!مشاوره رایگان

نظرات کاربران

 • 1399/06/24
  0 0

  سلام.ببخشید من متن شمارو رو داخل سایت خوندم.فقط یه سوال برام پیش اومد،قبل از جلسه ی اول لیزر،باید موهای زائد اون ناحیه رو کامل کامل سیو کنیم،ینی با ژیلت این کارو انجام بدیم؟و اینکه اگه این کارو نکنیم نمیشه؟حتما باید انجام بدیم؟

  • 1399/06/24
   0 0

   سلام بله حتما باید با ژیلت کامل شیو بشه

نظر خود را درباره مطلب بالا بیان کنید