خطرات و معایب لیزر موهای زائد با دستگاه SHR

تاریخ انتشار - ۲۴ بهمن ۱۳۹۸

دستگاه SHR مخفف Super Hair Removal یک تکنولوژی جدید برای حذف موهای زائد است که در آن سعی شده معایب حذف موهای زائد با IPL برطرف شود. نور ساطع شده از دستگاه SHR از نوع متمرکز نیست بنابراین نمی توان آن را با دستگاه های لیزر کندلا الکس که فولیکول های مو را با نور متمرکز لیزر از بین میبرند؛ مقایسه کرد. اطلاعات کاملی در خصوص تکنولوژی IPL و تفاوت آن با الکساندرایت در مقاله "مقایسه دستگاه SHR و الکساندرایت" ارائه شده است. نور ساطع شده در تکنولوژی SHR، از کریستال sapphire ضد انعکاس تولید می‌شود و آب خالص نیز در آن به عنوان فیلتر نور فروسرخ به کار می رود.
پیش از آنکه خطرات و معایب لیزر موهای زائد با دستگاه SHR را بررسی کنیم بهتر است توضیحی درباره اینکه SHR چیست؟ بدهیم. دستگاه SHR به عنوان یکی از روش های بدون درد، ایمن و موثر در کاهش موهای زائد معرفی شده است. با استفاده از تکنولوژی به روز لیزر SHR طی چند جلسه و با صرف هزینه نسبتا زیادی می توان توسط یک متخصص باتجربه، موهای زائد بدن را در نواحی مختلف کاهش داد.
درمان با SHR به نحوی طراحی شده که دمای فولیکول‌های موی هدف وارد را افزایش داده و در نتیجه از رشد مجدد مو در ریشه جلوگیری خواهد کرد. نحوه اثر گذاری SHR برای از بین بردن ریشه مو، ایجاد حرارت زیاد و بالا بردن دمای ریشه مو و سوزاندن آن است. پالس های انرژی کوتاه دستگاه لیزر SHR به طور مستقیم جذب ملانین مو شده و در نتیجه فولیکول مو را از بین میبرد.
دستگاه لیزرSHR نسبت به تکنیک‌های لیزر موهای زائد نیاز به انرژی کمتری دارد و البته فقط ۵۰ درصد از انرژی نور لیزر آن توسط ملانین جذب شده و ۵۰ درصد مابقی بازتاب شده و یا جذب ملانین نمی شوند. میزان انرژی جذب شده توسط ملانین، ایجاد حرارت کرده و ریشه مو را میسوزاند. البته مقداری از انرژی دستگاه SHR روی سلولهای بنیادی نیز تاثیر گذاشته و پروتئین موجود در آنها را دناتوره میکند؛ در نتیجه دیگر ریشه مو در آن سلول رشد نخواهد کرد.

خطرات و معایب لیزر موهای زائد با دستگاه SHR

با دستگاه SHR به هیچ عنوان نمی توان نواحی از بدن را که تاتو روی آنها انجام شده لیزر کرد تا موهای زائد آن حذف شود چون انرژی لیزر SHR جذب تتو شده و ممکن است به پوست آسیب برساند. برای حذف موهای زائد ناحیه تتو شده ابتدا باید از دستگاه های لیزر دیگر برای از بین بردن تاتو استفاده کرد و سپس اقدام به حذف موهای زائد با SHR نمود با این وجود امکان بروز عوارض جانبی مانند تغییر رنگ پوست وجود خواهد داشت.
 آماده سازی قبل از حذف موهای زائد با SHR تقریباً شبیه سایر روش های لیزر موهای زائد است. به طوری که حدود ۴ هفته قبل از شروع درمان نباید با هیچ روشی مانند اپیلاسیون یا موچین، موها را از ریشه در بیاورید. چون لیزر SHR تاثیری در سلول‌های ریشه ای که در آن ملانین وجود نداشته باشد؛ نخواهد گذاشت. پیش از جلسه لیزر اس اچ آر باید موهای خود را شیو کنید.
یکی از معایب لیزر موهای زائد با دستگاه SHR طولانی بودن مدت زمان هر جلسه برای نواحی کوچک بدن است. با وجود این که تبلیغات بسیار زیادی برای لیزر SHR شده که می‌تواند نواحی کوچک بدن را طی پنج دقیقه لیزر کند متأسفانه در عمل چنین نیست. به عنوان مثال لیزر موهای زائد یک ناحیه کوچک مانند پشت لب حدود ۱۵ دقیقه و نواحی وسیع تر مانند ساق پا بیش از 3۰ دقیقه زمان می برد که تقریبا دو برابر زمان صرف شده توسط لیزر کندلا الکساندرایت است.
تعداد جلسات مورد نیاز برای حذف موهای زائد به یک ناحیه از بدن با دستگاه لیزر SHR بیش از ۶ جلسه درمانی است که معمولاً به صورت پکیج های ۶ تا ۱۰ جلسه ای برای بیماران پیشنهاد می شود. چون انرژی IPL به طور متمرکز به پوست نفوذ نمی کند؛ به خصوص برای نواحی بزرگ‌تر مانند کمر نیاز به تعداد جلسات بسیار زیادی دارد تا بتواند کل موهای زائد آن ناحیه را از بین ببرد.
‏دستگاه لیزر SHR از روش‌های درمانی حذف موهای زائد است که با ایمنی کامل می تواند روی تمام انواع پوست مورد استفاده قرار گیرد به طوریکه میتوان از آن حتی روی پوست هایی که برنزه کرده‌اند نیز استفاده کرد. اما این کاربرد گسترده، خطرات و معایب لیزر موهای زائد با دستگاه SHR را نیز افزایش می دهد.
در صورتی که موهای بیمار بسیار روشن باشد و پوست آن بیمار در اثر برنزه کردن تیره شده باشد؛ امکان بروز سوختگی، تغییر رنگ پوست، هایپرپیگمنتیشن و باقی ماندن جای زخم بعد از لیزر موهای زائد با دستگاه SHR وجود خواهد داشت. از طرف دیگر، پوست های تیره تر نسبت به جذب اشعه لیزر حساس تر هستند. درصورتی که اپراتور لیزر با تنظیمات دستگاه SHR آشنا نباشد خطرات بیشتری بعد از لیزر مو با این دستگاه برای پوست های تیره وجود خواهد داشت.
با وجود تبلیغات بسیار زیادی که در خصوص لیزر SHR برای حذف موهای زائد پوست های برنزه و بسیار تیره شده است اما متاسفانه بازده و کارایی آن به اندازه لیزر کندلا Nd:YAG نبوده است. دستگاه اس اچ آر می تواند بدون آسیب رساندن به سطح پوست فولیکول های مو را در افرادی که پوست بسیار تیره ای دارند؛ تحت تاثیر قرار دهد اما نتایج به دست آمده برای کاهش موهای زائد با دستگاه اچ آر روی پوست های تیره چندان رضایت بخش نیست.
 یکی از اصلاحاتی که دستگاه SHR را از IPL متمایز می سازد؛ امکان درمان موهای زیر پوستی توسط این دستگاه است. با وجود این که طراحان دستگاه SHR سعی کرده اند به نحوی این مشکل را برطرف کنند اما باز هم بیماران بدون استفاده از اسکراب ها حداقل دو روز قبل از لیزر اس اچ آر به نتیجه مطلوب برای از بین رفتن موهای زیر پوستی نخواهند رسید. بیمارانی که به موهای زیر پوستی مبتلا هستند توصیه می شود که از ژل آلوورا و شکر قهوه ای به عنوان اسکراب استفاده کنند تا بتوانند اثرات دستگاه SHR  را روی از بین رفتن موهای زیر پوستی مشاهده نمایند.
بیمار حین لیزر موهای زائد با SHR درد و ناراحتی کمتری نسبت به IPL احساس می کند. اما با توجه به اینکه در هر ثانیه ۲۰ تا ۳۰ شات به پوست نفوذ می کند؛ احساس سوزش و بالا رفتن دمای پوست پوست بسیار زیاد است.
از دیگر خطرات و معایب لیزر موهای زائد با دستگاه SHR خشک شدن شدید پوست بعد از جلسه درمانی است. به همین علت معمولاً به بیماران توصیه می شود که بلافاصله بعد از جلسه لیزر SHR از پماد های مرطوب کننده برای آبرسانی به پوست استفاده کنند.
در دستگاههای SHR سعی شده که بر خلاف سیستم IPL بتوان شکل پالس را کنترل کرد. در حقیقت در دستگاه IPL، پیک انرژی در شروع پالس به پوست نفوذ کرده و سپس کاهش پیدا می کند. در صورتی که دستگاه SHR، پالس های انرژی را به صورت متناوب و با انرژی یکنواخت ساتع می کند. به این ترتیب نتایج و بازدهی آن نسبت به IPL بیشتر می شود اما همچنان با نتایج به دست آمده با سایر دستگاههای لیزر مانند کندلا الکساندرایت یا کندلا یگ فاصله بسیار زیادی دارد.

معایب دستگاه لیزر SHR 
نیاز به تعویض لامپ مکرر
تعویض لامپ دستگاه SHR به منظور حفظ بازدهی و اثربخشی آن در حذف موهای زائد مهم است. در صورتی که لامپ دستگاه SHR به موقع تعویض نشود؛ انرژی آن به شدت کاهش یافته و نمی تواند بازدهی مناسبی در کاهش موهای زائد داشته باشد. برای تعویض لامپ دستگاه اس اچ آر باید سازنده و مدل دستگاه مشخص باشد. دستگاه اوریجینال SHR در آلمان تولید می‌شود و هزینه تعویض لامپ آن نسبت به دستگاه های چینی تقلبی موجود در بازار بسیار گران است. به همین علت بسیاری از کلینیک ها حاضر نیستند؛ در سال یکبار هزینه تعویض لامپ دستگاه اس اچ آر را بپردازند چون برایشان مقرون به صرفه نیست. بنابراین برای رسیدن به نتایج و بازدهی مطلوب برای بیمار انرژی دستگاه را روی میزان بسیار بالایی تنظیم کرده و تعداد شات ها در ثانیه را نیز افزایش می دهند. بسیاری از خطرات و معایب لیزر موهای زائد با دستگاه اس اچ آر به علت عدم تعویض لامپ در زمان مناسب آن است.
هزینه تعمیر و نگهداری بالا
هزینه های تعمیر و نگهداری دستگاه SHR تقریبا بالا است و معمولاً باید سالی یک بار این نوع دستگاه ها توسط تکنسین بررسی شده و تایید کارایی آن توسط یک بازرس شخص ثالث انجام گیرد. زمان فروش دستگاه اس اچ آر برنامه زمان بندی برای تعمیر و نگهداری آن به خود تکنسین لیزر ارائه می شود اما این مسئله چندان جدی گرفته نمی شود. مخصوصا زمانی که گارانتی دستگاه به پایان می‌رسد و هزینه تعمیر و نگهداری بر عهده خود کلینیک می باشد؛ تعمیر و نگهداری دستگاه چندین سال به تعویق می‌افتد که می‌تواند خطرات جبران ناپذیری برای لیزر موهای زائد بیمار با دستگاه های غیر استاندارد و غیر کالیبره وجود داشته باشد.
شکستن سریع قطعات
 یکی از معایب دستگاه اس اچ آر شکستن سریع قطعات آن به خصوص هندپیس و لامپ دستگاه است. جلسات درمانی بسیار زیادی به علت خراب شدن و شکستن اجزای دستگاه SHR به تعویق افتاده و یا کنسل شده است که زمان و هزینه اضافی را به بیمار تحمیل می‌کند. کلینیک ها نیز معمولاً برای رفع اجزاء شکسته از قطعات دست دوم استفاده می کنند که می تواند عوارض جانبی و خطرات لیزر موهای زائد با دستگاه اچ آر را افزایش دهد. قطعات اصلی دستگاه SHR که توسط شرکت آلمانی تولید می شود به سختی در بازار یافت می شود و معمولا برای تعویض لامپ یا قطعات دستگاه از جایگزین های چینی و ارزان قیمت آن استفاده می شود که مشکلات بیشتری را برای بیماران در آینده بوجود می آورد.
نیاز به تعمیر هندپیس
هندپیس دستگاه SHR نیاز به تعمیر و نگهداری دار.د معمولاً کلینیک ها به مدت چندین سال بدون بررسی عملکرد هندپیس دستگاه SHR از آن استفاده می کنند. در صورتی که عملکرد انرژی و سپس سوئیچ لامپ و همچنین قطعات جانبی میزان تولید پالس هندپیس دستگاه SHR باید حداقل هر ۶ ماه یک بار بررسی شود و در صورت وجود هرگونه مشکلی به سرعت تعمیر شود. در غیر این صورت، خطرات و معایب لیزر موهای زائد با دستگاه SHR اجتناب‌ناپذیر است.
سیستم خنک کننده ضعیف
از دیگر معایب دستگاه لیزر SHR، سیستم خنک کننده آن است. با وجود تبلیغات بسیار زیادی که در خصوص سیستم خنک کننده چهارگانه در این دستگاه شامل رادیاتور، آب، هوای خنک و سمی کانداکتور میشود متاسفانه در عمل نتیجه برای بیمار چندان مطلوب نیست. سیستم های خنک کننده به کار رفته در دستگاه SHR به اندازه سیستم خنک کننده اسپری کریوژن و دمیدن هوای خنک که در لیزر کندلا الکساندرایت تعبیه شده در کاهش درد و ناراحتی بیمار موثر نیستند.
رادیاتور مسی (Copper radiator) طراحی شده در دستگاه اس اچ آر می‌تواند با اثر پلتیر (Peltier Effect) حرارت را از پوست به آب خنک جریان یافته در سیستم خنک کننده دستگاه منتقل کند. از طرف دیگر سیستم هوای خنک موجود در دستگاه از طریق جریان هوا که از هوای اتاق وارد رادیاتور میشود؛ دمای بدن را بعد از هر پالس لیزر کاهش می دهد. همانطور که اشاره کردیم دستگاه اس اچ آر از انرژی بسیار کمی استفاده می کند بنابراین به اندازه کافی دمای پوست را پایین نمی آورد و سیستم خنک کننده ای که در دستگاه تعبیه شده احساس درد و سوزش بیمار را کاهش میدهد اما باز هم بیمار گرمای ناشی از نفوذ لیزر به پوست را تجربه خواهد کرد که برای او آزار دهنده است.مشاوره رایگان

نظرات کاربران

 • 1399/02/25
  3 0

  سپاسگزارم از مطالب ارایه شده لطفا بفرمایید برای شروع کار برای رفع رمو های زاید در مطب دستگاه shr را توصیه می کنید

  • 1399/02/25
   0 0

   سلام بهترین دستگاهی که روی پوست ایرانی ها جواب بده کندلاست خودتون میتونین سرچ کنین و تحقیق کنین

 • 1399/05/30
  0 0

  اگر چهار جلسه ازدستگاه shr استفاده کرده باشی میتوان ادامه درمان از دستگاه الکس استفاده کرد ؟؟ لطفا جواب دهید

  • 1399/06/05
   0 0

   سلام تغییر دستگاه باعث میشه جلسات اول یکم موهاتون برگرده اما با ادامه ی جلسات دوباره کم میشه

 • 1399/06/18
  0 0

  دستگاه shr تا جلسه چندم اثرش دیده میشه ؟

  • 1399/06/18
   0 0

   سلام معمولا جلسه ی 3 یا 4

 • 1399/06/24
  0 0

  من میخام با دستگاه shr لیزر کنم لطفا راهنمایی کنید آیا جواب میده یا نه ؟

  • 1399/06/25
   0 0

   سلام هر دستگاهی جوابدهی خودشو داره نمیشه کلی گفت. به ضخامت مو و رنگ پوست و تا حد زیادی به خود افراد بستگی داره

 • 1399/06/30
  1 0

  سلام من دیشب با دستگاه shr لیزر کردم پوستم سفیده واقعان تاثیر میکنه یانه

  • 1399/06/30
   0 0

   سلام هر دستگاهی تاثیر خودشو داره. تا حد زیادی هم به عکس العمل بدن خودتون ربط داره معمولا تو جلسه ی 3 یا 4 میتونید نتیجش رو ببینید

 • 1399/07/23
  0 0

  من سه جلسه با دستگاه shr لیزر داشتم واقعا تاثیر شو دیدم پوستم سفید موهای بدنم سیاه و ضخیم کل بدنم و لیزر کردم هر جلسه ۴۵ دقیقه طول میکشه واقعا راضیم اما خدا کنت دوباره بر نگرده

  • 1399/07/27
   0 0

   سلام ایشالا که مشکلی پیش نمیاد اما تا 1 2 جلسه برگشت مو تو دوره ی لیزر طبیعیه اگر هم اتفاق افتاد نگران نباشید.

 • 1399/08/12
  0 0

  سلام من الان ۸ جلسه رفتم لیز با دستگاه shrولی جوابی درس نگرفتم شما میگن چی کار کنم

  • 1399/08/20
   0 0

   سلام پیشنهاد میکنم دستگاهتونو عوض کنید.

 • 1399/08/21
  0 0

  سلام دستگاه کندلا تاثیرش بهتره یااسکیسیون مدیواستار؟

  • 1399/08/24
   0 0

   سلام اگه منظورتون اسکلپیون مدیواستاره، باید بگم که کلا با کندلا متفاوته. الکس کندلا واسه پوست های سفید و اسکلپیون واسه پوست های کمی تیره تر مناسب تره.

 • 1399/09/03
  0 0

  من دو‌جلسه با دستگاه shr لیزر کردم...اصلا موهام بیرون نیومده....قصدم اینه که تا ۱۰ جلسه ادامه بدم...امکانش هست موهام برگرده؟؟ پوستم سبزه هست با موهای مشکی

  • 1399/09/05
   0 0

   سلام شما باید به هرحال بعد از لیزر واسه دوره ی شارژتون برید. پس بهتره اول دوره ی اصلیتونو به اندازه برید بعد واسه شارژ اقدام کنید. دوره ی اصلی معمولا 8-6 جلسه اس.

 • 1399/09/18
  0 0

  من پوستم سفیده ولی نه خیلی سفید سفید چه دستگاهی استفاده کنم بهتره؟وبدنم خیلی خیلی حساسه

  • 1399/09/18
   0 0

   سلام اگه پوستتون سفیده از دستگاهی که طول موج الکس داره (مثل الکس کندلا) و اگه پوستتون کمی تیره اس از دستگاهی که طول موج دایود داره (مثل اَسکِلِپیون مدیواستار) استفاده کنید.

نظر خود را درباره مطلب بالا بیان کنید